Co pomáhá na menstruační bolesti

CO POMÁHÁ NA MENSTRUAČNÍ BOLESTI

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Slovo menstruace neboli menses v překladu znamená měsíc. A není tedy jen náhoda, že se celý menstruační cyklus opakuje pravidelně – měsíčně. Cyklus trvá standardně 28 dní, ale odchylka ±5 dní je pořád normálu a neměl by se jí nechat nikdo rozrušit. Přece jen je každá žena jiná a i tedy i její tělo funguje svébytně. Ženy v průběhu celého tohoto období prochází hormonálními změnami, které se projevují změnou nálady a chování, kolísáním váhy, změnou kvality pleti i proměnlivostí libida. 

 • Články o zdraví
 • Intimita
 • Ženy

Prvotní fáze menstruačního cyklu Prvotní fáze menstruačního cyklu

Začátek menstruačního cyklu se počítá od prvního dne krvácení, kdy jsou hladiny obou hormonů nejnižší. Pokud začínáte s užíváním antikoncepce, tento den je vhodné si vzít první tabletu z nového blistru. Vaše tělo právě odstartovalo folikulární fázi. Je pojmenovaná podle folikulů, které zrají ve vaječnících. Folikuly mají kromě jiného za úkol produkovat estrogeny. V průběhu tohoto období se zastaví krvácení, hrubne výstelka dělohy a vy se cítíte dobře. Jste pozitivně motivovaná, máte dobrou paměť a netrápí vás úzkosti ani špatná nálada. Čím více estrogenů v organismu máte, tím větší máte sexuální apetit. Tato fáze trvá 12-14 dní. Estrogen spouští produkci dalšího hormonu – luteinizačního, jehož funkce je stimulace dozrání folikulu.

I ovulace může být bolestivá I ovulace může být bolestivá

Když je folikul zralý – praskne a uvolní se vajíčko. Toto období se nazývá ovulace a trvá přibližně 5 dní. Během ovulace máte největší pravděpodobnost počít miminko. Pokud jste podcenili s partnerem ochranu a rodičovství zrovna neplánujete, při ovulaci můžete sáhnout po takzvané „tabletce po“. Po jejím užití tuto fázi zastavíte. Pokud ale ovulace již proběhla, účinnost léku se značně snižuje. Během ovulace máte čirý výtok a taky mnohdy pociťujete mírné bolesti v podbřišku. Sexuální aktivita ale vrcholí, protože tělo je připravené na početí a uhnízdění oplodněného vajíčka.

Příprava sliznice k uhnízdění vajíčka Příprava sliznice k uhnízdění vajíčka

Folikul, ze kterého se uvolnilo vajíčko, se mění na žluté tělísko, které produkuje kromě estrogenů taky progesteron. Děloha se postupně připravuje na uhnízdění vajíčka a výstelka roste, je dobře prokrvená a hrubá. Tato fáze se nazývá luteální (podle luteus=žlutý) a trvá 12-16 dní. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka a jeho uhnízdění do připravené dělohy, zaniká žluté tělísko, snižuje se produkce hormonů a dochází ke krvácení. V jeho průběhu se vyloučí z těla výstelka dělohy.

Proč trpím PMS? Proč trpím PMS?

Mnoho žen prodělá každý měsíc premenstruační syndrom. Příznaky se nedají obecně popsat, protože každá žena toto období prožívá jinak.

Často se vyskytuje ale:

 • špatná až depresivní nálada,
 • chuť na sladké jídlo,
 • zadržování vody a otoky pocit bolestivých prsníků,
 • snížení libida,
 • zhoršení stavu kůže a akné
 • a celková podrážděnost.

Nejčastější příčiny bolestí při menstruaci Nejčastější příčiny bolestí při menstruaci

Menstruační bolest způsobuje uvolňování narostlé děložní sliznice. Některé ženy cítí pouze slabou bolest, jiné nedokáží normálně fungovat a doprovází ji i jiné příznaky.

Nejčastěji jde o:

Bolestmi nejvíc trpí mladé dívky a ženy. Po porodu se často zmírňují, či zcela vymizí. Bolest při menstruaci se může vyskytovat i v důsledku onemocnění. Pokud vás trápí příliš velké bolesti, které vás vyřadí z běžného režimu i na několik dní, je určitě na místě absolvovat gynekologické vyšetření.

Co pomáhá na menstruační bolesti Co pomáhá na menstruační bolesti

Na bolesti a proti křečím má příznivý vliv teplo. Pomůže tedy, když si zahřejete gelovým polštářkem či termoforem a přiložíte jej na záda, či podbřišek. Uvolňující efekt má také horká koupel s příměsí vonných olejů. Pokud terapie teplem není dostačující, vezměte si tabletku proti bolesti. Léčiva ze skupiny analgetik zabírají rychleji pokud zvolíte gelové tobolky jako třeba Ibalgin rapidcaps nebo Brufen rapid. Užívat se mohou 3krát za den 1 tableta s odstupem nejméně 6 hodin. Se silnějším účinkem pak mohou být Nalgesin S nebo Dexoket.

