Pánové – víte, kdy a jak začít s prevencí zvětšení prostaty?

PÁNOVÉ – VÍTE, KDY A JAK ZAČÍT S PREVENCÍ ZVĚTŠENÍ PROSTATY?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Stejně jako má každá žena svého gynekologa, i každý muž by si mezi 45. a 50. rokem měl najít svého urologa. Důvod je zřejmý – prevence onemocnění mužských orgánů. Nejčastěji ale pacienty do urologické ordinace dovedou až potíže se zbytněním prostaty. Zvětšená prostata neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP) zpravidla obtěžuje pacienty projevy, které se souhrnně označují jako symptomy dolních močových cest (LUTS), ale mohou se rozvinout i závažné zdravotní komplikace. Každý muž by proto měl vědět, jaká je z hlediska zdraví prostaty prevence pomocí životního stylu nebo jak vypadají varovné příznaky potíží s prostatou.

 • Články o zdraví
 • Močové cesty a ledviny
 • Intimita
 • Životní styl

7 minut čtení


K čemu je prostata? K čemu je prostata?

Prostata se nachází u mužů těsně pod močovým měchýřem, kde dokola obklopuje močovou trubici, a je velká asi jako vlašský ořech. U prostaty funkce spočívá v produkci prostatického sekretu. Tento výměšek prostaty je součástí ejakulátu a má významnou úlohu v zajištění pohyblivosti spermií a mužské plodnosti.

Předstojnou žlázu neboli prostatu u žen nenajdete, protože jde o ryze mužskou žlázu. Pro zajímavost ale můžeme uvést, že jako ženská prostata bývají označovány tzv. Skeneho žlázy. Jde o dvě žlázky v blízkosti močové trubice u žen, které mají stejný zárodečný základ jako mužská prostata.

Jaká jsou nejčastější onemocnění prostaty?

 • Benigní hyperplazie prostaty
 • Prostatitida (zánět prostaty)
 • Rakovina prostaty

Příčiny benigní hyperplasie prostaty (BHP) Příčiny benigní hyperplasie prostaty (BHP)

Proč u mužů dochází ke zvětšování prostatické žlázy? Prostata reaguje na hormony, nadbytek testosteronu – nebo lépe řečeno jeho aktivního metabolitu dihydrotestosteronu (DHT) – nadměrný růst prostaty stimuluje. Prostatu nepřímo ovlivňují i estrogeny. Jde sice o ženské pohlavní hormony, ale i ony mají u mužů svou funkci a v nízkých koncentracích se u nich v krvi vyskytují. Pokud jsou ale hladiny estrogenů u mužů zvýšené, roste citlivost prostaty k dihydrotestosteronu a tedy i tendence prostaty ke zvětšování. Nárůst DHT bývá spojován se středním věkem a narůst hladiny estrogenů následně s vyšším věkem, proto i potíže s prostatou přicházejí častěji ve středním a hlavně vyšším věku.

Mluvíme-li o benigní hyperplasii prostaty (BHP, v anglické literatuře též uváděné jako BPH z Benign Prostatic Hyperplasia), musíme uvést, že jde o nezhoubné nebo také nenádorové zvětšení prostaty. Sama o sobě hyperplasie prostaty nepředstavuje nebezpečí. Zvětšení tkáně ale vede k útlaku okolních struktur, což může představovat závažné komplikace.

Karcinom prostaty

Zatímco hyperplazie prostaty je “pouze” nezhoubné zvětšení, také prostata může být zasažena vznikem rakoviny. Jelikož je ale uložená hluboko v pánvi, jsou způsoby, jak si sám vyšetřit prostatu, značně omezené a prvotní příznaky bujení nemusí být dlouho odhaleny. Zvýšení povědomí o zdraví prostaty a prevenci rakoviny prostaty se každoročně věnuje listopadová kampaň Movember. Zbytnění a bolestivost prostaty ale neznamená automaticky nádor. Zvětšená prostata a bolesti zad nebo podbřišku s ní spojené mohou být rovněž symptomy zánětu prostaty (prostatitidy).

zvětšená prostata

Příznaky a rizika spojené se zbytněním prostaty Příznaky a rizika spojené se zbytněním prostaty

Zvětšení prostaty a s tím související potíže jsou nejčastějším důvodem návštěvy urologa. Hyperplazie prostaty postihuje 40 % mužů po 50. roce života, po 80. roce už jde o 80 % mužů. Mezi velikostí prostaty a závažností doprovodných symptomů se ale nedá dát pomyslné rovnítko. Zatímco totiž někteří muži ani při výraznějším zvětšení prostaty příznaky nepociťují, u jiných i menší změny mohou vyvolat značně obtěžující projevy. O které se může jednat a jak poznat problémy s prostatou?

