CO DĚLÁ LYMFATICKÝ SYSTÉM A JAK ROZPROUDIT LYMFU
Fungování lymfatického systému je nenápadné, v jeho centru nebije žádné srdce ani ho za běžných okolností necítíme. Přesto je nesmírně důležité. Lymfatické cévy se od konečků prstů proplétají celým tělem. Uvnitř plyne míza neboli lymfa, která z okrajových částí těla odvádí odpadní produkty metabolismu, toxiny, odumřelé buňky nebo nadbytečnou vodu. Proudí v ní ale také důležité živiny a bílé krvinky. Co vše v těle lymfatický systém ovlivňuje, kde jsou lymfatické uzliny nebo jak se projeví přetížený lymfatický systém a co s tím?
7 minut čtení
Co je lymfa a funkce lymfatického systému
Lymfa neboli míza vzniká z tekutiny volně obklopující buňky jednoduše tím, že z tohoto „volného“ prostoru přejde do lymfatických cév. Dále teče míza lymfatickým systémem od nejmenších lymfatických cév ke stále větším a větším, až nakonec její cesta končí ve velkých žilách v blízkosti srdce. Lymfa může mít čirou, světle nažloutlou barvu, ale může být i mléčně zkalená kvůli látkám, které přenáší. Za den se jí vytvoří a projde lymfatickým systémem okolo 2 litrů.
Do lymfatického systému patří také lymfatické uzliny. Každá uzlina funguje jako malá čisticí stanice filtrující protékající lymfu. Po těle jsou takových „staniček“ rozesetých stovky. Kde jsou uzliny? Nejvíce se jich nachází v oblasti podpaží, krku, beder a třísel. Lymfatické uzliny zachytávají toxiny i mikroorganismy. Pokud je někde infekce, může se mízní uzlina v této části těla zvětšit. Takové zduřelé uzliny mohou být i bolestivé a lékaře upozorní na zánět, virové nebo bakteriální onemocnění. K dalším imunitním orgánům lymfatického systému patří nosní, patrové a krční mandle, které zachytávají patogeny z vdechovaného vzduchu – bakteriálním zánětem krčních mandlí je angína. Dále také brzlík, malý orgán uložený na krku pod štítnou žlázou, kde v dětství dozrávají bílé krvinky imunitního systému. V dospělosti brzlík ale už zakrňuje. Dalším důležitým orgánem je také slezina jako celoživotní zásobárna bílých i červených krvinek.
Imunita a detoxikace
Bílé krvinky jsou malí bojovníci imunitního systému. Jedním typem jsou tzv. lymfocyty. Podobnost názvu mezi lymfou a těmito lymfocyty není náhodná. Velké množství těchto bílých krvinek se totiž nachází právě v lymfatických tkáních. T-lymfocyty zde zprostředkovávají imunitní reakci například proti buňkám napadeným viry. B-lymfocyty jsou zase geniální výrobci ochranných protilátek proti reinfekcím. Fungování imunity a lymfatický systém jsou proto neodmyslitelně provázené.
Míza proudící lymfatickým systémem prochází mízními uzlinami, kde dochází k jejímu intenzivnímu přečišťování. V uzlinách je totiž spousta lymfocytů, které mají za úkol zarazit průchod patogenů dál do centra organismu. Kromě toho představuje proudění lymfy a její filtrování důležitý detoxikační systém. Lymfa totiž sbírá a odvádí odpadní látky.
Transport
Bohatý lymfatický systém střeva představuje ochrannou imunitní bariéru při vstupu látek do těla. Není to ale jeho jediná funkce. Lymfatické cévy jsou i důležitou transportní cestou. Tukové kapénky společně s vitamíny D, A, K a E, které jsou v tucích rozpustné nebo jiné velké molekuly, které se nedokáží vstřebat přímo do krve, vstupují do těla cestou přes lymfatický systém. Míza tyto látky nese až k srdci, před kterým se z lymfatického systému přelejí do krve podklíčkových žil.
Lipozomální vstřebávání jako lepší cesta?
Slyšeli jste už o lipozomálních vitamínech nebo minerálech? Tajemné slovíčko lipozomální slibuje lepší vstřebávání a využitelnost přípravku. Na čem ale takové sliby stojí? Odpověď je ve vstřebávání skrze lymfatický systém. Lipozom jakožto velká lipidová částice může naložit určitou látku a zkratkou přes lymfatické cévy ji dopravit do těla, aniž by se taková látka ať už vitamín, minerál nebo dokonce léčivo mohlo zaseknout u vstupních kontroly na cestě do organismu. Díky tomu vstřebávání lipozomálních částic opravdu velmi efektivní.
