Co nám říkají zvýšené jaterní testy?

CO NÁM ŘÍKAJÍ ZVÝŠENÉ JATERNÍ TESTY?

Jaterní testy se provádějí při preventivních prohlídkách a jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Hodnoty jaterních enzymů informují lékaře o tom, v jakém stavu jsou naše játra, ale i jiné orgány.

 • Články o zdraví
 • Zažívání

Testované jaterní enzymy a parametry Testované jaterní enzymy a parametry

Hodnoty jaterních enzymů lékař získá z venózní krve. Při testech sleduje tyto enzymy a parametry: 

 • Alaninaminotransferáza (ALT), 
 • Aspartátaminotransferáza (AST), 
 • Gamaglutamyltransferáza (GGT),
 • Alkalická fosfatáza (ALP),
 • a bilirubin. 

Jaké mají tyto enzymy v těle funkci? Jaké mají tyto enzymy v těle funkci?

ALT

Jde o aminotransferázu, která přenáší aminoskupiny z L‑alaninu na 2‑oxoglutarát a opačně. Jeho hladina je zvýšená při onemocnění jater a také se její aktivita zvyšuje i při malém poškození jaterních buněk. Mírně ji taktéž zvyšuje fyzická zátěž, proto byste den před odběrem měli zůstat v klidu. Snížené hodnoty můžeme sledovat při deficitu vitaminu B6, protože jeho metabolit má roli kofaktoru při vzájemném přenášení aminoskupin. U zánětu jater, jako je i virová hepatitida, je ALT nejčastějším ukazatelem jejího propuknutí. Díky stanovení hladiny enzymu se monitoruje průběh nemoci. 

Běžné hodnoty se mužů a žen liší:

 • muži do 0,80 μkat/l
 • ženy do 0,60 μkat/l

AST

Podobně jako ALT, přenáší aminoskupiny, mezi látkami aspartát a 2-oxoglutarát. Nachází se kromě jater i v jiných buňkách, a to v srdečním svalu, kostrovém svalu, ledvinách, pankreasu a v červených krvinkách. Zvýšenou hladinu AST naměříme při poškození jaterních buněk a také stoupá při infarktu myokardu a dlouhotrvající fyzické námaze.

Fyziologické hodnoty S-AST jsou u:

 • mužů do 0,85 μkat/l
 • žen do 0,60 μkat/l

Zvýšené jaterní testy nejsou jen znakem onemocnění jater, ale poznáme z nich i nadměrné požívání alkoholu, koření, rozvoj obezity nebo užívání léků s hepatotoxickým účinkem.

GGT

Enzym gamaglutamyltransferáza máme proto, aby zabezpečoval transport některých aminokyselin a peptidů přes buněčnou membránu z tekutiny mimo buňky do buněk. Máme ho v játrech a žlučových cestách, v menším množství se vyskytuje v ledvinách a pankreasu. Vysoké hodnoty mají lidé při poškození jater nadměrným užíváním alkoholu a při poruchách odtoku žluče přes žlučové testy. Syntézu GGT indukují i léčiva, které jsou ze skupiny barbiturátů a proto se dnes už moc nevyužívají. Pouze v případě léčby epilepsie.

Fyziologické hodnoty fS-GGT jsou u:

 • mužů 0,14–0,84 μkat/l
 • žen 0,14–0,68 μkat/l

Muži mají hodnoty GGT vyšší vzhledem k jejich obsahu v prostatě.

ALP

Tento enzym katalyzuje hydrolýzu a nachází se ve všech buňkách lidského těla. Jeho zvýšené hodnoty doprovázejí především městnání žluči v játrech a mimojaterních žlučových cestách. Mezi další stavy zvyšující sérovou koncentraci ALP patří například nemoci kostí, nádory kostí a jater včetně jejich metastatického postižení. Hodnota ALP se stanovuje spolu s GGT. Fyziologická hodnota koncentrace ALP v krevním séru dospělého jedince je běžně 0,66–2,2 µkat/l.

