Jak vyčistit játra

JAK VYČISTIT JÁTRA

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Játra mají velkou regenerační schopnost, ale často ji přeceňujeme. Málo se hýbeme, přejídáme se a holdujeme alkoholu. Tím vším si zaděláváme na problémy s játry. Přetížená játra se na zdraví podepíší víc, než si myslíte. A přitom stačí k očistě jater tak málo.

  • Články o zdraví
  • Články o zažívání
  • Články o životním stylu

5 minut čtení


Játra posílají varovné signály Játra posílají varovné signály

Pokud s játry není něco v pořádku, pacienta na to upozorní celá řada příznaků. Na začátku přicházejí jen bolesti břicha, drobné trávicí potíže (nadýmání či zvracení), nechuť k jídlu a nechtěné hubnutí či únava. Jak poznat bolest jater? Zpravidla bolí játra na pravé straně. Později se mohou objevit závažnější signály poukazující na jaterní selhávání jako je změna barvy moči (nezvykle tmavá) i stolice (nezvykle světlá), otoky, náchylnost ke krvácení a tvorbě modřin, nažloutlé bělmo či kůže, která ke všemu nepříjemně svědí.

Jaterní onemocnění

Zvětšení jater a příznaky jaterního selhání upozorňují na celou řadu závažných onemocnění – třeba otravu, žloutenku či infekční mononukleózu. Jaterní steatóza, což je odborný název pro ztučnění jater, nebo jaterní cirhóza čili nevratné poškození jaterní tkáně – “tvrdnutí” jater, bývají důsledkem jejich dlouhodobého přetěžování. V neposlední řadě jaterní obtíže zvyšují riziko rozvoje nádorového onemocnění jater.

​   Funkce jater v organismu ​ Funkce jater v organismu


Játra patří k našim nejdůležitějším orgánům. Jejich funkce je nenahraditelná. Jde o orgán v 1. linii, do kterého se dostávají všechny látky vstřebané ze zažívacího traktu. V játrech se přeměňují a zpracovávají. Játra jsou tedy ústřední “továrnou” látkové přeměny tuků, sacharidů, bílkovin i jiných látek – vitamínů, hormonů, transportních molekul, imunitních protilátek a mnoha dalších. Starají se také o detoxikaci organismu od laktátu vzniklého činností svalů a všech dalších metabolitů, zbytků léků, alkoholu a jiných toxinů. Játra čistí krev rozkladem hemoglobinu z “vysloužilých” krvinek a tvoří žluč. Dále produkují velké množství tepla, slouží i jako rezervoár krve a zásobního glykogenu, železa, vitamínů A, D, E, K a B12.

Jak dlouho trvá regenerace jater

Játra mají neuvěřitelnou regenerační schopnost. Při jejich poškození se jaterní buňky začnou dělit a během několika týdnů nahradí poškozenou jaterní tkáň. Ale i regenerace jater má svoje limity. Při masivním nebo opakovaném poškození jater vzniká “zjizvení” neboli fibróza. Jaterní buňky v tomto případě nahradí vazivo a játra pomalu začnou ztrácet svou kapacitu. Pokročilým stádiem fibrózy je jaterní cirhóza, která může vést až k selhání jater. Cirhóza je také tzv. prekancerózou, tedy rizikovým stavem, který často předchází rozvoji karcinomu. 

obr_clanek

Očista jater pomocí diety Očista jater pomocí diety


Chcete ulevit svým játrům a dát je zase trochu do pořádku? Bude pro to nutné něco udělat. V 1. řadě se úplně rozlučte s konzumací alkoholu a zbavte se závislosti na cigaretách. Kouření i alkohol jsou pro játra toxické. Správně nastavená játra šetřící dieta je základem pro podporu zotavení jater. Jak by měla vypadat?

Porce jídla při jaterní dietě mají být menší, přidat je naopak třeba v pravidelnosti stravování. Z obecného pohledu jaterní dieta omezuje hlavně tuky. V ostatních ohledech je spíše založena na pestrém a zdravém jídelníčku než na výběru určitých typů potravin. Měla by obsahovat kvalitní bílkoviny. Je velmi podobná dietnímu režimu při žlučníkových obtížích, při potížích s otoky (ascites) jsou navíc omezovány zdroje soli. Podívejte se na pár příkladů, jaké potraviny si do jídelníčku při jaterní dietě vybírat a kterým se raději vyhnout:

