Řídnou a vypadávají? Pečujte o své vlasy správně

ŘÍDNOU A VYPADÁVAJÍ? PEČUJTE O SVÉ VLASY SPRÁVNĚ

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Vlasy dokreslují vzhled a vyjadřují osobnost člověka. Proto je ztráta vlasů často nejen estetický problém, ale promítá se i do sebehodnocení a psychické pohody člověka. Navíc stejně jako kvalita pokožky i zdraví vlasů prozrazuje něco o celkovém zdraví těla. V některých případech excesivní padání vlasů nebo dokonce lysiny ve vlasech upozorňují na probíhající onemocnění. Jak bojovat s padáním vlasů a jaké jsou možnosti prevence řídnutí vlasů?

  • Články o zdraví
  • Články o pleti a pokožce

7 minut čtení


Vypadávání vlasů – co je ještě normální a kdy už jde o nadměrné vypadávání Vypadávání vlasů – co je ještě normální a kdy už jde o nadměrné vypadávání

Na úvod je potřeba zmínit, že vypadávání vlasů je úplně normální a přirozený jev. Jedná se o proces obměny, kdy vlasy vypadnou a místo nich začínají růst nové. Například po umytí vlasů může vypadnout až 300 vlasů a je to zcela přirozené. Jestliže vám vypadává v průměru 25–100 vlasů za den, není potřeba to řešit. Pokud by bylo vypadnutých vlasů více, jedná se o nadměrné vypadávání vlasů (effluvium), se kterým lze bojovat. Jelikož na kamenných pobočkách i v internetové lékárně víme, jak jsou vlasy pro mnohé důležité, věnujeme tomuto sortimentu náležitou pozornost. Začněme ale u vlasu samotného a příčin vypadávání vlasů.

​  Jak vlasy rostou? ​Jak vlasy rostou?

Na hlavě máme okolo 100 000 vlasů, každý z nich může růst 3–7 let. Zdravý vlas je vytvořený z keratinu, tedy bílkoviny obsahující hlavně sirné aminokyseliny cystein a methionin a dále arginin a histidin. Uvnitř se nachází vlasová dřen, který obsahuje velké množství lipidů, ale i vzduchové bublinky. Povrch vlasu chrání vlasová kutikula, což je průhledná vrstva bezbarvých šupinek keratinu, kterou chrání film z kožního mazu.

Fáze růstu vlasů

Vlas během svého "života" prochází 3 fázemi:

  1. Fáze růstu (anagenní fáze)
    Růstová fáze vlasů je ta nejdelší. Může trvat něco mezi 2–6 lety. V této fázi se u zdravého vlasového porostu nachází okolo 90 % vlasů. Vlas je v této fázi metabolicky aktivní a roste.
  2. Přechodná fáze (katagenní fáze)
    Přechodová fáze je nejkratší vlasovou etapou trvající jen několik měsíců. Během ní ustává metabolismus a vlas postupně přechází do klidové fáze.
  3. Klidová fáze (telogenní fáze)
    Během telogenní fáze již vlas není pevně ukotven v pokožce a je náchylný k vytrhnutí nebo ho postupně vytlačí nově rostoucí vlas.
Jemné dětské vlásky – v čem jsou jiné?

Struktura vlasu se v průběhu věku proměňuje. Nejrannější lanugiózní vlásky, které má plod asi do 36. týdne těhotenství, jsou měkoučké, tenké a zpravidla neobsahují pigment. Miminkům po narození rostou krátké, jemné (velusové) vlásky, kterým zatím stále chybí vnitřní vlasová dřeň. Vlasy dětí jsou pak již předstupněm dospělých vlasů objevujících se od puberty. Přechod z dětství do dospělosti proto může doprovázet změna typu vlasů co se týče odstínu i tvaru.

