Onemocnění ledvin a jejich příčiny

ONEMOCNĚNÍ LEDVIN A JEJICH PŘÍČINY

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Ledviny jsou párovým orgánem ve tvaru fazole. Jejich základním stavebním kamenem je ledvinová buňka – nefron, kterých v každé z ledvin máme více než 1 milion. V ledvinách se filtruje krevní plazma a vzniká zde moč (jde o jejich primární funkci), která se ještě zahustí a koncentruje pomocí zpětné resorpce vody, glukózy a minerálních látek. Tím se udržuje v těle acidobazická rovnováha. Mimo to se ledviny podílejí i na regulaci krevního tlaku a objemu vody v těle, přispívají k pevnosti vašich kostí a podporují tvorbu červených krvinek.

  • Články o zdraví
  • Články o močových cestách a ledvinách

5 minut čtení


Jak poznáte problémy s ledvinami? Jak poznáte problémy s ledvinami?

Problémy s ledvinami mohou člověka dostihnout buď jako akutní nebo chronické. Které jsou nebezpečnější? Popravdě v obou případech jsou rizika nemocí ledvin vysoká. Akutní ledvinové záněty přicházejí náhle, jsou intenzivnější než chronické potíže. V případě rozsáhlého zánětu ledvin jde člověku i o život. Chronické problémy často nemají příliš dramatické projevy, zato se mnohdy opakovaně vrací. V případě podcenění léčby mohou ale skončit trvalým poškozením funkce ledvin vedoucímu až transplantací ledviny nebo pravidelnému docházení na dialýzu.

Kde bolí ledviny

Zánět ledvin – nejčastější akutní stav Zánět ledvin – nejzávažnější akutní stav

K akutním stavům patří především akutní zánět ledvin (akutní pyelonefritida). Způsobují ho bakterie, které se do ledvin nejčastěji dostanou vzestupně z močových cest. Zánět ledvin je tedy nebezpečnou komplikací špatně zaléčené infekce močového měchýře případně i jiných infekcí v těle.

Co na zánět a nachlazení močového měchýře

K rozvoji ledvinového zánětu dokáže přispět také to, když se moč v močových cestách hromadí. Příčinou může být například překážka v podobě ledvinového kamínku nebo vezikoureterální reflux (zpětný tok moči), což je syndrom objevující se nejčastěji u dětí.

Příznaky zánětu ledvin

Akutní zánět ledvin probíhá velmi dramaticky. Jaké symptomy se objevují?

  • bolest ledvin
  • ostrá bolest v zádech a v boku
  • horečka a zimnice
  • nevolnost a zvracení
  • velká únava a bolest hlavy
  • poruchy močení (časté nutkání na močení a pálení při močení, barva moči může být tmavá, zkalená s příměsí krve i hlenu a zápachem)

Projevy akutního zánětu ledvin jsou opravdu výrazné. Bolest břicha a ledvin se často spojí a působí i jako tlak v břiše, proto ji pacienti někdy popisují jako bolest ledvin a nafouklé břicho. Projevy mohou vzbuzovat dojem, že jde o žlučníkový záchvat.

Léčba akutního zánětu ledvin

Při zánětu ledvin nahřívání a domácí léčení rozhodně nestačí. Léčba zánětu ledvin patří vždy do rukou lékaře a někdy je potřebná také hospitalizace. Během ní lékaři podávají pacientům infuzí antibiotika. Současně lékaři srážejí nemocnému horečku a podávají tekutiny. Někdy je také v této indikaci nutná infuze. Ulevit od bolesti pomohou analgetika, ne všechna jsou ale u nemocí ledvin vhodná, i zde se lékař postará o správné nastavení medikace.

Dětské záněty ledvin

Zánět ledvin u dětí vzniká často jiným mechanismem než u dospělého. Vyvolává ho tzv. vezikoureterální reflux (VUR). Při této poruše se moč z močového měchýře může vracet zpět nahoru k ledvinám. To je pro vznik infekce ledvin vyloženě rizikové. U většiny postižených dětí s věkem naštěstí dojde přirozeně k úpravě této anomálie. Někdy je ale nutná léčba, která spočívá v profylaktickém podávání nízkých dávek antibiotik nebo chirurgickém zákroku.