 Vhodné potraviny do jaterní diety  S těmito potravinami opatrně  Nevhodné potraviny
  • rýže
  • obilniny, nekynuté pečivo
  • těstoviny
  • brambory
  • ryby, dietní druhy masa
  • nízkotučné a polotučné mléčné
    výrobky (nejlépe kysané)
  • vaječný bílek
  • zelenina a ovoce 
    dle individuální tolerance
  • smažené pokrmy
  • vepřové maso a sádlo
  • tučné mléčné výrobky
    (například šlehačka)
  • tučné pomazánky a krémy
  • vnitřnosti
  • polotovary, fast-food
  • slané pochutiny

Čištění jater a omega 3

Při potížích s játry je tuky nutné omezit. V případě omega 3 nenasycených mastných kyselin to ale až tak úplně neplatí. Nenasycené tuky organismus potřebuje pro tvorbu buněčných membrán a tady i regeneraci spojenou s dělením buněk. Játra využívají omega 3 na tvorbu transportních molekul pro tuky. Proto mají omega 3 vliv na množství “hodného” cholesterolu v krvi (HDL cholesterol) a tedy i celkovou zdravou hladinu cholesterolu. Právě díky své funkci v metabolismu lipidů omega 3 představují jeden z faktorů boje proti ztučnění jater, které je rizikové pro rozvoj mnoha jaterních onemocnění.

Fosfolipidy a regenerace jater

Aby v tom omega 3 mastné kyseliny nezůstaly samy, je nutné zmínit ještě další látku tukové povahy s příznivým vlivem na játra. Řeč bude o fosfolipidech. Fosfolipid je stavební kámen membrány každé buňky. V játrech se podílí na průběhu mnoha metabolických reakcí probíhající na membránách jaterních buněk. Z toho důvodu játra potřebují dostatek esenciálních fosfolipidů pro správné fungování. Bohatým zdrojem fosfolipidů je sója a také vaječný žloutek. V malé míře se nachazí ale i v dalších běžných potravinách. 

Vliv pohybu na problémy s játry Vliv pohybu na problémy s játry


Že zdravá játra a pohyb spolu nesouvisí? Tak to asi budete překvapení. Fyzická aktivita a sport všeho druhu má na játra významný (třebaže nepřímý) dopad. Pokud si dopřáváte zdravé dávky pohybu – tedy alespoň 30 minut 3x do týdne – trénujete svoje svaly nejen v síle a vytrvalosti, ale také v citlivosti k inzulinu. Při pohybu svaly totiž spotřebovávají glukózu, kterou si ukládají ve formě zásobního glykogenu. Když se hýbete, potřebují svaly glukózu pro svou funkci intenzivně doplňovat. Proto si na svém povrchu staví inzulinové receptory. Když je pak hormon inzulin rozpoznán jako signál pro vstup glukózy do svalů, jsou připraveny. Pokud svaly na inzulin reagují málo, jedná se o stav inzulinové rezistence doprovázející prediabetes, tedy stav předcházející rozvoji cukrovky 2. typu. Změny související s prediabetem se projevují i na játrech vznikem ztučnění jater (jaterní steatózy). Glukózu určenou pro svaly, kterou se ale nepodařilo inzulinu do svalů dostat, totiž játra musí nějak zpracovat a uložit. Jako součást detoxikace jater proto zařaďte pravidelnou pohybovou aktivitu, která je ideálním prostředkem, jak odtučnit játra.

Rizikem pro rozvoj ztučnění jater a prediabetu je rovněž obezita. Aktivním životním stylem (a také zdravým jídelníčkem) se ale nadváze a obezitě vyhnete. Kromě toho má pohybová aktivita významný antistresový účinek. Pokud navíc sport spojíte s pobytem venku na čistém vzduchu, děláte pro okysličení jater to nejlepší. 

Jak vyčistit játra? Odpovědí jsou antioxidanty Jak vyčistit játra? Odpovědí jsou antioxidanty

Škodlivé látky i přetížený metabolismus jsou zdrojem reaktivních forem kyslíku neboli oxidačního stresu. Játra se s těmito toxickými molekulami musejí vypořádávat. Pomoc jim dokáží antioxidanty, které játra i další buňky v těle před škodlivými dopady oxidačního stresu chrání. Kde antioxidanty najít? V potravinách pátrejte hlavně v ovoci a zelenině. Třeba mrkev a další druhy “červené” zeleniny obsahují betakaroten, který má antioxidační vlastnosti. Plný antioxidantů je také pravý zelený čaj. Pro detoxikaci játra potřebují i dostatek síry, využívají ji totiž detoxikační enzymy jater. Síra je součástí antioxidačního peptidu glutathionu, který přirozeně obsahují třeba avokáda. Síru získáte z mrkve, řepy, brokolice, česneku, cibule a listové zeleniny. Vaječný žloutek pak obsahuje aminokyselinu cystein, jejíž součástí je také ona hledaná síra. Antioxidační vlastnosti mají také flavonoidy, vitamín C nebo červené barvivo z rajčat – lykopen. Pro fungování antioxidačních enzymů tělo potřebuje také minerály například selen a zinek

Bylinky na játra Bylinky na játra

Kromě zeleniny a v omezené míře i ovoce můžeme povolat do boje za regeneraci jater i bylinky.

