Cukrovka – příznaky, rizika a doporučení při diabetu mellitu

CUKROVKA – PŘÍZNAKY, RIZIKA A DOPORUČENÍ PŘI DIABETU MELLITU

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Diabetes mellitus, česky úplavice cukrová neboli cukrovka, je metabolické onemocnění. Neprobíhá při něm správně přeměna cukrů v těle, což souvisí s narušením zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek i vody. Co je příčinou cukrovky? Existuje účinná prevence cukrovky? Jak poznat cukrovku včas a jaké opatření by měl diabetik dodržovat? Přečtěte si o tomto onemocnění více v našem článku.

  • Články o zdraví
  • Články o nemocech
  • Články o diabetu

5 minut čtení


Co je diabetes neboli cukrovka? Co je diabetes neboli cukrovka?

Cukrovka je celoživotní chronické onemocnění. Diabetici mají zvýšenou hladinu glukózy v krvi, tento stav se nazývá hyperglykémie. Důvodem, proč vzniká hyperglykémie je, že nefunguje správně hormon inzulin. U zdravého člověka inzulin řídí vstup glukózy do buněk, funguje totiž jako klíč k otevírání „zámků“ buněk, aby glukóza z krve mohla přejít do svalů a jater k dalšímu zpracování. U diabetiků může být inzulinu nedostatek (diabetici 1. typu) nebo buňky na inzulin nereagují (diabetici 2. typu). Podívejme se na jednotlivé typy diabetu trochu podrobněji.

Diabetes mellitus 1. typu

Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění. Chybou imunitního systému jsou postupně zničeny Langerhansovy ostrůvky ve slinivce břišní obsahující β buňky, které vyrábějí hormon inzulin. U člověka s genetickou predispozicí k diabetu tuto reakci vedoucí ke zničení β buněk může vyvolat nějaké onemocnění, třeba obyčejná chřipka.

Cukrovka 1. typu je léčitelná inzulinem. Pacient je celoživotně závislý na jeho pravidelném podávání. Inzulin nelze přijímat perorálně, protože by se rozložil žaludečními šťávami. Proto se používají moderní techniky aplikace, jako například inzulinová pera a inzulinové pumpy. Co vše potřebuje diabetik pro aplikaci můžete zjistit v kategorii "Potřeby pro diabetiky".

U cukrovky 1. typu se nejčastěji rozvinou příznaky cukrovky u dětí.

typy cukrovky

Diabetes mellitus 2. typu

Diabetes 2. typu je charakterizován inzulinovou rezistencí a relativním nedostatkem inzulinu. Inzulinu se tedy může tvořit dostatek, ale buňky na něj nejsou schopné reagovat. Cukrovka 2. typu vzniká většinou po 40. roce věku, ale k jejímu rozvoji může dojít i dříve. Vedle vrozené predispozice podporují rozvoj cukrovky nadváha, nedostatek pohybu a duševní stres.

Proč dochází k inzulinové rezistenci? Beta buňky vyrábějí inzulinu dostatek, někdy i více než je potřeba. Ale tělo neumí na inzulin reagovat, ztrácí k němu vnímavost. Tento stav souvisí zejména s nadměrným množstvím tuku v těle. Organismus pacienta musí k udržení normální hodnoty glykémie produkovat stále větší množství inzulinu. Ve chvíli, kdy je schopnost produkce inzulinu na maximální možné hranici a začne koncentrace glukózy narůstat a choroba se projeví.

Pacienti nejsou oproti diabetu 1. typu plně závislí na externím podávání inzulinu a v mnoha případech stačí k vhodné léčbě správně nastavená dietní opatření omezující příjem sacharidů a redukce hmotnosti. Přesto je u části pacientů nutné navíc podávat tablety – perorální antidiabetika. Pokud se vhodné kompenzace nedosahuje ani dietou ani podávanými antidiabetiky, je nutné začít s aplikací inzulinu.

Specifické typy diabetu

Méně často se setkáváme se specifickými typy diabetu, mezi které patří MODY a LADA.

Typ MODY má průběh obdobný diabetu 2. typu, ale objevuje se u mladých lidí, kteří k němu mají genetickou dispozici. Většinou není potřeba podávat inzulin.

LADA je specifická podskupina diabetu 1. typu, která se objevuje zpravidla v pokročilejším věku, proto může být mylně považován za diabetes 2. typu.

