Co je seborea a jak s ní bojovat?

CO JE SEBOREA A JAK S NÍ BOJOVAT?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Seborea je chronické onemocnění kůže, které patří mezi častá kožní onemocnění. Není závažné a už vůbec ne přenosné na jiného člověka, ale pro pacienta může představovat společenský problém kvůli projevům na viditelných místech. Projevit se může v každém věku, od kojeneckého až po dospělost. Náchylnější na projevy seborei jsou muži, a to z důvodu vyšší aktivity testosteronu. Vyskytuje se především na místech, kde je pokožka bohatá na mazové žlázy, hlavně v místech vlasové kštice, obočí a trupu. Ve vzniku onemocnění hraje roli kvasinka rodu Malassezia furfur.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka

5 minut čtení


Proč seborea vzniká? Proč seborea vzniká?

Přesný mechanismus vzniku není zatím objasněný. Na vzniku šupin ve vlasech a na kůži se podílí kvasinka rodu Malassezia, která se na povrchu kůže běžně vyskytuje. Živí se mazem na pokožce a produkuje olejové kyseliny. Při jejím přemnožení pokožka reaguje zánětem a rychlejší tvorbou nových buněk v nejvrchnější vrstvě pokožky. Odumřelé kožní buňky pak vidíme pouhým okem jako šupiny, lupy a krusty. Existuje několik rizikových skupin pacientů, u kterých se seborea s velkou pravděpodobností projeví. 

Vznik seborei narůstá při souhře podmínek, jako jsou: 

 • nadbytek mužských hormonů, 
 • genetická predispozice, 
 • sklony k mastné kůži, 
 • defekty imunitního systému
 • nedostatek vitamínů typu B, 
 • nezdravý životní styl i životospráva, 
 • emoční stres 
 • a porušení ochranné vrstvy pokožky udržující kyselé pH.

Poté dochází k přemnožení již vzpomínané kvasinky a neštěstí je na světě. Zhoršení nastává během zimy a zlepšení naopak během léta. Díky UVA a UVB záření se v létě zastaví růst kvasinky a pokožka je rázem bez příznaků.

Projevy u dospělých Projevy u dospělých

Místo postižené seboreou je narůžovělé lososové barvy. Pokud pokožku neošetřujeme a nepečujeme o ni, stav se může zhoršit. Ložisko je pak pokryté žlutohnědými mastnými šupinami různé tloušťky, dokonce někdy místa i svědí. Šupiny by se neměly olupovat násilím, protože místo pak začne krvácet a doba hojení se tím prodlužuje. Navíc, na takto porušenou kůži by se neměly aplikovat topické léky s obsahem kortikoidů.

Seboroická dermatitida u kojenců Seboroická dermatitida u kojenců

U novorozenců a kojenců je někdy těžké na první pohled rozeznat seborhoickou dermatitidu od atopického ekzému. Na začátku mohou vypadat projevy stejně – suché šupinky na temeni hlavy. Dalším stádiem jsou žlutohnědé mastné šupiny, které se mohou rozšířit i na další místa, jako jsou spánky, obočí, uši, trup a plenková oblast. Na těle se seborea začne projevovat narůžovělými ostře ohraničenými ložisky se žlutohnědými šupinkami. Ve většině případů odezní do několika týdnů za podpory správného ošetření.

Jak pečovat o pokožku vlasů batolat? Jak pečovat o pokožku vlasů batolat?

Pokožka kojenců a batolat je velice citlivá, proto je potřeba používat i šetrné přípravky k mytí. U dětí se nepoužívají stejné postupy a přípravky jako u dospělých. Pokud u vašeho dítěte byla potvrzena seboroická dermatitida nebo vidíte typické příznaky, nestrhávejte šupinky násilím. To by mohlo vést pouze jen k sekundární infekci. Na mytí vlasů použijte dětský šampon, například Linola šampon a hydratační krém Bioderma ABCDerm Babysquam a pokožku masírujte houbičkou nebo kartáčkem na vlasy. Tím usnadníte olupování a šupinky lépe vyčešete i během dne. Pokud tento způsob nestačí, použijte 3 hodiny před koupáním zábal z olivového nebo slunečnicového oleje. Při vážnějších projevech se poraďte se svým pediatrem o další léčbě.

Léčba seboroické dermatitidy u dospělých Léčba seboroické dermatitidy u dospělých

Protože jde o chronické a recidivující onemocnění kůže, je cílem léčby zastavit lokální zánět a dosáhnout vymizení projevů, tedy tvorbu šupin a svědění. Lékárny mají v nabídce hned několik volně prodejných přípravků, šamponů, gelů a krémů na ošetření kůže postižené seboreou.
Při výskytu šupin ve vlasech je nejvhodnější používat šampony s gelovou konzistencí, protože pokožku nemastí. Speciální šampony obsahují látky, které potlačují nadměrný výskyt kvasinek a pomáhají tlumit zánětlivé procesy na pokožce.

 • Antimykotikum obsahuje léčivý šampon Nizoral 2%. Šampon na pokožce hlavy napěňte a nechce působit 3-10 minut, následně důsledně opláchněte vodou. Doporučuje se používat léčebné šampony 2× po dobu jednoho měsíce. Při zlepšení stavu stačí používat 1× za týden a následně jednou za 14 dní. Na běžné mytí vlasů a pokožky hlavy krom antimykotického šamponu můžete používat další šampony, v závislosti na intenzitě projevů.

