Jak se zbavit bolesti krční páteře

JAK SE ZBAVIT BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE

Bolí vás za krkem? Problémy s krční páteří patří mezi častá bolestivá onemocnění pohybového aparátu vedoucí k návštěvě ortopeda, neurologa nebo fyzioterapeuta. Bolest krční páteře postihuje mnoho lidí v aktivním věku. U starších osob pak vzniká jako důsledek celkových degenerativních změn. Nejčastější příčinou bolesti je zvýšené napětí a ztuhnutí svalstva v oblasti krku a šíje třeba z důvodu každodenního nesprávného sezení za počítačem a přetížení krčních svalů nebo blokáda páteře. S léčbou ztuhlého krku neotálejte. Řešte problém co nejdříve, ideálně už při prvních příznacích.

  • Pohyb
  • Životní styl
  • Péče

7 minut čtení


Krční páteř z pohledu anatomie Krční páteř z pohledu anatomie

Krční páteř se skládá ze 7 krčních obratlů, které společně s 12 hrudními, 5 bederními, 5 křížovými a 4–5 kostrčními tvoří páteř. Páteř je tedy celkem složená z 33–34 obratlů, dále z 23 měkkých meziobratlových plotének a okolních vazů. Uvnitř obratlů prochází mícha, meziobratlovými otvory z míchy vychází nervy do periferních částí těla.

První 2 krční obratle mají specifickou funkci – společně s krčními svaly zajišťují pohyby hlavy a krku. První krční obratel se nazývá nosič (atlas) a umožňuje pohyby hlavy dopředu a dozadu. Díky 2. krčnímu obratli označovanému jako čepovec můžeme hlavou kývat směrem vlevo a vpravo.

Funkce krční páteře:

1. opora pro hlavu umožňující pohyb

2. ochrana pro míchu procházející páteřním kanálem

Krční svaly umožňují pohyby krku a hlavy a spolupracují při dýchání. Díky pomocným dýchacím svalům upínajícím se na horní žebra. Problémy krční páteře vznikají kvůli ztuhnutí nebo přetížením svalstva v okolí krku a šíje.

Nejčastější příčiny bolesti za krkem Nejčastější příčiny bolesti za krkem

  • nesprávné držení těla během práce u počítače, za pásem, při řízení auta nebo během pohybových aktivit
  • přetížení svalů monotónními pohyby nebo nesprávným cvičením
  • prochladnutí nebo i tzv. “ofouknutí” jako důsledek průvanu nebo zapnuté klimatizace
  • poškození meziobratlových plotének (vyklenutí ploténky) a hernie disku (vyhřeznutí ploténky)
  • poškození nervů v oblasti krku
  • zánětlivé, revmatické stavy způsobující degenerativní změny obratlů
  • dlouhodobý stres
  • nekvalitní podmínky při spánku – nesprávná matrace a polštář
  • nedostatečná pohybová aktivita
  • nezdravý životní styl
Cervikokraniální syndrom aneb bolest hlavy z bolesti krční páteře
Bolest za krkem se v mnoha případech přenáší a způsobí bolest hlavy. Tyto symptomy přenesené bolesti si vysloužily odborná označení jako cervikogenní bolest nebo cervikokraniální syndrom. Bolest od krční páteře se nejvíce projevuje v týle, může se ale šířit i do temena a vystřelovat do dalších částí hlavy. V závažnějších případech ji provází závratě nebo až migrenózní stavy. Základním pilířem léčby je zde rehabilitace.

Jaké jsou typické příznaky bolesti krční páteře? Jaké jsou typické příznaky bolesti krční páteře?

  • ztuhlý krk a snížená pohyblivost
  • pocit mravenčení nebo píchání za krkem
  • bolest vystřelující z oblasti krku do okolí – hlavy, ramen, rukou a mezi lopatky
  • závratě a nevolnost
  • mrtvění rukou

Jak dlouho trvá zablokovaná krční páteř?

Podle délky bolesti za krkem rozlišujeme její 3 typy:

1. Akutní bolest krční páteře (kratší než 4 týdny)

2. Subakutní bolest krční páteře (přetrvává 4–12 týdnů)

3. Perzistující bolest krční páteře (trvá déle než 12 týdnů)

Jak na bolest krční páteře? Jak na bolest krční páteře?