 

Nadměrné vypadávání vlasů může být způsobené: Nadměrné vypadávání vlasů může být způsobené:

  • dědičností – geneticky podmíněný sklon k plešatosti (androgenní alopecie) je častý u mužů, vyskytuje se ale i u žen
  • změnami hladin hormonů – může jít o nerovnováhu hormonu štítné žlázy nebo testosteronu a estrogenu (například syndrom polycystických ovarií PCOS)
  • nešetrnou úpravou vlasů
  • velkým stresem – fyzickým (například poranění, operace) i psychickým
  • nedostatkem vitamínů, minerálů a bílkovin – například lidé s nezdravým jídelníčkem nebo u drastických redukčních diet
  • některými léky – léky obsahující hormony, léky užívané pro nádorovou léčbu, ale dále i některé léky na vysoký krevní tlak, proti nadměrnému srážení krve nebo některá antiepileptika
  • některými chronickými nemocemi – častěji se s vypadáváním vlasů potýkají lidé trpící cukrovkou, onemocněními ledvin nebo jater, autoimunitními poruchami například lupénkou, SLE...
  • anemií
  • dříve prodělanou infekcí s horečkou
  • těhotenstvím, porodem či klimakteriem u žen – jako důsledek fyziologických hormonálních změn
  • ročním obdobím – větší padání vlasů je přirozené v chladných měsících na podzim a v zimě, takové vypadávání by mělo být pouze přechodným jevem
  • jako důsledek kouření
  • seborea – jako jeden z projevů postižení vlasové pokožky, více o ní se dozvíte v samostatném článku:

Co je seborea a jak s ní bojovat

Vypadávání vlasů a Covid-19

Infekce a horečka je pro organismus vždycky zátěž. Tělo se musí vyburcovat a rozjet imunitní systém na plné obrátky, aby se s ní vypořádalo. Důsledkem takové zátěže spojené s infekcí (a nejinak tomu je i s koronavirem) je předčasný přechod většího počtu vlasů do klidové fáze. Za pár měsíců po prodělání nemoci tyto vlasy začnou vypadávat. Při hledání zvýšeného vypadávání vlasů je proto nutné dívat se 2 nebo 3 měsíce nazpět, zda nemůže jít o nadměrné vypadávání vlasů po covidu nebo jiném horečnatém onemocnění.

 

Padání vlasů můžeme rozlišit na:

  • difuzní – jedná se o rovnoměrnou, celkovou ztrátu vlasů
  • ohraničené – jde o vypadávání vlasů v určité oblasti a nazýváme je také alopecia areata.

alopecie

Plešatost a vypadávání vlasů u mužů Plešatost a vypadávání vlasů u mužů

Androgenní alopecie neboli plešatost je strašákem mnohých mužů. Jde o pohlavím podmíněnou, dědičnou ztrátu vlasů. Její projevy jsou výraznější u mužů, avšak androgenní alopecie postihuje také ženy. Má u nich ale trochu odlišné projevy.

Mužský typ plešatosti způsobují mužské pohlavní hormony, tedy testosteron, ale především jeho metabolit dihydrotestosteron (DHT). U mužů s genetickou predispozicí je vyšší metabolismus těchto hormonů ve vlasové pokožce. Vznikající dihydrotestosteron má ale vliv na vlasové kořínky, které postupně slábnou a ztrácejí svoji funkci. Proto nejprve rostou jen slabší vlasy a postupně jejich obnova ustává úplně.

Jak začíná plešatění? Před zvýrazňujícími se kouty vlasy ustupují nejprve směrem k temeni hlavy. Na vrcholku hlavy se pak při plešatění hlásí ještě řídnoucí kolečko.

Mužský typ alopecie u žen nemá až tak výrazné projevy. Řídnutí vlasů u žen je nejpatrnější v okolí pěšinky, která kvůli němu často nejde začesat. Ke zvýraznění projevů dochází v období klimakteria.

Léčba mužského typu plešatosti

Farmakoterapeutická léčba progres androgenní alopecie zpomaluje. Využívány jsou léčivé přípravky obsahující léčivou látku minoxidil ve 2% koncentraci (pro ženy i muže) nebo 5% koncentraci (pro muže).

Minoxidil se aplikuje 2x denně na vlasovou pokožku a jeho podávání musí být dlouhodobé. První výsledky léčby se objevují až za 2 měsíce. Postupně dochází ke zvětšení průměru vlasů, stimulaci a prodloužení růstové fáze vlasů a přechodu vlasů z telogenní zpět do růstové fáze. Minoxidil totiž rozšiřuje cévy a podporuje mikrocirkulaci ve vlasové pokožce a tím i výživu vlasů a jejich metabolismus.

