Jak snížit vysoký krevní tlak – 1. díl

JAK SNÍŽIT VYSOKÝ KREVNÍ TLAK – 1. DÍL


Vysoký krevní tlak se odborně nazývá hypertenze. Můžeme ho zařadit mezi civilizační onemocnění a patří mezi největší faktory srdečně-cévního rizika. Když máte diagnostikovanou hypertenzi, znamená to, že máme krevní tlak nad normálními hodnotami a přehlížení tohoto stavu nese s sebou následky na cévách, srdci, i dalších orgánech. Ponořte se do prvního dílu našeho dvoudílného seriálu o krevním tlaku nebo rovnou přeskočte na druhý článek, který se věnuje tipům na snížení krevního tlaku.

 • Články o zdraví

Kde se bere krevní tlak? Kde se bere krevní tlak?

Krevní tlak vzniká v cévách. Je to tlak, kterým působí krev na stěny cév a je nezbytný, aby nám krev v cévách a žilách neustále kolovala. Krev neproudí sama od sebe, ale je poháněna srdcem, které pracuje jako pumpa. Zdravé cévy jsou pružné a elastické a při kontrakci srdečního svalu – systole, se krev rozproudí a cévy se mírně roztáhnou. Při diastole, tedy fázi, kdy srdce nasává okysličenou krev z plic, se cévy opět stáhnou. Tímto mechanismem se udržuje krev v nepřetržitém pohybu. Počet stahů srdečního svalu za minutu počítáme jako pulz.

Jak měříme krevní tlak Jak měříme krevní tlak

V různých cévách je tlak různý. V arteriích je tlak vyšší, v žilách je naopak nižší. Je nutný pro udržení krevního oběhu a zásobování všech tělních buněk živinami a kyslíkem. Pro diagnostiku hypertenze v ordinaci se měří krevní tlak na paži, na cévě aorta brachialis.  Dříve jste mohli vidět tlakoměr se rtuťovým sloupcem a krevní tlak se odečítal metodou auskultační. Lékař nafoukl manžetu a na cévě aorta brachialis a poslouchal fonendoskopem, kdy začne slyšet srdeční odezvy. Na této hodnotě sloupce pak odečetl hodnotu krevního tlak. Dnes máme běžně dostupné digitální tlakoměry, které jsou mnohem komfortnější a krevní tlak si tak můžete kontrolovat i v pohodlí domova.

Při jakých hodnotách krevního tlaku zpozornět? Při jakých hodnotách krevního tlaku zpozornět?

Hodnota krevního tlaku se skládá ze dvou čísel. První číslo je tlak systolický, tedy tlak krvi na cévy v průběhu srdečního stahu. Druhé číslo za lomítkem je tlak diastolický. V průběhu diastoly je tlak nižší a toto číslo představuje odpor cévního řečiště při návratu krve do srdce.

Hodnota krevního tlaku se udává v jednotkách mmHg, tedy v milimetrech rtuťového sloupce tlakoměru. Normální hodnoty tlaku a hodnoty, kdy vám může být diagnostikována hypertenze, jsou uvedeny v tabulce:

  Systolický krevní tlak Diastolický krevní tlak
Optimální krevní tlak <120 <80
Normální krevní tlak <130 <85
Vysoký normální krevní tlak 130-139 85-89
Mírná hypertenze 140-159 90-99
Hraniční hypertenze 140-149 <90
Středně těžká hypertenze 160-179 100-109
Těžká hypertenze ≥180 ≥100
Izolovaná systolická hypertenze ≥140 <90

Co způsobuje vysoký krevní tlak Co způsobuje vysoký krevní tlak

Pro rozvoj vysokého krevního tlaku existují dědičné predispozice ale i faktory, které můžeme ovlivnit. U několika rizikových faktorů, bychom měli zpozornět a pro zdraví našeho srdce a cév, se jim raději vyhýbat.

Jde o:

 • obezitu,
 • nedostatečnou fyzickou aktivitu,
 • konzumace nadměrně slaných jídel jako jsou uzeniny a slané pochoutky, 
 • dodatečné solení jídla na talíři,
 • stres,
 • alkohol,
 • a kouření.

Diagnostika vysokého tlaku Diagnostika vysokého tlaku

Hypertenze se diagnostikuje jako esenciální nebo primární, bez jednoznačné příčiny. Druhá diagnóza je sekundární hypertenze, kdy vysoký tlak vzniká v důsledku onemocnění jiného orgánu - ledvin.

Krevní tlak se postupně zvyšuje několika mechanismy, v některých případech i jejich kombinací:

 1. Srdce pumpuje krev proti cévám, které nejsou dostatečně pružné v důsledku kornatění. Pak je tlak krve na cévy je zvýšený.
 2. Nadměrný příjem soli a sodíku negativně ovlivňuje hospodaření těla s vodou. Voda se v těle zadržuje a srdce pak pracuje proti většímu objemu krve, než zvládne.
 3. Proti stresu se náš nervový systém brání a přizpůsobuje se mu zvýšením krevního tlaku. Po odeznění stresu se tlak vrátí do normálních hodnot. Při dlouhodobé stresové zátěži se tlak nevrací do normálního rozmezí, což vyústí do diagnostiky hypertenze.
 4. Traduje se, že malé množství alkoholu je prospěšné a cévy rozšiřuje. To ale neplatí při příjmu 30-40 gramů denně, kdy už tlak stoupá i dlouhodobě. Je to způsobené zrychlením pulzu podobným mechanismem, jako při stresu, a aktivací sympatiku.
 5. Kouření přímo krevní tlak nezvyšuje, ale má velmi negativní vliv na kondici cév a schopnost hemoglobinu přenášet kyslík.

Příznaky hypertenze Příznaky hypertenze

Vysoký krevní tlak nemá svoje specifické příznaky. Rozvíjí se postupně, v průběhu několika měsíců až let. Proto ani na sobě nemusíte rozpoznat, že máte tyto potíže. Vysoký krevní tlak se může projevovat: 

 • bolestí hlavy
 • pískáním v uších, 
 • únavou, 
 • dýchavičností, 
 • poruchou spánku, 
 • tlakem na hrudi a bušením srdce. 

Pokud pociťujete tyto potíže, navštivte svého praktického lékaře. Určitě není na škodu, když si krevní tlak několikrát změříte v klidu, doma, a výsledky přinesete lékaři. V ordinaci může být tlak falešně zvýšený pohybem krátce před měřením, nebo stresem vyvolaným syndromem bílého pláště.

Proč je vysoký tlak nebezpečný? Proč je vysoký tlak nebezpečný?

Krevní tlak je nebezpečný právě kvůli nenápadným příznakům. Krevní tlak vyšší než 130/85 se považuje za významné srdečně-cévní riziko. Znamená to, že u pacientů s vysokým krevním tlakem se zvyšuje riziko infarktu myokardu, srdečního selhání nebo cévní mozkové příhody.

Vysoký krevní tlak, který se neléčí, vede k postupnému poškození ledvin, srdeční komory a oční sítnice. Orgány i tak dokážou ještě nějakou dobu pracovat, musíme ale konstatovat, že v pouze nouzovém režimu. V posledním stádiu je postižené srdce, které je vyčerpané prací proti vysokému odporu cév a pomalu selhává. Riziko vzniku srdečně-cévní příhody stoupá, pokud trpíte metabolickým syndromem, který se projevuje navíc ještě obezitou, vysokým krevním cukrem a vysokou hladinou celkového cholesterolu v krvi.

Vyberu si tlakoměr Druhý díl článku


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.