  • Třeba kurkumu znáte jako jednu ze složek kari. Na játra působí tak, že podporuje jejich normální činnost. Má totiž antioxidační účinky a podporuje tvorbu a vylučování žluči.
  • Ostropestřec mariánský bodlák, který svými účinky játra potěší. Můžete si ho vypěstovat sami na zahradě a jeho semínka pak rozdrtit v hmoždíři a přidat třeba do jogurtu. Není to ale snadná práce, listy ostropestřce jsou velmi ostré a pěkně vám popíchají ruce. Využít ale můžete i doplňky stravy se silymarinem, což je látka se silnými antioxidačními účinky, která se ze semínek ostropestřce extrahuje. Ostropestřec podporuje normální činnost jater a žlučníku i normální trávení.
  • Artyčok u nás není obvyklá plodina, miluje totiž teplejší oblastí. Kulaté nerozvinuté květy artyčoku obsahují látky s antioxidačními vlastnostmi. Šťáva nebo extrakt z artyčoku se proto dají využít na detox jater a podporu trávení.
  • Po dlouhé zimě jarní žluté květy pampelišek doslova rozveselí oči. Avšak smetánka lékařská nenese přídomek lékařská nadarmo. Naši předci dobře znali účinky pampelišky na trávení. Smetánka lékařská podporuje činnost jater a obsahuje antioxidanty. Zároveň podporuje funkci močové soustavy. Zařaďte proto pampeliškový čaj do svojí detoxikační kúry nebo vyzkoušejte třeba kapky z kořene pampelišky, které lze rovnou přidávat do nápoje. 

Co játrům škodí Co játrům škodí

Obecně se dá říct, že játrům škodí přetěžování průmyslově zpracovanými potravinami, které obsahují velké množství konzervantů, barviv, sladidel a ztužených tuků. Játra nepotěšíme ani alkoholem a kouřením. Také pokud pravidelně užíváte léky odbourávané v játrech, dobře o ně pečujte. Lék je pro tělo cizí látka (xenobiotikum) a odbourávání játrům přidává práci. Pečovat o svoje játra by měli pacienti užívající hormonální terapii (včetně uživatelek hormonální antikoncepce), léky na snížení cholesterolu, antiepileptika aj. Riziko jaterního poškození je ale i u lidí nadužívajících běžná volně prodejná analgetika – tedy pokud berou léky na bolest příliš často nebo překračují doporučené dávkování. Velké škody v našem těle mohou napáchat také plísně (například aflatoxiny) a žluklé oleje. Játra poškozuje i předávkování léky nebo otravy houbami. Chronickou zátěží jsou pro játra také metabolická onemocnění jako cukrovka nebo obezita.


ZDROJE

  • JACKULIAKOVÁ, Dagmar, et al. Nealkoholická steatóza jaterní: Má smysl se jí zabývat?. Medicína pro praxi, 2009, 6.4: 187-190.
  • Dieta při jaterních onemocněních. NZIP [online]. [cit. 2023-08-29]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/521-dieta-pri-jaternich-onemocnenich

 

Léky na játraDoplňky stravy na játra

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

LAGOSA obalené tablety 50

  • Volně prodejný lék
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

269 Kč

ESSENTIALE 300MG tvrdé tobolky 100

  • Volně prodejný lék
  • Pročištění

Nedostupné

389 Kč

Vitamin Station Rychlotest Játra

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

399 Kč

NatureVia Ostropestřec forte cps.60

  • Doplněk stravy
  • Pročištění
  • Akce
  • Sleva 4 %

Skladem na e‑shopu

279 Kč 269 Kč

Omega-3 1000mg cps.30

  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

89 Kč

Adelle Davis Lipozomální glutation příchuť ananas 200ml

  • Doplněk stravy
  • Akce
  • Sleva 10 %

Skladem na e‑shopu

509 Kč 459 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Detoxikace a hubnutí
    06. 05. 2020

    Něco pro zdravá játra?

