7 tipů, jak bojovat s lupy ve vlasech

7 TIPŮ, JAK BOJOVAT S LUPY VE VLASECH

 • Články o zdraví

Co jsou to lupy a jak vznikají? Co jsou to lupy a jak vznikají?

Lupy jsou drobné šupinky odumřelé kůže hlavy, které se odlupují z důvodu zánětu kůže. Za běžných okolností se epidermis odlupuje pomalu a žádný výrazný důsledek obnovy pokožky hlavy na zdravé kůži nesledujeme. I když by se zdálo, že lupy nejsou závažným zdravotním problémem, většinou je za nimi nějaké doprovodné onemocnění, nebo nezdravý životní styl, který k němu často spěje. Lupy provází nepříjemné svědění, následné zčervenání pokožky a v případě mastných lupů i zvýšené maštění vlasů. Tyto stavy určitě jen tak přehlížejte a v případě závažnějších komplikací zánětu kůže navštivte i dermatologa.

Příčiny vzniku lupů ve vlasech, vousech i obočí Příčiny vzniku lupů ve vlasech, vousech i obočí

Jak vlastně člověk přijde k dermatologickému problému, jako jsou lupy? Není to taková věda, jak by se mohlo zdát. Nejčastějším původcem vzniku nevzhledných šupinek je přemnožení kvasinek rodu Malassezia furfur, které se přirozeně i ve zdravé pokožce nacházejí. Ty jdou v procesu obnovy kůže na ruku buňkám kůže, které se i díky nim mohou cyklicky odlupovat každé čtyři dny. Pokud se ale množství kvasinek vyhoupne na špatnou stranu vah, mohou být pro pokožku destruktivní. Vytvářejí v místě přemnožení zánět, který se projevuje nadměrnou obnovou kůže, a tedy i lupy. Stejně tak mohou na kůži působit i houby, plísně a další původci, kteří způsobují infekce. Proč se ale kvasinky a jiní nežádoucí původci lupů dostanou do velení v obnově kůže? Odborníci v tom nemají stoprocentně jasno, ale ví, že za nimi stojí několik důvodů jako i:

 • nevhodná, levná a agresivní kosmetika včetně šamponu, který není vhodný pro každodenní mytí,
 • přílišná péče o vlasy česáním a ošetřováním dalšími přípravky po mytí,
 • fénování vlasů horkým vzduchem, který stimuluje mazové žlázy a další obnovu pokožky,
 • velká psychická zátěž a dlouhodobý stres,
 • další zdravotní komplikace, které jsou přímo spojené se stavem pokožky, jako je i cukrovka, neurologická onemocnění, Parkinsonova choroba, či oslabená imunita,
 • nezdravá či špatně nastavená strava, kde převažují mastná, slaná, tučná jídla a sladké, 
 • různá onemocnění kůže včetně seboroické dermatitidy,
 • období puberty a jiné hormonální změny, které doprovází zvýšené pocení a produkci kožního mazu.

Suché vs. mastné lupy Suché vs. mastné lupy

Suché lupy jsou klasickou ukázkou nadměrné obnovy pokožky kůže. Kdy se za průběhu nějakého zánětu, teplotního šoku, na který pokožka reaguje, nebo jen přechodného podráždění pokožky vyskytnou bílé a suché šupinky. Ty se odlupují a padají nám na ramena. A i když by se to nemuselo zdát, často jsou doprovázeny rychle se mastícími vlasy. V případě mastných lupů jde ve většině případech o seboroickou dermatitidu, kterou poznáte podle větších, mastných a nažloutlých kousků kůže, které ulpívají ve vlasech. Často se vyskytují i jako lupy ve vousech a obočí. Trpí jimi nejčastěji kojenci bez rozdílu pohlaví, ale i dospívající a dospělí muži. Seboreu způsobuje hlavně genetická predispozice, zvýšená hladina testosteronu, nadbytek vitamínu A a nedostatek vitaminu B, stres, neurologické poruchy, ale také hlavně osídlení pokožky hlavy kvasinkou Malassezia.

