Jak snížit vysoký krevní tlak – 1. díl

JAK SNÍŽIT VYSOKÝ KREVNÍ TLAK – 1. DÍL

PharmDr. Ivana Lánová

PharmDr. Ivana Lánová


Vysoký krevní tlak se odborně nazývá hypertenze. Můžeme ho zařadit mezi civilizační onemocnění a patří mezi největší faktory srdečně-cévního rizika. Když máte diagnostikovanou hypertenzi, znamená to, že máme krevní tlak nad normálními hodnotami a přehlížení tohoto stavu nese s sebou následky na cévách, srdci, i dalších orgánech. Ponořte se do prvního dílu našeho dvoudílného seriálu o krevním tlaku nebo rovnou přeskočte na druhý článek, který se věnuje tipům na snížení krevního tlaku.

 • Články o zdraví
 • Krevní oběh

Kde se bere krevní tlak? Kde se bere krevní tlak?

Krevní tlak vzniká v cévách. Je to tlak, kterým působí krev na stěny cév a je nezbytný, aby nám krev v cévách a žilách neustále kolovala. Krev neproudí sama od sebe, ale je poháněna srdcem, které pracuje jako pumpa. Zdravé cévy jsou pružné a elastické a při kontrakci srdečního svalu – systole, se krev rozproudí a cévy se mírně roztáhnou. Při diastole, tedy fázi, kdy srdce nasává okysličenou krev z plic, se cévy opět stáhnou. Tímto mechanismem se udržuje krev v nepřetržitém pohybu. Počet stahů srdečního svalu za minutu počítáme jako pulz.

Jak měříme krevní tlak Jak měříme krevní tlak

V různých cévách je tlak různý. V tepnách (arteriích) je tlak vyšší, v žilách (vénach) je naopak nižší. Je nutný pro udržení krevního oběhu a zásobování všech tělních buněk živinami a kyslíkem. Pro diagnostiku hypertenze v ordinaci se měří krevní tlak na paži, na tepně zvané aorta brachialis.  Dříve jste mohli vidět tlakoměr se rtuťovým sloupcem a krevní tlak se odečítal metodou poslechovou (auskultační). Lékař nafoukl manžetu na tepně aorta brachialis a poslouchal fonendoskopem, kdy začne slyšet srdeční odezvy. Na této hodnotě sloupce pak odečetl hodnotu krevního tlak. Dnes máme běžně dostupné digitální tlakoměry, které jsou mnohem komfortnější a krevní tlak si tak můžete kontrolovat i v pohodlí domova. Významným výrobcem tlakoměrů do domácnosti je značka Beurer. Vyzkoušejte její tlakoměry i vy.

 Zásady správného měření krevního tlaku Zásady správného měření krevního tlaku

Aby byl výsledek měření co nejpřesnější, doporučuje se při každém měření  dodržovat několik zásad:

 • měření provádět vsedě po 5 - 10 minutovém uklidnění,
 • zvolit správnou šíři manžety, manžetu navléci na paži tak, aby loketní jamka zůstala nepřekryta (cca 2 cm nad ní),
 • u starších nemocných a diabetiků s hypertenzí, u kterých je častější možnost ortostatické hypotenze, se provádí měření tlaku vestoje po 1 minutě vzpřímené polohy,
 • během měření nesmí měřený mluvit, paže musí být podepřena vsedě i vestoje,
 • měření krevního tlaku se provádí 3x v intervalu 1 - 2 minut, výsledek je průměr z druhého a třetího měření.

Šíře manžety se volí podle obvodu paže, aby nebyla příliš těsná nebo naopak, příliš volná:

 • obvod paže do 33 cm – manžeta šíře 12 cm,
 • obvod paže 33 - 41 cm – manžeta šíře 15 cm,
 • obvod paže nad 41 cm – manžeta šíře 18 cm.

Při jakých hodnotách krevního tlaku zpozornět? Při jakých hodnotách krevního tlaku zpozornět?