Chronický zánět ledvin

Nedoléčit zánět ledvin úplně se rozhodně nevyplácí. Neúplně vyléčený zánět se totiž může vrátit. Opakované nebo také chronické záněty ledvin se nemusí projevovat s takovou razancí, jako původní akutní onemocnění. Přesto nejsou o nic méně závažné!

Chronická pyelonefritida může vést k poškození struktury ledvin a omezení jejich funkce až do takové míry, že dojde k jejich selhání. Při léčbě ledvinových zánětů proto vždy dejte na rady lékařů, důsledně dodržte celý léčebný cyklus a nezanedbávejte rekonvalescenci. Je pro vás lepší důsledně doléčit zánět ledvin až do konce, než ho absolvovat znovu. Každá epizoda za sebou nechává stopy na ledvinových buňkách. Dochází k jizvení a postupné ztrátě jejich funkčnosti vedoucí až k ledvinnému selhání a nutnosti dialýzy či podstoupení transplantace.

Prevence zánětu ledvin

Chcete se zánětům ledvin vyhnout? Pijte dostatek tekutin, ledviny se díky tomu čistí. Ideální je příjem menších množství v častějších intervalech. Vhodné je také nezadržovat moč, ale při potřebě si včas odskočit. Předcházejte rovněž infekcím močových cest a močového měchýře. Jak? Dbejte na intimní hygienu a posilujte imunitu. Čištění močových cest pomáhají přípravky s brusinkou, manózou nebo urologické čaje. Chraňte se také před prochladnutím, nachlazené ledviny nejsou žádná legrace.

Před zánětem ledvin by se měli mít obzvláště na pozoru lidé trpící na ledvinové kameny, diabetici nebo ti, kdo prodělali zánět ledvin v minulosti.

Glomerulonefritida Glomerulonefritida

Glomerulus je "klubíčko" cév obklopené kanálky, ve kterém se filtruje krev a vzniká primární moč. V ledvinách je těchto filtračních jednotek obrovské množství. Zánět glomerulů nebo je obklopujících kanálků je tzv. glomerulonefritida. Protože glomeruly jsou pro ledviny naprosto nepostradatelná součást, jde o velmi nebezpečný stav. Mezi onemocněními ledvin jde o 3. nejčastější chorobu.

Glomerulonefritidy na rozdíl od pyelonefritid nezpůsobují bakterie, alespoň ne přímo. Při zánětu glomerulů často dělá velkou neplechu imunitní systém, který ledviny napadne kvůli chybné autoimunitní reakci. Vzniknout proto může u některých vzácných autoimunitních chorob. Častou formou tohoto onemocnění je ale akutní glomerulonefritida po prodělané streptokokové infekci, ať už angíně nebo třeba impetigu. Po překonání infekce způsobené streptokoky totiž v některých případech začne imunita produkovat protilátky, které nenajdou jako svůj cíl nebezpečnou bakterii, ale právě křehké ledvinné glomeruly. Nefritidu může vyvolat také nadměrné užívání protizánětlivých léků na bolest (tedy dlouhodobé podávání nebo užívání vysokých dávek).

Příznaky glomerulonegritidy:

Zánětlivý proces probíhající v ledvinách se může prozradit symptomy jako:

  • bílkovina v moči – prozradí ji zvýšená pěnivost moči nebo jednoduchý papírkový test,
  • krev v moči – může být pozorovatelná jako růžové zbarvení. Často jsou ale ztráty krve jen malé a zbarvení moči je okem nepostřehnutelné. Z dlouhodobého hlediska se ale jako následek může rozvinout anémie se svými příznaky (silná únava, snížená tolerance fyzické zátěže, bledost, studené ruce),
  • zvýšení krevního tlaku.