S léčbou bolestí krční páteře začněte co nejdříve. Blokádu krčních obratlů může fyzioterapeut vyřešit mobilizací. Dlouhotrvající bolest krční páteře vyžaduje spolupráci lékařů a zdravotnických pracovníků více specializací – praktického lékaře, neurologa, revmatologa a fyzioterapeuta. První příznaky akutní bolesti ale zpravidla zvládnete sami pomocí léčivých přípravků nebo ve spolupráci s lékařem nebo fyzioterapeutem.

1. Volně prodejná analgetika

Bolavé místo je možné ošetřovat gely a mastmi s obsahem nesteroidních antiflotistik neboli léků s účinkem na bolest a zánět (např. ibuprofen, diklofenak, dexketoprofen). Celkově lze na úlevu od bolesti krčních svalů podat analgetikum paracetamol.

2. Podpůrné prostředky pro uvolnění svalů

Prohřátí svalů podpoří uvolnění krční páteře a sníží tím bolestivost. Existují hřejivé náplasti nebo masti, které podpoří prokrvení pokožky a tím i prohřátí svalů. Využít ale můžete i suché teplo v podobě infralampy, vyhřívaného polštáře nebo termoforu.

3. Léky na uvolnění svalů krční páteře

U bolestivých svalových křečí lze krátkodobě využít myorelaxancia uvolňující ztuhlé, stažené svaly.

4. Podpora zdraví nervových vláken

V případech, kdy je bolest šíje spojená s brněním nebo vystřelováním bolesti do okolí, může jít o neuropatii neboli bolest způsobenou onemocněním jako útlakem nebo zánětem nervu krční páteře. Stav by měl vyšetřit lékař. Z volně prodejných prostředků lze využívat podpůrnou terapii za pomoci neurotropních vitamínů B nebo léky s obsahem hořčíku.

5. Klidový režim

K léčbě intenzivní bolesti neodmyslitelně patří klidový režim. Intenzivní bolest může vyžadovat krátkodobý klid na lůžku trvající 1–2 dny.

Léčba subakutní bolesti krční páteře

Když akutní bolesti odezní, přichází správný čas pro rehabilitaci. Aktivní cvičební programy doplněné například o hydroterapii, termoterapii, fototerapii, magnetoterapii nebo elektroléčbu pomohou eliminovat rozdíly mezi jednotlivými svaly – odlehčí přetíženým svalům a naopak posílí oslabené svaly (například McKenzieho metoda).

Během subakutní fáze bolesti krční páteře běžně dostupné volně prodejné léky na bolest zabírají méně než v akutní fázi. Závažné případy může lékař řešit podávním antidepresiv, protože dlouhodobé bolesti mohou přispět k rozvoji depresivních stavů. Na neuropatickou bolest bývají předepisovány léky s obsahem léčivé látky gabapentin a podpůrně mohou být podávány také neurotropní vitamíny ze skupiny B.

Terapie dlouhodobé bolesti krční páteře

Perzistující bolest krční páteře přetrvávající více než 12 týdnů vyžaduje spolupráci několika specialistů včetně psychoterapeuta nebo psychiatra. Rehabilitaci a užívání léků může doplnit ozonoterapie, obstřiky a další úlevové metody. Některé stavy mohou vyžadovat i chirurgický zákrok.

cvičení na odblokování krční páteře

Nejúčinnější prevencí je pravidelné cvičení Nejúčinnější prevencí je pravidelné cvičení

Jak cvičit na krční páteř v pohodlí domova?

Vyzkoušejte McKenzieho metodu

McKenzieho metoda je celosvětově známá a hlavně mezinárodně uznávaná metoda diagnostiky a léčby. Už více než 50 let pomáhá lidem pomáhá na zablokovaný krk, bolest zad a končetin. Známá je i pod zkratkou MDT – Metoda mechanické diagnostiky a terapie.

Otcem této metody je fyzioterapeut Robin McKenzie, specialista na léčbu pohybového aparátu související se zraněním meziobratlových plotének. Během své praxe a díky zkušenosti se svým pacientem dospěl k závěru, že ke zmírnění nebo dokonce odstranění bolesti mohou přispět speciální cviky a pohyby. Díky nim se meziobratlové ploténky mohou posouvat zpět na své místo.