 • Slabý proud moči a opožděný nástup močení jsou první varovné příznaky, které na sobě může pacient pozorovat sám. Kvůli nárůstu velikosti prostaty totiž může dojít k útlaku močové trubice, které prostatou prochází.
 • Neúplné vyprázdnění močového měchýře je dalším symptomem, za kterým stojí bránění odtoku moči v důsledku zbytnění prostaty. V případě závažného městnání moči může dojít až k poškození ledvin.
 • Vyšší náchylnost k rozvoji infekce močových cest je důsledkem dvou výše zmíněných symptomů. Proud moči je totiž důležitým faktorem, který odstraňuje bakterie z močových cest. Neúplné vyprazdňování močového měchýře vytváří prostředí, kde se bakterie mohou snáze rozmnožit.
 • Časté noční močení a zvýšená frekvence močení obecně je u BHP typický průvodní symptom. Některá léčiva na něj cíleně míří tak, že uvolňují napětí hladkých svalů a zvětšují tak kapacitu močového měchýře a zlepšují jeho vyprazdňování.
 • Inkontinence z přetékání se projevuje samovolným odcházením moči po kapkách, které postihuje muže, u nichž se v důsledku zbytnění prostaty hromadí moč v močovém měchýři.
 • Zesílení stěny močového měchýře vzniká jako reakce na zvýšené namáhání svalů v jeho stěně. Tyto svaly totiž musí vyvíjet větší sílu na to, aby protlačily moč přes zbytnělou prostatou zúženou močovou trubici.

I když spolu prostata a sex úzce souvisí, zvětšení prostaty nemá přímý vliv na jeho kvalitu. Výše popsané symptomy dolních močových cest jsou ale velmi iritující, což se nepřímo může samozřejmě promítnout do sexuálního prožívání.

Prostatický specifický antigen (PSA)

Orientační vyšetření prostaty lze provést i z krevního rozboru. Prostata má v krvi totiž svého “posla” označovaného jako prostatický specifický antigen (PSA). Hladina PSA velmi dobře koreluje s velikostí prostaty. Tak jak se přirozeně zvětšuje velikost prostaty podle věku stoupá i PSA. Neočekávaný nárůst PSA v krvi je ale i varovný signál. Příčinu takového stavu musí lékař objasnit. Může jít o zánět, poranění, ale i o příznak rakoviny prostaty!

O prostatu se vyplatí pečovat O prostatu se vyplatí pečovat

Zvětšování prostaty je podmíněno především hormonálně. Riziko rozvoje benigní hyperplazie prostaty ale souvisí do značné míry i se životním stylem. V rámci prevence problémů s prostatou se proto vyplatí držet některých zásad, které dobře zapadají i do zdravého životního stylu a každý muž by se je měl naučit dodržovat co nejdříve:

 • Zdravě se stravujte. Zaměřte se na vyváženost živin v jídelníčku, vyhněte se zejména nadbytku tuků.
 • Pravidelně si dopřávejte pohyb.
 • Udržujte si zdravou hmotnost. V tukové tkáni vzniká hormon estrogen, který již byl zmíněn v mechanismu růstu prostaty.
 • Nekuřte! Je nutná úplná abstinence nikotinu.
 • Vyhýbejte se stresu.
 • Posilujte svaly pánevního dna, snadno díky tomu zvládnete první projevy spojené se zbytněním prostaty, především časté nutkání k močení a jeho urgenci.
 • Omezte příjem kofeinu, který dráždí močový měchýř a sám o sobě zvyšuje frekvenci močení. Káva a prostata, pokud už je na ní patrné zvětšení, nejdou úplně dobře dohromady.
 • Vyvarujte se nadměrného pití alkoholu. Vztah alkoholu a prostaty je totiž ještě vyhrocenější, než je tomu s kávou. Nejenže alkohol znamená vypití nadměrného objemu tekutin, močopudný účinek alkoholu, dráždivost, prozánětlivé působení a vliv na funkci svalů významně zhoršuje všechny symptomy dolních močových cest (LUTS).
 • Po dosažení 50 let pravidelně docházejte na preventivní vyšetření prostaty. U mužů, v jejichž rodině se vyskytuje onemocnění prostaty, je vhodné s prevencí začít už od 45. roku věku.
Bylinky na prostatu

Ve spojitosti s prostatou se rozhodně neskloňuje jen serenoa plazivá (saw palmeo). Mezi tradiční bylinky přispívající k normální funkci prostaty se řadí i další jako:

⦁ vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum)
⦁ dýňové semínko (Cucurbita pepo)
⦁ slivoň africká (Pygeum arficanum)
⦁ kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
⦁ žitný pyl (Secale cereale)

S uvedenými bylinkami se lze často setkat v doplňcích stravy pro muže. Připojit by se k nim mohly i brusinky bohaté na antioxidační proanthokyanidiny. K doplnění pitného režimu je u mužů vhodný rovněž na antioxidanty bohatý zelený čaj.