Za zvláštní kategorii lze považovat také těhotenskou cukrovku. Těhotenský (gestační) diabetes vzniká v důsledku kolísání hladin hormonů v těhotenství a více se o něm dozvíte v článku: Co je těhotenská cukrovka.

Příznaky diabetu Příznaky diabetu

Projevy cukrovky jsou spojené se špatnou hladinou cukru v krvi. U zvýšeného cukru v krvi příznaky mohou být akutní i chronické. Diabetiky ale může ohrožovat také opačný extrém – hypoglykémie neboli nízká hladina cukru v krvi.

Akutní hyperglykémie

Příliš vysokou hladinu glukózy v krvi provází příznaky:

  • žízeň
  • nevolnost
  • časté močení a dehydratace
  • podrážděnost
  • rozostřené vidění
  • malátnost
  • dušnost
  • dech zapáchající po acetonu

V tomto stavu hrozí tzv. ketoacidóza, což je stav, kdy je vnitřní prostředí “překyselené”. Je třeba podat inzulin, pokud ho diabetik užívá. Pokud se stav nezlepšuje, je třeba zavolat rychlou záchrannou pomoc. Za hyperglykémii se považuje hladina glukózy v krvi vyšší než 11 mmol/l.

Inkontinence v důsledku cukrovky

Hyperglykémie u zatím nerozpoznaného diabetu se může někdy projevit poněkud nečekaným příznakem – inkontinencí. Při vysoké hladině cukru v krvi se totiž glukóza dostává přes ledviny do moči a strhává s sebou hodně vody. V kombinaci s dalšími rizikovými faktory jako ochabnutí svalů pánevního dna nebo nadváhou může jít o poslední kapku, která vyvolá inkontinenci.

S potížemi s inkontinencí se pacient nikdy nemusí stydět svěřit svému lékaři. Pokud je inkontinence, jako v tomto případě, pouze symptomem, zaléčení původního onemocnění ho potíží zbaví. Vyšetření prováděná pro stanovení diagnózy inkontinence toto onemocnění bezpečně odhalí. Jedná-li se přímo o inkontinenci, může pacient uplatnit svůj nárok na inkontinenční pomůcky.

 

Hyperglykémie a dlouhodobé komplikace diabetu

Pokud dochází ke zvýšení glykémie opakovaně, dochází k poškozování buněk oxidačním stresem, které se postupně sčítá. V důsledku toho vznikají u špatně léčené nebo neléčené cukrovky příznaky jako poškození cév, oční sítnice a poškození ledvin. Zvyšuje se také riziko vysokého krevního tlaku a onemocnění srdce a cév. V důsledku poškození nervových buněk může postupně docházet ke ztrátě citu v konečcích prstů. Kombinace těchto faktorů také zapříčiňuje, že se diabetikům špatně hojí rány. Nehojící rána se může změnit na diabetický vřed. Jaké živiny doplňovat při oxidačním stresu?

  • Oči a jemné cévy v oční sítnici poškozuje oxidační stres vyvolaný hyperglykémií. Přírodní antioxidant lutein v doplňcích stravy bývá kombinován s vitamíny A a E přispívajícími k ochraně buněk před oxidačním stresem a udržení normálního stavu zraku.
  • Omega 3 nenasycené mastné kyselin přispívají k udržení normálního stavu zraku
  • Vitamíny B1, B2, B3, B6 a B12 přispívají k normální funkci nervů a podporují zachování normálního energetického metabolismu.

Hypoglykémie

Pokud si diabetik nadávkuje více inzulínu nebo léků, než má, může mít příliš nízkou hladinu cukru v krvi tj. pod 3,3 mmol/l. Dalšími důvody vzniku hypoglykémie mohou být stres, fyzická zátěž, vynechání jídla, alkohol nebo kombinace těchto faktorů. Jak se projevuje hypoglykémie?

  • podrážděnost,
  • bolesti hlavy,
  • třes,
  • ztráta vědomí, kdy hrozí poškození mozku.

Hypoglykémie může být velmi nebezpečná a vyžaduje okamžitý zásah! Jako první pomoc stačí užít rychle vstřebatelný cukr. Pokud diabetik upadne do bezvědomí, je třeba aplikovat glukagonové pero a volat záchrannou pomoc.

Jak zjistím, že mám cukrovku? Jak zjistím, že mám cukrovku?

Předpokládá se, že asi jedna čtvrtina ze skutečného počtu diabetiků o své nemoci neví, počet diabetiků navíc stále roste. Nebezpečně se blížíme k situaci, kdy bude každý desátý občan ČR mít cukrovku! Včasné odhalení diabetu a zahájení léčby zabrání rozvoji pozdních komplikací diabetu.

