Celý den za počítačem? Ergonomie chrání vaše zdraví

CELÝ DEN ZA POČÍTAČEM? ERGONOMIE CHRÁNÍ VAŠE ZDRAVÍ

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Umíte si představit svět bez počítačů? Od dnešní reality by se musel obrovsky lišit! Počítače zaplnily pracoviště, domácnosti i školy. Ruku v ruce s touto změnou mnoho lidí našlo pracovní uplatnění za počítačovou obrazovkou. To je ale přirozeně spojeno s více sedavým zaměstnáním. Otázkou je, co na to naše zdraví? Přetěžování spojené s dlouhým, strnulým sezením se snaží řešit ergonomie pracovního místa, která může nejen pracovníky v kancelářích naučit, jak správně sedět za počítačem.

  • Články o zdraví
  • Články o pohybu
  • Články o životním stylu
  • Články o zraku

10 minut čtení


Sezení za počítačem má (ne)překvapivě mnoho zdravotních rizik Sezení za počítačem má (ne)překvapivě mnoho zdravotních rizik

Na světě podle WHO bez ohledu na vyspělost konkrétního státu 60–85 % lidí vede sedavý životní styl, což je ohromné množství! „Připoutání“ k počítači během pracovní doby patří k významným faktorům, které k sedavému životnímu stylu vedou. Patříte také mezi ty, kdo významnou část pracovní doby prosedí u počítače? Pak byste měli vědět o rizicích sedavého povolání. Které zdravotní potíže mohou být spojené s dlouhým sezením a prací na počítači?

Obor, který se zabývá prevencí vzniku těchto potíží, je ergonomie. Pojďme si ji představit trochu podrobněji.

Co je ergonomie pracoviště Co je ergonomie pracoviště

Ergonomie je „mladá“ disciplína, která vznikla a rozvinula se až ve 20. století. V nejširším slova smyslu se zabývá zdravým nastavením pracovního prostředí z hlediska vzhledu interiéru pracoviště, hladiny hluku, úrovně osvětlení, způsobu zacházení s břemeny nebo dokonce sledování pracovního stresu. Velkou kapitolu v ergonomii zaujímá zdravé sezení. Mnoho povolání totiž vyžaduje dlouhou práci v sedě. Třeba u řidičů proto bude nesmírně důležitá ergonomie sezení v autě. My se v článku zaměříme především na zdravé sezení v kanceláři z hlediska předcházení nejrůznějším neduhům.

Ergonomie v kanceláři pracuje s různými parametry jako ergonomické nastavení počítače, správná výška pracovního stolu, vhodná židle k počítači nebo rozmanitými ergonomickými pomůckami a vychytávkami.

Co je syndrom RSI?

Jednou z věcí, proti kterým se ergonomie bojuje, je RSI syndrom. RSI z anglického Repetitive Strain Injury nebo někdy uváděného Repetitive Stress Injury se v češtině označuje jako Syndrom z opakovaného namáhání. Jde o soubor symptomů, které se rozvíjí, pokud neustále opakujeme drobné pohyby, které nejsou pro naše tělo úplně přirozené a zdravé. Jednou, dvakrát ani 10x se nestane vůbec nic. Pokud ale takové pohyby v rámci své práce opakujete 8 hodin denně mnoho let, můžou se rozvinout závažné stavy jako poškození šlach prstů a rozvoj syndromu karpálního tunelu, bolesti ramen a mnoho dalšího.

Aby nebolelo za krkem aneb správné umístění monitoru Aby nebolelo za krkem aneb správné umístění monitoru

Bolestmi krční páteře trpí velká část populace. Zatuhlá šíje a bolavé trapézy dokonce u mnoha lidí představují spouštěč bolestí hlavy a migrén. Jestli pracujete s počítačem a některý z těchto problémů se vás týká, stálo by za to, abyste si zkontrolovali ergonomické nastavení monitoru. Jak na to?