Hospodaření s vodou
V neposlední řadě má lymfatický systém zásadní úlohu v hospodaření s vodou. Denně vzniká a projde lymfatickými cévami okolo 2 litrů mízy. Stojí-li proudění mízy v lymfatických cévách něco v cestě, míza neodtéká a důsledkem je vznik lymfatického otoku – lymfedému.
Otoky jsou ale i nepříjemným důsledkem potíží s krevními žilami. Zatímco do lymfatického oběhu se denně vstřebávají zmíněné 2 litry tkáňového moku, ještě větší množství vody pojmou zpět žíly, odhadem může jít o 18 litrů! Zadržování vody v těle a zavodnění jsou tak často právem nejprve připisovány žilním potížím. Zavodnění mohou zhoršovat faktory životního stylu jako nadměrné solení, nedostatek některých minerálů třeba hořčíku a draslíku, nezdravé stravování, nedostatek pohybu, stres, hormonální nerovnováhy nebo nevhodně nastavený pitný režim. Potížemi s otoky jsme se podrobněji zabývali už dříve ve článku:
Přejít na článek: Oteklé nohy nebo prsty na rukou – kdy je to “jen” z horka a kdy zpozornět?
Nedaří se vám zhubnout? Za otoky někdy stojí také onemocnění například ledvinová onemocnění, onemocnění jater nebo plic. Chronické potíže se žilními otoky představují jeden z rizikových faktorů pro rozvoj lymfatických otoků.
Lymfedém
Pokud něco brání odtoku lymfy v mízních cévách, rozvinou se lymfatické otoky. Oproti obvyklejším žilním otokům při ucpané lymfě příznaky často postihují končetiny nesouměrně. Oteklé místo má tendenci tuhnout, kůže je napjatá, a proto se po stlačení rychle vyrovná. Lymfedém často omezuje hybnost postižené končetiny a naneštěstí jde zpravidla o chronický stav, který má tendenci se zhoršovat. U ucpané lymfy příznaky obvykle neodeznívají po nočním odpočinku, čímž se také liší od žilních potíží.
Příčiny lymfatických otoků
- Ucpání lymfatické cévy, které může vzniknout jako následek zánětu, zranění, operačního zákroku nebo dokonce růstu nádoru.
- Vrozená vada způsobující neprůchodnost lymfatické cévy
Rizikový faktor pro rozvoj lymfedémů představuje také nadváha a nedostatek pravidelného pohybu. Na rozproudění mízy v cévách se totiž podílejí hlavně svaly, které mízní cévy obklopují a při pohybu je stlačují. Tímto stlačováním se lymfa posouvá kupředu. Lymfedém má obvykle tendenci ke chronicitě a zhoršování, proto jeho léčba spadá do kompetencí lékaře.
Další potíže s lymfatickým systémem
- Otoky očních víček – pytle pod očima po probdělé noci nejsou nic nečekaného. Chronické otoky okolo očí si už ale říkají o pozornost. Oblast okolo očí je bohatě protkaná lymfatickými cévami a otok proto může souviset s problémem v celém lymfatickém systému.
- Chronická únava – vyčerpání a oslabená imunita v jednom mohou naznačovat, že se váš lymfatický systém hlásí o detoxikaci.
- Nedaří se zhubnout – kvůli zadržování vody se váha ne a ne pohnout dolů.
- Celulitida – alias pomerančová kůže je další potíž související s lymfou. Špatně proudící lymfa je totiž jedním z rizikových faktorů jejího rozvoje. Naopak lymfatická masáž může být jedním z přístupů, jak se zbavit pomerančové kůže. Týká se vás celulitida? Seznamte se s dalšími tipy v našem článku:
Přejít na článek: Jak se zbavit celulitidy?
Jak podpořit proudění lymfy?
Co pohání lymfu kupředu? Není to srdce. Míza v lymfatických cévách nemá žádnou centrální pumpu, která by ji tlačila dopředu. Proudění lymfy zajišťují hladké svaly tvořící cévy a okolní kosterní svaly, které lymfatické cévy „masírují“ a stlačováním cév pomalu ale jistě posouvají lymfu správným směrem. Jak rozproudit lymfu v nohách rukách a celém těle?
