Co je seborea a jak s ní bojovat?

CO JE SEBOREA A JAK S NÍ BOJOVAT?

Seborea je chronické onemocnění kůže, které patří mezi častá kožní onemocnění. Není závažné a už vůbec ne přenosné na jiného člověka, ale pro pacienta může představovat společenský problém kvůli projevům na viditelných místech. Projevit se může v každém věku, od kojeneckého až po dospělost. Náchylnější na projevy seborei jsou muži, a to z důvodu vyšší aktivity testosteronu. Vyskytuje se především na místech, kde je pokožka bohatá na mazové žlázy, hlavně v místech vlasové kštice, obočí a trupu. Ve vzniku onemocnění hraje roli kvasinka rodu Malassezia furfur.

Proč seborea vzniká? Proč seborea vzniká?

Přesný mechanismus vzniku není zatím objasněný. Na vzniku šupin ve vlasech a na kůži se podílí kvasinka rodu Malassezia, která se na povrchu kůže běžně vyskytuje. Živí se mazem na pokožce a produkuje olejové kyseliny. Při jejím přemnožení pokožka reaguje zánětem a rychlejší tvorbou nových buněk v nejvrchnější vrstvě pokožky. Odumřelé kožní buňky pak vidíme pouhým okem jako šupiny, lupy a krusty. Existuje několik rizikových skupin pacientů, u kterých se seborea s velkou pravděpodobností projeví. 

Vznik seborei narůstá při souhře podmínek, jako jsou: 

  • nadbytek mužských hormonů, 
  • genetická predispozice, 
  • sklony k mastné kůži, 
  • defekty imunitního systému
  • nedostatek vitamínů typu B, 
  • nezdravý životní styl i životospráva, 
  • emoční stres 
  • a porušení ochranné vrstvy pokožky udržující kyselé pH.

Poté dochází k přemnožení již vzpomínané kvasinky a neštěstí je na světě. Zhoršení nastává během zimy a zlepšení naopak během léta. Díky UVA a UVB záření se v létě zastaví růst kvasinky a pokožka je rázem bez příznaků.

Projevy u dospělých Projevy u dospělých

Místo postižené seboreou je narůžovělé lososové barvy. Pokud pokožku neošetřujeme a nepečujeme o ni, stav se může zhoršit. Ložisko je pak pokryté žlutohnědými mastnými šupinami různé tloušťky, dokonce někdy místa i svědí. Šupiny by se neměly olupovat násilím, protože místo pak začne krvácet a doba hojení se tím prodlužuje. Navíc, na takto porušenou kůži by se neměly aplikovat topické léky s obsahem kortikoidů.

Seboroická dermatitida u kojenců Seboroická dermatitida u kojenců

U novorozenců a kojenců je někdy těžké na první pohled rozeznat seborhoickou dermatitidu od atopického ekzému. Na začátku mohou vypadat projevy stejně – suché šupinky na temeni hlavy. Dalším stádiem jsou žlutohnědé mastné šupiny, které se mohou rozšířit i na další místa, jako jsou spánky, obočí, uši, trup a plenková oblast. Na těle se seborea začne projevovat narůžovělými ostře ohraničenými ložisky se žlutohnědými šupinkami. Ve většině případů odezní do několika týdnů za podpory správného ošetření.

Jak pečovat o pokožku vlasů batolat? Jak pečovat o pokožku vlasů batolat?

Pokožka kojenců a batolat je velice citlivá, proto je potřeba používat i šetrné přípravky k mytí. U dětí se nepoužívají stejné postupy a přípravky jako u dospělých. Pokud u vašeho dítěte byla potvrzena seboroická dermatitida nebo vidíte typické příznaky, nestrhávejte šupinky násilím. To by mohlo vést pouze jen k sekundární infekci. Na mytí vlasů použijte dětský šampon, například Linola šampon a hydratační krém Bioderma ABCDerm Babysquam a pokožku masírujte houbičkou nebo kartáčkem na vlasy. Tím usnadníte olupování a šupinky lépe vyčešete i během dne. Pokud tento způsob nestačí, použijte 3 hodiny před koupáním zábal z olivového nebo slunečnicového oleje. Při vážnějších projevech se poraďte se svým pediatrem o další léčbě.

