Nealkoholové ztučnění jater, hrozí i vám?

NEALKOHOLOVÉ ZTUČNĚNÍ JATER, HROZÍ I VÁM?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

O játrech se říká, že jsou jediným orgánem v lidském těle, který se umí regenerovat. I přesto je postihují nemoci, které mohou být dokonce závažnou zdravotní komplikací. Jak se to doopravdy s regenerační schopností jater a jak podpořit jejich zdraví?

 • Zažívání
 • Životní styl

5 minut čtení


Jaké funkce zastávají játra? Jaké funkce zastávají játra?

Játra jsou taková malá chemická továrna. Odehrávají se v nich metabolické procesy a proto jsou pro náš život nepostradatelná. Život bez funkcí, které játra zastanou, není možný. Játra mají hnědočervenou barvu, váží asi 1,5 kg a jsou uložené dohromady se žlučníkem pod pravým žeberním obloukem.

 1. čistící funkce: filtrují z krve škodlivé, odpadové a cizorodé látky. Čistí krev nejen od produktů vlastního metabolismu těla ale také od léků. Dá se říct, že mají detoxikační funkci.
   
 2. tvorba žluče: věděli jste, že žluč se ve žlučníku pouze uchovává a ve skutečnosti se tvoří v játrech? Spolu se žlučí odchází z jater i odpadové látky přímo do střev, kde se následně vyloučí z těla.
   
 3. produkce enzymů: v játrech vznikají látky, které ovlivňují procesy v celém lidském těle. Jde o látky bílkovinné povahy, které jsou potřeba při srážení krve, hojení ran, odpověď imunitního systému nebo přenosu železa.
   
 4. skladování energie a dalších látek: játra uchovávají komplexní cukr (glykogen) a tuky na dobu, kdy je tělo bude potřebovat pro svou práci. Uskladňuje také vitamíny a minerály včetně železa.
   
 5. látková proměna, neboli metabolismus: játra regulují metabolismus cukrů, tuků, vitamínů a minerálů. Dokáží bílkoviny a sacharidy proměnit na tuky a vytvořit transportní látky, které je následně přenesou to tukových buněk. V případě potřeby se tuk transportuje do jater, kde slouží jako zdroj energie.

Regenerace jater Regenerace jater

Játra mají výbornou schopnost regenerovat se, buňky se dokáží rychle obnovit a dorůst. Obnova jater je neustálý proces. Při čištění krve od odpadových látek se buňky jater poškozují a následně se obnovují. Játra dokáží dorůst do původní velikosti, třeba po transplantaci jater a to u dárce i u příjemce. Regenerační schopnost jater je možná jen do určité míry. Při dlouhodobém vystavení jater hepatotoxickým látkám může dojít až k nevratným procesům poškození jater a přestavbě tkáně.

Nejen pití ale také jídlo ohrožuje zdraví jater Nejen pití ale také jídlo ohrožuje zdraví jater

Játra mají několik nepřátel, kteří ohrožují dobrou regenerační schopnost a následně i funkci. Dlouhodobé působení negativních faktorů může být příčinou závažných poruch a onemocnění jater.

Nejdůležitější škodlivé vlivy:

 • Alkohol: hladina, kolik alkoholu je pro játra již toxická, je u každého velice individuální. Obecně se pokládá za nezávadný příjem u muže do 20 g čistého alkoholu denně a u ženy do 10 g čistého alkoholu denně. Je to opravdu malé množství alkoholu, jen pro představu, ve 2 dcl 12 % vína se nachází 19 g alkoholu a ve 0,5 l 12° piva je 20 g alkoholu. Poškození jater v důsledku nadměrné konzumace alkoholu se projeví až ve chvíli, kdy dochází k pokročilým chorobným změnám.
   
 • Obezita: nadměrný příjem kalorií a nedostatečné spalování způsobuje nadváhu a obezitu, která poškozuje i játra. Nemoc, kdy se tuk ukládá v játrech se nazývá nealkoholové ztučnění jater a je to jedno z nejčastějších onemocnění jater. Může vyústit až do zánětu jater.
   
 • Cukrovka: pokud trpíte cukrovkou II. typu, proces ukládání tuku v játrech a vzniku steatózy je mnohem rychlejší.
   
 • Stres: pokud žijete ve stresu a nutíte tělo podávat neustále maximální duševní a fyzický výkon, játra musí nepřetržitě mobilizovat potřebnou energii a nezůstane jim prostor na vlastní regeneraci.
   
 • Léky a jiné chemické látky: léky, podobně jako jiné chemické látky považuje tělo za cizí a zbavuje se jich metabolizací v játrech. Existují účinné látky, které jsou více hepatotoxické, jedním z nich je i volně prodejný paracetamol nebo tetracykliny vázané na lékařský předpis.
   
 • Viry: játra mohou být ohrožena i viry, které napadají výhradně jejich tkáň. Infekční hepatitidu způsobují viry žloutenky nebo herpes virus.

​ ​ Nemoc zvaná nealkoholové ztukovatění jater, co o ní víme? Nemoc zvaná nealkoholové ztukovatění jater, co o ní víme?