1. Aktivní pohyb
Pokud má míza proudit díky okolním svalům, je zřejmé, že pro její rozproudění je naprosto nezbytný aktivní pohyb. Naopak dlouhé sezení a stání jsou špatně. Najděte si proto čas na pravidelnou sportovní aktivitu. Pokud ale nejste fanouškem návštěv fitness center, nemusíte zoufat. Velmi vhodným a přirozeným pohybem je i svižná chůze, kterou snadno dokážete do svého dne zařadit. Mezi top sportovní aktivity na rozproudění lymfy pak patří plavání. Ve vodě totiž na pokožku působí mírný tlak, který sám o sobě působí příznivě.
2. Pitný režim
Málo pijete? V takovém případě organismus roztočí kolotoč procesů, které zadržují vodu v těle, což pro proudění lymfy není dobrá zpráva. Ani opačný extrém ale není dobře, protože nadbytek tekutin cévy zatěžuje. Naučit se poslouchat své tělo a dávat mu pravidelně dostatek tekutin je důležitý krok kupředu pro vaše zdraví.
3. Lymfodrenáž
Lymfatická masáž podporující odtok lymfy je velmi specifická tím, že je velmi jemná. Podporuje proudění mízy a současně s tím i detoxikaci. Využívá se jako podpůrný prostředek při celulitidě i lymfatických otocích.
4. Lymfatické bylinky
Bylinky podporující normální funkci lymfatického systému jako svízel, ploštičník nebo himalájský cedr nejsou jedinými pomocníky mízy. Bohatě se využívají i bylinky s mírným močopudným efektem jako bříza, kopřiva nebo přeslička, které podporují normální funkci ledvin a mají vliv na hospodaření s vodou v těle. V lymfatických kapkách najdete také bylinky podporující funkci jater jako měsíček nebo ostropestřec, které ještě z jiného úhlu pohledu podporují detoxikaci těla. Důležité jsou také antioxidanty, které chrání drobné cévy před poškozením a zvýšenou lomivostí například rutin z pohanky nebo flavonoidy z pomerančové kůry. Dobře známý je tento efekt na podporu krevních žil, ale prospěje i lymfatickým cévám.
5. Kompresivní pomůcky
Kompresivní terapie představuje šetrnou a účinnou cestu pro úlevu od otoků vznikajících na podkladu žilní nebo i lymfatické poruchy. Zvýšení tlaku v končetině podpoří odtok mízy z této části těla. Využít k tomuto efektu lze pružná, krátkotažná obinadla k bandážování nebo kompresivní punčochy a návleky. Výhodou bandážování je flexibilní použití, dle potřeby zabandážujete jakoukoliv velikost otoku. Na druhou stranu ale vyžaduje zručnost a zkušenost, aby bandáž vytvořila postupný tlakový gradient od nevyššího na periferii. Samozřejmě je obvázání celé končetiny také časově náročné. Elegantní variantou jsou proto kompresní punčochy, podkolenky a návleky. Stačí vybrat správnou velikost kompresivní pomůcky a můžete ji obléknout a nosit přes den jako součást běžného oděvu. U diagnostikovaných potíží může lékař kompresivní pomůcky předepsat pacientovi na poukaz.
6. Zdravá strava
Pochutnávání si na průmyslově zpracovaných potravinách plných nasycených tuků, aditiv, sladidel, přidaných cukrů, k tomu pár sladkostí, sklenička alkoholu… No kdo tohle odnese? Detoxikační orgány, mezi které lymfatický systém bezpochyby patří, dostávají takovým chováním na frak. Pokud se k tomu u někoho přidá třeba ještě kouření, které do těla vmete ještě spousty volných radikálů, není se čemu divit, že je lymfatický systém zahlcený a strádá i imunita. Zdravý jídelníček lymfa naopak ocení. Už jen obyčejná, zdravá strava, která nezahltí lymfatický systém odpadními metabolity, je skvělá cesta. Velmi přínosné jsou antioxidanty například vitamín E, ale také vitamíny C nebo A či minerály zinek a selen. Kromě už zmíněných bylinek na lymfatický systém je velmi důležitý i samotný pitný režim. Zkuste si z nich třeba připravit lymfatický čaj.
