Nemoc z líbání – mononukleóza

NEMOC Z LÍBÁNÍ – MONONUKLEÓZA

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Lidový název, který se zažil pro infekční mononukleózu, velmi výstižně popisuje přenos tohoto virového infekčního onemocnění. Infekce virem mononukleózy může probíhat asymptomaticky (bez příznaků). Typické projevy nejčastěji doprovází mononukleózu u dětí a mladých pacientů a projevují se typicky na dýchací soustavě, slezině a játrech. V následujícím článku se dozvíte, jaké se rozvíjí u mononukleózy příznaky typické pro akutní infekci, jak probíhá v případě takovýchto projevů mononukleózy léčba a diagnostika nebo jaká následuje po prodělané mononukleóze dieta, která podpoří co nejrychlejší zotavení jater.

 • Články o zdraví
 • Dýchání
 • Ústa a zuby
 • Nemoci

7 minut čtení


Co vyvolává infekční mononukleózu? Co vyvolává infekční mononukleózu?

Nejen nemoc z líbání, ale i polibková nemoc, nemoc studentů nebo žlázová horečka. Všechny přezdívky se vztahují ke společnému jmenovateli – infekční mononukleóze. Mononukleóza je virová infekce. Jejím nejčastějším původcem je Epstein-Barrové virus (EBV), existuje ale i cytomegalovirová mononukleóza.

Virus Epstein-Barrové (EBV)

Nejběžnějším virem infekční mononukleózy je EBV neboli virus Epstein-Barrové. Tento vir patří do čeledi herpetických virů Herpesviridae stejně jako možná známější herpetické viry Herpes simplex vyvolávající opary na rtech nebo virus planých neštovic Varicella zoster zodpovědný jak za neštovice, tak i za pásový opar. Společnou nepříjemnou vlastností této rodiny virů je to, že po první (primární) infekci viry v těle zůstává. Těchto herpetických virů stejně jako viru Epstein-Barrové se proto nejde nadobro zbavit. Nakazit se tímto virem lze jen od druhého člověka ale nejen od pacienta akutně postiženého projevy mononukleózy, ale i od zdravého člověka, který dříve mononukleózu prodělal. Epstein-Barrové virus se totiž může znovu aktivovat a nacházet se ve slinách a obecně tělních tekutinách, aniž by člověk pociťoval jakékoliv příznaky nemoci.

Cytomegalovirus

Stejně jako virus Epstein-Barrové patří mezi herpes viry i cytomegalovirus. Cytomegaloviry u člověka ale vyvolávají akutní příznaky onemocnění jen v případě silně oslabené imunity. Cytomegalovirové infekce u zdravých osob proto nepropukají.

Jak se přenáší mononukleóza? Jak se přenáší mononukleóza?

K přenosu mononukleózy dochází skrze tělesné tekutiny. Pro šíření nemoci je zpravidla nutný blízký kontakt, proto je typickým prostředkem přenosu infekce líbání. Stejně tak ale může fungovat i pití z jedné lahve, strkání půjčených hraček do pusy v případě malých dětí, kousnutí si do spolužákovy svačiny u těch větších školou povinných nebo používání špatně umytého nádobí. Kromě toho je možnou cestou přenosu mononukleózy i nechráněný pohlavní styk nebo krevní transfuze. Akutní infekční mononukleóza propuká nejčastěji u dětí a lidí do 30 let věku. Nejvíce případů mononukleózy se objevuje zpravidla ve věkové skupině 15–24 let.

Jak dlouhou má mononukleóza inkubační dobu? Než se projeví první příznaky mononukleózy po nákaze virem, může uběhnout i 4–6 týdnů. Už krátce před projevem prvních příznaků ale může nemocný virus mononukleózy šířit do svého okolí. Často ale ani po projevu příznaků mononukleózy nemá nemocný tušení, že jde právě o tento virus, a považuje svou infekci za banální respirační infekci.