4 základní kroky McKenzieho metody:

1. Vyšetření u fyzioterapeuta – na základě podrobné anamnézy a rozsahu pohybu při určitých úkonech zdravotnický odborník stanoví diagnózu, která je příčinou bolestí.

2. Klasifikace problémufyzioterapeut zařadí potíže do jedné ze 3 podkategorií:

  • dysfunkční syndrom
  • posturální syndrom
  • poruchový syndrom

Některé potíže nemusí být zařaditelné mezi tyto syndromy. V takovém případě není McKenzieho metoda vhodnou možností pro jejich řešení.

1. Léčba – fyzioterapeut vám doporučí vhodné cviky, u kterých společně natrénujete správné provedení. Poté budete moci cviky provádět pravidelně 5x denně sami doma. Zároveň vás fyzioterapeut upozorní na pohyby, kterým je třeba se vyhnout.

2. Preventivní opatření – dozvíte se, kterým pohybovým zlozvykům se vyhnout a co pravidelně dělat, abyste odblokování krční páteře už nikdy nepotřebovali.

Než se tedy s velkou chutí pustíte do cvičení, najděte si opravdového specialistu na MDT. Pomůže vám vybrat nejlepší cviky na míru, které co nejrychleji pomůžou od problémů s krční páteří. Nesprávné cvičení by vám mohlo jen přitížit. Pod dohledem odborníka si ale McKenzieho cviky rychle osvojíte a brzy budete moci začít cvičit doma jen s podložkou a odhodláním.

Pilates nejen na bolest krční páteře

Cvičení pilates stojí na tzv. Pilatesově metodě. Joseph Pilates ji vyvíjel během první poloviny 20. století. Pilates se zaměřuje na posílení středu těla. Posilovány jsou nejen vnější svaly, ale i hluboký stabilizační systém – tedy svaly, o kterých často ani nevíme. Velký důraz se klade na vědomé vnímání těla a správné dýchání (při pilates se vydechuje ústy pro ještě lepší zapojení svalů středu těla). Pilatesova sestava zahrnuje cviky specializované na krční páteř, které pomáhají uvolnit napětí krčních svalů a zároveň ho posilují.

Cvičení jógy

Jóga je soustava východních nauk zahrnující také tělesnou oblast. Cvičení jógy je v dnešní době velmi populární. Nejde však pouze o cvičení, ale o životní styl zaměřený na ducha i tělo. Jóga je opřena o pomalé pohyby a zaujímání určitých pozic v kombinaci s hlubokým dýcháním. Krční páteř procvičuje třeba pozice ryby.

Předejděte zablokování krční páteře Předejděte zablokování krční páteře

Odstraňte opakované pohybové zlozvyky a upevněte zdravé pohybové vzorce. Jak na to?

  • Vytvořte si optimální podmínky pro práci na počítači. Monitor musí být vždy ve výšce očí. Díváte se na monitor shora? Podložte ho podstavcem na monitor nebo klidně balíkem kancelářského papíru? Zároveň monitor umístěte přesně proti své pracovní židli, není vhodné sledovat ho s hlavou otočenou vpravo nebo vlevo.
  • Nastavte si správně výšku pracovního stolu. Výška stolu má velký vliv na držení ramen. Když položíte loket na stůl, musí svírat úhel 90 stupňů. V této pozici jsou ramena uvolněná.
  • Máte sedavé zaměstnání? Pravidelně se každou hodinu protáhněte nebo krátce projděte.
  • Opakovaně vědomě kontrolujte správné držení svého těla.
  • Nevíte, jak spát s bolestí krční páteře? Investujte do kvalitního ortopedického polštáře. Anatomicky tvarovaný polštář nebo polštář z paměťové pěny napomůže optimální poloze krčních obratlů během spánku. Bolesti pomůže ulevit i předcházet.
  • Držte stres a negativní emoce pod kontrolou.
  • Naučte se správně dýchat a relaxovat.
  • Dopřejte si pravidelný pohyb a nezapomínejte na procvičování a protahování krčních svalů.
  • Dodržujte zásady zdravé stravy a životního stylu.