Kdy jít s problémy s lymfou k lékaři?
Jak poznám, že mi nefunguje lymfa? Lymfatické potíže bývají často chronického charakteru, proto je třeba podstoupit podrobnější vyšetření, které odhalí skrytou příčinu stagnování lymfy. Dlouhodobé otoky nebo otoky, které nesplasknout ani po ránu nebo jsou nesymetrické, silně oteklá oční víčka, problémy s nočními záchvaty kašle, přestože nejste nemocní, nebo chronická únava bez známé příčiny jsou potíže, které je vhodné konzultovat se svým lékařem.
ZDROJE
- DIAMANTOVÁ, Dominika. Celulitida. Online. Dermatolotie pro praxi. 2009. Dostupné z: https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/
2009/02/04.pdf. [cit. 2024-12-10]. - Lymfatický systém: co to je? Online. NIZP. 2023. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/938-lymfaticky-system-co-to-je. [cit. 2024-12-10].
- Lymfedém - proč vzniká a jak jej poznáme? Online. Žilní poradna. 2022. Dostupné z: https://zilniporadna.cz/magazin/lymfedem-proc-vznika-a-jak-jej-pozname. [cit. 2024-12-10].
- Lymphatic System. Online. Cleveland Clinic. 2023. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/body/
21199-lymphatic-system. [cit. 2024-12-10]. - Zadržování vody v těle. Online. LÉKÁRNICKÉ KAPKY. Dostupné z: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/zadrzovani-vody-v-tele.html. [cit. 2024-12-10].
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
Apotheke Lymfatický čaj 20x1.5g
- Čaje
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
59 Kč
SALOOS Tělový a masážní olej Celulinie 50ml
- Péče o tělo
- Krevní oběh
Skladem na e‑shopu
145 Kč
Dr.Popov Kapky bylinné Lymfa-Detox 50ml
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
145 Kč
MAXIS MICRO kompresní punčochy stehenní s lemem bez špičky vel.5N
- Zdravotnické potřeby
Skladem na e‑shopu
879 Kč
Masáž proti celulitidě Beurer CM 50
- Krása
- Péče o tělo
Skladem na e‑shopu
909 Kč
Přístroj pro lymfatickou masáž Beurer FM 150
- Zdravotnický prostředek
Nedostupné
2 779 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
27. 04. 2020
Který přípravek je nejvhodnější na odvodnění těla?
Dobrý den, můžete mi poradit který přípravek je nejvhodnější na odvodnění těla?
U vás na stránkách jsem našla H2O out, Forfemina a Forfemina Slim.
Moc děkuji za odpověď -
19. 06. 2019
Přípravky na odvodnění
Dobrý den,sháním nějaký přípravek na odvodnění,jaký mi doporučíte buď Forfemina nebo Liftea bylinky,děkuji
-
21. 10. 2021
Lymfatický otok ruky
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mohu užívat ,Ryor lymfadren bylinný čaj ,když beru kortikoidy na CHOPN s astmatem
Děkuji za odpověď -
20. 11. 2021
Nateklé krční uzliny
Dobrý den,
již druhým dnem mne trápí středně silné bolesti krku, obtížné polykání a oteklé krční uzliny, které působí bolest zejména při sklonění hlavy. Bez teplot, rýmy, kašle. Našlo by se ve volně prodejných léčivech něco vhodného k užití? -
12. 05. 2023
Přípravek na odvodnění pro muze
Dobrý den
Existuje nějaký přípravek na odvodnění organismu pro muže řekněme skoro padesatnika?
Dobrý den ,
jako první byste měla řešit příčinu pokud je problém zavodnění dlouhodobý. Zavodnění způsobují některé léky na vysoký krevní tlak a antikoncepce. Pokud přípravek chcete využít jako jasní očistu těla mohu doporučit kombinaci tablet a urologického čaje. Přípravky Forfemina, Forfemina slim a H2out jsou si v účinku velmi podobné akorát se liší různým poměrem odvodňovacích bylinek. Od pacientů mám nejlepší zpětnou vazbu na přípravek H2out a Kneipp na odvodnění.
https://www.benu.cz/kneipp-3-bylinky-na-odvodneni-tob-60-1471475363
https://www.benu.cz/h2out-tob-40
S pozdravem
PharmDr. Barbora Kuthanová
vedoucí lékárník Avicena Liberec