Jak trénovat paměť

JAK TRÉNOVAT PAMĚŤ

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Stejně jako všechny orgány v těle, i mozek postupem času slábne. Rychlost slábnutí závisí od genetické výbavy, kterou ovlivnit neumíme a od způsobu života, který umíme ovlivňovat a dělat pro svůj mozek jen to nejlepší. Důležitá je zdravá strava, pravidelný pohyb, dostatek spánku, setkávání se s lidmi všech věkových kategorií a trénink kognitivních funkcí.

 • Články o zdraví
 • Alzheimer

5 minut čtení


I paměť se dá vytrénovat I paměť se dá vytrénovat

Trénování paměti v postupujícím věku pomáhá udržet mozek pořád činorodý, bystrý a rychlý při hledání řešení nebo při vyhodnocení situací. Svěží mozek nám pomáhá být aktivními a samostatnými i ve vyšším věku. Lidský mozek tvoří nervové buňky, tzv. neurony, které jsou vzájemně spojené synapsí. Právě tyto spojení slouží na ukládání informací do paměti a vybavení si detailů, které jsou v paměti uložené. Čím více spojení mezi neurony vzniká, tím lépe funguje paměť a lépe tak nacházíme řešení problémů. Když na něco zapomeneme, znamená to, že spojení mezi neurony vyhaslo.

Na podporu paměti existuje i několik léčivých přípravků. Jde o tzv. nootropika a kognitiva, které zlepšují prokrvení mozku a zvyšují dostupnost neurotransmiterů. Tyto léky na paměť nejlépe fungují v kombinaci s procvičováním paměti a bez nich je pomoc jen částečná. Jednoduše řečeno: když si vezmete lék na podporu paměti, udělejte si několik paměťových cvičení.

Cvičení na trénování paměti Cvičení na trénování paměti

Paměť si můžete trénovat kdykoliv v průběhu dne, při běžných činnostech doma nebo venku. Pomocí následujících jednoduchých rad si budete procvičovat především krátkodobou paměť. Do krátkodobé paměti se ukládají informace jen na několik desítek sekund a abychom si zapamatovali co nejvíce, je potřeba tyto informace opakovat a spájet do souvislostí. Základem je tedy číst, opakovat si, luštit křížovky nebo sudoku a snažit se zapamatovat si co nejvíce informací.

 • Přečtěte si v restauraci nabídku jídel na daný týden. Lístek odložte a snažte se vybavit si co nejvíce jídel i s přílohou a polévkou.
 • Učte se cizí jazyk nebo se zdokonalujte v jazyce, který jste ovládali kdysi před lety. Učte se nové slovíčka, poslouchejte nahrávky a komunikujte.
 • Přečtěte si předpověď počasí a zkuste text předpovědi přesně zopakovat.
 • Napište si a zapamatujte si nákupní seznam. Aby to šlo lépe, využijte memotechnickou pomůcku a vymyslete si k slovům absurdní příběh. Čím vtipnější bude, tím lépe si ho budete pamatovat.
 • Při nakupování si postupně sčítejte cenu položek s nákupního seznamu a to bez použití kalkulačky.
 • Vyberte si obrázek v časopisu nebo novin, pozorně se zadívejte na detaily a odložte jej. Pak se snažte vybavit si co nejvíce detailů, jako jsou barvy věcí, počet věcí a rozmístění věcí na obrázku.
 • Staré ale skvělé fungující na opakování slovní zásoby je luštění křížovek, hádanek a osmisměrek.
 • Puzzle nejsou jen pro děti, procvičí představivost a motoriku.
 • Na procházku s vnoučaty nebo pejskem nechoďte jen jednou trasou, ale hledejte nové a nové cesty. Pokud máte obavy, že se ztratíte, absolvujte první cestu s doprovodem a pak už cesty střídejte.

Aktivizační činnosti pro seniory Aktivizační činnosti pro seniory

S přibývajícím věkem klesá schopnost pohybu, zhoršuje se sluch, zrak a možnost sociálního kontaktu. Mnoho seniorů je zavřená doma bez toho, aby měli podněty zvenku a vykonávali činnost, kterou považují za smysluplnou. Tím ztrácí možnost stimulovat svůj mozek přirozenými podněty. Právě pro tuto situaci se v domovech pro seniory a seniorských klubech konají aktivační činnosti pod sestavené speciálním pedagogem. Tyto činnosti se orientují na kreativní tvorbu, tanec, hudbu, hry, cvičení, pobyt v přírodě, trénink paměti, dokonce i péče o zvířata.

Tip BENU: Zjistěte, díky testování paměti, zdali se u vašeho blízkého nejedná o Alzheimerovu nemoc. Včasnou diagnostikou mu můžete pomoci.

Pracovní listy pro trénink paměti Pracovní listy pro trénink paměti

Kromě krátkodobé paměti se dá trénovat i dlouhodobá paměť, schopnosti plánování a rozhodování, pozornost a slovní zásoba. Slouží k tomu již připravené pracovní listy, které jsou šité přímo na míru na trénování paměti pro seniory. Každý sešit obsahuje 10 pracovních listů seřazených v deskách a vydávají se ve dvou obtížnostech. Obtížnost 2 vyhovuje nižšímu stupni postižení kognitivních funkcí, obtížnost 1 je méně náročná a vyhovuje vyššímu stupni postižení paměti.