Diabetes 1. typu zpravidla odhalí pravidelné lékařské kontroly v dětství nebo projevy dětské cukrovky přivedou rodiče s malými pacienty k lékaři. U dospělých s diabetem 2. typu je situace složitější. Projevy cukrovky připisují často jiným příčinám někdy i přirozeným projevům stárnutí.

Nechat si udělat test na cukrovku je v dnešní době jednoduché. Hladinu cukru v krvi si můžete pomocí glukometru změřit i doma. Pokud vám domácí test na cukrovku vyjde pozitivní, objednejte se na kontrolu k lékaři. Využít můžete také měření cukru v BENU centrech prevence. Jaké jsou u cukrovky hodnoty a jak měřit glykémii si můžete přečíst v článku: Jak správně změřit glykémii neboli cukr v krvi.

Zdravé stravování při cukrovce Zdravé stravování při cukrovce

Dlouhodobý a prudký nárůst pacientů po celém světě je způsoben nezdravým životním stylem. U cukrovky dieta a vyvážená strava hraje zásadní roli v prevenci i léčbě. Navíc přispívá k udržení zdravé tělesné hmotnosti. Inspirujte se při výběru potravin pro diabetika desaterem zdravé stravy pro diabetiky 2. typu.

Desatero zdravé stravy

  1. Jezte pravidelně. Nastavte si stravovací režim, který vám bude sedět s 3-6 jídly denně .Při sestavování jídelníčku se zaměřte na recepty a jídla pro diabetiky.
  2. Omezte jednoduché cukry – bílý cukr (sacharózu), hroznový cukr (glukózu), ovocný cukr (fruktózu). Pozor také na větší množství mléka kvůli obsahu laktózy. Tyto cukry se rychle vstřebávají a mohou proto hladinu cukru v krvi rozkolísat.
  3. Konzumujte kvalitní komplexní sacharidy. Komplexní sacharidy neboli složené cukry jsou základem jídelníčku a měly by u diabetiků pokrývat přibližně 45–50 % denního energetického příjmu. Komplexní sacharidy konzumujeme často jako přílohy. Jaké jsou vhodné přílohy při cukrovce? Například celozrnné pečivo, brambory, rýže Basmati, celozrnné těstoviny, quinoa, pohanka nebo jáhly.
  4. Omezte příjem nasycených tuků. Přestože tuky by měly v jídelníčku obstarávat 25–30 % energetického příjmu, je třeba preferovat tuky nenasycené.
  5. Dopřejte si zdravé tuky – ve zdravé míře jsou prospěšné rostlinné tuky bohaté na nenasycené mastné kyseliny a tučné ryby.
  6. Myslete na bílkoviny. Bílkoviny jsou důležitými stavebními kameny našeho těla. Mají tvořit 15–20 % energetického příjmu. U diabetiků se nedoporučuje jejich nadměrná konzumace, aby nebyly příliš zatěžovány ledviny. Vhodné je mít v jídelníčku rostlinné (luštěniny, quinoa, tofu) i živočišné bílkoviny (bílé maso, ryby, vaječný bílek…)
  7. Konzumujte zeleninu a ovoce. Přestože jako diabetici musíte preferovat méně sladké ovoce a hlídat jeho množství, je pro vás cenným zdrojem vitamínů a vlákniny.
  8. Nezanedbávejte pitný režim.
  9. Vyhněte se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám. Potraviny s nízkou výživovou hodnotou nejsou vhodné v žádném jídelníčku, obzvláště né u diabetiků. Vyhýbejte potravinám a pochutinám s vysokým obsahem soli, sladkostem, smaženým jídlům, uzeninám a slazeným nápojům. Pokud si bez sladkého nápoje život nedokážete představit, zkuste alespoň nahradit cukr sladidlem například přírodní stévií.
  10. V pestrosti je radost! A navíc je pestrý jídelníček nejlepší opatření, aby vám nechyběly žádné důležité vitamíny a jiné mikronutrienty.