  • Monitor na pracovní stůl umístěte přímo před sebe. Nikdy nemějte obrazovku posunutou vlevo nebo vpravo. Vytočení hlavy po celou pracovní doby do strany se dříve nebo později ohlásí právě bolestmi za krkem.
  • Jak vysoko mít monitor? Při práci s počítačem by horní hrana monitoru měla být lehce nad nebo v úrovni očí. Střed monitoru díky tomu budete mít v přibližně 30° sklonu od horizontální roviny v úrovni očí, což je z ergonomického hlediska ideální. Obrazovka příliš nízko vás donutí se u práce hrbit. Je-li monitor zase moc vysoko, budete muset při koukání na něj zaklánět hlavu.
  • Jak daleko sedět od monitoru? Když si sednete na své pracovní místo, zjednodušeně by monitor měl být asi ve vzdálenosti natažené paže. Odpovídá to 50–80 cm.
  • Používáte dva monitory? Ideálně byste si je měli uspořádat do středu stolu, abyste při práci nemuseli otáčet hlavou do stran o více než 40°. Také pokud přepisujete nějaké dokumenty do počítače, je vhodné si je umísťovat do blízkosti monitoru.
Proč je práce na notebooku špatně

Zásady bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti vysloveně uvádějí, že pro kancelářskou práci je nutné mít k notebooku připojený externí monitor. Má to své logické důvody. Notebooky mají spojenou obrazovku a klávesnici. Nikdy proto nebudete mít klávesnici dost blízko hrany stolu a zároveň displej notebooku dost daleko a vysoko, abyste se při práci s notebookem nehrbili. Pracovat jen z notebooku proto představuje ergonomicky neřešitelnou situaci.

Proti bolesti zad upravte nastavení stolu a židle Proti bolesti zad upravte nastavení stolu a židle

Dlouhé sezení vyvíjí dlouhodobý tlak na meziobratlové ploténky, které jsou proto velmi přetížené. Pro maximální úlevu páteře při sezení potřebujete 2 věci – pravidlo pravých úhlů a zásady aktivního sezení.

Pravidlo pravých úhlů

Pravidlo pravých úhlů je to pravé pro zdravé sezení! Současně je velmi jednoduché. Jde vlastně o to, abyste si výšku stolu a kancelářského křesla nastavili tak, abyste při práci na počítači měli u kolen mezi stehny a lýtky úhel 90°. Stejně tak když položíte ruce na klávesnici, paže a předloktí by měly být přibližně kolmo tedy asi v 90° úhlu. Jak toho dosáhnout?

  • Disponuje-li vaše pracoviště stolem s nastavitelnou výškou, je to skvělá zpráva. Výšku stolu je totiž dobré přizpůsobit výšce postavy. U mužů bývá vhodných asi 72 cm, u žen o něco nižší.
  • Ke stolu si přizpůsobte výšku židle, aby nohy byly ve zmíněném 90° úhlu. Nohy opírejte celým chodidlem o zem nebo podnožku.
  • Při správně nastavené výšce stolu i židle by ruce v loktech měly také svírat kolmý úhel. Příliš vysoký stůl nutí při práci na klávesnici zvedat ramena. To velmi přetěžuje svaly okolo krční páteře a ramen. K nízkému stolu se zase musíte ohýbat a za to vám nebude vděčná ani vaše páteř ani vnitřní orgány, které jsou v předklonu stlačované.

Co je aktivní sezení?

Že být aktivní se sezením nejde skloubit? Omyl! Každý, kdo pracuje v sedě, by si měl aktivní posed zautomatizovat. Jak aktivní sezení na židli vypadá?

  • Vzpřímený posed na židli je základ. Udržet ho po celou pracovní dobu ale není v lidských silách, proto je vhodné sedět aktivně. Vzpřímený posed na chvíli vystřídejte se sezením v mírném předklonu (s rovnými zády, poloha se mění jen v bedrech). Za chvíli se zase vraťte k sezení vzpříma a pohodlně se opřete o anatomicky tvarovanou bederní opěrku (improvizovaně bederní opěrku můžete nahradit mírně nafouknutým overballem). Až ale dopíšete další e-mail, odaretujte na chvíli židli a seďte zase trochu v záklonu.
  • Ergonomické židle s aktivním posedem lze odaretovat i na pohyb do boků. Jde o skvělou funkci. Při sezení na šikmém povrchu uvolníte stlačované obratle zase v jiném směru. Užívejte ale tuto funkci správně. Boční aretace by měla být povolená jen na chvíli, až se uvolníte, posaďte se zase vzpříma. Rozhodně se nehodí na židli naklánějící se do boků sedět celý den.
  • Při sezení pozor na to, aby páteř nemusela být vytočená do boku. Židli proto umístěte přímo před monitor.