Z dermokosmetických přípravků je na trhu na výběr hned několik. Vybrat si můžete svou oblíbenou značku. Při dlouhodobém používání jednoho šamponu můžete mít pocit, že už tolik nezabírá, proto je vhodnější je střídat.

Proti mastným lupům působí také šampony, které obsahují  konopné oleje. Konopné oleje jsou při ošetření pokožky čím dál tím oblíbenější. Dobře se vstřebávají a nenechávají ji mastnou.

Pro zvládání těžkých stavů předepisuje lékař lokální léčivé přípravky, které obsahují kortikoidy. Kortikoidy mají špatnou pověst a mnoho pacientů se obává je používat kvůli nežádoucím účinkům. Při dodržení správných zásad aplikace se není čeho obávat. Navíc potlačí zánětlivý proces a pokožka se tak lépe a rychleji zregeneruje. K nežádoucímu působení patří fakt, že kůže je pak tenčí a oslabenější. Proto by se měli používat jen při vážných stavech a po krátkou dobu. Pro bezpečnou aplikaci naneste pouze na postižení místo a nepřekračujte délku používání, která je uvedena v příbalovém letáku.

Šampony se kromě vlasů a pokožky hlavy mohou aplikovat i na obočí nebo vousy, případně i na celé tělo. Na ošetření pokožky těla existuje také speciální přípravek ve formě pěny, Mediket Ictafoam mycí pěna seborea s obsahem dehtu, vhodné jsou i mycí gely bez parfemace, určené pro alergiky nebo na mytí pokožky s atopií. Při léčbě projevů na trupu se uplatňují podobné principy jako při ošetření pokožky hlavy. Pomáhají i přípravky s obsahem síry.

Z léčivých přípravků, které obsahují léčivo proti kvasinkám, si můžete v lékárně koupit bez předpisu Lamisil krém. Pokud jsou šupiny a ložiska rozsáhlejšího výskytu, předepíše lékař i tablety pro systémovou léčbu. Pokožku je vhodné při takovém zásahu po každém mytí ošetřit i krémem CutisHelp SEBOREA Konopný krém.

Léčba seborei a ošetřování šupin je záležitost na celý život. V období bez příznaků můžete používat klasické přípravky, při výsevu příznaků je ošetřování pokožky náročnější. Sami na sobě taky vypozorujte, která jídla stav nemoci zhorší, a která naopak zlepší. Ze zkušeností víme, že pomůže vyloučení živočišného tuku, mastných a sladkých jídel. Strava by měla být bohatá na vitamíny a minerály.

Vše na ekzémy a vyrážky

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  10. 12. 2019

  Linola

  Dobrý den, je Linola šampon vhodná i pro kojence (3měsíce). Hledám něco co by nám ulevilo při seboree ve vlasech.
  Děkuji

  Dobrý den,

  Linola šampon je vhodná pro kojence. Vzhledem k absenci barviv, parabenů a konzervačních látek můžete používat denně. Vyhněte se prosím kontaktu s očima

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  03. 03. 2020

  Seborea, která se pořád vraci

  Dobrý den,
  Mám dlouhodobě seboreu a teď i hodně mastici vlasy. Jsem 9 měsíců po porodu. Používám šampon od Bioderma node. Přijde mi, že už tento šampon nezabírá. Poraďte prosim, co teď používat při těchto obtížích. Dekuji

  Dobrý den 

  dobrou zkušenost mám se značkou Ducray a výrobkem České firmy Cannaderm capillus. Určitě jeden z nich vyzkoušejte, oba šampony nechte alespoň 3-5 minut působit.

  Ducray KELUAL DS

  Cannaderm capillus seborea

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  • Děti
  19. 11. 2020

  Šampon na mléčnou krustu?

  Dobrý den,je možné u vás koupit dětský šampon na mléčnou krustu?

  Dobrý den,

  pro děti se používá šampon DUCRAY Kélual Emulze na mléčné krusty. Je nedráždivý a účinky má již po prvních použitích. Doporučuje se celkem 14-ti denní kúra vždy 1x denně. Odkaz naleznete níže.

  DUCRAY Kélual Emulze na mléčné krusty 50ml

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Vlasy a Nehty
  07. 01. 2022

  Seboroa u dětí

  Dobrý den, dcerka 2,5 roku má silnou mastnou krustu ve vlasech (saborea). Od praktické lékařky jsme dostali tip na 2 šampony - Mediket a Ichtyol šampon. Chtěli jsme se zeptat, který má lepší složení pro tento věk (méně škodlivých složek a lepší poměr kvalita/cena). U Mediketu je navíc více typů šamponů. Nevíme, zda pěnu, Mediket Ictamo atd. Děkuji,

  Dobrý den,

  přednost bych dala Ichtyol šamponu, který je určený už pro novorozence. Neobsahuje alergizující pěnivé složky např. SLS.

  Z řady Mediket by byl vhodný ten který uvádíte, ale zde výrobce upozorňuje na nutnou konzultaci s dětským lékařem. SLS obsahuje.

  Další vhodnou variantou je Sebclair. Na mírnější potíže lze použít šampon. Při závažnějších můžete aplikovat krém.

  Po umytí hlavičky nezapomeňte vyčesat dětským kartáčkem na vlasy.

  Přeji hezký večer.
  Mgr. Naďa Spratková
  Benu lékárna Frýdek Místek

   

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Oldřiška H. 14. 7. 2020 5

  Pamatuji si, že táta ji pár let měl. Bylo to v době kdy hrozně moc pracoval a byl ve stresu. S věkem a pracovní pohodou však přišlo zklidnění a dnes, v důchodě, se jí zbavil úplně.