Jak správně změřit cukr v krvi

JAK SPRÁVNĚ ZMĚŘIT CUKR V KRVI

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Glykemie, neboli hladina cukru v krvi, je základním ukazatelem zdravého metabolismu. Zvýšenou hladinu pozorujeme u cukrovkářů. K základní výbavě cukrovkáře by měl patřit glukometr, přístroj na měření cukru v krvi v pohodlí domova. Jaký přístroj pořídit a co všechno potřebujete k měření?

 • Články o zdraví
 • Životní styl
 • Nemoci
 • Diabetes

7 minut čtení


Cukrovka a příznaky cukrovky Cukrovka a příznaky cukrovky

Cukrovka je metabolické onemocnění, kterému se odborně říká diabetes mellitus. Jde o poruchu metabolismu cukrů, kdy tělo neprodukuje hormon inzulín (cukrovka I. typu) nebo buňky nejsou dostatečně citlivé (diabetes II. typu). Cukr tak tělo nedokáže zpracovat a způsobuje cévní potíže. Cukrovka se zhoršuje postupně, nemá akutní příznaky a jediným příznakem na začátku je hyperglykemie, zvýšená hladina cukru v krvi. Při neléčené cukrovce se pak objeví i další komplikace s cévami či ledvinami. V pozdním stádiu může být problém přečíst i čtecí tabulku u očního lékaře. Pro cukrovku jsou typické vysoké ranní glykémie i vysoké hodnoty cukru po jídle.

Dalšími příznaky jsou:

 • žízeň,
 • časté močení,
 • suchá pokožka,
 • únava,
 • změny na váze,
 • špatné hojení ran,
 • zhoršené vidění.

Léčba cukrovky je doživotní boj, ale díky aktivnímu přístupu k léčbě vše zvládnete s lehkostí. Kromě samotných léků si léčba vyžaduje aktivní pohyb, zdravý jídelníček a pravidelné měření cukru v krvi doma.

Rozdíl mezi měřením u lékaře a doma Rozdíl mezi měřením u lékaře a doma

Věděli jste, že při měření doma neukazuje glukometr hodnoty totožné jako u lékaře? Nedokáže to ani nejlepší glukometr. Lékař totiž měří ranní glykemii ze žilní krve a při měření glukometrem používáte kapilární krev. Hodnoty glykémie z prstu a ze žíly mohou být rozdílné i kvůli odchylce měření, který má každý přístroj. Hodnoty hladina cukru v krvi se liší ale jen nepatrně, o plus mínus 15%. Proto místo sledování aktuální hodnoty, sledujte vývoj glykemie v průběhu dne i za určité časové období.

Měření glukometrem není žádná věda Měření glukometrem není žádná věda

Přístroj na měření cukru v krvi se jmenuje glukometr. Je to malý přenosný přístroj na baterie, který patří do výbavy každého diabetika a měří glykemii z prstu. K úspěšnému měření glykemie potřebujete ještě proužky do glukometru a lancety na píchání do prstu. Na ošetření prstu se bude hodit i náplast či buničina.

Novinkou na trhu je glukometr bez píchání do prstu. Jak funguje měření bez krve? Pod kůži si zavedete senzor, který průběžně monitoruje glykemii nalačno i glykemii po jídle. Po přiložení čtečky se zobrazí průběžné hodnoty krevního cukru.

Co je to lanceta?

Lancetou se nazývá malá jehlička, kterou se píchá do prstu. Existují dva typy: lancety, které se zasouvají do pera (autolanceta) a jednorázové bezpečnostní lancety bez pera. Je jen na vás, které si zvolíte. Lancety nemusí být stejné značky jako glukometr, musí být ale kompatibilní s perem.

Jak vybrat proužky do glukometru?

Pro měření hodnoty glykemie z prstu jsou proužky stejně důležité, jako glukometr. Proužky musí být stejné značky jako glukometr, každý výrobce má totiž jiný rozměr. Některé modely se nejdříve zasouvají do glukometru, jiné se dávají do glukometru až po vpichu společně s kapkou krve.

