Co je těhotenská cukrovka: příznaky, rizika a rady

CO JE TĚHOTENSKÁ CUKROVKA: PŘÍZNAKY, RIZIKA A RADY

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Dnes už každá budoucí maminka podstupuje v ordinaci svého lékaře vyšetření, které odhaluje těhotenský diabetes. Zjišťuje se, zda-li má zvýšenou hladinu cukru v krvi, která se vyskytne v těhotenství poprvé a po porodu spravidla odezní. Součástí léčby mohou být léky, inzulín a nejvíc důležitá část - úprava jídelníčku a pravidelný pohyb.

 • Články o zdraví
 • Těhotenství
 • Diabetes

8 minut čtení


Příčiny těhotenské cukrovky Příčiny těhotenské cukrovky

Cukrovky v těhotenství se právem obává každá žena, která je v očekávání. Znamená to, že má porušený metabolismus sacharidů a v krvi má zvýšenou hladinu cukru. Rizikovou skupinou jsou zejména ženy, které trápí obezita nebo mají diabetes v rodině. Mnohdy se rozvoj cukrovky také připisuje nadměrné konzumaci sladkých jídel. I když sacharidy hrají při cukrovce důležitou roli, za rozvojem stojí především změna hormonálního profilu.

Rostoucí placenta tvoří hormony, které oslabují funkci inzulinu a ten pak není schopen udržet hladinu cukru v krvi v normálních hodnotách. Glukóza, která koluje v krvi, přechází placentou do krevního oběhu dítěte a ukládá se do jeho tukových zásob. Dítě pak nepřirozeně rychle roste a má vyšší porodní hmotnost, větší orgány a důsledkem pak může být zpomalený vývoj a riziko hypoglykemického šoku po porodu.

Příznaky těhotenské cukrovky Příznaky těhotenské cukrovky

Podobně, jako i při jiných typech diabetu, nemocné maminky nepociťuji žádné příznaky cukrovky, které by zvýšenou hladinu cukru jednoznačně signalizovaly. Kromě cukru v krvi (glykemie), mohou být také příznaky těhotenské cukrovky cukr v moči (glykosurie), může mít větší žízeň než obvykle a s tím souvisí i častější močení. Proto každá žena, která od svého gynekologa odchází se zprávou, že je těhotná, absolvuje vyšetření těhotenské cukrovky.

Vyšetření těhotenské cukrovky Vyšetření těhotenské cukrovky

Vyšetření těhotenské cukrovky má dvě fáze. První proběhne do 14. týdne těhotenství. Jako budoucí maminka přijdete do ordinace nebo odběrové laboratoře nalačno. To znamená přes noc nic nejíst a pít pouze čitou vodu nebo neslazený čaj. Dodržení je velmi důležité, protože v opačném případě by došlo ke zkreslení výsledků testu. Po odběru krve ze žíly se pak stanoví hladina cukru v krvi a lékař podle výsledku vyhodnotí, jak dále postupovat.

Hodnoty první fáze vyšetření těhotenské cukrovky:

 • nižší než 5,1 - v normě, další vyšetření podstoupí ve II. fázi
 • mezi 5,1 - 6,9 - provede se další kontrolní test co nejdříve, ale v jiný den. Pokud je hodnota v normě, žena absolvuje zátěžový orální glukozotoleranční test (OOGT) a výsledek definitivně ukáže, zda-li trpí těhotenskou cukrovkou. Pokud je ale druhá hodnota opakovaně zvýšená, další testování není potřeba provádět, a stanoví se diagnóza cukrovka
 • více než 7,0 - není potřeba další dodatečné testování, je diagnostikovaný diabetes.

tehotenska_cukrovka

Druhá testovací fáze probíhá mezi 24. a 28. týdnem těhotenství, kdy absolvují maminky obávaný zátěžový orální glukozotoleranční test. Ten probíhá tak, že do ordinace nebo odběrného místa přijdete opět nalačno a odebere si vám ze žíly vzorek krve. Následně vypijete během 3-5 minut 75 g glukózy, která je rozpuštěna ve 300 ml vody. Některé ordinace již nabízejí ochucené roztoky, takže zážitek z nadměrně sladké chuti není tak nepříjemný. Další odběry krve proběhnou za 60 a následně za 120 minut po vypití glukózové vody. Výsledek vyšetření se dozvíte ještě v ten den.