Autor: PharmDr. Lenka Balážová

Léky na bolesti svalůHřejivé a chladivé náplasti

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

MILGAMMA N 40MG/90MG/0,25MG měkké tobolky 100

Skladem na e‑shopu

659 Kč

Voltaren Forte 20 mg/g gel proti bolesti 150g

  • Volně prodejný lék
  • Bolest

Skladem na e‑shopu

539 Kč

LIVSANE Hřejivý zábal 29x9cm 2ks

  • Zdravotnický prostředek
  • Bolest
  • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

99 Kč

GUAJACURAN 200MG obalené tablety 30

  • Volně prodejný lék
  • Dýchací cesty

Skladem na e‑shopu

199 Kč

Magnesium B-komplex Glenmark tbl.100+20

Skladem na e‑shopu

309 Kč

Masážní přístroj záda a šíje Vitalpeak MSG 150

  • Zdravotnické potřeby
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 689 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    20. 07. 2020

    Co dělat při bolesti krční páteře?

    Dobrý den chci se zeptat manžela boli za krkem a nemůže se otočit

    Dobrý den,

    pravděpodobně má zablokovanou krční páteř. Pokud chcete zkusit samoléčbu pak mu můžete podávat 3x denně 1 tabletu guajfenesinu spolu s přípravkem na bolest a zánět např. s diklofenakem nebo s jiným analgetikem. Tato kombinace uvolní svalové napětí a bude účinkovat proti bolesti. Dále je vhodné místo lokálně natírat analgetickým gelem či mastí nebo na místo nalepit hřejivou náplast. Určitě by se měl udržovat v klid, nedělat prudké pohyby, nepředklánět se a pokud to jde, nic těžkého netahat. Tělo si musí poradit samo. Pokud to nedokáže, je potřeba specialistu neurologa, který pomůže potíže řešit. Problémy se zablokovanými zády většinou souvisí s nějakým nevhodným návykem či přetížením dané oblasti páteře. Pokud příčinu neodstraníte popřípadě neposílíte svalovou skupinu zad, tak se velmi pravděpodobně budou problémy opakovat. Další informace i cviky naleznete v odkaze níže. Před použitím vždy přečtěte příbalové informace, s guajfenesinem se například nemá řídit. 

    Článek: Co na bolest zad
    HŘEJIVÉ A CHLADIVÉ NÁPLASTI

    Bolest zad

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    21. 02. 2023

    Závratě a točení hlavy od krční páteře

    Dobrý den, pomůže mi prosím vitamín B12 na závratě a točení hlavy od krční páteře ? Nebo raději zvolit ginko ? Mám i kořenový syndrom. Děkuji,

    Dobrý den.

    léky indikované na podporu nervové tkáně s obsahem neurotropních vitamínů v tomto případě určitě nepomůžou. Indikaci na závratě mají volně prodejné léčivé přípravky s obsahem gingko biloby. Nástup účinku je v řádu týdnů a je třeba dodržovat dávku 120mg denně. Nedoporučuji volně prodejné doplňky stravy. I tak pomouhou jen někomu, protože příčin závratí je vícero. Doporučuji vyšetření na ORL.

    S pozdravem. 
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    07. 06. 2021

    Únava a dlouhotrvající bolesti krční páteře

    Jsem fyzicky silně zatížená. Celý ch deset měsíců v roce už 7let uklízím denně 6trid. Mám veliké bolesti v bedrech ráno , při rozčilení mě bolí celé temeno hlavy a rychle se mi zvýší tep.Jsem silně fyzicky vyčerpaná. Bolesti mám v poslední době až v loktech .A v krční páteři mi už přeskakují kostičky a bolí me jakýkoliv pohyb krční páteře.Potrebuji poradit které volně prodejné léky mohu použít.Prosim.
    U lékařky jsem nyní v týdenní neschopnosti.Kvuli fyzickému vyčerpání.Diky za pomoc

    Dobrý den.

    Otázka jestli by to nebylo vhodné raději řešit s lékařem. Mohou předepsat šetrnější léky, vhodné na dennodenní podávání a navíc i zcela hrazené pojišťovnou.

    Např. v případě bolesti kloubů meloxicam (léky jen na recept) či retardovaný diklofenak. Při vystřelující bolesti bolesti je vhodné doplnit kombinací tramadol/paracetamol. Určitě by nebylo od věci navštívit i ortopeda, jestli už nesplňujete podmínky pro předepsání kloubní výživy. Je primárně určená na klouby kolenní a kyčelní. Pomůže však i zmírnit bolestivost prstů, loktů či páteře. 