Právem stále oblíbenější pomůckou se stávají polohovatelné stoly, které umožňují pracovat s počítačem ve stoje. Stůl na stání by měl být opět v takové výšce, aby v lokti bylo dodrženo pravidlo pravého úhlu. Při práci na počítači ve stoje se rychle uvolníte a uvidíte, že vám dílo půjde od ruky. Ve stoje jsou navíc aktivní velké svalové skupiny nohou, proto standing office podpoří spalování kalorií. Pracovat na počítači ve stoje se doporučuje asi na 20minutové časové úseky. Určitě totiž nechcete riskovat zase bolest nohou při dlouhém stání. Využíváte-li polohovatelný stolek pravidelně, mějte na práci ve stoje kvalitní boty ideálně zdravotní obuv pro dlouhé stání. Trpíte-li na bolest zad při stání, tuhle polohu v zaměstnání asi nevyužijete. Podobnou vychytávkou jako polohovatelný stolek pod počítač, je ale i klekátko ke stolu, které taky umožňuje pracovat v jiné než sedící poloze.

Přesto je potřeba asi po hodině sezení na chvíli vstát

Krátké pauzy, kdy na chvíli vstanete ze židle, jsou velmi důležité. Uvolní se svalové napětí, podpoří krevní oběh (jak moc je to důležité se dozvíte hned v následujícím odstavci), a také se zvýší spalování. I krátká pauza, kdy si třeba jen zajdete pro vodu, odskočíte na toaletu nebo uděláte jeden dva cviky na bolest zad pro uvolnění bederní páteře, nechá odpočinout i mozek. Budete se tak moci dál v práci lépe soustředit a nemusíte se bát ztráty pracovní výkonnosti.

Tipy na přestávku

Mikropřestávku v kanceláři byste si měli dopřát každou hodinu. Ideální je, když jsou přestávky pestré a dopřejete si třeba i pár cviků na protažení zad. Máme pro vás proto několik tipů na cviky v kanceláři, které můžete střídat.

• zakružte nohama v kotnících a rukama v zápěstí
• zakružte rameny
• podívejte se do dálky
• protáhněte krční páteř rotacemi hlavou vlevo a vpravo, poté i úklony do stran
• v sedě na židli pomalu rotujte trupem na obě strany, rovněž v sedě můžete udělat úklony vlevo a vpravo
• protáhněte zápěstí: natáhněte ruku před sebe a prsty směřujte dolů, všechny prsty (palec je taky prst) uchopte do druhé ruky a protáhněte; Provádějte s dlaní nahoru i dolů u obou rukou
• zvedněte se a zakloňte se dozadu

Abyste předcházeli žilním potížím, je třeba s zautomatizovat zdravý styl sezení Abyste předcházeli žilním potížím, je třeba si zautomatizovat zdravý styl sezení

Nohama vedou velké žíly. Jejich úloha je velmi důležitá a náročná. Odvádějí totiž krev směrem k srdci z úplně nejzazší části těla a to proti směru gravitace. Protože jsou žíly na nohách opravdu daleko od srdce, není už v nich velký tlak. Jsou na svou práci ale důmyslně uzpůsobené, mají totiž speciální chlopně, které zabraňují krvi, aby tekla špatným směrem.

Naše žíly jsou ale i křehké. Celodenní sezení na ně vyvíjí značný tlak, který je může doslova utlačovat a zhoršovat prokrvení končetin. Nesprávné sezení navíc může dát příčinu rychlejšímu nástupu žilních onemocnění nebo zhoršovat jejich projevy. Může jít například o brnění nohou při sezení, otoky kotníků nebo pocit těžkých nohou, ale i závažnější diagnózy jako křečové žíly nebo velmi nebezpečnou a omezující chronickou žilní nedostatečnost.

Jak se správně sedí na židli?

  1. Pokud máte na židli sedět celý den, je třeba mít správnou židli. Obyčejná tvrdá židle je zcela nevhodná. Je třeba mít polstrovaný sedák ideálně i s anatomickým tvarováním.
  2. Když už sedíte na židli, seďte na ní pořádně. Jinými slovy seďte na celé ploše sedáku. Častým nešvarem je sezení jen na přední hraně židle, kdy se váha celého trupu opírá jen na velmi malou sedací plochu a vytváří tak opravdu velký tlak.
  3. Co rozhodně nedělat? Určitě neseďte s nohou přes nohu! Bylo by docela obtížné najít vůbec horší polohu, jak si dát nohy, aby žíly na nohou trpěly. Podobně nevhodnou polohu představuje „zalomit“ nohy co nejvíc pod židli. Vzpomeňte si raději na už zmíněné pravidlo pravých úhlů a nohy postavte pevně celou plochou chodidla na zem s asi 90° úhlem v kolenou. Nohy pevně na zemi také přispívají ke vhodnému rozložení tlaku ve spodní polovině těla při sezení.