Nealkoholové ztukovatění jater (NAFLD) je nemoc, při které se hromadí tuk na játrech bez nadměrné konzumace alkoholu. Možná jste o této nemoci jater slyšeli jako o jednoduché steatóze jater nebo difuzní jaterní lézy, která se s rozvojem cukrovky II. typu a obezity v populaci dostává čím dál tím více do popředí. Odhaduje se, že až více než 25 % procent celosvětové populace trpí na nealkoholové ztukovatění jater. Příčinou je častý výskyt poruchy metabolismu tuků, známý jako vysoký cholesterol, kdy tělo neumí nadměrný příjem tuku zpracovat a ukládá ho v cévách a játrech.

Játra obalená tukem ztrácí schopnost se regenerovat a časem přechází nemoc do pokročilé steatózy jater, zánětlivého stádia (tuková steatohepatitida) a následně jaterní cirhózy. Nebezpečí této nemoci spočívá především v tom, že projevy ztučnění jater nejsou bolestivé a potíže se začnou projevovat až při závažnějším poškození jater. Příznaky steatózy jater nemusíte rozpoznat od běžných trávicích těžkostí: pocit těžkosti a plnosti břicha, nadýmání, tlak pod pravým žebrem, zvětšená játra, únava a časté nadýmání.

Test rizika ztukovatění jater Test rizika ztukovatění jater

Rozhodli jste se, že budete žít zdravěji? Vyzkoušejte test rizika ztukovatění jater. Několik otázek o životním stylu vám napoví, do jaké míry jsou vaše játra ohrožena nealkoholovým ztukovatěním a jak svá játra ochránit a kdy zahájit léčbu jater.

Játra 950x150

Při odtučnění jater pomůže zdravý životní styl Při odtučnění jater pomůže zdravý životní styl

Jak odtučnit játra? Běžné nealkoholové ztučnění jater má jednoduché řešení a tím je úprava životního stylu. Co v tomto případě zahrnuje? Jde především o pravidelný aktivní pohyb, který pomůže spálit tuky, rozproudí krev a roztáhne cévy. Snížením nadměrné hmotnosti se uleví nejen kloubům, svalům a cévám, ale také játrům.

Zaměřte se také na dietní stravu, která má základy v racionálním stravování. Jednou z věcí, které pomohou vašim játrům vrátit se zpět do formy, je vyhnout se konzumaci alkoholu a dodržovat jaterní dietu. Při jaterní dietě omezte příjem tuku, hlavně toho živočišného a jednoduchých cukrů. Cílem je co nejméně zatížit zažívání a následně i játra, kde se tuky metabolizují. Jídelníček pro ztučnelá játra vylučuje i nadýmavé potraviny, jako jsou čerstvé pečivo, luštěniny, zelí a cibule. Pokud se zároveň léčíte na cukrovku II. typu, s jídelníčkem při steatóze jater vám pomůže výživový specialista v rámci zdravotního pojištění.

Hledáte recept, jak čistit játra? Čtěte také Jak vyčistit játra

Při léčbě steatózy jater pomohou i esenciální fosfolipidy ze sójového oleje, především kyselina linolová a linolenová. Jejich zabudování do jaterních buněk ulehčuje regeneraci poškozené jaterní tkáně a pomáhá při alkoholovém i nealkoholovém ztučnění jater.

Pokud nespoléháte na babské rady na játra, raději sáhnete po osvědčených přípravcích, vyzkoušejte bylinky na játra. Nejznámější bylinkou na ztučnělá játra je ostropestřec mariánský a výtažek z něj, silymarin.

Doplňky stravy na játraJátra

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  11. 02. 2021

  Jaký je nejsilnější ostropestřec?

  Dobrý den prosím o radu mám steatozu jater a potřebovala bych nejsilnější přípravek z ostropestřce.

  Dobrý den,

  na trhu je řada přípravků s obsahem ostropestřce, který se liší formou, ale i obsahem  - zda je to ve formě rozemleté bylinky, či výtažek. I označení obsahu bývá různé, nejednotné.

  Dle mých informací, na trhu "nejsilněší" přípravek s obsahem ostropestřce je od firmy Swiss - nově NatureVia

  https://www.benu.cz/swiss-naturevia-ostropestrec-forte-cps-60

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  vedoucí lékárník Rakovník, Husovo nám.

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Cholesterol
  • Detoxikace a hubnutí
  11. 02. 2021

  Jak vyčistit svá játra?

  Dobry den, potrebuji koupit pripravek na vycisteni (detox) jater, dale pak nejaky pripravek na vysoky cholesterol. Dekuji za radu.

  Dobrý den,

  na detoxikace játer si můžete zakoupit jeden z těchto přípravku s obsahem ostropestřce marianského. Ostrpestřec přispívá především k ochraně a podpoře zdraví a podporuje detoxikační schopnosti jater. Dále napomáhá zachovávat normální činnost jater, podporuje očistu jater i celého těla, správné trávení, také napomáhá udržet správnou činnost srdce a přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi.