Pokud zvolíte u alopecie léčbu minoxidilem, není vhodné ji příliš dlouho odkládat. Proč? Na léčbu lépe reagují pacienti, u kterých se projevy alopecie nevyskytují tak dlouho. Jak bude konkrétní člověk reagovat na léčbu ale nejde nikdy dopředu předvídat.

Současná šetrná kosmetická péče by měla být samozřejmostí. Výhodný je zejména obsah složek podporujících prokrvení vlasové pokožky jako jsou kofein nebo rostlinné silice.

Nejčastější příčiny vypadávání vlasů u žen Nejčastější příčiny vypadávání vlasů u žen

Kromě alopecie androgenního typu nadměrné padání vlasů u žen způsobují i hormonální změny, zejména ty spojené s obdobími:

  • po porodu – zatímco během těhotenství je padání vlasů nižší, následné hormonální změny padání vlasů po porodu mohou trvat až 9 měsíců.
  • během kojeníu kojících maminek se kromě hormonálních změn na kvalitě vlasů může projevit i nedostatek některých minerálů nebo živin. Svou roli sehrává i tak kopa starostí o miminko a nevyspalost. Maminky by proto měly dbát na vyvážený jídelníček, který mohou doplnit speciálními vitamíny pro kojící maminky.
  • po menopauze – v důsledku snížení hladiny ženských pohlavních hormonů.

Chyby v péči o vlasy

Další příčinou nadměrného padání vlasů, ke které mohou mít větší sklon ženy, je nešetrná vlasová péče. Kterým nešvarů v péči o vlasy je třeba se vyhýbat?

  • nešetrné česání
  • rozčesávání mokrých vlasů – mokré vlasy jsou křehké a snadno se lámou, ze stejného důvodu není vhodné ani chodit spát s mokrými vlasy
  • nešetrné vysoušení vlasů – silné tření ručníkem, fénování horkým vzduchem
  • nešetrná úprava vlasů – používání tepelné úpravy, časté barvení a odbarvování vlasů i prosté příliš silné stahování
  • nešetrné mytí vlasů – mytí horkou vodou stejně jako nešetrná manipulace s mokrými a tedy i křehkými vlasy
  • používání nešetrné vlasové kosmetiky – obsahující složky, které vlasy mohou vysoušet, poškozovat jejich ochranný film nebo se ve vlasech usazovat
  • podceňování ochrany vlasů před sluncem – tomu, jak před slunečním UV zářením vlasy ochránit se věnujeme v samostatném článku:

Jak chránit vlasy před sluncem

Holá místa ve vlasech – alopecii u dětí raději nepodceňujte Holá místa ve vlasech – alopecii u dětí raději nepodceňujte

Dětské formy alopecie se nejčastěji projeví ohraničeným místem vypadaných vlasů – alopecia areata. Příčinou mohou být infekce kvasinkami, velmi často jde u dětí ale o projev autoimunitní poruchy. Z toho důvodu je potřebné navštívit kvůli těmto lysinám pediatra.

Lysinky ve vláscích je možné ale najít i u některých dětí, které trpí obsedantně kompulzivní poruchou (OCD), což je úzkostná porucha, při které některé děti mohou mít tendenci vyškubávat sami sobě vlasy.

Jak podpořit růst vlasů a bojovat s jejich vypadáváním?  Jak podpořit růst vlasů a bojovat s jejich vypadáváním?

Vlasům se sklonem k vypadávání náleží komplexní péče v podobě šetrné kosmetiky a dermokosmetiky podporující a vyživující slabé vlasové kořínky. Používání přípravků na cílenou péči o vlasy by ale vždy mělo jít ruku v ruce se zdravou výživou zajišťující dostatek minerálních látek i vitamínů, které vlasy potřebují.

Minerály proti padání vlasů

Nejznámějšími minerály spojované s kvalitou vlasů (i nehtů) jsou zinek a selen. Nemělo by se ale zapomínat ani na křemík, který v hojnosti obsahuje například bylinka přeslička. Dalšími důležitými prvky jsou také měď, hořčík a jód.

