Onemocnění ledvin a jejich příčiny

ONEMOCNĚNÍ LEDVIN A JEJICH PŘÍČINY

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Ledviny jsou párovým orgánem ve tvaru fazole. Jejich základním stavebním kamenem je nefron, kterým v každé z ledvin máme více než 1 milion. V ledvinách se filtruje krevní plazma a vzniká zde moč (jde o jejich primární funkci), která se ještě zahustí a koncentruje pomocí zpětné resorpce vody, glukózy a minerálních látek. Tím se udržuje v těle acidobazická rovnováha - která však vždy nemusí být ideální. Mimo to se ledviny podílejí i na regulaci krevního tlaku a objemu vody v těle, přispívají k pevnosti vašich kostí a podporují tvorbu červených krvinek.

 • Články o zdraví
 • Močové cesty a ledviny

Jak poznáte problémy s ledvinami? Jak poznáte problémy s ledvinami?

Hned na první pohled lékaři rozdělují problémy s ledvinami na akutní a chronické. Akutní přicházejí náhle, jsou intenzivnější než chronické a po léčbě zase odezní. Oproti tomu chronické problémy v případě absence léčby mohou skončit až transplantací ledvin a pravidelným docházením na dialýzu.

Zánět ledvin – nejčastější akutní stav Zánět ledvin – nejčastější akutní stav

K akutním stavům patří především zánět ledvin. Jak jej poznáte? Snadno – nejprve pocítíte bolest v zádech a břiše. Následně se dostaví nevolnost a zvracení, které může doprovodit i horečka a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí. I barva moče není normální, při zánětu ledvin je tmavá až zakalená, může obsahovat krev a dokonce i hnis. 

Léčba zánětu ledvin patří do rukou lékaře a někdy je potřeba i hospitalizace. Během ní lékaři podávají pacientům antibiotika. Ulevit od bolesti pomohou analgetika, ne všechny jsou ale vhodné, proto se vždy poraďte s lékařem. 

Chcete svým ledvinám pomoci? Dopřejte jim hodně tekutin - ledviny je potřebují na vyčištění. Ideální je příjem menšího množství v častějších intervalech. V těchto případech však vynechejte kávu a alkohol - ty paradoxně odvodňují. Dopřejte si čistou vodu, třeba v kombinaci s čajem z kopřivy. Při čištění ledvin umí pomoci i vybrané volně prodejné léky - jedním z nich je například Rowatinex.

Ledvinové kameny  Ledvinové kameny 

Dalším akutním stavem je vznik ledvinových kamenů. Ty sice vznikají postupně, proto i příznaky, které můžete pociťovat, přicházejí pozvolna, určitě ale nejde o situaci, kterou byste měli podcenit. Bohužel však existují i případy, kdy ledvinové kameny přicházejí bez předchozích příznaků a mohou vás tak pěkně zaskočit - stává se tak tehdy, když kameny nemají vliv na tvorbu moči. Když se ale kámen dostane do prostoru, ve kterém brání odtoku moči, poznáte to. Projevuje se bolestí v boku, která vystřeluje do třísla. Říkáme, že jde o koliku a nebo kolikovitou bolest. 

Léčba kamenů patří do rukou lékaře, který se pomocí léků pokusí kameny rozpustit anebo provede chirurgický zákrok, kdy kámen rozdrtí a odstraní. K rozpouštění kamenů můžete pomoci bylinkami, a to čajem z přesličky rolní nebo kopřivy. Stejně jako při zánětu i v případě kamenů proplachujte ledviny pořádným množstvím vody a použijte lék Rowatinex. Zmírňuje křeče a umožňuje rozpad a vyloučení ledvinových/močových kamenů.

Chronické onemocnění ledvin Chronické onemocnění ledvin

Mnohem závažnější je chronické selhání ledvin. Jde o důsledek dlouhotrvajících a neléčených onemocnění. Nejčastěji selhání ledvin způsobuje neléčený diabetes mellitus 2. typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi (Nechte si zkontrolovat hladinu cukru v krvi na našich lékárnách). Dále je rizikový i zvýšený krevní tlak, poškození cév v oblasti ledvin, metabolický syndrom, obezita a v neposlední řadě i záněty ledvin. 

Příznaky, které napovídají selhávání ledvin, jsou ze začátku nespecifické. Vyskytuje se časté močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Později se může projevit únava a bolesti. S léčbou selhávání ledvin vám pomůže specialista - nefrolog. Pokud máte podezření, že ledviny nefungují správně a léčíte se na diabetes nebo vysoký krevní tlak, je možné si pro kontrolu bílkovin v moči zakoupit testovací proužky DP TriPhan, které vám poslouží i jako dobrý ukazatel při výkyvu glukózy a pH v moči.

 

Vše pro zdravé ledviny

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  18. 10. 2019

  Ledvinove kameny

  Dobry den potrebovala bych radu zjistily mi v leve ledvine 2 kamenny jeden ma 7mm a druhy 4mm je moznost neco zakoupit v lekarne na rozpousteni kamenu v ledvinach moc dekuji

  Dobrý den,

  určitě dodržujte dostatečný pitný režim. Nejlépe čistou vodu, která podporuje vyplavování močových kaménků. Volně prodejný lék, který můžete zkusit je Rowatinex tobolky. Užívá se 3x-4x denně před jídlem.

  Přeji hezký den.

  Mgr. Naďa Spratková
  Vedoucí lékárník  Benu lékárna Frýdek Místek

  Rowatinex tobolky

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Interakce
  26. 03. 2020

  Wobenzym a onemocnění ledvin

  Dobrý den,
  prosím o informaci zda se smí Wobenzym užívat při onemocnění ledvin. Moje maminka má částečně funkční už jen jednu ledvinu a proto nevím zda je tento produkt vhodný. Bude mít příští měsíc narozeniny, a proto než objednám chci mít jasno nerada bych jí ublížila místo pomohla v této těžké době.

  Dobrý den, 

  lék Wobenzym není kontraindikován při onemocnění ledvin. Wobenzym předejte s důležitou informací o užívání: tablety se užívání nalačno, tzn. minimálně 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Dávkování je stanovené dle daného problému v příbalovém letáku. 

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.