Jak se přenáší mononukleoza

Příznaky mononukleózy Příznaky mononukleózy

 • bolest v krku
 • čepy na mandlích
 • oteklé mízní uzliny (hlavně krční a podpažní lymfatické uzliny, může jít ale i o uzliny v tříslech nebo v podpaží)
 • horečka (obzvláště horečka u dětí bývá vysoká a přetrvává i několik dní v kuse)
 • silná únava, vyčerpání
 • zvětšená játra a slezina (hepatosplenomegalie)
 • bolest v pravém podžebří
 • petechie na měkkém patře (vzácně)

Na počátku onemocnění mononukleóza projevy napodobuje běžnou angínu nebo nachlazení. Typické symptomy jako postižení jater a sleziny se projevují častěji u starších lidí, výraznější poškození jater se projeví i žloutenkou, která je často jako první vidět na zažloutnutí očního bělma. V případě mononukleózy způsobené cytomegalovirem obvykle chybí příznaky podobné angíně. Například u lidí se silnou imunitou pak může mononukleóza proběhnout úplně bezpříznakově.

Protože se u akutní mononukleózy nemusí objevit typické příznaky, které by ji odlišily od respirační infekce, diagnózu potvrzuje vyšetření z krve.

Specifika mononukleózy u dětí

Mononukleóza u dětí příznaky připomíná projevy u mladistvých nebo dospělých, často se ale některé příznaky vyskytují s jinou intenzitou.

S vyšší intenzitou přicházejí při mononukleóze u dětí příznaky jako horečka a otok lymfatických uzlin. Naopak zvětšení jater a ledvin u dětí nebo mladých pacientů nemusí být vůbec patrné a ke stanovení správné diagnózy infekční mononukleóza dojde jen při provedení vyšetření z krve nebo při vzniku vyrážky po nasazení nevhodných aminopenicilinových antibiotik.

Léčba mononukleózy Léčba mononukleózy

U mononukleózy léčba kopíruje schéma léčby jiných virových nemocí. S virovým původcem si totiž musí imunita poradit sama, antibiotika v tomto případě nepomohou. U infekční mononukleózy naopak mohou některé druhy penicilinových antibiotik (aminopeniciliny) uškodit. Použití těchto léků vyvolá v případě přítomnosti viru mononukleózy vyrážku na těle! Při léčbě mononukleózy je proto vhodné zaměřit se na 2 věci:

1. Podpora imunity

Boj s infekcí dá tělu v případě mononukleózy řádně zabrat. Klidový režim a podpora imunity jsou proto nezbytnou součástí léčby. Imunitní systém dokážete podpořit dodržováním těchto zásad:

 • Zdravá a pestrá strava bohatá na vitamíny (především ze skupiny B, C a D) a minerály – Vybírejte si lehká jídla. Při mononukleóze je vhodné vynechat smažené potraviny, nezdravé vysoce zpracované potraviny nebo sladkosti. Naopak každá porce během dne by měla obsahovat slušnou dávku ovoce nebo zeleniny.
 • Zvýšený pitný režim – Dostatek tekutin musí kompenzovat jejich ztráty kvůli horečce či nevolnosti a je rovněž nezbytný pro hladký průběh mnoha procesů nejen v imunitním systému.
 • Odpočinek – Přísný klidový režim je nezbytný z hlediska imunity, která je zatížená samotným bojem s virem, tak i z hlediska zvětšení jater a sleziny. Játra napadená virem fungují omezeně a je tedy z jejich hlediska „namáhavější“ zastat všechny energetické a metabolické procesy. Velkým rizikem je také prasknutí (ruptura) sleziny. Zvětšená slezina je totiž velice křehká a citlivá na prudké nárazy. Klidový režim je nutné držet ještě asi 3 měsíce po odeznění akutních příznaků. Následný návrat k aktivnímu životnímu stylu poté musí být postupný.
 • Ochrana před dalšími infekcemi – Imunita během akutní infekční mononukleózy a po ní je velmi oslabená. Pacient je proto velmi náchylný k dalším například respiračním infekcím. Často se proto může stát, že kromě mononukleózy onemocní ještě jiným typem infekce současně.