Prohlížet všechny minerály

Vitamíny proti padání vlasů

Aminokyseliny na vlasy

Vlas je keratinové vlákno. Keratin je bílkovina bohatá na sirné aminokyseliny. Z toho důvodu vitamíny na vlasy často obsahují i aminokyselinu methionin a případně i cystein.

Kromě těchto živin vlasy ovlivňují také další složky potravy, které mají vliv na zdraví vlasové pokožky. Kromě jídelníčku je však nutné dbát na zdravý životní styl jako celek. Opomenout zde proto nejde ani zdravý pohyb.

Bolest vlasů – jak a proč vzniká?

Přeležení vlasů na neobvyklou stranu nebo příliš silné stažení vlasů do culíku na sebe dokáže upozornit docela intenzivní bolestí. Vlasová cibulka je totiž nejen dobře zásobena cévami, ale vedou do ní i nervová vlákna. Že na sebe přílišné namáhání vlasů umí upozornit, má samozřejmě i ochrannou funkci. Častým silným utahováním vlasů si lze totiž přivodit tzv. trakční alopecii, což není nic jiného, než nadměrné vypadávání vlasů způsobené častým působením tahu na vlasové folikuly.

 

Komplexní vlasové doplňky:

Potřebujete doplnit vitamíny, minerály a další složky, které by napomohly ke zdraví vašich vlasů? Díky přípravkům komplexní vlasové výživy nemusíte užívat mnoho doplňků, ale můžete si vybrat rovnou celý mix vitamínů. Které značky vám můžeme doporučit?

Protože vlasy rostou pomalu (přibližně okolo 0,3–0,5 mm denně), projeví se na nich, že jim něco chybí, až se zpožděním. S vyživováním vlasů je to zrovna tak. Efekt může být patrný až po 3 měsících. Při užívání vitamínů na vlasy proto buďte trpěliví.

Přípravky na péči o vlasy se sklonem k nadměrnému vypadávání Přípravky na péči o vlasy se sklonem k nadměrnému vypadávání

Péči o nadměrně padající vlasy můžete opřít o látky podporující prokrvení vlasové pokožky:

  • kofein – najdete například v šamponech a tonicích Alpecin nebo třeba vlasové řady Cemio KOFEIN.
  • aminexil – inovativní látka podporující kondici vlasový kořínků je v dostání v řadě VICHY Dercos Aminexil.
  • rostlinné silice – jsou přírodním prostředkem zvyšující prokrvení pokožky kromě jiného je obsahuje například Tomas Arsov Hair Booster šampon.
  • další přírodní výtažky – vyzkoušejte 100% přírodní přípravky Natucain nebo vlasovou řadu KLORANE s chininem a protěží alpskou.

Šampony

Přípravek na běžné mytí vlasů si vybírejte podle svého typu vlasů. Kromě toho vlasům přizpůsobujte i frekvenci mytí. Jemné rovné vlasy často vyžadují častější mytí než kudrnaté vlasy s hrubší strukturou, kterým příliš časté mytí může ubližovat.

Vyzkoušejte přípravky Plantur 39 s obsahem kofeinu a fytoflavonoidů ve variantě, která vám padne, ať už máte barvené vlasy nebo jemné vlasy. Prémiovou péči slibuje také švýcarská vlasová kosmetika Crescina.

Prozkoumat všechny šampony

Kondicionéry

Kondicionéry nebo balzámy na vlasy a bezoplachové kondicionéry (leave-iny) po umytí upravují vlasy a navrací jim jejich kondici. Vyhlazují totiž povrch vlasu, brání ztrátám hydratace i vzniku statického náboje. Jejich použití je proto důležitým krokem v péči o vlasy. Najdete si ten svůj například mezi produkty švýcarské značky Revalid nebo řadou DUCRAY Anaphase?

Vybírat kondicionéry

Vlasové vody, séra, tonika a aktivátory

Přípravky určené pro aplikaci do vlhkých nebo suchých vlasů zesilují účinek základní péče a podporují hloubkou výživu. Vlasové aktivátory jsou pomocníkem v péči o vlasy po třicítce, které dodají vlasům potřebnou výživu. Sáhněte po nich kdykoliv chcete svým vlasům dopřávat intenzivní péči.