Hodnoty druhé fáze vyšetření těhotenské cukrovky:

 • Na lačno: vyšší než 5,1 - gynekolog odešle maminku na diabetologii
 • po 60 minut po OOGT vyšší než 10,0 mmol/l - gynekolog odešle maminku na diabetologii
 • po 120 minut po OOGT vyšší než 8,5 mmol/l - gynekolog odešle maminku na diabetologii

V případě, že zazní diagnóza těhotenská cukrovka, dostane nastávající maminka léky na předpis s účinnou látkou metformin, nebo také inzulín. Nedílnou součástí léčby je i upravený jídelníček a pohyb, samozřejmě v rámci zdravotních možností.

Jídelníček při těhotenské cukrovce Jídelníček při těhotenské cukrovce

Jídelníček při těhotenské cukrovce není žádná věda a vychází ze zásad racionálního stravování. Ze začátku se může zdát počítání množství živin složité a zdlouhavé, ale pravidla si rychle osvojíte a najdete si kombinace, které chutnají. Stejná úprava stravy se doporučuje i při redukčních dietách a jiných typech cukrovky. Někdy dokonce taková úprava stravy postačí k udržení hladiny cukru v normě i bez léků. Konkrétní jídelníčky se sestavují individuálně na míru každé budoucí mamince podle výše hladiny cukru v krvi a možností pohybu.

Základem jídelníčku při těhotenské cukrovce je omezení množství sacharidů a potravin s vysokým glykemickým indexem.

Potraviny s vysokým glykemickým indexem (nevhodné):

 • sladkosti
 • polotovary a průmyslově zpracované jídla, do kterých je přidávaný cukr pro lepší chuť
 • smažená jídla
 • jídla s obsahem škrobu a bílé mouky
 • velké porce sacharidových příloh (brambory, rýže, těstoviny)
 • šťávy a džusy ovoce, které je také vysoce cukernaté, stačí 1 hrst denně.

Vhodné potraviny při těhotenské cukrovce:

 • Bílkoviny: příjem bílkovin by měl být přiměřený hmotnost těla, a ten se dá snadno vypočítat podle rovnice 1kg hmotnosti = 1 g bílkovin. Volte kvalitní zdroje bílkovin, jako jsou: ryby, vejce ,chudé maso, mléčné výrobky, luštěniny
 • Tuky: příjem tuků by neměl být neomezený, ale bez obav můžete ořechy, avokádo, máslo, sádlo, tučné ryby
 • Vláknina: vlákninu si dopřejte v každé porci jídla a nahraďte jí část vaši obvyklé přílohy. Ideální množství vlákniny je 30 g na den. Jejím vhodným zdrojem je čerstvá i fermentovaná zelenina. Buďte ale pozorní - nálevy jsou často slazené cukrem. Dalším vhodným zdrojem vlákniny jsou luštěniny, pšeničné otruby a klíčky lněné semínko. Vláknina kromě poskytování množství vitamínů a minerálů vhodně upravuje trávení a zlepšuje pravidelné vyprazdňování (pokud budete dbát i na dostatečný příjem tekutin). 

Pohybová aktivita Pohybová aktivita

Pohyb by měl být konzultován s lékařem. Ideální je chůze, alespoň 30 minut denně bez přestávky. Pokud není vaše tělo zvyklé na cvičení, vyhněte se aktivním tréninkům. Vyzkoušet můžete také jemnou těhotenskou jógu nebo vhodné cviky na fit ball, které uleví i vašim zádům.

Sebekontrola těhotenské cukrovky Sebekontrola těhotenské cukrovky

Sama diabetička je doma vybavená glukometrem, aby si mohla průběžně, z pohodlí domova, zkontrolovat hladinu cukru v krvi. Z počátku si měření provádějte každý den a pokud lékař usoudí, že jsou hladiny dlouhodobě v normě, lze počet měření snížit. Maminkám, které si píchají inzulín, se doporučuje měřit každý den, 4 - 8 krát. Sada pro domácí měření cukru obsahuje glukometr, testovací proužky a odběrové pero, kterým si uděláte vpich do prstu a kapku krve naberete do proužků. Glukometr vám výsledek vyhodnotí za pár vteřin.