2. Symptomatická léčba projevů mononukleózy

Mononukleóza se neléči antivirotiky. Ale i když léčba mononukleózy není kauzální, často se neobejde bez léčivých přípravků potlačujících její doprovodné symptomy. Zejména jde o:

Virus Epstein-Barrové a rakovina

Herpetické viry, mezi které patří i EBV, se dokážou dostat až do DNA lidských buněk. Protože tím vir vlastně nabourá její naprogramování, může ji také poškodit. Takovéto poškození se může stát faktorem zvyšujícím riziko, že se tato buňka přemění na rakovinnou. Mononukleózu za svůj život prodělá většina lidí, to ale rozhodně neznamená, že by se u nich měl vyvinout karcinom. Přesto se odhaduje, že se EBV nějakou měrou podílí na vzniku 1,5 % rakovin (Hodkingovské lymfomy, rakovina žaludku aj.), což dělá z tohoto viru předmět výzkumu jakožto diagnostického a terapeutického cíle.

Dieta po mononukleóze Dieta po mononukleóze

Dietní opatření po prodělání mononukleózy prošla v minulosti velkou revizí. Dřívější přístup doporučující velmi přísnou dietu s omezením tuků měl některé slabiny, jako například nedostatečný příjem v tucích rozpustných vitamínů, které jsou pro člověka po prodělané mononukleóze velmi důležité.

Po prodělání mononukleózy je vhodné preferovat zdravou a lehčí stravu. Jídelníček by měl být bohatý především na kvalitní bílkoviny, minerály (především zinek a železo), vitamíny a vlákninu. Důležitou součástí dietních opatření je dostatečný pitný režim.

Vyhýbat se je třeba smaženým jídlům a především alkoholu. Vhodné je omezit sladkosti a doslazované potraviny nebo kávu. Úplné vyřazení tuků z jídelníčku už se ale nedoporučuje. Organismus totiž potřebuje zdraví prospěšné tuky obsahující omega 3 mastné kyseliny nebo právě výše zmíněné v tucích rozpustné vitamíny.

Jaké jsou možnosti prevence mononukleózy? Jaké jsou možnosti prevence mononukleózy?

Odhaduje se, že až 90–95 % dospělých ve věku 40 let někdy prodělalo mononukleózu. Mnozí z nich o překonání nemoci nemusí vědět, protože mohla proběhnout téměř bezpříznakově nebo být považována za nachlazení či přechozenou angínu. Vzhledem k tomu, že každý takový člověk může být potenciálním zdrojem infekce, je riziko nakažením virem Epstein-Barrové někdy v průběhu života opravdu velmi vysoké.

Specifická prevence před nákazou infekční mononukleózou zatím neexistuje. To se ale možná v budoucnu změní, protože probíhá intenzivní výzkum v oblasti vývoje očkování proti mononukleóze. Zatím ale do prevence infekční mononukleózy patří běžné hygienické návyky a vyhýbání se kontaktu s nemocnými osobami. Rizikovými místy pro přenos mononukleózy jsou například sdílená bydlení (koleje, internáty, ubytovny).


ZDROJE

 • Mononukleóza – příznaky, přenos a léčba. EUC [online]. 2021 [cit. 2024-01-25]. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/mononukleoza-priznaky-prenos-a-lecba/
 • AMBROŽOVÁ, Helena, et al. Infekční mononukleóza. Pediatrie pro praxi. Solen, 2005, 6.5: 244-246.
 • PAVELKA, MUDr Jan, et al. Infekční mononukleóza–racionální přístup k diagnostice a léčbě. Pediatrie pro praxi, 2014, 15.4: 191-193.
 • Mononucleosis. Cleveland Clinic [online]. 2024 [cit. 2024-01-25]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13974-mononucleosis
 • HIRABAYASHI, Mayo, et al. Estimating the Global Burden of Epstein-Barr Virus–Associated Gastric Cancer: A Systematic Review and Meta-Analysis. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 2023, 21.4: 922-930. e21.