Pohybem proti cukrovce Pohybem proti cukrovce

Možná že v přívalu všech dietních doporučení při cukrovce význam pohybu zapadá tak trochu do pozadí. Fyzická aktivita je ale velmi důležitá pro udržení normální tělesné hmotnosti i pro prevenci diabetu 2. typu. Pohyb totiž přímo pomáhá bojovat s inzulinovou rezistencí. Citlivost k inzulinu se snižuje už dlouho před prvními projevy onemocnění, klidně i více než 10 let (jde o tzv. prediabetes neboli bezpříznakové období během postupného procesu, jak vzniká cukrovka 2. typu). Když se ale hýbeme naše svaly se stávají k inzulinu citlivějšími.

Testy na cukrovkuDietní strava

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

ADVANCE Diaben cps.60

  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

339 Kč

DIAMizin Gurmar 50 kapslí

  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

299 Kč

Allnature Stévie tbl.300

  • Potravina

Skladem na e‑shopu

169 Kč

Wellion LUNA TRIO set glukometr žlutý

Nedostupné

485 Kč

PROUŽKY DIAGNOSTICKÉ WELLION LUNA DUO PROUŽKY TESTOVACÍ DO GLUKOMETRU,DM,50KS

  • Zdravotnické potřeby
  • Krevní oběh

Skladem na e‑shopu

289 Kč

DIBEN DRINK PŘÍCHUŤ VANILKOVÁ perorální roztok 4X200ML

  • PZLÚ
  • Výživa

Nedostupné

279 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    07. 05. 2020

    Ošetření nohou u diabetika

    dotaz potřeboval bych krém na ošetření nohou asi to není ten správný výraz,ale vy si poradíte! bez receptu který odstraňuje pálení bolení a částečně svědění-prosím jsem diabetik a mám zkušenost pokud je to normální krém tak mě zčerná pokožka prakticky a dlouho se dostavuje do normálu mohli byste mi nabídnout alespoň 3 výrobky které na mý potíže jdou každý z jiné strany pokud možno ne podobné děkuji za rychlou odpověď

    Dobrý den,

    pro Diabetiky je vždy vybírat krém, který je určen na citlivou pokožku se sklonem k zanícení a svědění. Osobní zkušenost mám s krémem Diabecare a Beline. Oba jsou na citlivou pokožku, promaštují ji a podporují správné prokrvení. Velmi dobrou zpětnou vazbu mám i na Eucerin urea repair, který snižuje svědivost, pálení a intenzivně hydratuje.

     

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník Avicena Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Intimita
    27. 01. 2021

    Clavin při vysokém tlaku a cukrovce

    Dobrý den,
    rozhodl jsem se pro používání Clavinu, na podporu erekce. Nikdy jsem nic podobného neužíval. Vůbec nevím jak podobné přípravky fungují. Mám obavy abych po jeho použití nemusel vyhledat lékařskou pomoc. Jak a za jak dlouho erekce odezní?. Mohu ho používat, když beru léky na vysoký tlak a slabou cukrovku?
    Děkuji za odpověď

    Dobrý den.

    přípravky jako Clavin fungují tak, že se aminokyseliny v nich v těle zpracují a jako odpad vzniká oxid dusnatý. ten přímo působí na stěnu cév a vyvolá jejich roztažení. Do penisu se pak navalí krev a výsledek je na světě. Každý reaguje jinak, ale erekce musí odeznít v rozmezí 2-4h. Podobně jako léčiva, musí předem dojít k sexuální stimulaci, jinak k erekci nedojde. Rozhodně nebudete muset volat lékařskou pomoc. Stran vaší léčby a diagnóz to není problém. Krátkodobě v těle dojde k poklesu tlaku, neboť se rozšíří i cévy jinde v těle. Samotná činnost však povede k vzestupu tlaku a tak to nebude problém.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    04. 04. 2021

    Diabetes-sladidla,vitamíny

    Dobrý den, maminka má diabetes mellitus 2.typu, pícháme ji večer inzulín a já bych chtěla poradit:
    1. Jaké nekalorické sladidlo máme koupit (nemáme používat cukr, sorbit a fruktózu).
    2. Maminka dostala od vnučky vitamin C, (Walmark , Céčko mix s višňovou a pomerančovou příchutí 90 tbl. - nevím, zda složení je vhodné pro tento typ diabetu a můžeme ji ho dát
    3. A jaké vitamíny může maminka eventuelně brát (zatím bere Vigantol gtt - předpis od lékaře). Nechceme ji nějak "převitaminovat", ale myslím vit. B a C by mohla užívat, ale chtěla bych vědět, co by vitamin neměl obsahovat vzhledem k jejímu diabetesu. S přáním pěkného dne

    Dobrý den,

    1) Ohledně sladidel se můžete inspirovat článkem na našich stránkách https://www.benu.cz/umela-sladidla-vhodna-sladidla-pro-diabetiky

    Mezi diabetiky je oblíbená řada Diachrom - najdete ho v podobě prášku - vhodný na pečení a i v podobě tablet, který lze využít např. na oslazení čaje a kávy.