Objevte například DERMEDIC Capilarte Sérum pro stimulaci růstu vlasů s březovou vodou, kofeinem a patentovanými složkami. Síla konopného extraktu, soli z Mrtvého moře a výtažků z levandule nebo zázvoru se skrývá uvnitř séra Cannaderm Capillus. Ženy zaujme možná Parusan Energizer tonikum určené přímo na míru jejich potřebám.

Objevit vlasová tonika, vody, aktivátory a séra na vlasy

Masky na vlasy

Vlasová maska by se svou funkcí dala označit i za hloubkový kondicionér. Obnovující maska od L'Oréal Paris Elseve Full Resist je navržená jako součást péče při vypadávání vlasů.

Prohlížet všechny masky na vlasy

​  Přírodní prostředky proti padání vlasů ​ Přírodní prostředky proti padání vlasů

Na padání vlasů se od nepaměti používaly bylinky a přírodní výtažky. Mnohé tyto byliny z moudrosti našich babiček a prababiček potvrdila i věda a mají neustále využití v přírodní kosmetice na vlasy.

  • Kopřiva – obsahuje lignany a fytosteroidy, díky kterým se přidává do kosmetiky určené k používání při potížích s mužským typem plešatosti.
  • Dýňová semínka – díky fytosterolům jsou rovněž ceněnou složkou kosmetiky určené na používání u androgenního vypadávání vlasů.
  • Saw palmeo neboli Serenoa repens – možná trochu překvapivě této bylince známé spíše jako bylince na prostatu přísluší i využití v kosmetice a doplňcích určených lidem s androgenním typem vypadávání vlasů. Najdete ji například ve složení Renovality Renohair oleje.
  • Přeslička – není dobrá jen do ledvinových čajů. Tato bylinka díky vysokému obsahu minerálu křemíku má hodně co nabídnout i pro zdraví vlasů.
  • Zelený čaj – dobře známý pro své antioxidační vlastnosti je výhodnou složkou i ve vlasové kosmetice.
  • Extrakt z pšeničných klíčků – to je přírodní mix vitamínů B, vitamínu E a aminokyselin, které jsou všechny důležité pro zdraví vlasů. Výtažek z pšeničných klíčků hledejte například v přípravcích Revalid.
  • Gikgo biloba – využívaný v přípravcích na podporu prokrvení mozku a na paměť umí zvyšovat mikrocirkulaci i v pokožce a jako součást kosmetických výrobků tak podporovat vlasové kořínky.
  • Panax ginseng – neboli ženšen má adaptogenní a revitalizační vlastnosti. Ve vlasové kosmetice je možné ženšen využít v obdobích stresu nebo při padání vlasů v důsledku hormonální nerovnováhy.
  • Březová míza – tradičně se jarní míza používala jako přírodní vlasové tonikum. I dnes se ale používá ve vlasové kosmetice, obsahuje ji například Březový šampon na suché vlasy s vůní citronové trávy od značky EKO kosmetiky Tierra Verde.

Padání vlasů – kdy zpozornět Padání vlasů – kdy zpozornět

Přestože za zvýšeným vypadáváním vlasů může stát spousta banálních příčin, někdy je třeba zpozornět. Kdy může nadměrné padání vlasů znamenat něco vážnějšího?

  • Vlasy vypadávají na ohraničených místech a vznikají lysá místa ve vlasech.
  • Pro silné padání vlasů nenalézáte žádné vysvětlení.

V těchto případech se vyplatí konzultovat problém se svým lékařem, případně také přímo s dermatologem nebo trichologem (odborník na zdraví vlasů).