Léky na horečku Léky na posílení imunity

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

LEGALON 70MG tvrdé tobolky 30

 • Volně prodejný lék
 • Pročištění

Skladem na e‑shopu

169 Kč

ESSENTIALE 300MG tvrdé tobolky 100

 • Volně prodejný lék
 • Pročištění
 • Znáte z TV

Skladem na e‑shopu

349 Kč

OROFAR 1MG/1MG pastilka 24

 • Volně prodejný lék
 • Znáte z TV

Skladem na e‑shopu

209 Kč

PANADOL EXTRA NOVUM 500MG/65MG tablety na bolest a snížení horečky 24

 • Volně prodejný lék
 • Bolest

Skladem na e‑shopu

139 Kč

NatureVia Ostropestřec LipoAktiv cps.30

 • Zažívání
 • Doplněk stravy
 • Akce
 • Sleva 13 %

Skladem na e‑shopu

239 Kč 209 Kč

LIVSANE Vitamin C+D+zinek s prodlouženým účinkem tob.30

 • Imunita
 • Doplněk stravy
 • Akce 3+1

Nedostupné

149 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vitamíny a minerály
  22. 01. 2024

  přípravek pro dítě po mononukleóze

  jaký připravek by byl nejvhodnější pro 13 ti letou dívku po mononukleoze

  Dobrý den,
  na regeneraci jater lze doporučit užívat lék obsahující fosfolipidy. Fosfolipidy jsou důležitou složkou membrán jaterních buněk a pomáhají je regenerovat. Volně prodejné přípravky s fosfolipidy zpravidla mohou užívat dospívající od 12 let (o hmotnosti přibližně 43 kg) a dospělí. Užívají se obvykle během jídla nebo po jídle. 

  Léky na játra

  S pozdravem
  Mgr. Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  06. 05. 2020

  Něco pro zdravá játra?

  Dobrý den,poradítemi něco dobrého na játra,nějaký doplnek aby byla zdravá? Děkuji

  Dobrý den.

  Na játra je možno užívat ostropestřec (je třeba ho rozdrtit a polknout nikoliv z něj vařit čaj) nebo přípravek který obsahuje jeho extrakt.  Poslední možností je doplňování prospěšných fosfolipidů (Essentiale). Výrobců je dnes celá řada. Extraktu by v denní dávce mělo být alespoň 140mg. V této skupině jsou i léčiva s klinickou studií, které vám doporučuji. Přidané jiné byliny nemají nijak zvlášť velký význam.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  19. 01. 2024

  Co na játra po mononukleóze

  Dobrý den. Mám mononukleózu, je mne 73 let. Z nejhoršího jsem venku, říká po.MUDr. Nedala mne na posílení jater nic. Je něco, čím bych si mohl pomoci ? Děkuji

  Dobrý den,

  někdy se játra po mononukleóze zotaví sama. Pomůže tomu velmi dlouhodobá dieta šetrná k játrům. To  znamená preferovat ve stravě bílé netučné maso, ryby, celozrnné pečivo, zeleninu a ovoce, dostatek tekutin. A na druhou stranu se vyhýbat tučným masům, uzeninám, tukům (zvláště smažené úpravě potravin), vejcím, sladkostem, alkoholu atd. Myslet více na odpočinek, aby se játra mohla regenerovat. Můžete si samozřejmě přidat i doplňky stravy s obsahem ostropestřce mariánského. V preparátech  bývá samostatně nebo s obsahem dalších látek přispívající k ochraně jaterních buněk (Klanopraška čínská, cholin, šišák bajkalský, reishi). Protože organismus je trochu oslabený, prospěje mu na podporu imunity vitamin C a B-komplex.

  Léčiva s extraktem z ostropestřce (silymarin)

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová, vedoucí lékárník Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz do lékárny
  08. 11. 2023

  Infekční mononukleóza

  Dobrý den,

  před 3 týdny mi začala mononukleóza. V rámci regenerace jater bych rád užíval některé doplňky stravy. Je vhodné pro podporu léčby mononukleózy užívat Ostropestřecnebo léky na játra (fenipentol, fosfolipidy)? Je vhodné je užívat dohromady?

  Děkuji a hezký den

  Dobrý den,

  během léčby mononukleózy je nutné dodržovat klidový režim a jaterní dietu. Vhodné je doplňovat vitamíny C a B. Důležitý je i dostatečný příjem tekutin (alespoň 2 litry denně). Pro regeneraci jater bych doporučila užívat přípravek s ostropestřcem mariánským. 

  S pozdravem

  PharmDr. Veronika Orendášová
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.