Měření se provádí ve dvou režimech:

 • Ráno nalačno a potom 1 hodinu po hlavním jídle. Třeba po snídani, obědu nebo večeři
 • Ráno nalačno a potom 2 hodiny po hlavním jídle. Třeba po snídani, obědu nebo večeři

Cílové hodnoty:

 • glykemie nalačno - méně než 5,3 mmol/l
 • glykemie 1 hodinu po jídle - méně než 7,8 mmol/l
 • glykemie 2 hodiny po jídle - méně než 6,7 mmol/l

Co se děje po porodu? Co se děje po porodu?

Po odchodu placenty se tělo a hormony postupně vracejí do normálu. Hladina cukru klesá do normálních hodnot, ale racionální stravování a pravidelný pohyb by měly zůstat i nadále součástí vašeho života. Pacientky, které překonali cukrovku v těhotenství, jsou již napořád rizikovou skupinou pro rozvoj diabetu II. typu a i nadále by měla být hladina jejich cukru kontrolována na preventivních prohlídkách. Je vědecky dokázáno, že kojení je prospěšně nejen z hlediska výživy, růstu a rozvoje dobré imunity novorozeného dítěte, ale také snižuje riziko rozvoje diabetu jak u dítěte, tak i u maminky.

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Diabetes
  • Těhotenství a kojení
  22. 05. 2020

  Má Paralen vliv na hladinu cukru?

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda Paralen může ovlivnit hladinu cukru. Mám těhotenskou cukrovku a 2hod po jídle jsem měla vyšší glykémii (což nemívám). Mezi obědem a měřením jsem si vzala Paralen na bolest hlavy. Děkuji.

  Dobrý den,

  nejsou k dispozici žádný informace o tom, že by Paracetamol jakýmkoli způsobem zvyšoval hladinu cukru v krvi. Dle mého názoru je málo pravděpodobné, že by to bylo způsobeno přímo Paralenem, který jste užila a spíš je to náhoda.

  S pozdravem
  Mgr. Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  • Žíly
  21. 10. 2020

  Co mám dělat při krvácení v oblasti konečníku?

  Dobrý den,mám na Vás dva dotazy.Pred několika lety se mi občas stávala že jsem po vyloučeni stolice našla toaletním papíru čerstvou červenou krev,to samé uvnitř wc. Obvodní doktorka mi řekla že to nic není a občas se to stane tak jsem to neřešila,několik let jsem měla pokoj a posledni dva týdny se mi to děje pokaždé když jdu na velkou.Četla jsem že by to mohli být nějaké anální trhliny způsobené tvrdou stolici ale nejsem si jistá,nevím zda pomůže změna stravy popřípadě nějaké vitamíny nebo je nutné zajít hned k lékaři.Dnes jsem byla normálně na wc bez stolice a tekla mi krev z konečníku i tak. Druhý dotaz se týká vitamínu C a jeho vstřebávání,beru Celaskon s postupným uvolňováním a nevím zda to má efet jen při nemoci nebo jako prevence.

  Dobrý den,

  obvyklé doporučení je, že po 2-3 týdnech bez zlepšení stavu je potřeba důkladné vyšetření postižené oblasti. Pokud máte pravidelně krev ve stolici, a nyní krvácíte neustále, není to normální stav a s lékařem to určitě co nejdříve konzultujte. Situace je složitá, proto přikládám doporučený postup, než se k lékaři dostanete. Sama dodržujte pravidelnou hygienu konečníku, pijte více tekutin a případně pro změkčení stolice použijte Laktulózu. Dále zkuste použít v dávce 3x2 tablety léčivý přípravek Diozen na zpevnění žilních systémů. Také bych na postiženou oblast mazal například mastí Faktu 3x denně. Odkazy na přípravky a jejich příbalové informace naleznete níže. U všech je víceméně uvedeno, že dlouhodobé potíže se vždy řeší s lékařem!

  Celaskon Long Effect můžete použít jak preventivně, tak při projevech nedostatku vitamínu C. Vždy se dávkuje 1x denně.

  LACTULOSE AL 667MG/ML sirup 1X500ML

  FAKTU 50MG/G+10MG/G rektální UNG 20G

  DIOZEN 500MG potahované tablety 60

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Petra K. 16. 6. 2020 5

  Musím říct, že teda vypití toho roztoku se celkem bojím, ale kamarádka říkala, že to není zas tak strašené. Někdo nějaká další zkušenost?