Abyste se mohli dobře posadit, hodí se mít praktickou polohovatelnou podložku pod nohy. Správně byste pod kancelářským stolem taky měli mít dost místa na natažení nohou, abyste je čas o času mohli pohodlně uvolnit.

muž si v kanceláři protahuje nohy

Bolest rukou z práce na počítači – dá se jí vyhnout? Bolest rukou z práce na počítači – dá se jí vyhnout?

Nemusíte ani položit nohu na travnaté či antukové hřiště, abyste si přivodili syndrom tenisového lokte. Ještě častějším následkem práce u počítače s myší a klávesnicí, které vyžaduje zapojení jemné motoriky prstů, je ale bolest zápěstí až rozvoj syndromu karpálního tunelu. Dle statistik jsou karpály vůbec nejčastější nemocí z povolání.

Ulevit rukám, které celý den strnule kmitají po klávesách a zběsile klikají myší, je opravdu nutnost. Do čeho se pro udržení zdraví vašich rukou vyplatí investovat pozornost i prostředky?

  1. Ergonomická myš.
    Jde o myš k počítači, která je anatomicky tvarovaná, aby padla pěkně do ruky. Aby ruka byla při práci s myší uvolněná, je vhodné investovat do tzv. vertikální myši. Přestože jde o myš k počítači podivného vzhledu, právě její tvar umožňuje boční úchop při práci s myší, který je pro zápěstí přirozenější a ruka je při něm uvolněnější. Co se myši týče, důležitá je při výběru také její velikost. Počítačová myš má padnout do ruky tak, aby se při práci s ní nemusely krčit prsty.
  2. Ergonomická podložka pod myš.
    K pohodlnému a uvolněnému úchopu myši se vám může hodit i měkká podložka pod ruku. Rozhodně nikdy neopírejte při psaní na klávesnici ani práci s myší ruku o hranu stolu! Vnitřní stranou předloktí probíhají šlachy vedoucí k prstům a cévy, které takové opírání utlačuje.
  3. Ergonomická klávesnice.
    Při psaní na klávesnici se musí ruce stahovat hodně před sebe. Přirozenější ale je, pokud mohou lokty zůstat více u těla a ruce mohou pracovat dál od sebe. Ergonomické klávesnice se tomu proto přizpůsobují a jsou mírně zahnuté do oblouku. Speciální klávesnice k počítači mají navíc zvýšenou přední hranu. Při psaní na klávesnici jsou v tomto případě ruce víc sklopené a tím i uvolněné oproti psaní na nízké klávesnici, kdy mohou mít ruce tendenci se nepřirozeně zalamovat v zápěstích dozadu.

Myš a klávesnici k počítači je vhodné nejen dobře vybrat, ale také si je správně umístit na stůl. Počítačová klávesnice by měla být 5–10 cm od hrany stolu a myš by měla být v její blízkosti tak, abyste se při práci s ní nemuseli příliš natahovat. Zajímá vás více informací o bolestech zápěstí a lokte? Podívejte se na naše další články:

Článek: Jak se zbavit bolesti zápěstí       Článek: Co je tenisový loket?

Aby oči nebyly unavené, pracujte správně s obrazovkou Aby oči nebyly unavené, pracujte správně s obrazovkou

Suché oči, slzení nebo únava očí projevující se rozostřeným viděním nebo pocitem tlaku v očích. Při pravidelné práci s počítačem si na některé z těchto subjektivních obtíží stěžuje dle odhadů až 75 % lidí. Oko jako nejdůležitější smyslový orgán byste ale měli co nejusilovněji chránit. Jak to můžete udělat?