    Pokud z nějakého důvodu nechcete řešit problémy s lékařem, pak je nejekonomičtější volbou ibuprofen. Delší účinek a nižší dráždění žaludku má pak třeba diklofenak či naproxen.

    Vždy je vhodné účinek doplnit mastí. Nejlépe zase vychází diklofenak. Plus už zmíněné kloubní výživy.

    Na místě by bylo také řešit s lékařem vyhoření a nasadit nějaká antidepresiva. I zde jsou některé plně hrazeny pojišťovnou. Starší léky může předepsat i praktický lékař.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    12. 04. 2022

    Dlouhotrvající bolest krční páteře

    Dobrý den,mam na vás velkou prosbu.Již cca rok mě trápí bolesti krční páteře,dělám převážně noční a jsem neustale v pohybu,ale jak prijdu domu nemohu najit polohu kde mi me krcni pater nebolela,po vyspání,je to v celku stejne občas bolest občas ne,další problem je sezeni u PC,vdržím tak hodinu než se mi z bolesti krcni patere zacne delat spatne.Občas uz vazne nevim co s tim nechci se pumpovat praskama,takze bych asi zkusil fyzioterapeuta a obednal jsem ortopedicky posltar,jeste mam v planu novou matraci,obcas uz neni vychodisko a musim si s toupnout ke stene abych stal uplne rovne a bolest prestane ,uz je to neunosne dekuji za radu

    Dobrý den,

    ortopedické vyšetření a fyzioterapie je ve Vašem případě určitě vhodné řešení. Volně prodejné léky proti bolesti jsou určené pouze pro krátkodobé použití.

    Bolesti krční páteře mohou spouštět migrény. Tomu by odpovídaly příznaky nevolnosti a bolestí, které popisujete. 

    Než se krční páteř napraví, bude to nějakou dobu trvat a bude to vyžadovat pravidelné cvičení - minimálně ze začátku pod vedením fyzioterapeuta. Pokud jsou bolesti hlavy takové, že potřebujete užívat léky, doporučím Vám navštívit ještě lékaře. Lékař vyšetří, zda jde o migrénu. Pokud ano, může Vám předepsat vhodnější léky na migrenózní bolesti hlavy, které jsou vázané na lékařský předpis. Léky by Vám mohly pomoci překonat období, než se podaří bolesti od krční páteře odbourat pomocí fyzioterapie. 

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Chřipka a nachlazení
    30. 08. 2022

    Zahleneni a problém s krkem

    Dobrý den,od neděle zahlenění a slaby sípot.Kasel ani rýmu nemám,v krku mě nebolí jen cítím slabé občasné pálení v nose,jsem bez teploty.Kdyz nutim kašlat objeví se hustý hlen.Boli mě krční páteř,ale to je dlouhodobá záležitost.Je možné,že jsem mohla prochladnout.Prosim jaké léky by jste mi doporučili.Děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    na čištění nosu je vhodné používat mořskou vodu. Čištěním zabráníte rozvoji a rozšíření zánětu na sliznici. Jestli máte nos ucpaný, vyberte si hypertonickou vodu, jestli ne, postačí izotonická. Pokud se u Vás zároveň objevuje hustý hlen, doporučila bych léčivý přípravek Kaloba. Tento přípravek je vhodný na méně závažné záněty dýchacích cest, zánět se projevuje právně produkcí hustého hlenu. Dbejte také na dostatečný pitný režim a odpočívejte, tělo se totiž snaží bojovat s infekcí a to samo je pro ně zátěž. Pokud by se ale příznaky nelepšily nebo zhoršovaly, obraťte se prosím na lékaře. Přítomnost hlenů zbarvených do zelena nebo žluta může poukazovat na bakteriální infekci, která vyžaduje léčbu antibiotiky. 

    Bolest krční páteře se zahleněním pravděpodobně nesouvisí. Pokud je problém dlouhodobý, je na místě vyhledat pomoc fyzioterapeuta nebo ortopeda. Než se stav upraví, lze promazávat přípravkem s protizánětlivou léčivou látkou např. ibuprofen pro lokální podání nebo masážním gelem např. LIVSANE Koňská mast.

    LIVSANE Koňská mast

    MOŘSKÁ VODA

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.