Článek o anémii

Terapie glomerulonefritidy

Úspěch léčby nefritidy spočívá v rychlém odhalení jejího vzniku. V souvislosti se streptokokovými infekcemi si proto lékaři zvou svoje pacienty týden nebo dva po doléčení infekce na kontrolní odběry. Pokud se komplikace v podobě poststreptokokové glomerulonefritidy odhalí, zahájí lékař příslušná opatření. Nutný je přísný klidový režim, často také omezení příjmu soli nebo i bílkovin. Dále lékaři nasazují léky s imunosupresivními účinky nebo kortikosteroidy případně také antibiotika. Podávat je nutné také léky na vysoký krevní tlak.

Stav pacienta s glomerulonefritidou musí být neustále monitorován, proto léčba probíhá v nemocnici. Kromě ledvinových komplikací totiž může dojít k rozvoji tzv. revmatické horečky postihující také srdce, klouby a mozek.

Ledviny a hypertenze → příčina a důsledek

Ledviny jsou nejznámější pro svoji vylučovací funkci. Protože díky tomu tento párový orgán hospodaří s vodou a minerály v těle, má zároveň důležitou funkci v regulaci krevního tlaku. V ledvinách tuto úlohu řídí renin-angiotenzin-aldosteronový systém, který je napojený až na vegetativní nervový systém řídící stresovou odpověď těla. Pokud se ledviny poškodí a nezvládnou vyloučit všechnu potřebnou vodu a minerály, tlak krve roste. Současně se může ale také aktivovat ledvinný renin-angiotenzin-aldosteronový systém a chybně navádět organismus ke zvyšování tlaku krve, což může vést až k rozvoji závažné hypertenze.

Ledvinové kameny  Ledvinové kameny

Akutní stav se může vyklubat z ledvinových (nebo také močových) kamenů. Vznik ledvinových kamenů je sice postupný, když se ale dají ledvinové kameny v močových cestách do pohybu, je to rozhodně poznat. Tomu, jak se ledvinové kameny mohou projevit a jak se léčí, se věnujeme v samostatném článku:

Ledvinové kameny – jak vznikají a jak se léčí

Chronické onemocnění ledvin Chronické onemocnění ledvin

Velmi závažná rizika přináší chronické onemocnění ledvin nazývané také jako chronická renální insuficience. Jde důsledky dlouhotrvajícího sledu okolností, přinášejících ledvinám nadměrnou zátěž. Přestože ledviny mají obrovskou kapacitu, dlouhodobé přetěžování postupně snižuje jejich funkčnost. Tyto potíže jsou velice závažné a naneštěstí i velice časté. Snížená funkce ledvin se týká až 10 % lidí starších 65 let!

Příčiny renální insuficience

Už jsme uvedli, že chronické onemocnění ledvin způsobuje jejich přetěžování. Co je ale konkrétním viníkem?

  • Cukrovka

Cukrovka alias diabetes mellitus je českými slovy nazývaná úplavice močová. Tento její starý název již upozorňuje na spojitost s močovými cestami. Jedním z prvních příznaků ještě neodhalené cukrovky je nadměrná tvorba moče provázená žízní. Při cukrovce má totiž pacient vysokou hladinu cukru v krvi. Glukóza je v krvi obklopená vodou. Po přefiltrování krve v ledvinách ji ledviny aktivně vychytají z primární moči a vrátí zpět do těla. Pokud je glykémie vyšší, ledviny glukózu zachytávají intenzivněji a do moči nepronikne žádná. Ale pokud je glykémie ještě vyšší, ledviny už to nemohou zvládnout. Hladina glukózy překročí tzv. ledvinový práh a začne unikat do moči a spolu s sebou strhávat vodu. Toto překročení kapacity ledvin pak lze pak pozorovat jako ono zvýšené močení.

  • Hypertenze

Vyšší tlak krve se promítne i do ledvinných glomerulů, které jsou plné drobounkých cévek filtrujících krev. Vyšší krevní tlak zde může zvýšit krevní filtraci. Avšak od určité hranice vysoký tlak krve tyto křehké struktury uvnitř ledvin poškozuje.