  • Používejte k práci dostatečně velký monitor. Obvyklé do kanceláří jsou alespoň 24 palcové monitory, na práci s grafikou a nutností většího rozlišení jsou vhodnější větší alespoň 27 palcové displeje.
  • Dost velký monitor umožňuje zobrazovat dokumenty s dostatečnou velikostí písma. Nastavte si proto vždy takovou velikost zobrazení, abyste z monitoru mohli pohodlně číst a nenamáhali oči zbytečným zaostřováním.
  • Ani dostatečná velikost by vám nepomohla, pokud byste pracovali na monitoru se špatnou kvalitou obrazu. Oči se totiž snaží rozostření redukovat a rychle se unaví. Důležitým parametrem kvality obrazu je také obnovovací frekvence monitoru. Zjednodušeně řečeno jde o to, jak rychle se obrazy na monitoru střídají. Nízkou obnovovací frekvenci oko vnímá jako blikání a opět se tak bude unavovat, proto by obnovovací frekvence obrazovky měla být vysoká.
  • Podle osvětlení pracoviště přizpůsobte jas obrazovky, ideální jsou monitory, které mají funkci přizpůsobení jasu zautomatizovanou.
  • Předcházejte tomu, aby vám na monitor při práci dopadaly odlesky z okna, osvětlení nebo třeba od desky stolu. Obrazovku počítače byste správně měli mít umístěnou bokem k oknu, aby sluneční paprsky nedopadaly ani přímo na ni ani vás při práci s monitorem neoslňovaly přímo do očí. Redukovat odlesky z monitoru pomáhá také antireflexní vrstva, kterou může být povrch obrazovky ošetřen.
  • Samostatnou kapitolou pro oči je působení modrého světla, které vyzařují i všechny obrazovky. Jde o část viditelného světelného spektra slunečního záření, která má na oko nejvýraznější dopad. Chránit oko před modrým světlem při dlouhém sledování obrazovek můžete pomocí brýlí se speciálním filtrem modrého světla. Některé displeje disponují také speciálním režimem zobrazení, které vyzařování modrého světla významně snižuje a je vhodné ho využívat především k práci s počítačem ve večerních hodinách.

Kromě vhodného nastavení obrazovky pro vás máme i pár užitečných tipů, jak šetřit oči u počítače:

  1. Mrkejte, mrkejte a mrkejte 
    Když se soustředíte na obrazovku, oči přirozeně omezí mrkání. Pokud takto ale fungujete celý den, budou oči vysušené a unavené. Naučte se proto při práci s počítačem aktivně mrkat.
  2. Zvykněte si dělat mikropauzy
    Aby oko při dívání na blízko dobře zaostřilo, musí se oční čočka smrštit a tedy vlákna, na kterých je zavěšena, natáhnout. Stejně jako jiné svaly se ale i oko potřebuje uvolnit a to o to více, o co je oko křehčí. Co 20 minut je vhodné se v rámci oční hygieny podívat na 20 sekund do dálky alespoň na vzdálenost 6 metrů. Toto pravidlo můžete najít i jako pravidlo 20–20–20, což právě znamená: „Po 20 minutách práce se na 20 sekund podívej do vzdálenosti 20 stop (tj. asi 6 metrů).“ Ideální je, máte-li tu možnost, podívat se z okna někam do parku do zeleně. Přírodní zelená barva má totiž uklidňující efekt, proto je taková pauzička i dobrým nástrojem psychohygieny.
  3. Zvlhčujte oči
    Kromě namáhání očí při práci s počítačem v kanceláři mohou oční rohovku a spojivky vysušovat ještě další vlivy jako suchý vzduch a klimatizace. Proti vysoušení očí proto aktivně bojujte. Účinně pomáhají tak obyčejné věci jako dodržování pitného režimu a mikropauz. Pokud cítíte, že i přesto máte suché oči, využívejte zvlhčující umělé slzy. Větší ale praktickou investicí může být i zvlhčovač vzduchu do interiéru.
Když se oči rychle unaví, může to ukazovat na skrytou vadu

Některé skryté oční vady nemají při běžném fungování na člověka žádný neblahý vliv. Jinak je tomu ale při práci na počítači, která nepopiratelně zátěžovou zkoušku pro oči představuje. Chybí-li oku nějaká korekce, musí se o to více namáhat. Při práci s počítačem se v takovém případě únava očí dostaví klidně hned za 2 hodiny.

Jsou rizika sedavého životního stylu opravdu tak velká? Jsou rizika sedavého životního stylu opravdu tak velká?