    2) Uvedený doplněk stravy neobsahuje cukr. Maminka ho tedy může, ale dávka vitamínu C je nízká 100 mg. U diabetiků lze dávku vitamínu C zvýšit. Vhodnější jsou formy s postupným uvolňováním- např GS vitamin C 500 mg

    3) Pokud hledáte přípravek s vyváženým složením pro diabetiky, tak doporučuji Glucose vital, který obsahuje základní vitamíny a minerály vhodné pro diabetiky.

    Přeji hezký večer.
    Mgr. Naďa Spratková
    Benu lékárna Frýdek Místek

     

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    24. 06. 2021

    Snížení cukru doplňky stravy

    Dobrý den.

    Které doplnky stravy b, jste mi doporučili na snížení hladiny cukru?

    Dobrý den,

    základem  léčby diabetu je pravidelný pohyb, kontrola hmotnosti, vyvážená, "zdravá" strava, dostatečný pitný režim...

    Pokud si chcete dopomoci ke snížení cukru, tak mohu doporučit z těchto doplňků stravy:

    1. Chrom- přispívá k udržení normální hladiny glukozy v krvi Dia plus stabil forte, nebo Bioaktivní chrom dia

    2. Gymnema sylvestre podporuje metabolizmus cukrů a tuků Gurmar nebo Advance diaben

    Přeji hezký den.
    Mgr. Naďa Spratková
    vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    06. 02. 2022

    Jak se stanovuje glykovany hemoglobin ?

    Dobry den,muze me zmerit i prakticky lekar glykovany hemoglobin v krvi?
    Kde a jak se v tele meri glykovany hemoglobin.Meri se glukometrem pomoci v pichu do prstu,a nebo odber z zily,ktery si zazada prakticky lekar?
    Dekuji za odpoved.

    Dobrý den,

    hladina glykovaného hemoglobinu se měří z krve. Odběr z kapky krve by byl nedostatečný, stanovuje se odběrem z žíly. Glykovaný hemoglobin Vám může v krevním rozboru stanovit obvodní lékař nebo diabetolog.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Diabetes
    17. 03. 2022

    Mieloguard na diabetickou neuropatii

    Jsou nějaké zkušenosti má-li přípravek vliv na diabetickou neuropatii? Děkuji

    Dobrý den.

    Přípravek Mieloguard je u nás nový, takže zkušenosti nejsou. Vědecké důkazy však existují, nicméně jen pro pooperační, poúrazovou a kompresivní neuropatii (např. syndrom karpálního tunelu.). Srovnání však nebylo se syntetickými léky, ale s vitamínem B12 resp. s vitamíny B komplexu. Jediná srovnávací studie, která se zabývala použitím u diabetické neuropatie použití této kombinace nedoporučila.

    Nucleotides Cytidine and Uridine Associated with Vitamin B12 vs B-Complex Vitamins in the Treatment of Low Back Pain: The NUBES Study

    A double-blind, randomized, comparative study of the use of a combination of uridine triphosphate trisodium, cytidine monophosphate disodium, and hydroxocobalamin, versus isolated treatment with hydroxocobalamin, in patients presenting with compressive neuralgias

    Treatment of diabetic neuropathic pain: Efficacy, safety and cost-effectiveness of pregabalin and the association of vitamin B12, uridine and cytidine

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Diabetes
    11. 08. 2023

    Zvýšená hodnota cukru v krvi

    Dobrý den, v krvi jsem měla zvýšenou glukózu (7,04). Nasadila jsem dietu, koncem měsíce mám jít na kontrolní testy. Doporučujete nějaké volně dostupné preparáty?

    Dobrý den,

    možná by bylo zajímavé první vysledovat, co udělá strava. V našich vybraných lékárnách s prevencí si můžete nechat změřit  hladinu cukru i dříve než půjdete k lékaři. Pak bych doporučila čaj pro diabetiky a existují i přírodní přípravky, které mohou pomoci udržet optimální hladinu glukózy v těle.

    S přáním pěkného dne
    PharmDr. Martina Hnilová,
    lékárník, Zlín.

    Terezia gluregul 60cps
    Diamizin gurmar 150cps

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.