Cigaretový kouř vyvolává zvýšený oxidační stres v těle, to se mimo jiné projevuje i poškozením cév. Postižené jsou tímto mechanismem i drobné cévy v ledvinovém glomerulu. Je to ale i samotný nikotin, který zvyšuje srdeční tep a stahuje cévy, čímž přispívá ke zvyšování tlaku krve. Vliv krevního tlaku na ledviny je uveden v předchozím bodě.

Věděli jste, že do programů na pomoc s odvykáním kouření se můžete zapojit i přímo v lékárnách? Podívejte se, jak to funguje:

Přejít na stránku "Odvykání kouření"

  • Vyšší věk

Ledviny kromě výše uvedených příčin v průběhu let poškozují ledviny také například nejrůznější toxiny. Újmu může přinést třeba i úraz. Tyto rány se v ledvinách postupně sčítají. Z toho důvodu je vyšší věk spojen s vysokým rizikem ledvinové nedostatečnosti.

  • Rodinná zátěž

I sklon k poškození ledvin můžeme částečně přejímat po svých předcích jako genetickou predispozici.

Důsledky chronické renální nedostatečnosti

Příznaky chronického onemocnění ledvin zpravidla nejsou vůbec naléhavé. Jejich zákeřnost ale tkví v postupném a nevratném zhoršování ledvinných parametrů. Pokud ledviny neplní dostatečně svou funkci, zůstávají v krevní oběhu ve větší míře odpadní látky. To může vést například k:

  • poškozování cév a zvyšování rizika srdečně cévních onemocnění,
  • poškození nervových buněk a rozvoj neuropatií,
  • nedostatečné aktivaci vitamínu D (jeden z aktivačních kroků probíhá v ledvinách) a v důsledku toho snížení mineralizace kostí a vyšší riziko rozvoje osteoporózy,
  • snížená produkce erytropoetinu, což je hormon vznikající v ledvinách, který podporuje aktivitu kostní dřeně. Důsledkem je útlum tvorby červených krvinek a rozvoj anemie,
  • důsledkem poškození ledvin je také zvyšování krevního tlaku.

Projevy chronického onemocnění ledvin:

  • únava a snížená schopnost se soustředit až chronický únavový syndrom
  • nižší chuť k jídlu
  • bolesti hlavy
  • potíže se spánkem
  • otoky nejčastěji v oblasti kotníků nebo v obličeji
  • noční křeče v nohách
  • častější potřeba si odskočit (hlavně v noci)
  • suchá a někdy i svědivá kůže
  • nepříjemný pocit nebo bolest v bedrech

Analgetická nefropatie

V některých případech chronické onemocnění ledvin probíhá dlouho úplně bezpříznakově. To může platit i pro tzv. analgetickou nefropatii. Za jejím rozvojem stojí dlouhodobé nadužívání léků na bolest ze skupiny nesteroidních antiflogistik (ibuprofen, diklofenak, naproxen, ketoprofen aj.). Tyto léky blokují vznik prostaglandinů, které jsou mediátory zánětlivých reakcí. V ledvinách ale některé typy prostaglandinů mají za úkol zvyšovat prokrvení. Jejich zablokování pak má za následek omezení prokrvení ledvin. Dlouhodobé podávání nadměrných dávek analgetik takto může ledviny poškodit a současně přispět ke zvyšování krevního tlaku.

Prevence chronického onemocnění ledvin

Chcete aktivně přistupovat ke zdraví svých ledvin a udržovat je v dobré kondici? Zde je pár tipů, co pro to můžete dělat:

  • Udržujte se v dobré fyzické kondici.
  • Pravidelně podstupujte kontroly glykémie.
  • Kontrolujte si výšku krevního tlaku.
  • Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost.
  • Zanechejte kouření.
  • Neužívejte léky na bolest často.
  • Pokud trpíte chronickým onemocněním jako hypertenze nebo diabetes, podstupujte pravidelně kontroly ledvin.