Hodnota krevního tlaku se skládá ze dvou čísel. První číslo je tlak systolický, tedy tlak krve na cévy v průběhu srdečního stahu. Druhé číslo za lomítkem je tlak diastolický. V průběhu diastoly je tlak nižší a toto číslo představuje odpor cévního řečiště při návratu krve do srdce.

Hodnota krevního tlaku se udává v jednotkách mmHg, tedy v milimetrech rtuťového sloupce tlakoměru. Normální hodnoty tlaku a hodnoty, kdy vám může být diagnostikována hypertenze, jsou uvedeny v tabulce:

Kategorie Systolický krevní tlak Diastolický krevní tlak
Optimální krevní tlak <120 <80
Normální krevní tlak 120-129 80-84
Vysoký normální krevní tlak 130-139 85-89
Hypertenze mírná (1. stupně) 140-159 90-99
Hypertenze středně závažná (2. stupně) 160-179 100-109
Hypertenze závažná (3. stupně) ≥180 ≥110
Izolovaná systolická hypertenze ≥140 <90

Co způsobuje vysoký krevní tlak Co způsobuje vysoký krevní tlak

Pro rozvoj vysokého krevního tlaku existují dědičné predispozice ale i faktory, které můžeme ovlivnit. U několika rizikových faktorů, bychom měli zpozornět a pro zdraví našeho srdce a cév, se jim raději vyhýbat.

Jde o:

 • obezitu,
 • nedostatečnou fyzickou aktivitu,
 • konzumaci nadměrně slaných jídel jako jsou uzeniny a slané pochoutky, 
 • dodatečné solení jídla na talíři,
 • stres,
 • alkohol,
 • a kouření.

Diagnostika vysokého tlaku Diagnostika vysokého tlaku

Hypertenze se diagnostikuje jako esenciální neboli primární, bez zjistitelné vyvolávající příčiny. Druhým typem je sekundární hypertenze, kdy vysoký tlak vzniká v důsledku jiného onemocnění, jako třeba  ledvin.

Krevní tlak se postupně zvyšuje několika mechanismy, v některých případech i jejich kombinací:

 1. Srdce pumpuje krev proti cévám, které nejsou dostatečně pružné v důsledku kornatění. Pak je tlak krve na cévy zvýšený.
 2. Nadměrný příjem soli a sodíku negativně ovlivňuje hospodaření těla s vodou. Voda se v těle zadržuje a srdce pak pracuje s větším objemem krve, než který zvládne.
 3. Stresu se náš nervový systém brání a přizpůsobuje se mu zvýšením krevního tlaku. Po odeznění stresu se tlak vrátí do normálních hodnot. Při dlouhodobé stresové zátěži se tlak nevrací do normálního rozmezí, což vyústí do diagnostiky hypertenze.
 4. Traduje se, že malé množství alkoholu je prospěšné a cévy rozšiřuje. To ale neplatí při příjmu 30-40 gramů denně, kdy už tlak stoupá i dlouhodobě. Je to způsobené zrychlením pulzu podobným mechanismem, jako při stresu, a aktivací sympatiku.
 5. Kouření přímo krevní tlak nezvyšuje, ale má velmi negativní vliv na kondici cév a schopnost hemoglobinu přenášet kyslík.

Příznaky hypertenze Příznaky hypertenze

Vysoký krevní tlak nemá svoje specifické příznaky. Rozvíjí se postupně, v průběhu několika měsíců až let. Proto ani na sobě nemusíte rozpoznat, že tyto potíže máte. Vysoký krevní tlak se může projevovat: 

 • bolestí hlavy
 • pískáním v uších, 
 • únavou, 
 • dýchavičností, 
 • poruchou spánku, 
 • tlakem na hrudi a bušením srdce. 

Pokud pociťujete tyto potíže, navštivte svého praktického lékaře. Určitě není na škodu, když si krevní tlak několikrát změříte v klidu, doma, a výsledky přinesete lékaři. V ordinaci může být tlak falešně zvýšený pohybem krátce před měřením, nebo stresem vyvolaným syndromem bílého pláště.