 1. umyjte si ruce mýdlem a vodou: aby jste měli čisté ruce, umyjte si je pod tekoucí vodou. Není potřeba použít dezinfekci, právě naopak. Zbytky dezinfekce mohou negativně ovlivnit výsledek měření glykemie.
 2. připravte si proužek do glukometru
 3. prst si promasírujte a udělejte si vpich lancetou: použijte vždy novou jehličku, která je čistá a dostatečně ostrá.
 4. ke kapce krvi přiložte proužek
 5. ošetřete si místo vpichu: i když nejde o hlubokou ránu, v místě vpichu se po setření první kapky krve udělá další. Proti si místo vpichu na chvíli zmáčkněte a zalepte.
 6. vyčkejte na naměřené hodnoty glukometrem

950x950

Jaké jsou hodnoty glykemie? Jaké jsou hodnoty glykemie?

Ranní hodnota glykemie dosahuje nízké hodnoty, ale hned po tom co sníte první jídlo, hladina glykemie stoupá. Mnoho lidí si myslí, že domácí měření musí probíhat pouze nalačno, stejně jako u lékaře při vyšetření na cukrovku. Opak je ale pravdou. Hodnoty glykemie po jídle poskytují obraz o tom, jestli je léčba diabetu správně nastavena.

I když hladina cukru v krvi po jídle u zdravého člověka po jídle stoupne, neměla by přesáhnout určitou hodnotu a cca po 2 hodinách by se měla vrátit zpět do normálních hodnot. Hodnoty glykemie u zdravého člověka se od hodnoty glykemie u diabetika liší. Cílem léčby je dostat tyto hodnoty co nejvíce k hodnotám zdravého člověka, co může být někdy těžký oříšek. Průběh kolísání cukru v krvi se zobrazuje jako diabetická křivka.

Tabulka hodnot měření cukru v krvi při měření glukometrem u zdravého člověka:

  Glykemie v normě Zvýšené riziko cukrovky Vysoká pravděpodobnost cukrovky
Hladina cukru nalačno do 5,5 mmol/l od 5,6 do 7,0 mmol/l 7,1 mmol/l a více
Hladina cukru po jídle do 7,5 mmol/l od 7,6 do 11,0 mmol/l 11,1 mmol/l a více

 

Tabulka hladiny cukru v krvi při měření glukometrem u diabetika:

  Výborně léčený diabetes Uspokojivě léčený diabetes Neuspokojivě léčený diabetes
Hladina cukru nalačno od 4,0 do 6,0 mmol/l od 6,1 do 8,0 mmol/l 8,1 mmol/l a více
Hladina cukru po jídle od 5,0 do 7,5 mmol/l od 7,6 do 9,0 mmol/l 9,1 mmol/l a více

 

Dlouhý cukr tabulka:

  Normální hodnota Vynikající výsledky Dobré výsledky Špatné výsledky
Glykovaný hemoglobin do 39 mmol/l do 47 mmol/l 53 mmol/l nad 53 mmol/l

 

Glykovaný hemoglobin, neboli dlouhý cukr je pro lékaře lepším ukazatelem správné léčby, než aktuální hladina cukru. Ukáže vám i lékaři skutečný stav cukrovky. Jde totiž o cukr, který se váže na hemoglobin v červených krvinkách a ukazuje glykemii za cca 90 dní. Znamená to, že i když se chvíli před kontrolou u lékaře podaří okamžité snížení cukru v krvi, dlouhý cukr zůstává pořád vysoký.

Těhotenská cukrovka

Vlivem hormonálních změn, které se dějí v těhotenství, může stoupat v těle hladina glykemie. Je diagnostikovaná jako gestační diabetes (těhotenská cukrovka) a je nebezpečná jak pro nastávající maminku, tak i pro miminko. Proto je pravidelné měření a udržování hodnot glukózy v krvi v normě pro zdraví klíčové. Někdy stačí na snížení glykemie nízkosacharidová dieta, některým nastávajícím maminkám pomohou až léky.