Nezanedbávejte preventivní lékařské prohlídky a mějte přehled o svém krevním tlaku a hladině cukru v krvi nebo využijte naše screeningové služby v BENU Lékárnách.

BENU program měření cukru

Léčba chronického onemocnění ledvin

Vhodnou léčbu pro vás nastaví lékař, dle hodnoty vašich ledvinových parametrů a přidružených obtíží. Co léčba například zahrnuje?

  • léčení přidruženého onemocnění (obvykle cukrovky a hypertenze)
  • dietní opatření
  • kontrola pitného režimu
  • podávání léků pro doplnění chybějících minerálních látek
  • podávání diuretik (léků zvyšujících vylučování moči)
  • peritoneální dialýza nebo hemodialýza
  • transplantace ledviny

Dietní opatření při onemocnění ledvin zahrnují snížením množství soli ve stravě. Přísnější diety omezují také množství bílkovin v jídelníčku až na 0,8 g/kg váhy pacienta. Současně se sníženým příjmem bílkovin souvisí nižší příjem fosforu. Fosfáty totiž u lidí s nedostatkem vitamínu D mohou vést k oslabování kostí. Vitamín D je u lidí se selháváním ledvin suplementován v aktivované formě, běžnou formu vitamínu totiž nedokáží využít. Nutné může být i omezení zdrojů draslíku, kterými jsou hlavně ovoce a zelenina. Dietní opatření nastavuje lékař konkrétnímu pacientovi vždy na míru.

Karcinom ledvin Karcinom ledvin

Ani ledvinám se nevyhýbá riziko vzniku nádorového onemocnění. V České republice jsme co do počtu výskytu karcinomu ledviny na počet obyvatel celosvětově na nejhornějších příčkách. Nádor na ledvině může být dlouhou dobu nepozorovaný. Příznaky jako krev moči, bolest a boule na ledvinách, kterou lze nahmatat přes kůži, doprovází až velmi rozvinutá stádia nemoci.

Nádor ledvin vzniká o něco častěji u mužů než u žen. Přesně se neví, proč toto onemocnění vznikne. Rizikovými faktory rozvoje jsou ale kouření, dlouhodobě vysoké hodnoty krevního tlaku, obezita a nezdravé dietní návyky jako častá konzumace smažených potravin a nadměrný příjem živočišných tuků.

Cysty na ledvinách

Co je to cysta? Cysta je nezhoubný útvar nebo jinými slovy také nezhoubný nádor. Vznik ledvinových cyst je poměrně častý zdravotní problém. Na ledvině se v takovém případě objevuje váček obsahující tekutinu. Někdy je cyst na ledvině i více současně, nejčastěji ale nepředstavují žádné riziko. Pokud by ale například začaly cysty ledvinu utlačovat, přistupuje se k jejich chirurgickému odstranění.

Bloudivá ledvina

Kam by mohla ledvina asi zabloudit? Ledviny máme se nacházejí za dutinou břišní v tzv. retroperitoneálním prostoru, levá ledvina je o něco výš než pravá, protože na pravé straně "překáží" játra. Horní částí jsou ledviny uchycené k bránici pomocí vazivových fascií. Pokud toto upevnění ale není dostatečně pevné, ledvina “sklouzává” směrem dolů. V takovém případě se označuje jako ren migrans neboli bloudivá ledvina. Vznik bloudivé ledviny je podmíněn geneticky. Přispět ke vzniku tohoto stavu ale může i rychlé zhubnutí, protože ledviny běžně podpírá tukový polštář.

Na to, že má někdo bloudivou ledvinu, se nemusí za celý jeho život přijít. Změna polohy ledviny ale může ohnout k ní připojený močovod, bránit odtoku moče a v důsledku toho vyvolat kolikovité bolesti. V takovém případě lékaři vrátí ledvinu na své místo nejčastěji laparoskopickým zákrokem.