BENU Alzheimer konzultační centra     

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  27. 08. 2020

  Co na lepší soustředění pro děti

  Jaké vitamíny jsou vhodné pro 8 leté dítě pro lepší paměť a soustředění? Děkuji

  Dobrý den,

  na podporu paměti pomáhají přípravky s obsahem Ginkga. Avšak většina těchto přípravků je určena pouze pro dospělé a u děti, bych je nenasazovala. Pro děti je možné zkusit přípravek Eye q, který je na báze omega kyselin z rybího oleje a podporují soustředění. Mají celkový vliv na mozek a ve finále by mohli napomoct i zlepšení paměti. 

  S pozdravem
  Mgr. Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  27. 08. 2020

  Léky na paměť a soustředění

  Dobrý den, chci se zeptat jestli muzu brat pripravek i v pripade ze nemam zadne potize ale chci jen zlepsit svoji soustredenost a pamet? Nebo se tyto leky uzivaji jen v pripade nejake demence? Dekuji

    Dobrý den,
   Bez porady s lékařem se lék Tebokan užívá při poruchách paměti, poruchách koncentrace a emoční nevyrovnanosti zejména u starších osob. Účinnou látkou léku Tebokan je extrakt z listů jinanu dvoulaločného - Ginkgo biloba, který rozšiřuje cévy a zlepšuje průtokové vlastnosti krve, což zlepšuje i prokrvování mozku. Dále se zvyšuje i produkce a uvolňování acetylcholinu, což u starších osob zlepšuje duševní výkonnost. 
   Tebokan by se měl užívat po jídle, ráno nebo v poledne, večer se užívání nedoporučuje z důvodu zhoršení kvality spánku a usínání. Pokud užíváte léky na ředění krve, bylo by vhodné konzultovat užívání léku Tebokan s lékařem.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  27. 08. 2020

  Co na lepší paměť při učení

  Dobrý den, čekají mě státnice a protože se musím naučit velké množství učiva, chtěla bych užívat nějaké doplňky stravy, které mi pomůžou se soustředěním a lepší pamětí, mohu užívat současně tyto produkty:
  GS Lecitin 1200, HEMANN Ginkgo maca bylin.tablety 100 tbl.á 600mg a DMAE 503mg Bitartate Complex tbl.50? Popřípadně byste mi doporučovali něco jiného? Děkuji moc za odpověď,

    Dobrý den,

   Tyto doplňky stravy můžete užívat současně,  společné užívání zvyšuje jejich účinek. Existují také volně prodejné léky s obsahem piracetamu , které mají pozitivní účinek na oblast učení a paměti  - Piracetam
   A mimo jiné  je dobré myslet  na vyváženou stravu, pitný režim a dostatečný odpočinek.
  Přeji hodně úspěchů u státnic.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  26. 09. 2020

  Stresový průjem, jak se dá léčit?

  Dobrý den, cca 3 týdny mě trápí průjem, nejspíš stresový. Musím užívat skoro každý den aktivní uhlí, nebo Imodium, jinak bych nemohla vyjít z bytu. Může mi dlouhodobé užívání těchto léků uškodit ? Jinak žádné jiné léky neužívám. Děkuji.

  Dobrý den,

  přípravek Imodium ovlivňuje tvorbu stolice tím, že zpomaluje pohyb střeva a tím prodlužuje pasáž - tedy průchod střevního obsahu. Také se stáhne svěrač a tím se zabrání úniku stolice a nutkání na stolici.

  Je indikován jak u akutního neinfekčního průjmu, tak i u chronického.
  Lze užívat i dlouhodobě ale vždy v souladu s doporučením lékaře.
  Udržovací dávky bývá 1-6 tobolek (2 mg - 12 mg) denně.

  Co se týče živočišného uhlí , respektive rostlinného,  je to povrchově aktivní látka, která se v trávicím ústrojí nevstřebává a váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie,  a různé toxické produkty metabolismu, léčiva a jiné chemické sloučeniny, které tímto inaktivuje. Kromě průjmu se může používat při léčbě zánětu zažívacího traktu, nadýmání, nadměrného střevního kvašení, vředů v trávicím traktu atd.
  Tento lék je  bezpečný, ale je třeba vždy dodržet doporučené dávkování .
  Při užívání je třeba ostatní léky dávat s odstupem, minimálně 2 hodin.

  Při dlouhodobém průjmu je třeba ale řešit jeho příčinu, aby se vyloučila jiná příčina než stres.
  Proto se obvykle doporučuje po 3-4 dnech průjmu navštívit lékaře.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  20. 08. 2020

  Jak dlouho lze užívat piracetam bez přestávky?

  Dobrý den,

  jak dlouho lze brát Piracetam AL 1200 bez přerušení u dospělého človéka (seniora)?
  A na jak dlouho případně přerušit? Bere z důvodu zlepšení paměti....
  Za odpověď děkuji.

  Dobrý den,

  dávkování piracetamu (při maximánlím dávkování 2x denně 1 tableta) by nemělo v souvislé léčbě překročit dobu 3 měsíců. Jde o to, že se piracetam vylučuje výhradně ledvinami, a tudíž při dlouhodobém užívání dochází k vyšší zátěři tohoto orgánu. Je také vhodné monitorovat stav ledvin odběrem krve a zjištěním hladiny kreatininu.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.