Jaké jsou cílové hodnoty?

Doba měření glykemie Cílová hodnota při měření glukometrem
nalačno do 5,3 mmol/l
60 min. po jídle do 7,8 mmol/l
120 min. po jídle do 6,7 mmol/l

Měření cukru v krvi v lékárně Měření cukru v krvi v lékárně

Vyzkoušejte ve vybraných BENU lékárnách měření cukru v krvi zdarma. Můžete si nechat zkontrolovat hladinu cukru v krvi po jídle nebo i ranní glykemii z prstu, z jediné kapky krve. Měření probíhá glukometrem za přítomnosti zkušeného farmaceuta, který vám vše srozumitelně vysvětlí.

Mereni-cukru-v-krvi_950x150

Testy na cukrovkuGlukometry

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  03. 06. 2019

  Výběr vhodného glukometru

  Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně Glukometru na měření hladiny cukru a cholesterolu v krvi.
  Ve Vašem e shopu máte v nabídce několik druhu, který z nich je nejvhodnější a nejlepší pro tato měření? Potřebuji znát Váš názor , i když jsou od stejné firmy. Dostanou se testovací proužky také u Vás přes internet prodejnu koupit?
  Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  na trhu je řada glukometrů, které se minimálně odlišují -  spíše designem, velikostí a hmotností přístroje , velikostí číslic - písmen, případně zvukovým signálem. Citlivost jejich měření je obdobná.

  Dále můžete řešit, zda chcete připojení k PC a výsledky analyzovat? Jak dlouho vydrží baterie? Hradí jej pojišťovna, případně proužky?
  Toto všechno může také vést k výběru nejvhodnějšího přístroje.

  Glukometr má ve svém startovacím balíčku většinu omezený počet proužků  - obvykle 10 - 25 ks, další je už na vás k dokoupení. Při výběru vhodného glukometru můžete brát v potaz i cenu proužků, které pak budete muset pravidelně dokupovat.

  Některé glukometry jsou určeny i k měření cholesterolu , pak potřebujete dva typy proužků, jak na cukr, tak na cholesterol. jedná se o tento glukometr

  S pozdravem

  Mgr. Jana Učíková
  vedoucí lékárník Rakovník, Husovo nám.

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Diabetes
  21. 07. 2020

  Glukometr FORA

  Dobrej
  Potřebují poradit jaké proužky k tomuto gluk. A jehličky
  Toto balení obsahuje gluk. 10 jehel.10.prouzku a pero?
  Děkuji

  Dobrý den.

  Proužky používá FORA DIAMOND.

  U lancet je úplně jedno jakého výrobce použijete - je to samostatná součást jen nepřímo související s glukometrem.
  Samozřejmě i k tomuto glukometru existují i originální. Mně osobně by ovšem nevyhovovali - mám v oblibě "vystřelovací" autolancety, nejlépe i s nastavením hloubky vpichu, jako je třeba tento. Do autolancety už pak musí přijít lancety dané značky.

  Ano je to takový startovní set s glukometrem a výbavou na 10 odběrů.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Cholesterol
  • Diabetes
  12. 10. 2020

  Jaký glukometr zvolit pro měření cukru a cholesterolu?

  Dobrý den. Prosím poraďte mi jaký set na měření cukru v krvi a cholesterolu přesný včetně věcí ,které jsou k tomu třeba na občasné měření zhruba na 12 měsíců si mám objednat.Děkuji

  Dobrý den,

  v lékárnách máme dobré zkušenosti s glukometry Wellion Luna Duo. K setu glukometru je potřeba si pro měření cholesterolu ještě dokoupit Testovací proužky Luna cholesterol. Set obsahuje základních 10 proužků pro měření glykémie, 10 lancet  a autolancetu. Odkaz na set a proužky naleznete níže. 

  GLUKOMETR WELLION LUNA DUO GLUKOMETR, INZULÍNOVÝ REŽIM,KOMPLETNÍ SET,BEZDOTYK

  Testovací proužky Luna cholesterol 5ks

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 01. 2021

  Glukometr Glucolab.