Kdy a čím se léčí prostata? Kdy a čím se léčí prostata?

Objevení potíží s prostatou je s přibývajícím věkem opravdu častou pánskou diagnózou, i když výjimečně problémy postihnou už i mladé muže. K léčbě se přistupuje dle míry obtíží:

Stádium I – mírné příznaky

Při mírných projevech BHP se doporučují především režimová opatření jako pravidelné vyprazdňování, dostatek pohybu, vyhýbání se alkoholu a kofeinovým nápojům. K těmto opatřením lze připojit i farmakologickou léčbu prostaty. Mezi léky na prostatu patří:

 • Bylinný preparát například s extraktem z trpasličí palmy (Saw palmetto, Serenoa repens) jsou tradičními bylinnými přípravky k úlevě od příznaků dolních močových cest v souvislosti se zbytněním prostaty. Jde o jedinou skupinu volně prodejných léků na prostatu, přesto by pacient před jejich dlouhodobým užíváním měl podstoupit lékařské vyšetření, aby nedošlo k podcenění diagnózy!
 • Alfablokátory a antimuskarinika (například tamsulosin, dutasterid, solifenacin, silodosin) uvolňují svaly močového měchýře a tímto mechanismem zlepšují symptomy LUTS.
 • Inhibitory 5-alfa reduktázy působí proti tvorbě hormonu DHT, který podporuje růst prostaty. Patří sem léčivé látky jako finasterid nebo dutasterid.
 • Inhibitory fosfodiesterázy-5 jsou známější spíše jaké léky na erektilní dysfunkci. Léčivou látku tadalafil z této skupiny je možné využít i pro zmírnění potížích způsobených zbytnělou prostatou. Tato léčebná cesta má ale minoritní využití.
 • Beta3 mimetikum mirabegron je lék na prostatu pomáhající pacientům, které obtěžuje zvýšená frekvence močení.

Stádium II – příznaky s retencí moči

O něco závažnějším doprovodným jevem zbytnění prostaty je zůstávání zbytkové moči v močovém měchýři i po vymočení. Toto druhé stádium příznaků vyžaduje farmakoterapii a často i chirurgický zákrok. Jak může probíhat operace prostaty?

 • endoskopická operace přes močovou trubici
 • laserová operace
 • klasický otevřený chirurgický výkon

Po operaci prostaty se pacient někdy může setkat s potížemi v podobě dočasné inkontinence nebo zjizvení rány vyžadující reoperaci. U operovaných mužů je rovněž snížená plodnost. Velmi vzácné jsou komplikace jako potíže s erekcí nebo trvalá inkontinence.

Stádium III – retence moči provázená komplikacemi

Pokud kvůli zbytnělé prostatě nemůže odcházet moč, hrozí akutní poškození ledvin. Protože jde o skutečně akutní stav, lékař provede katetrizaci močového měchýře. Následně je potřeba operovat samotnou prostatu podobně jako u druhého stádia nemoci.

Prostata u psa

Co se týče potíží s prostatou, dá se s lehkou nadsázkou říct, že se v ní psi věrně drží svých páníčků. I u onemocnění prostaty u psů totiž platí, že mladá zvířata postihují jen zřídkavě a jejich incidence roste s věkem. Kromě benigní hyperplasie prostaty psi mohou trpět i zánětem prostaty, prostatickými či paraprostatickými cystami nebo i nádorem prostaty.

Mezi plemeny psů na potíže s prostatou častěji trpí němečtí ovčáci nebo dobrmani. Příznaky nemocné prostaty u psů může majitel psa vypozorovat z projevů bolestivosti zadních nohou, břicha či úzké průjmovité stolice. U pejska potíže s prostatou mohou vyřešit léky v podobě tablet nebo implantátů, radikálnějším způsobem řešení je kastrace.

ZDROJE

 • ČECHOVÁ, Marcela. Léčba benigní hyperplazie prostaty z pohledu praktického lékaře. Online. 2018. Dostupné z: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs /med/2018/02/02.pdf. [cit. 2024-05-21].
 • Léčba obtíží souvisejících se zvětšenou prostatou. Online. Česká urologická společnost ČLS JEP. Dostupné z: https://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/lecba-obtizi-souvisejicich-se-zvetsenou-prostatou/. [cit. 2024-05-21].
 • PROBLÉMOVÉ PRÍZNAKY PROSTATY – OD BEŽNÝCH K VÁŽNEJŠÍM DIAGNÓZAM. Online. BENU Lekáreň. Dostupné z: https://www.benulekaren.sk/priznaky-prostaty. [cit. 2024-05-21].
 • Zvětšená prostata: co to je? Online. NZIP. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/410-zvetsena-prostata-zakladni-informace. [cit. 2024-05-21].
 • ZVĚTŠENÁ PROSTATA U PSA. Online. Metropole VET+. Dostupné z: https://www.metropolevet.cz/benigni-hyperplazie-prostaty-psu/. [cit. 2024-05-21].