 Vsaďte na 7 bojovníků s lupy z řady profesionálních šamponů Vsaďte na 7 bojovníků s lupy z řady profesionálních šamponů

Mohlo by se zdát, že správná péče o vlasy pomocí vhodného šamponu proti lupům neřeší původce vzniku lupů, je jedním ze stěžejních faktorů, u kterého byste s bojem měli začít. Mytí opakujte v intervalu jednou za dva dny a pokožku hlavy jemně masírujte. Pokud máte velké problémy s maštěním vlasů interval zkraťte na mytí jednou za den. Vlasy neoplachujte příliš horkou vodou a pokud se nemusíte sušit vlasy fénem – horkému vzduchu v první fázi léčby se určitě vyhněte. Pro samotné mytí pro vás máme 7 tipů na profesionální přípravky, které si s lupy poradí s jemností k citlivé pokožce, ale s razancí k původcům vzniku lupů.

 • Šampon VICHY Dercos ANTI-DANDRUFF je vhodný pro opravdu citlivou pokožku, která je právě v nejnepříjemnější fázi zánětu. Šampon nejenže citlivě myje, ale nechává vlasy jemné, lesklé a na pohled silné.
 • VICHY DERCOS Micro Pell šampon je odborníkem na prvotní fázi léčby lupů, kdy vám svým peelingovým účinkem pomáhá redukovat již vzniklé lupy, pokožku prokrví a dodá ji sílu k běžné tvorbě kožního mazu. Je určen především pro mastné lupy.
 • Šampon Sebamed proti lupům je charakteristický svou jemností, pH 5,5 a účinnou látkou Octopirox, která se stará o správný cyklus obnovy pokožky hlavy.
 • Odborníkem na suché lupy je VICHY Dercos ANTI-DANDRUFF, který postupně odstraňuje svědění i lupy. Po 4 týdnech používání je pokožka znatelně vyrovnanější, zbavená šupinek a svěží. 
 • S mastnými lupy se obraťte na VICHY Dercos ANTI-DANDRUFF šampon, který reguluje intenzitu odlupování lupů, až po úplné zastavení. Je jemný, vyživuje a vlasy zanechává přirozeně hebké a lesklé.
 • Pro navrácení přirozené rovnováhy pokožky hlavy sáhněte po pšeničném šamponu WELEDA proti lupům. Ten pomocí oleje z mladých pšeničných klíčků napomáhá k normálnímu cyklu obnovy epidermis hlavy a tlumí podráždění. Velké plus si u nás získalo jeho zařazení mezi kosmetiku s BIO certifikací.
 • S účinnými látkami jako je i Panthenol a Tea tree olej bojuje s velkými úspěchy s lupy i Tea Tree Oil Šampon od Dr. Müllera.

Zaměřte se na příčinu vzniku lupů Zaměřte se na příčinu vzniku lupů

Velký vliv na vznik lupů má i špatný životní styl a nezdravá strava. Pokud je tedy vaše jídlo nejčastěji tučné, smažené, příliš slané a kořeněné a sladkému v cukrárnách také jen těžko odoláváte, měli byste zpozornět. Vyhněte se lupům, ale jiným zdravotním komplikacím a stravujte se vyváženě tak, abyste promyslely každou porci, zda je plná živin a vitamínů. U minerálů se zaměřte zejména na selen, který přispívá k udržení normálnímu stavu vlasů a na zinek a vitamín B, který podporuje normální stav vlasů, nehtů i pokožky. Ty najdete v semenech a ořeších, v červeném masu, rybách, ale i ve vejcích. Pokud se nechcete spoléhat na vyvážený příjem těchto látek ze stravy sáhněte po doplňcích pro zdravé vlasy a pokožku. Nezapomínejte ale na správné užívání v množství, které doporučuje výrobce.

Naše prababičky by řešily lupy Naše prababičky by řešily lupy

 • odvarem z březové vody,
 • odvarem z mladých listů olše lepkavé,
 • 15minutovým zábalem s bílým jogurtem,
 • odvarem z heřmánkových květů,
 • odvarem z kopřivy,
 • či naředěným jablečným octem v poměru 1:1 s vodou.
   

Šampony proti lupům Dermokosmetika proti lupům


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.