Pro ty pacientky, které trpí na potíže se žaludkem, poruchou srážení krve nebo mají sníženou funkci ledvin, je lepší volba Paralenu či Panadolu. Při hmotnosti nad 50 kg je možné si vzít 2 tablety najednou, nejvíc ale 8 tablet za den. Existují také šumivé formy rozpustné ve vodě. Tyto tablety ale obsahují kofein pro zvýšení účinku proti bolesti. Proto byste jej neměly užívat před spaním, nebo pokud máte zvýšený krevní tlak. Najdete je pod názvem Panadol extra rapid.

Účinek léků proti bolesti zvýšíte doplněním hladiny hořčíku, třeba lékem Magnesii lactici. Hořčík kromě toho celkově přispívá k normální psychické činnosti, k normální svalové činnosti a zmírňuje únavu a vyčerpání. Pro menstruační a předmenstruační komfort přispívá velmi dobře i pravidelné pití bylinných čajů s obsahem kontryhelu, drmku a řebříčku.

Tip BENU: Při menstruaci vyzkoušejte superabsorpční a zároveň nepropustné menstruační kalhotky Snuggs, které jsou určené pro ženy všech věkových kategorií.

Přípravky na menstruaci

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  09. 07. 2019

  Silná menstruace

  Dobrý den, prosím o radu, zda je vhodné užívání kapek Gynex (Energy) při silné a nepravidelné menstruaci u dcery 12 let. Děkuji Vám.

  Dobrý den,
  Gynex je bylinný koncentrát s přírodním původem. Pokud se dodrží předepsané dávkování 7 kapek denně vždy tři týdny v měsíci pak výrobce uvádí možnost použití u dětí. Silná menstruace i nepravidelnost u mladých dívek není neobvyklá, vliv mají nejen hormony ale i stavba těla, genetika a váha. Pokud se ale cokoliv zdá v nepořádku, určitě vyhledejte s dcerou gynekologa.
  ENERGY Gynex 30 ml

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník BENU Beroun

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  23. 07. 2019

  Dlouha nepravidelna menstruace

  Dobry den, po vysazeni antikoncepce mam nepravidelnou a obcas dlouhotrvajici menstruaci. Existuje nejaky volne pristupny pripravek na srovnani menstruacniho cyklu? Dekuji.

  Dobrý den,

  léčit nepravidelnú menstrauce lze, ale jenom pokud se jedná o případ dysfunkčního krvácení. Ve vašem případe sa Váš menstruační cyklus časem srovná, je nutné počítať s touto nepravidelnostou ještě pár měsícu a pokud nechcete otěhotnět, účinně se chránit jiným způsobem než je počítání plodných dnů. Ve vašem tele máte momentálné hormonální "nepořádek" tak je potřeba tomu dát jenom čas.  Jedná se o dost častý jev po vysazení HAK.

  S pozdravem
  PharmDr Matej Kováč
  BENU Lékárna Roudnice nad Labem

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs n. L., OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bolest
  02. 12. 2020

  Menstruční bolest

  Dobrý den, je mi 17 a mívám docela silné menstruační křeče, jenže když si vezmu ibalgin, tak po tom krvácím jestě více, nebo Nalgesin, po tom jsem hodně unavená, a nebo Paralen, ten mi skoro vůbec nezabere...
  Jaké léky byste mi doporučili místo těch tří uvedených? Děkuji

  Dobrý den,

  bolestmi při menstruaci nejvíce trpí mladé dívky , často věkem, po porodu se stav upraví.
  Bolest při menstruaci se může vyskytovat i v důsledku některého nejen gynekologického onemocnění.
  Pokud vám na bolest nic nezabírá, bolesti jsou nepřiměřené a krvácení je velké, pak je vhodné absolvovat gynekologické vyšetření.

  Kromě vámi uvedených přípravků na bolest je možno vybrat kombinovaný přípravek s obsahem paracetamolu a dalších látek  - Valetol, Ataralgin, případně Dexoket s účinnou látkou dexketoprofen a nejnovější přípravek na bolest Ibolex - dexibuprofen.

  Účinek léků proti bolesti zvýšíte doplněním hladiny hořčíku. Samotný hořčík bývá často doplněn s vitamíny řady B a tak kromě toho celkově přispívá k normální psychické činnosti, k normální svalové činnosti a dále zmírňuje únavu a vyčerpání.

  Pro menstruační a předmenstruační komfort je vhodné i užívání bylinek  - drmek, kontryhel.

  Valetol

  Ataralgin

  Dexoket

  Ibolex

   

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bylinky
  11. 04. 2021

  Existují bylinky na spuštění menstruace ?

  Dobrý den,
  je pravda, že šalvěj (čaj) přispívá k dřívějšímu spuštění menstruace? Případně existují nějaké další bylinky, potraviny nebo doplňky stravy, které by měly tento účinek?

  Děkuji

  Dobrý den,

  bylinka šalvěj opravdu může navodit spuštění dřívější menstruace a a nebo spustit opožděnou menstruaci. Obdobný vliv na spuštění menstruace má horká koupel nebo červené víno, bylinka třezalka a bylinka měsíček. Avšak jedná se spíše o rady bylinkářů a homeopatů. Nejedná se o lékařsky podložené účinky.

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.