Jakou roli hraje v testech bilirubin Jakou roli hraje v testech bilirubin

Bilirubin je žlučové barvivo a je součástí žluče. Vzniká rozpadem červeného barviva z krevních buněk. Se žlučí je transportován do tenkého střeva, kde je při procesu trávení degradován na urobilinogen a jeho metabolity později zabarvují stolici i moč. Podle hodnoty z laboratorního vyšetření krve je možné získat informace o rozpadu červených krvinek, stavu jater a průchodnosti žlučových cest. Zvýšená hodnota se nazývá hyperbilirubinémie. Při hodnotách nad 35 µmol/l přestupuje bilirubin i do dalších tkání a můžeme ho vidět jako žluté zabarvení kůže, spojivky a sliznice. Tento stav nazýváme žloutenka či ikterus. Zvýšená hladina může také znamenat, že se v těle rozpadá nadměrné množství krevních buněk a barviva − tak se děje například při hemolytických onemocněních.

Referenční hodnoty bilirubinu jsou 3–17 μmol/l (celkový bilirubin).

Strašák ikterus známý jako žloutenka Strašák ikterus známý jako žloutenka

Nemoc ikterus často skloňujeme v souvislostech s novorozenci. Říká se, že dítě má novorozeneckou žloutenku. Ve všech případech je třeba rozeznat fyziologickou a patologickou žloutenku. Fyziologická žloutenka není škodlivá a nevyžaduje léčbu léky. Žluté zabarvení kůže vidíme den po narození a do pár týdnů zpravidla odezní. K odeznění nemoci pomáhá co nejvíce modrého světla, proto se děti ukládají k oknu, kde je dostatek denního světla. Příčinou je prozatímní slabá aktivita jater

I při diagnóze patologické žloutenky je třeba provést jaterní testy, nejsou ale jediným ukazatelem. Je třeba sledovat i další příznaky nemoci s ohledem na životní styl pacienta. 

Kde narazíme na hepatotoxické látky Kde narazíme na hepatotoxické látky

I běžný lék proti bolesti a příznakům chřipky a nachlazení může být pro játra nebezpečný. Řeč je o paracetamolu, který obsahují léky Paralen, Panadol, Coldrex, Ataralgin, Paramax, Valetol a jiné. Pokud dodržíte správné dávkování, tedy 1 tbl na 50 kg tělesné hmotnosti s časovým odstupem 4-6 hodin, je to v pořádku. V játrech po požití metabolizuje na hepatotoxický N-acetyl-p-benzochinonimin. Nebezpečný začne být při kombinaci s alkoholem nebo ve vyšších dávkách. Větší problémy způsobuje i v kombinaci s některými léky na epilepsii. Příznaky předávkování nejsou nijak specifické, jde o nevolnost a zvracení. První pomoc je podání aktivního uhlí a vyhledání lékařské pomoci. 

Jak zlepšit aktivitu jater Jak zlepšit aktivitu jater

Pro zlepšení funkce jater, po poradě s lékařem nebo lékárníkem můžete užívat léky, které obsahují výtažek z rostliny ostropestřce mariánského (silybum marianum), silymarin. Některé jsou i volně prodejné, jako třeba Legalon anebo Silymarin AL, případně Flavobion. Mohou se užívat při toxickém poškození jater, při chronickém zánětlivém onemocnění jater nebo při jaterní cirhóze.

Na trhu je také spousta doplňků stravy, které obsahují ostropestřec. Obsahují ale sušenou a drcenou rostlinu, proto se nedá přesně říct, kolik účinné látky obsahuje. Doplňky stravy jsou vhodné na podporu normální činnosti jater, pročištění i normální trávení. Nikoliv na léčbu nemoci. Pokud chcete pro detoxikaci jater pít čaj z ostropestřce, semínka se musí nejdříve rozdrtit v třence na malé části, aby se účinná látka mohla uvolnit.

Vše pro zdravá játra     

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  06. 05. 2020

  Něco pro zdravá játra?

  Dobrý den,poradítemi něco dobrého na játra,nějaký doplnek aby byla zdravá? Děkuji

  Dobrý den.

  Na játra je možno užívat ostropestřec (je třeba ho rozdrtit a polknout nikoliv z něj vařit čaj) nebo přípravek který obsahuje jeho extrakt.  Poslední možností je doplňování prospěšných fosfolipidů (Essentiale). Výrobců je dnes celá řada. Extraktu by v denní dávce mělo být alespoň 140mg. V této skupině jsou i léčiva s klinickou studií, které vám doporučuji. Přidané jiné byliny nemají nijak zvlášť velký význam.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.