Proč je vysoký tlak nebezpečný? Proč je vysoký tlak nebezpečný?

Krevní tlak je nebezpečný právě kvůli nenápadným příznakům. Krevní tlak vyšší než 130/85 mmHg se považuje za významné srdečně-cévní riziko. Znamená to, že u pacientů s vysokým krevním tlakem se zvyšuje riziko infarktu myokardu, srdečního selhání nebo cévní mozkové příhody.

Vysoký krevní tlak, který se neléčí, vede k postupnému poškození ledvin, srdeční komory a oční sítnice. Orgány i tak dokážou ještě nějakou dobu pracovat, musíme ale konstatovat, že pouze v nouzovém režimu. V posledním stádiu je postižené srdce, které je vyčerpané prací proti vysokému odporu cév a pomalu selhává. Riziko vzniku srdečně-cévní příhody stoupá, pokud trpíte metabolickým syndromem, který se projevuje navíc ještě obezitou, vysokým krevním cukrem a vysokou hladinou celkového cholesterolu v krvi.

Vyberu si tlakoměr Druhý díl článku

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Žíly a cévy
  10. 12. 2019

  tlakoměr Omron M3

  Dobrý den, jaký rád bych zakoupil tlakoměr a prosím o radu. Jaký je rozdíl mezi Omron M3 Comfort a Omron M3 s barevným indikátorem hypertenze. Děkuji za odpověď

  Dobrý den, 

  oba tonometry pocházejí ze stejné řady tudíž mají téměř shodné parametry. Oba mají paměť pro dva uživatele, indikátor správného utažení manžety, systém kontrolovaného nafouknutí manžety, barevný indikátor hypertenze, 4 roky záruku. jediný rozdíl je ve velikosti displeje, kdy tonometr M3 comfort od firmy OMRON má větší displej a tudíž je vhodný k užívání pro starší osoby.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  06. 05. 2020

  Ostropestřec a krevní tlak, může se kombinovat?

  Dobrý den, mám dotaz : může tento produkt užívat i osoba s mírně zvýšeným krevním tlakem? Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  nevím o ničem, co by bránilo osobě s vyšším krevním tlakem v užívání ostropestřece. Bez obav můžete začít užívat.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  01. 06. 2020

  Jaký tlakoměr vybrat do 1000 Kč?

  Dobrý den,
  prosím vás potřebuji si koupit tlakoměr, ale nevím který vybrat. Mohu za něj dát okolo 1000 korun. Líbí se mi Truelife Pulse nebo Omron M2 Basic. Můžete mi prosím poradit? Moc děkuji

  Dobrý den, 

  tlakoměry jsou si výbavou velmi podobné. TrueLife má však možnost napájení ze sítě - nemusíte vkládat baterie, které se celkem rychle vybíjí a navíc má možnost prohlížení historie 60 předchozích měření. K tlakoměru Omron je možné si koupit adaptér do sítě, abyste nemusela vkládat baterie (cena adaptéru je cca 300 Kč). Záleží však, jestli je pro Vás právě tento parametr důležitý. OMRON nemá paměť pro předchozí měření. Oba dva tlakoměry jsou kvalitní a ať už koupíte kterýkoliv, neuděláte chybu. Důležité je hlavně správné měření krevního tlaku. To se provádí ideálně 3x denně ve stejnou dobu. Při měření byste měla být opřená zády o opěradlo a ruku mít volně loženou na podložce/stole dlaní nahoru. Během měření byste měla být v klidu a nemluvit. První měření není vypovídající hodnotou. Proto se provádí druhé a třetí měření v odstupu cca 3 minut, které zprůměrujete a získáte tak správný výsledek Vašeho krevního tlaku. 

  TrueLife tonometr

  OMRON tonometr

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Šárka K. 09. 7. 2020 5

  Máte nějaké babské rady na krevní tlak? Nějaké bylinky? Jsem tak na hraně a do prášků se mi úplně nechce.