Opravdu ano. Světová zdravotnická organizace dokonce uvedla, že by sedavý životní styl mohl patřit mezi 10 nejčastějších příčin nemocnosti a úmrtí. Vlastně se není čemu divit. Pro člověka je pohyb přirozený a inaktivita jde ruku v ruce s civilizačními onemocněními. Odhaduje se, že kvůli sedavému stylu života se může až dvojnásobně zvýšit riziko onemocnění srdce, cukrovky 2. typu nebo obezity. Nedostatek pohybu může souviset i se zvýšeným krevním tlakem, hladinou cholesterolu, a dokonce rizikem rozvoje osteoporózy.

Za sedavý životní styl se přitom dá označit už 6 hodin inaktivity vsedě nebo vleže během denních aktivit, pokud tato doba není aktivně kompenzovaná pohybovou aktivitou. Mnoho lidí ale během běžného pracovního dne u počítače sedí celých 8 hodin. A někdy i více.

Jak kompenzovat sedavý životní styl?

Úplné minimum pohybové aktivity za týden, které by měl člověk mít, podle WHO odpovídá vzorečku 150/75 + 2. Jak si ho vysvětlit?

Každý týden byste se měli věnovat minimálně 150 minut pohybové aktivitě střední zátěže (tedy takovému pohybu, při kterém už se zadýcháte). Druhou „rychlejší“ možností je věnovat se týdně alespoň 75 minut pohybu s vysokou intenzitou (tedy kdy se zadýcháte tolik, že jen obtížně během aktivity můžete něco říct). Ať už si vyberete první nebo druhou možnost, vždy je třeba přidat ještě + 2 neboli 2x týdně provádět posilovací cvičení.

Výše zmíněný pohybový režim je skutečně minimum. Abyste sami pocítili pozitivní dopady sportu na zdraví, doporučuje se dvojnásobná délka tedy 300 minut střední nebo 150 minut pohybové aktivity o vyšší intenzitě. A samozřejmě pořád zůstává nutnost posilovacího cvičení.

Jaké výhody má být aktivní?

  • Budete se cítit dobře. Aktivní životní styl a pohyb má velký vliv na psychiku.
  • Pravidelný pohyb pomáhá předcházet potížím pohybového aparátu.
  • Výrazně lépe si budete držet zdravou tělesnou hmotnost.
  • Pravidelným cvičením pomáháte předcházet civilizačním onemocněním například diabetu 2. typu.
  • Budete v kondici. Proto se budete cítit dobře při běžných denních činnostech – dáte sbohem zadýchávání do schodů i únavě při běžných činnostech. V kondici bude také vaše srdce.
  • Bude se vám dobře spát. Takže i díky tomu se budete cítit v pohodě, odpočatí a plní energie.

Ne každý může mít nesedavé zaměstnání. Mnoho lidí v dnešní době prostě má práci za počítačem. Patříte-li také mezi ně, budou pro vás rady a zásady v tomto článku dobrými pomocníky. Mimo svou pracovní dobu se ale snažte být aktivní a vyhledávejte takové koníčky, které vás zavedou daleko od židlí a obrazovek, ideálně ven na čerstvý vzduch.

slečna na pracovišti protahující se vsedě


ZDROJE

  • Doporučení pro pohybovou aktivitu dospělých. Online. NZIP. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1574-doporuceni-pro-pohybovou-aktivitu-dospelych. [cit. 2024-08-09].
  • Ergonomie počítačového pracoviště a zásady bezpečnosti práce na PC aneb jak předejít RSI syndromu. Online. Bezpečnost práce.info. 2016. Dostupné z: https://www.bezpecnostprace.info/pracovni-urazy/ergonomie-pocitacoveho-pracoviste-a-zasady-bezpecnosti-prace-na-pc-aneb-jak-predejit-rsi-syndromu/. [cit. 2024-08-09].
  • Ergonomie pracovního místa. Online. Zsbozp. Dostupné z: https://zsbozp.vubp.cz/ergonomie-pracovniho-mista. [cit. 2024-08-09].
  • HLÁVKOVÁ, J. Zdraví a počítače. Online. SZÚ. 2008. Dostupné z: https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/pracovni-prostredi-a-zdravi/faktory-pracovniho-prostredi/fyziologicke/zdravi-a-pocitace/. [cit. 2024-08-09].
  • Jak správně sedět u PC + zásady ergonomie sezení na kancelářské židli. Online. BOZP. 2018. Dostupné z: https://www.skolenibozp.cz/aktuality/jak-spravne-sedet-u-pc/. [cit. 2024-08-09].
  • Physical inactivity a leading cause of disease and disability, warns WHO. Online. World Health Organisation. 2002. Dostupné z: https://www.who.int/news/item/04-04-2002-physical-inactivity-a-leading-cause-of-disease-and-disability-warns-who. [cit. 2024-08-09].