ZDROJE

  • RYŠÁNKOVÁ, MUDr Miroslava, et al. Léčba a prevence recidivujících infekcí močových cest. Urologie pro praxi, 2019, 20.2: 54-57.
  • VEZIKOURETERÁLNÍ REFLUX U DĚTÍ: UROLOGIE VE ZKRATCE [online]. MUDr. Jan Langer , MUDr. Zdeněk Dítě, 2003, 256-257. Dostupné z: https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro /2003/06/12.pdf
  • Karcinom ledviny. Česká urologická společnost ČLS JEP [online]. [cit. 2023-11-29]. Dostupné z: https://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/karcinom-ledviny/
  • CHRONICKÉ ONEMOCNĚNÍ LEDVIN. B BRAUN [online]. [cit. 2023-11-29]. Dostupné z: https://www.bbraun.cz/cs/spolecnost/b-braun-avitum/svetovy-den-ledvin/chronicke-onemocneni-ledvin.html VACHEK, Jan, et al.
  • Chronické onemocnění ledvin. Interní medicína pro praxi, 2012, 14.3: 107-110.
  • Chronické onemocnění ledvin. VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA ČESKÉ REPUBLIKY [online]. [cit. 2023-11-29]. Dostupné z: https://www.vzp.cz/pojistenci/prevence/nemoci/ chronicke-onemocneni-ledvin

Vše pro zdravé ledviny

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

CANEPHRON obalené tablety 60

  • Močové cesty
  • Volně prodejný lék

Skladem na e‑shopu

279 Kč

SPECIES UROLOGICAE PLANTA léčivý čaj 20 I

  • Volně prodejný lék
  • Čaje

Skladem na e‑shopu

69 Kč

Ledvinový oboustranný pás z ovčí vlny přírodní

  • Zdravotnické potřeby

Skladem na e‑shopu

319 Kč

ADVANCE Urixin tbl. 60

Skladem na e‑shopu

329 Kč

Blokurima Uroherbal Rapid 2g D-manózy sáčky 10x2.3g

  • Močové cesty
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

229 Kč

Vitamin Station Rychlotest Ledviny

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

309 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Interakce
    26. 03. 2020

    Wobenzym a onemocnění ledvin

    Dobrý den,
    prosím o informaci zda se smí Wobenzym užívat při onemocnění ledvin. Moje maminka má částečně funkční už jen jednu ledvinu a proto nevím zda je tento produkt vhodný. Bude mít příští měsíc narozeniny, a proto než objednám chci mít jasno nerada bych jí ublížila místo pomohla v této těžké době.

    Dobrý den, 

    lék Wobenzym není kontraindikován při onemocnění ledvin. Wobenzym předejte s důležitou informací o užívání: tablety se užívání nalačno, tzn. minimálně 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Dávkování je stanovené dle daného problému v příbalovém letáku. 

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Detoxikace a hubnutí
    • Dotaz na produkt
    13. 12. 2020

    Pročištění ledvin a jater

    dobrý den,prosím lze užívat lichořeřišnici a ostropestřec marianký současně?Nebo radu potřebuji očistu tělo hlavně ledviny a játra.děkuji

    Dobrý den, 

    lichořeřišnici i ostropestřec kombinovat bez obav můžete. Lichořeřišnice se používa při zánětech močových cest jako dezinfekce, ostropestřec je na játra ideální, jako detoxikace, regenerace poškozených jaterních buněk.  Ostropestřec můžete vybrat mezi čajem a tabletami.

    Na pročištění ledvin jsou vhodné urologické, nebo diuretické čaje, nebo třeba přípravek Rowatinex, který pročistí, a  je schopný i rozpustit menší ledvinové kameny,  existuje ve formě kapek i tablet.  Tablety se užívají 3-4x denně 1 tobolka před jídlem, kapky se užívají 4-5x denně 3-4 kapky. Čaje se většinou pijí 3x denně. 

