Migrény a bolest hlavy - co zabírá?

MIGRÉNY A BOLEST HLAVY - CO ZABÍRÁ?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Bolest hlavy potkala asi každého z nás. Někdy jsou bolesti mírné, někdy mohou přerůst až v nesnesitelnou migrénu. Mezi příčiny jejich vzniku patří stres, únava nebo se může jednat o vážnější problémy. Jaké jsou příznaky a co na bolest hlavy platí?

 • Články o zdraví
 • Nemoci

Příčiny a příznaky bolesti hlavy Příčiny a příznaky bolesti hlavy

Podle příčiny vzniku dělíme bolesti hlavy na primární a sekundární. Primární bolesti hlavy nedoprovází jiná onemocnění, řadí se mezi ně i migréna. Sekundární bolesti hlavy se pojí s jinými onemocněními.

Primární bolesti hlavy

 • Migréna -  většinou se jedná o pulzující bolest na jedné straně hlavy - především v oblasti čela a očního okolí. Bolesti doprovází nesnášenlivost na světlo a hluk, případně i zvracení.
 • Tenzní bolesti hlavy - vyvolává je stres, dlouhotrvající práce u počítače, únava, změny počasí či dehydratace. Bolest je tupá, někdy doprovázená napětím svalů na krku a hlavě.  

Sekundární bolesti hlavy

 • Mají různé příčiny a různou intenzitu.
 • V případě, že se jedná o stupňující se bolest, kterou neznáte, navštivte lékaře.  
 • U bolestí hlavy doprovázených zmateností, horečkou, vyrážkou, ochablostí svalů, poruchami vidění a řeči se může jednat o závažnější problém. 

Jak na bolest hlavy Jak na bolest hlavy

Jak si poradit s nepříjemnou bolestí hlavy? Snažte se zlepšit svůj životní styl z dlouhodobého hlediska a předejděte tak bolestem hlavy:

 • Zařaďte do svého denního programu více pohybu.
 • Zajistěte si lepší sezení u počítače.
 • Vyvarujete se užívání alkoholu a návykových látek. 
 • Nezapomeňte dodržovat pitný režim.
 • Dopřejte dostatek ničím nerušeného spánku

Další variantou je užití volně prodejných léků na bolest hlavy. Bolest hlavy překonáte například s přípravky jako je Panadol (Paracetamol) či Ibalgin (Brufen). Díky těmto lékům vaše bolest poleví, ale neřeší její příčinu. 

Vyzkoušejte i přírodní cestu. Mezi čaje a bylinky, které patří mezi osvědčené pomocníky na bolest hlavy se řadí heřmánek, meduňka nebo levandule.

Jak se zbavit migrény Jak se zbavit migrény

U migrény je předzvěstí záchvatu tzv. aura - neurologický příznak jako brnění, zmatenost, zhoršení vyjadřování, zrakové poruchy a špatné vidění. Na základě aury dokážete předvídat záchvat a vzít si včas antimigrenika. 

Léčba migrény spočívá v úpravě životního stylu a léčbou pomocí léků na migrénu. V případě, že trpíte migrénami vedete si záznamy. Díky nim můžete předpokládat příchod záchvatu, kterému se tak dá předejít. 

Rozlišujeme lehčí a silnější formy migrén. U lehčích se používají dostupná analgetika např. Migralgin. V případě silnějších záchvatů se předepisují léky - antimigrenika. 

Babské rady Babské rady

Čaje a bylinky jsou také užitečným pomocníkem při bolestech hlavy. Vyzkoušejte obklady např. kapesník namočený v jablečném octu či moštu. Další variantou je studený obklad, vložte do utěrky pár kostek ledu a přiložte na spánky. Mezi léty prověřené babské rady patří užití citronu. Připravte si ho jako šťávu nebo zkuste potírat své spánky kolečky citronu. Esenciální oleje z levandule, máty, mateřídoušky nebo heřmánku snižují napětí, nakapejte pár kapek na bolestivé místo a masírujte. 

 

Teď už víte, jak si poradit s bolestí hlavy a mirénou. Bolest hlavy může být i příznakem podzimní depresivní nálady, o problému se dozvíte více v článku Jak na podzimní depresivní náladu.  

Léky na migrény a bolesti hlavy


 

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Interakce
  07. 05. 2020

  Co na migrény?

  Dobrý den, jako prevenci migrén s aurou jsem se rozhodla užívat preparát z kopretiny řimbaby spolu s Tebokanem. Kombinace s gingkem mi přišla vhodná, jelikož i mimo migrény trpím na časté mžitky a závratě. Co mě ale trošku znepokojuje je fakt, že oba léky působí na srážlivost krve, proto nevím, zda je možné užívat je současně. Podotýkám jen stran anamnézy, že jsem řádně vyšetřena na neuro i na očním, dokonce i v trombocentru, žádné významné neduhy nemám :)

  Dobrý den,

  kopretina řimbaba se užívá k tlumení bolesti při migréně, ale i při chronické bolesti zad a páteře. V menší dávce při pravidelném používání opravdu může pomoci jako prevence vzniku migrén. Až u 70% uživatelů došlo k zmírnění bolesti či výskytu a četnosti migrenozních atak. Proto je i doporučováno užívat nejen při akutních potížích, ale právě i pravidelně v nízké dávce.

  Co se týče Tebokanu a obecně Gingko biloba, u něj bych byla opatrnější. Na jednu stranu zvyšuje krvácení, což jak vy píšete, o tom víte. Na druhou stranu bych se spíše obávala nežádoucího účinku Gingko - poruchy nervového systému - bolesti hlavy. Proto bych  se raději o vhodnosti užití poradila se svým ošetřujícím lékařem.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  vedoucí lékárník Rakovník, Husovo nám.

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.