Volně prodejné léky na prostatu a erekci Léčivé čaje

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

PROSTAMOL UNO měkké tobolky 90

 • Aktivní stáří
 • Intimita
 • Doprava zdarma
 • Trvale výhodná cena
 • Znáte z TV

Skladem na e‑shopu

699 Kč

Green idea Vrbovka bylinný extrakt tob.60

 • Intimita
 • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

199 Kč

ProfiUro Prost tob. 60 + 60

 • Intimita
 • Doplněk stravy
 • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

879 Kč

ADIEL Kotvičník zemní Tribulus terrestris cps.90

 • Intimita
 • Doplněk stravy
 • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

309 Kč

Cemio RED3 cps.90

 • Intimita
 • Doplněk stravy
 • Akce
 • Doprava zdarma
 • Sleva 8 %

Nedostupné

599 Kč 549 Kč

Vitamin Station Rychlotest Prostata PSA

 • Zdravotnický prostředek
 • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

379 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Erekce a prostata
  27. 09. 2023

  na co je Red3 pro muže

  Na co se pouziva lek red 3

  Dobrý den,

  doplněk stravy Cemio red3 podporuje správnou funkci prostaty, celkovou vitalitu a potenci u mužů. Podporuje správnou funkci močového měchýře a močových cest, lze nasadit u mužů s počátečními příznaky zbytnělé prostaty ( časté močení malého množství moči s přerušovaným proudem a to zejména v noci).

  Problému zbytnění prostaty se věnuje i článek: Příčiny a prevence zvětšení protaty

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník Avicena Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Erekce a prostata
  • Intimita
  28. 03. 2021

  Má Advance Prostalex vliv na sexuální výkonnost?

  Dobry den, chtel bych se zeptat zda advance prostalex napomáhá vydrzi v posteli ?

  Dobrý den, 

  Advance Prostalex je spíše na problémy s prostatou, na sexuální výkonnost je vhodný např. ArginMax (doporučená dávka je 3 tobolky denně, po prvním týdnu užívání 2 tobolky denně), nebo kombinace Maca (3x denně 1 kapsle před jídlem) a kotvičníku (3x denně 1 kapse po jídle). Tyto prostředky zvyšují u mužů hladinu testosteronu a tím pádem mají vliv na sexuální život a plodnost. 

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz do lékárny
  • Dotaz na produkt
  • Vitamíny a minerály
  01. 07. 2023

  Pocity velké únavy, nízká fyzická výkonnost u muže

  Dobrý den. Cítím stále velkou únavu a jsem fyzicky neúměrně málo výkonný. Jaký výživový doplněk mi doporučíte?

  Dobrý den,

  doporučila bych Vám k užívání doplněk stravy Advance Menactive.

  Doplněk stravy obsahuje kombinaci 8 aktivních látek - L-carnitin, acetyl-L-carnitin, propionyl-L-carnitin, extrakt z kotvičníku, pískavice řeckého sena a ženšenu a zinek a vitamín B6. Dávkuje se pravidelně 1-2x denně. Přípravek odstraňuje únavu a fyzické vyčerpání, které popisujete. V počátku bych doporučila užívat dvě tabletky, vzhledem k obsahu ženšenu, který aktivizuje, bych nedoporučila užívat druhou tabletku na noc.

  Posílám ještě odkaz na článek Jak se zbavit únavy, najdete zde užitečné tipy, které by se Vám mohly hodit. U chronické únavy je pak vhodné vyhledat lékaře. 

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bylinky
  • Erekce a prostata
  • Močové cesty
  21. 10. 2023

  Čaj Dr. Popov Zdravé močové cesty je na prostatu?

  Dobrý den, nevím,mzda jsem neudělá špatnou objednávku, ráda bych ho pila jako prevenci a kamarádka tvrdí, že je určen spíše pro muže na prostatu, dekuji

  Dobrý den.

  Většina bylin, které čaj obsahuje se používá převážně v boji s infekčním zánětem močového měchýře (zlatobýl,  medvědice) a nachází se i v léčivých čajích. Ostatní byliny působí zejména močopudně (bříza).

  Kamarádka měla na mysli zejména vrbovku. Ta je sice spojená s řešením (benigní hyperplasie) prostaty, ale mimo jiné též působí proti růstu bakterií a zánětu, tedy podporuje zdraví močových cest. Jako prevence častých infekcí močových cest u žen i u mužů je tedy tedy tento čaj více než vhodný. 

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.