  První a druhý přípravěk je lék s prokázanými účinkama, třetí přípravek je pouze doplněk stravy.

  • FLAVOBION 70MG potahované tablety 50 - užívají ho dospělí jako podpůrnou léčbu při chronickém zánětu jater, ztvrdnutí jater (jaterní cirhóze), steatóze jater (nahromadění tuku v jaterních buňkách), a u poškození jater vlivem některých léků, alkoholu, či toxických látek.  
   Dospělí obvykle užívají 3x denně 1 potahovanou tabletu, v těžších případech 3x denně 2 potahované tablety.  https://www.benu.cz/flavobion-peroralni-potahovane-tablety-50x70mg
  • ESSENTIALE FORTE N 300MG tvrdé tobolky 100 - podává sepro zlepšení subjektivních obtíží u jaterních onemocnění, která jsou způsobena toxicko - metabolickým poškozením jater . Toto poškození se může projevovat např. ztrátou chuti k jídlu a/nebo pocitem tlaku v pravém nadbřišku. Při zánětu jater (hepatitidě). 
   https://www.benu.cz/essentiale-forte-n-peroralni-tvrde-tobolky-100

  Znížení cholesterolu mužete dosáhnout úpravou stravy, pohybovou aktivitou. Nevím jaký máte věk, jakú máte vysokú hladinu cholesterolu. Pokud Váš ošetřujíci lékář Vaší zvýšenou hladinu cholesterolu nechce řešit farmakologicky, můžete užívat doplněk stravy ARTERIN

  • Přípravek Arterin je účinný a dobře tolerovaný přípravek, který přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu. Přípravek obsahuje Monakolin K, výtažek z červené fermentované rýže, který přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. https://www.benu.cz/arterin-120-tablet  Osobně mi znížil cholesterol za tři měsíce o 0,8 mmol/l

   

  S pozdravem
  PharmDr Matej Kováč
  BENU Lékárna Roudnice nad Labem

   

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs n.L., OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  06. 05. 2020

  Něco pro zdravá játra?

  Dobrý den,poradítemi něco dobrého na játra,nějaký doplnek aby byla zdravá? Děkuji

  Dobrý den.

  Na játra je možno užívat ostropestřec (je třeba ho rozdrtit a polknout nikoliv z něj vařit čaj) nebo přípravek který obsahuje jeho extrakt.  Poslední možností je doplňování prospěšných fosfolipidů (Essentiale). Výrobců je dnes celá řada. Extraktu by v denní dávce mělo být alespoň 140mg. V této skupině jsou i léčiva s klinickou studií, které vám doporučuji. Přidané jiné byliny nemají nijak zvlášť velký význam.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  09. 10. 2019

  volně prodejné léky na játra

  Dobrý den, prosím o radu, zda je na trhu levnější lék na játra, který by se mohl vyrovnat Essentialu forte N, který užívá můj manžel. Jsme v důchodu a cena je pro nás rozhodující. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  levnější alternativa léku Essentiale forte N bohužel neexistuje. Pokud mohu doporučit zakupte si novější variantu léku Essentiale forte 600 mg, které se dávkuje jednou denně, a vychází na počet tablet a cenu výhodněji.

  ESSENTIALE Forte

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  • Interakce
  • Zažívání
  28. 08. 2020

  lze Essentiale i Ostropestřec dohromady?

  Dobrý den, je možné během užívání tablet ESSENTIALE 300mg pít současně i čaj z ostropestřce? Oboje mi postupně doporučil praktický lékař, ale zapomněla jsem se zeptat, jestli mám/mohu s pitím čaje pokračovat i během užívání tablet.
  Předem děkuji

  Dobrý den.

  V tomto případě určitě neboť popíjení čaje moc prospěšné pro játra není. Účinné složky v z ostropestrce jsou rozpustné v tucích a tedy je vhodné jej užívat jako extrakt v tabletách (např. lék Lagosa). Nebo pozřít nadrcená semínka (např. v jogurtu). Vždy spolu s jídlem. Ale i pokud budete podávat kvalitní přípravek s ostropestrcem lze jej kombinovat s Essentiale neboť každé funguje trochu jinak.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  09. 12. 2020

  Jaký je rozdíl mezi Essentiale a Lecithinem?

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat co je lepší na detox jater jestli lecitin nebo essentiale.
  Koukal jsem na složení,a přijdou mi oba dva podobný složením.
  Dokonce i při rozkousnuti kapsle chutnají stejně.
  Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  Essentiale je léčivý přípravek kdežto lecithin obvykle doplněk stravy. Pokud budete vybírat, vždy bych doporučoval dávat přednost léčivým přípravkům. Výrobce léčivého přípravku musí dokládat účinnost, bezpečnost a kvalitu. To výrobce doplňku stravy nemusí. Dávkování Essentialu je uvedeno v příbalové informaci, kterou určitě prostudujte. Odkaz na ní, naleznete níže.

  ESSENTIALE 300MG tvrdé tobolky 100

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.