ZDROJE

  • Vypadávání vlasů – příčiny a léčba. EUC [online]. 2022-06-23. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/vypadavani-vlasu-priciny-a-lecba/
  • PEŘINOVÁ, Mgr Markéta. Volně prodejné přípravky proti vypadávání vlasů.
  • KOVÁČIK, Andrej; VRANÍKOVÁ, Barbora. Rozdělení a základní principy používání přípravků v péči o vlasy.
  • Everything You Need to Know About Hair Loss. Healthline [online]. 2022-11-29. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/hair-loss

Přípravky proti vypadávání vlasůPřípravky na růst vlasů

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

BELOHAIR 20MG/ML kožní podání roztok 1X60ML

  • Péče o vlasy

Skladem na e‑shopu

369 Kč

Revalid Hair Complex cps.180

  • Krása
  • Doplněk stravy
  • Trvale výhodná cena

Skladem na e‑shopu

899 Kč

VICHY DERCOS Aminexil Clinical 5 pro ženy 21*6 ml

  • Dermokosmetika
  • Péče o vlasy
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 549 Kč

Tomas Arsov Hair Booster šampon 250ml

  • Kosmetika
  • Péče o vlasy

Skladem na e‑shopu

599 Kč

DERMEDIC Capilarte Sérum pro stimulaci růstu vlasů 150 ml

  • Dermokosmetika
  • Péče o vlasy

Skladem na e‑shopu

180 Kč

KLORANE Sérum proti vypadávání vlasů s chininem a BIO protěží alpskou 100 ml

  • Dermokosmetika
  • Péče o vlasy
  • Akce 2+1
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 119 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení
    10. 05. 2020

    Co na padání vlasů po porodi?

    Dobrý den,
    Jsem 3 týdny po porodu a již pociťuji vypadávání vlasů. Mohl/a by jste mi doporučit vitaminy, které jsou vhodné pro kojící ženu s tímto problémem ? Dekuji

    Dobrý den,

    Váš problém je na podkladě hormonální změny. Věřte, že po skončení kojení se stav upraví. Můžete užívat čistý methionin dostupný v kamenných lékárnách. Další možností je užívání Vlasového hnojiva, ale je třeba zvážit současné užívání s jinými vitamíny. Já osobně bych doporučila užívání vitamínů vhodných pro těhotné (Chytré miminko, Mamavit, Elasti Q) a doplnila bych o methionin.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková,
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vlasy a Nehty
    04. 09. 2020

    Jaký Belohair je vhodný pro ženu ?

    Dobrý den, chci se zeptat zda jsou oba přípravky belohair určeny pro muže i ženy, nebo jen 2%? Potřebuji řešit problémy s padáním vlasů u sebe, jestli mi můžete poradit?

    Dobrý de,

    léčivo Belohair 2% je určeno k používání jak u mužů, tak u žen, aplikuje se 2x denně stiskem pumpičky a lahvička vydrží měsíc, vtírejte vždy do suchých vlasů. Je zapotřebí Belohair používat po dobu minimálně 3 měsíců, má tzv. zpožděný účinek ( nové vlasy registrujete cca po 2 měsících používání). Belohair 5% se používá u mužů s prokázanou androgenní alopecií, u žen není doporučován. Avšak ve výjimečných případech při pokročilých stadiích alopecie může Belohair použít i žena. Nežádoucím účinkem silnějšího Belohairu je svědění pokožky a tvorba lupů. Používání 2% varianty by Vám na vypadávání vlasů mělo postačit. Doplňte ještě užíváním tablet na podporu růstu vlasů osobně doporučuji Renovix, který mám vyzkoušený ( užívejte minimálně 3 měsíce.

    ADVANCE RENOVIX

     

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vitamíny a minerály
    • Vlasy a Nehty
    21. 11. 2020

    Co užívat na padání vlasů u mužů?

    Dobrý den, prosím o pomoc.Díky velkému stresu mi začali padat vlasy.Od doby , kdy jsem zažil obrovský stres mi vlasy začali padat a nejde to zastavit.Uplynul od té chvíle rok a jsem na 50% úbytku vlasů.Mohl bych vlasy nějak a něčím dobrým vyživovat, abych to něčím brzdil, než upravím psychiku?Děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    pokud mohu doporučit na padání vlasů je zapotřebí užívat léčbu vnitřní ve formě tobolek, i léčbu vnější (šampony a roztoky), u léčby je důležitá trpělivost, kdy účinek je znatelný cca po třech měsících užívání. 