  Dobrý den, chci se zeptat jaký je rozdíl mezi glukometrem s automatickým kódováním nebo s normálním bez aut.kódování.Měla bych zájem o značku Clucolab,ale nevím který, bude skoro 70 let, proto Vás prosím o radu.

  Dobrý den,

  na trhu je řada glukometrů, které se od sebe většinou jen velmi málo liší. Designem, velikostí displeje, místem zasunutí proužku, pamětí, zvukovým signálem a pod.

  Glukometr s automatickým kodováním na rozdíl od "obyčejného"  se při vložení testovacího proužku automaticky zapne a ověří kód proužku ( automatické kódování).
  Dále na trhu jsou také glukometry bez kodování - označeny jako „codefree“. Jejich výhoda spočívá v tom, že odpadá nutnost kalibrace přístroje kódovacím čipem při rozbalení každého nového balení proužků.

  Při výběru toho nejvhodnějšího glukometru můžete vycházet z toho, zda vám bude např. pojištovna přispívat na proužky a tudíž pak je nutno vybrat takový typ, který používá hrazené proužky. Tuto otázku bych projednala se svým lékařem, ideálně internistou či diabetologem.

  Druhá stránka výběru je ekonomická otázka - kolik stojí glukometr a kolik bude stát poté spotřební materiál - proužky.

  V neposlední řadě při výběru glukometru je zvážit jeho velikost a snadnost manipulace se samotným glukometrem. Velikost displeje. Zda máte nějaké zdravotní omezení a je třeba užít speciální glukometr.

  Tyto všechny otázky vedou k výběru toho nejlepšího přístroje pro vás.
  Nejideálnější by bylo se poradit osobně u svého lékaře či ve své lékárně, kde vám odborný personál dokáže vybrat ten nejoptimálnější přístroj pro vaše domácí použití.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Cholesterol
  • Diabetes
  28. 01. 2021

  Glukometr LUNA trio, jaké použit proužky?

  Dobrý den,
  poprosila bych vás o informaci k vámi prodávanému glukometru
  Wellion LUNA TRIO set :

  Při použití jednoho testovacího proužku se zobrazí současně
  všechny parametry - cukr, cholesterol a kyselina močová ?

  A jsou diagnostické proužky WELION LUNA DUO použitelné
  i pro typ TRIO ? Předpokládám že ano ?

  Děkuji za odpověď

  Dobrý den.

  Vzhledem k tomu, že na každý typ měření se používá jiný typ proužku, tak nikoliv. Vždy měříte jen jeden parametr a pokaždé je třeba provést celou sestavu úkonů znovu. Tedy vložit proužek, umýt ruce, penetrovat kůži, odebrat, počkat na výsledek. U cholesterolu a kyseliny močové se neočekává, že je budete měřit každý den, ale třeba jen 1x měsíčně/1x za kvartál. Tomu odpovídá i velikost balení proužků, které je po 10ks. Tyto proužky jsou zároveň výrazně dražší než ty na glukózu. Specifika má i odběr. Cholesterol a kys. močová potřebují až 2x tak velkou krevní kapku. Samotné měření také trvá výrazně déle (byť to už je automatické). 

  Všechny glukometry LUNA používají stejné proužky a tedy je lze použít v různých přístrojích Wellion LUNA. Glukometr je však potřeba zkalibrovat přiloženým čipem před použitím nové sady proužků na cholesterol/kys. močovou. Proužky nelze použít po uplynutí doby expirace - přístroj odmítne měřit. V základním setu jsou pouze proužky na glukózu! Aktuálně náš dodavatel nemá v sortimentu proužky na kys. močovou!

  Většina našich lékáren vám může změřit glukózu i cholesterol, byť v současné době je tato možnost omezena antiCovidovými opatřeními. Aktuálně tedy neměříme.

  Více viz. stránky výrobce.
  BENU screening glykémie
  BENU screening cholesterolu
  Proužky do glukometrů LUNA

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.