Léčba seboroické dermatitidy u dospělých Léčba seboroické dermatitidy u dospělých

Protože jde o chronické a recidivující onemocnění kůže, je cílem léčby zastavit lokální zánět a dosáhnout vymizení projevů, tedy tvorbu šupin a svědění. Lékárny mají v nabídce hned několik volně prodejných přípravků, šamponů, gelů a krémů na ošetření kůže postižené seboreou.
Při výskytu šupin ve vlasech je nejvhodnější používat šampony s gelovou konzistencí, protože pokožku nemastí. Speciální šampony obsahují látky, které potlačují nadměrný výskyt kvasinek a pomáhají tlumit zánětlivé procesy na pokožce.

  • Antimykotikum obsahuje léčivý šampon Nizoral 2%. Šampon na pokožce hlavy napěňte a nechce působit 3-10 minut, následně důsledně opláchněte vodou. Doporučuje se používat léčebné šampony 2× po dobu jednoho měsíce. Při zlepšení stavu stačí používat 1× za týden a následně jednou za 14 dní. Na běžné mytí vlasů a pokožky hlavy krom antimykotického šamponu můžete používat další šampony, v závislosti na intenzitě projevů.

Z dermokosmetických přípravků je na trhu na výběr hned několik. Vybrat si můžete svou oblíbenou značku. Při dlouhodobém používání jednoho šamponu můžete mít pocit, že už tolik nezabírá, proto je vhodnější je střídat.

Proti mastným lupům působí také šampony, které obsahují  konopné oleje. Konopné oleje jsou při ošetření pokožky čím dál tím oblíbenější. Dobře se vstřebávají a nenechávají ji mastnou.

Pro zvládání těžkých stavů předepisuje lékař lokální léčivé přípravky, které obsahují kortikoidy. Kortikoidy mají špatnou pověst a mnoho pacientů se obává je používat kvůli nežádoucím účinkům. Při dodržení správných zásad aplikace se není čeho obávat. Navíc potlačí zánětlivý proces a pokožka se tak lépe a rychleji zregeneruje. K nežádoucímu působení patří fakt, že kůže je pak tenčí a oslabenější. Proto by se měli používat jen při vážných stavech a po krátkou dobu. Pro bezpečnou aplikaci naneste pouze na postižení místo a nepřekračujte délku používání, která je uvedena v příbalovém letáku.

Šampony se kromě vlasů a pokožky hlavy mohou aplikovat i na obočí nebo vousy, případně i na celé tělo. Na ošetření pokožky těla existuje také speciální přípravek ve formě pěny, Mediket Ictafoam mycí pěna seborea s obsahem dehtu, vhodné jsou i mycí gely bez parfemace, určené pro alergiky nebo na mytí pokožky s atopií. Při léčbě projevů na trupu se uplatňují podobné principy jako při ošetření pokožky hlavy. Pomáhají i přípravky s obsahem síry.

Z léčivých přípravků, které obsahují léčivo proti kvasinkám, si můžete v lékárně koupit bez předpisu Lamisil krém. Pokud jsou šupiny a ložiska rozsáhlejšího výskytu, předepíše lékař i tablety pro systémovou léčbu. Pokožku je vhodné při takovém zásahu po každém mytí ošetřit i krémem CutisHelp SEBOREA Konopný krém.

Léčba seborei a ošetřování šupin je záležitost na celý život. V období bez příznaků můžete používat klasické přípravky, při výsevu příznaků je ošetřování pokožky náročnější. Sami na sobě taky vypozorujte, která jídla stav nemoci zhorší, a která naopak zlepší. Ze zkušeností víme, že pomůže vyloučení živočišného tuku, mastných a sladkých jídel. Strava by měla být bohatá na vitamíny a minerály.

Vše na ekzémy a vyrážky


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.