    Z tobolek bych doporučila Advance Renovix, kde užívejte 2x denně 1 tobolku. Cca po dvou měsících užívání by měl výpad vlasů ustat, 3 měsíc byste měl pociťovat už i růst nových vlasů.

    Lokální formou ve formě roztoku na vtírání do pokožky vhodné pro muže je léčivo Belohair 5%, obsahuje látku, která podporuje růst vlasů, účinek je také zpožděný, nové vlasy narůstají cca po dvou měsících používání.

     

    ADVANCE RENOVIX

    BELOHAIR 5%

    Pokud by Vás problémy s vlasy trápily dále, mohu doporučit kliniku specializovanou na onemocnění vlasů, která je součástí nemocnice na Vinohradech

    https://www.fnkv.cz/centrum-zdrave-vlasy.php

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Vlasy a Nehty
    28. 02. 2023

    Jaký šampon je šetrný k mytí vlasů i vlasové pokožky?

    Dobrý den,
    máte nějaké tipy na šampon, který by mi jakkoliv neškodil? Mám problémy s vypadáváním vlasů a přijde mi, že mi kofeinové šampony vysušují vlasovou pokožku. Takže nějaký přírodní, neškodlivý a šetrný šampon. Děkuji.

    Dobrý den,

    Váš dotaz předávám naší dermoporadkyni.

    S pozdravem
    Mgr. Marika Kučerová
    Lékárník BENU U Silnice

    Dobrý den, 

    pro šetrné mytí vlasů a vlasové pokožky bych doporučila šampon s ovsem od značky KLORANE. Výtažek z ovsa jemně myje vlasy a zároveň je zjemňuje, chrání a poskytuje jim pružnost. Složení obsahuje aktivní látky vyrobené z 87 % přírodního původu, které jsou navíc bioodbouratelné.  

    Šampon se dodává ve 100% recyklovatelném a recyklovaném plastovém flakonu a ve dvou velikostech balení (200 ml a 400 ml).

    Na vypadávání vlasů je pak určena řada pro obnovu jejich síly a vitality s chininem a protěží alpskou, která také zahrnuje přírodní přípravky.  

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Vlasy a Nehty
    09. 02. 2023

    Jak zastavit řídnutí vlasů?

    Dobrý den,
    prosím, potřebuji poradit ohledně šamponu na růst vlasů. Týká se to přední vlasaté části hlavy, na čele mám řídké vlasy a plešatění už lze vidět. Jaký šampon mám používat? Nevíte??? Děkuji.

    Dobrý den, 

    při takovémto problému už pouze šampon nepomůže, je ale vhodný jako doplňková péče. 

    Pokud vypadávání a řídnutí vlasů souvisí se stresem, včetně stresu souvisejícího s COVID-19, únavou, obdobím po porodu, sezónními změnami, medikamentózní léčbou, tak bych doporučovala sérum DUCRAY Creastim Roztok proti vypadávání vlasů 2 x 30 ml. Je to bezoplachová péče, která byla dermatologicky testována. 

    Jako doplňkový šampon bych pak zvolila DUCRAY Anaphase+ šampon-vypadávání vlasů 200 ml, který posiluje vlasy a dodává jim objem. 

    Také bych se poradila přímo s dermatologem. 

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Dotaz na produkt
    • Vitamíny a minerály
    • Vlasy a Nehty
    25. 03. 2023

    Je pripravek BEARS WITH BENEFITS HAIR vhodny pro deti?

    Dobry den, zajimalo by me, zdali jsou tyto vitaminy vhodne pro dite (5let).

    Dekuji.

    Dobrý den,

    výrobce uvádí, že tento přípravek není vhodný pro děti do 14 let věku. 

    Z přípravků pro zdravé vlasy, nehty a pleť, které mohou užívat i děti doporučuji například BIOTTER PŘESLIČKA ROLNÍ  nebo CAPIMIN - děti od 3 let věku užívají 1 tabletu 1x denně.

     

    Přeji hezký den, 

    Mgr. Michaela Velecká

    vedoucí lékárník tč. na MD

    BENU Lékárna OC Rýnovka Jablonec n. Nisou

    šipka Michaela Velecká

    Na dotaz odpověděl Michaela Velecká zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.