Rehabilitační a sportovní pomůcky Přípravky na bolest zad

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

NAIPO Bederní opěrka MGMS-LD26

  • Zdravotnické potřeby
  • Akce
  • Sleva 15 %

Skladem na e‑shopu

549 Kč 469 Kč

Podložka gumová čočka s výstupky průměr 34cm

  • Zdravotnické potřeby

Skladem na e‑shopu

319 Kč

GLASSA brýle na PC černé +0.00

  • Zdravotnický prostředek
  • Optika

Skladem na e‑shopu

329 Kč

Mueller Adjust to fit ortéza na zápěstí pravá

Skladem na e‑shopu

669 Kč

GYMY over-ball míč průměr 19cm

  • Péče o tělo
  • Zdravotnické potřeby

Nedostupné

129 Kč

STADLER FORM Ben Black zvlhčovač a difuzér

  • Domácnost
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

3 139 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Detoxikace a hubnutí
    10. 12. 2020

    Co na hubnutí při sedavé práci

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mi doporučíte na hubnutí. Mám sedavou práci. Občas jdu cvičit,ale bohužel času není tolik.
    Děkuji za Vaši odpověď.

    Dobrý den,

    lze užívat lék Orlistat, který zabraňuje vstřebávání tuku. Orlistat Teva 60 mg je přípravek na snížení tělesné hmotnosti pro dospělé od 18 let věku, kteří trpí nadváhou a mají body mass index (BMI) 28 nebo více. Na trhu existuje mnoho preparátu, ale většinou se jedná pouze o doplňky stravy, přičemž Orlistat je registrovaný lék. Je však potřeba upozornit, že základem je stravovací režím, bez úpravy stravování se hubnutí s pomocí žádnýho léků nepodaří. 

    https://www.benu.cz/orlistat-teva-60-mg-peroralni-tvrde-tobolky-84x60mg-i

    S pozdravem
    Mgr. Veronika Hajduková
    Farmaceut specialista

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    06. 03. 2020

    Bolest zad v kříži, která vystřeluje

    Dobrý den,chci se zeptat jaký lék (tablety)a jakou mast nebo léčivou náplast na bolest zad manžel zvedal něco těžkého v práci a boliho to v místě mezi bedry a tam jak začínají zebra myslím ,že se to jmenuje kříže nemůžu ho dostat k doktorovi.Je to taková bolest ,která při rychlém pohybu vystřeluje.
    Předem Vám děkuji za Vaši odpověď
    S pozdravem

     Dobrý den,
     Na bolest v oblasti kříže po námaze , která vystřeluje při pohybu,  bych Vám pro manžela poradila kombinaci hřejivé náplasti, krému na bolest a zánět a popřípadě tablet s obsahem vybraných vitamínů skupiny B, které dobře působí při postižení periferních nervů.
     Hřejivá náplast neobsahuje účinnou látku proti bolesti, ale tlumí ji svalovým uvolněním - například Fixaplast hřejivá náplast obsahuje kapsaicin, hlavní pálivou složku paprik.  Suché teplo udělá v tomto případě zádům dobře, prohřeje svaly do hloubky a blok uvolní. Náplast aplikujte na noc na neporušenou kůži zad , působí až 12 hodin.
     Přes den může manžel na utlumení bolesti použít gel Voltaren forte, stačí natřít ráno a večer. Gel působí proti zánětu a bolesti a je dostatečně silný.
    Na potlačení vystřelujících bolestí se užívá přípravek Neuromax Forte, užívá se při postižení periferních nervů a kořenů, krátkodobě 1 denně po jídle.
     Záda by měla být v klidu a bolest většinou odezní za dva až čtyři dny.
     Pokud se nepodaří bolest utlumit těmito prostředky, může manžel přidat ještě léky na bolest a zánět - například Brufen tbl., dávkovat maximálně 3x1 tbl po jídle a volně prodejný lék na uvolnění svalů Guajacuran - dávkování 3x2 tbl po jídle.
     Léky vždy užívat dle příbalového letáku a pozor na možné kontraindikace.