    TEREZIA Ostropestřec+Reishi cps.60

    Allnature Ostropestřecový olej 250 ml

    LEROS Ostropestřec mariánský plod 150g sypaný

    SPECIES UROLOGICAE PLANTA léčivý čaj 1 IV

    ROWATINEX měkké tobolky 50

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Močové cesty
    31. 12. 2020

    Mohu užívat Omega 3 při ledvinových kamenech ?

    dobré odpoledne, pokud je v ledvinách písek, mohu užívat omega 3 rybí olej v tekuté formě

    Dobrý den,

    omega 3 nenasycené mastné kyseliny mají blahodárný účinek na močový systému. Pravidelné užívání zabraňuje tvorbě močových kamenů šťavelanu vápenatého.

    Více informací k omega-3 najdate také v: Ryba na talíři i v tobolce, jak prospívá mozku i srdci

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Močové cesty
    • Těhotenství a kojení
    29. 09. 2021

    Tablety na zánět močového měchýře pro kojící

    Dobry den, chtela bych se Vas zeptat, zda existuje urologicky caj pro kojici? Nebo v pripade nejake tablety na zanet mocoveho mechyre pro kojici?

    Dobrý den,

    pro kojící ženy je vhodný například přípravek Walmark Uroval Manosa akut. Uroval MANOSA AKUT je doplněk stravy, který obsahuje vysokou koncentraci dvou aktivních složek, kvalitního extraktu kanadské brusinky s vysokým obsahem proanthokyanidinů (PAC) a monosacharidu D-manosy. Dávkování je 2 tablety denně. Velice důležitý je i pitný režim. Pokud se příznaky do 3 dnů nezlepší, bude nutné navštívit lékaře. 

    S pozdravem,

    PharmDr. Veronika Orendášová,
    vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

    šipka PharmDr. Veronika Orendášová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Močové cesty
    10. 02. 2022

    Zvýšená bílkovina v moči

    Dobrý den, chtěla jsem poradit, moje 9 letá dcera má trochu zvýšené bílkoviny v moči a chtěla jsem se zeptat na nějaké vitamíny,čaj, sirup abych pomohla ke zdraví jejích močových cest a ledvin. Koukala jsem na Urosept sirup, ale nevyznám se v tom, tak nevím jestli je to to správné.Můžete mi doporučit nějaký přípravek? Moc děkuji

    Dobrý den.

    Tak primárně bychom měli hledat příčinu. Když pominu, ty velmi nepříjemné případy, kdy je za poškozením ledvin nádor, nebo otrava těžkými kovy, pak bývají tyto změny u dětí zpravidla přechodné. Z chronických problémů, by to pak byl neřešený diabetes, který se dá velmi snadno diagnostikovat. Na čaje a sirupy úplně zapomeňte, ty budou fungovat jen při infekci a jen v močovém měchýři. Tento problém, ale vzniká při poškození ledvin. Doporučil bych tedy se vyvarovat nezdravým potravinám. Zejména je pro děti nevhodná vysoká dávka minerálů (minerálky, doplňky) a soli (tyčinky, brambůrky aj. pochutiny). Zároveň bych omezil i příjem bílkovin (maso, vejce, ml. výrobky, lušteniny) a přidal více polysacharidů (všechny přílohy, těstoviny, pečivo, cokoliv co se připravuje z mouky, škrobu...). Vhodná je též vláknina (ovoce, zelenina). Tuky ledviny vůbec nezatěžují. Důležité je taky, aby sl. nepila jako velbloud, ale pravidelně během celého dne, aby krev nebyla "hustá" a jindy zase jen samá voda.

    Ve vyjímečných případech může dojít k poškození ledvin (vratnému), při nesprávném použití antibiotik. Z těch nejčastějších zmíním Sumetrolim, Biseptol, Cotrimoxazol AL. Obsahují látku, která se může srážet v kyselém prostředí, není proto vhodné podávat během celé doby léčby kyselé látky a zejména nápoje (jab., pom. džus, kolové náp.). Důležité je zase pít během celého dne, protože v "husté" krvi bude mít tendence se srážet. Vzniklé krystalky mohou poškodit ledviny.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.