    Dobrý den,poradítemi něco dobrého na játra,nějaký doplnek aby byla zdravá? Děkuji

    Dobrý den.

    Na játra je možno užívat ostropestřec (je třeba ho rozdrtit a polknout nikoliv z něj vařit čaj) nebo přípravek který obsahuje jeho extrakt.  Poslední možností je doplňování prospěšných fosfolipidů (Essentiale). Výrobců je dnes celá řada. Extraktu by v denní dávce mělo být alespoň 140mg. V této skupině jsou i léčiva s klinickou studií, které vám doporučuji. Přidané jiné byliny nemají nijak zvlášť velký význam.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Interakce
    05. 10. 2020

    kombinace ostropestřec a Essentiale

    Dobrý den,

    Je vhodné užívat zároveň tlučený 0stropestrec a tobolky essentiale ?

    Děkuji

    Dobrý den,

    ano, kombinace ostropestřce a Essentiale je možná. Pro lepší jaterní detoxikaci a regeneraci nanejvýš vhodná.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Detoxikace a hubnutí
    22. 11. 2021

    Co je dobré na jaterní steatózu

    PROSIM PORADTE NEJAKY DOBRY PRIPRAVEK NA STEATOZU JATER.

    Dobrý den,

    doporučím Vám užívat léčivý přípravek Lagosa, který je na jaterní steatózu určen. Užívá se po jídle 2-3x denně (podle hmotnosti pacienta) šest týdnů, poté lze užívat poloviční dávku až jeden rok. Lagosu Vám také může předepsat lékař.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bylinky
    • Cholesterol a krevní tlak
    • Detoxikace a hubnutí
    06. 05. 2022

    funguje ostropestřec na hubnutí?

    Dobrý den, hledám prostředek na podporu hubnutí. Konkrétně hledám něco s ostropestřcem na rychlejší spalování tuků.

    Dobrý den,

    ostropestřec mariánský obsahuje účinné látky - silymarin - které mají antioxidační a hepatoprotektivní účinek.

    Ostropestřec tedy pomůže s detoxikací organismu, podporou funkce a regenerací jater. Je vhodný pro osoby se ztukovatělými játry, tímto problémem trpí lidé, kteří mají sníženou citlivost k inzulinu, což je vlastně předstupeň diabetu druhého typu = cukrovky rozvíjející se ve vyšším věku.

    Ostropestřec také podle studií má příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi.

    Hubnutí je samo o sobě klade nároky na organismus i játra. Proto detoxikace během hubnutí a tedy i užívání ostropestřce může být prospěšné i pokud nemáte problémy se ztukovatělými játry nebo cholesterolem. Nejde ale o “spalovač tuků”.

    Přípravek s ostropestřcem může být registrovaným léčivem s účinnou látkou silymarin, která se z ostropestřce získává. Dále existují také doplňky stravy s extrakty z ostropestřce. U čajů z ostropestřce se oproti přípravkům s koncentrovanými extrakty účinné látky vstřebá méně, brala bych proto čaj pouze jako doplnění.

    Pro zdravé hubnutí je nutná kombinace zdravého vyváženého jídelníčku a pohybu. Hubnutí by mělo být celkovou změnou ke zdravějšímu a udržitelnému životnímu stylu. S hubnutím Vám pomůže klasická vláknina, která zasytí a také podporuje zdravé zažívání. Na podporu hubnutí pak můžete užívat doplňky stravy na hubnutí například s obsahem kofeinu nebo synefrinu, které působí proti únavě, a bylinek na odvodnění organismu, které působí proti nadbytečnému zadržování vody v těle. Tyto doplňky jsou vhodné k doplnění kúry na hubnutí, nemohou udělat všechnu práci za Vás.

    Během hubnutí je neméně důležité dbát na dostatečný pitný režim a dostatečný spánek!

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Detoxikace a hubnutí
    • Dotaz na produkt
    14. 06. 2022

    Cirhóza-ostropestřec

    Dobrý den, prosím vás , chtěl bych se zeptat jaký prášky s ostropestřem by jste mě doporučil , měl jsem i krvácející varixi 2.stupne... děkuji za odpověď

    Dobrý den,

    při jaterní cirhóze bych volila léky s obsahem silymarinu, což je účinná látka ostropestřece.

    Lagosa- užívají se 2-3 tablety denně a je to lék s největší koncentrací účinné látky na trhu

    Flavobion - bere se 3x denně 1 tableta

    Přeji hezký večer.
    Mgr. Naďa Spratková
    vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.