    Fixaplast
    Voltaren forte
    Neuromax Forte
    Brufen
    Guajacuran

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

     

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    02. 06. 2020

    Existují přípravky na syndrom karpálního tunelu?

    dobrý den,mám syndrom karpálního tunelu.Zajímalo by mě zda existují nějaké vitamíny,kterou mohou příznaky zmírnit.Děkuji a přeji hezký den

    Dobrý den,

    primárně je potřeba odlehčit zápěstí, jinak jakákoliv suplementace bude neúčinná. Zápěstí lze zafixovat nejlépe pomocí bandáže, a tu ve chvílích zátěže noste, abyste odlehčili zápěstí. Velikost samozřejmě přizpůsobte velikosti ruky. Na podporu regenerace nervů (které při poškození/podráždění způsobují brnění, jehličky či necitlivost) bych užíval Milgammu N, která obsahuje vitamíny B1,6 a 12 ve vysokých dávkách, čímž urychluje regeneraci nervové tkáně a zklidnění a odstranění bolesti. V tomto případě tedy dávkování je 3x denně 1 tobolka, vždy po jídle.

    3M FUTURO Zápěs.bandáž oboust.dl47853DABvel.S béž.

    MILGAMMA N 40MG/90MG/0,25MG měkké tobolky 100

    S pozdravem,
    Mgr. Radek Machan
    lékárník BENU Děčín

    šipka Mgr. Radek Machan

    Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    20. 07. 2020

    Co dělat při bolesti krční páteře?

    Dobrý den chci se zeptat manžela boli za krkem a nemůže se otočit

    Dobrý den,

    pravděpodobně má zablokovanou krční páteř. Pokud chcete zkusit samoléčbu pak mu můžete podávat 3x denně 1 tabletu guajfenesinu spolu s přípravkem na bolest a zánět např. s diklofenakem nebo s jiným analgetikem. Tato kombinace uvolní svalové napětí a bude účinkovat proti bolesti. Dále je vhodné místo lokálně natírat analgetickým gelem či mastí nebo na místo nalepit hřejivou náplast. Určitě by se měl udržovat v klid, nedělat prudké pohyby, nepředklánět se a pokud to jde, nic těžkého netahat. Tělo si musí poradit samo. Pokud to nedokáže, je potřeba specialistu neurologa, který pomůže potíže řešit. Problémy se zablokovanými zády většinou souvisí s nějakým nevhodným návykem či přetížením dané oblasti páteře. Pokud příčinu neodstraníte popřípadě neposílíte svalovou skupinu zad, tak se velmi pravděpodobně budou problémy opakovat. Další informace i cviky naleznete v odkaze níže. Před použitím vždy přečtěte příbalové informace, s guajfenesinem se například nemá řídit. 

    Článek: Co na bolest zad
    HŘEJIVÉ A CHLADIVÉ NÁPLASTI

    Bolest zad

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Klouby a kosti
    14. 04. 2021

    Jak se léči artroza zápěstí?

    Dobrý den
    Byla mi zjištěna artritida v obou zápěstích.
    Ortoped mi řekl že léčba jako taková není.
    Můžete mě doporučit nějaké vitamíny, doplňky vhodné k pozastavení této nemoci?

    Dobrý den, 

    vhodným doplňkem je např. Alavis, užívejte 1 odměrku 1x denně rozmíchanou v minimálně 200 ml vody. Užívat můžete s jídlem, dobře zapijte. Pokud preferujete užívání tablet, doporučuji Proenzi 3+, doporučená dávka pro dospělé je 3 tablety denně.

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Oči a Uši
    21. 09. 2023

    Bolest očí z počítače

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli existují nějaké kapky které mi pomohou od únavy očí. Moje práce vyžaduje trávení hodně času u pc. Někdy mi až cuká víčko, jinak mám časté pálení až bolest očí.

    Dobrý den,

    je velmi vhodné, abyste používal pravidelně umělé slzy na zvlhčení oka. Při práci na PC se oko namáhá a málo mrká a tím dochází i k suchosti. 

    Doporučila bych Vám podle potřeby několikrát denně používat zklidňující umělé slzy. Vhodné je mít při práci na PC brýle s filtrem modrého světla

    K nim doporučuji oční kapky s obsahem lipidových složek, které obnovují přirozený film na povrchu oka, aby nedocházelo k jeho vysychání - toto souvisí s tzv. syndromem suchého oka

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.