Co na bolest zad

CO NA BOLEST ZAD

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Bolesti zad jsou nejčastější příčinou pracovních neschopností. Je to jedna z nejběžnějších bolestí, která vás může potkat. Sedavá zaměstnání zádům rozhodně neprospívají. Nezapomínejte svaly zad pravidelně posilovat a hlavně nepodceňujete příznaky bolesti.


 

 • Články o zdraví
 • Pohyb

Příčiny bolesti zad Příčiny bolesti zad

Mezi nejčastější příčiny bolesti zad patří:

 • nedostatek pohybu
 • sedavý způsob života
 • svalová dysbalance
 • přetěžování určitých segmentů zad
 • ploché nohy
 • špatná matrace

Záda snadno přetížíte - například při zahradničení či zvedání těžkých věcí. Bolest v zádech má celou řadu projevů. Od prosté bolesti svalů přes bolesti ostré a bodavé až po takovou, která vám znemožňuje se pohnout.  Důsledkem oslabených zádových svalů je špatné drženít těla, opotřebovávání obratlů a vznik bolesti zad. 
 
Bolesti zad dělíme na:

 • akutní
 • chronické - bolesti trvající déle než 6 měsíců

Podle toho, kterou část páteře bolest postihuje:

 • krční
 • hrudní 
 • bederní

Jak se zbavit bolesti zad Jak se zbavit bolesti zad

Posilujte pravidelně několikrát týdně střed těla a zádové svaly. Myslete na správné držení těla - cvičení jako je pilates nebo jóga vás podpoří při posílení hluboce uložených svalových skupin. Choďte, plavejte - buďte v pohybu - vaše záda to ocení. 

Pohyb je důležitý, ale není to všechno. Věnujte pozornost i dalším okolnostem jako je správně zvolená matrace či správné sezení. Pokud trávíte své pracovní hodiny sezením u počítače, nastavte si správně výšku monitoru a židle. Při sezení podpořte záda s overball rehabilitačním míčem. Střídejte pozice, protahujte se. Kamenem úrazu může být i špatné dýchání. Masáž je na bolest zad určitě příjemnou a vhodnou variantou, tak si ji jednou za čas dopřejte. 

Bolest zad může být i symptomem jiného vážného onemocnění jako je rakovina. Pokud vaše bolesti přetrvávají raději navštivte lékaře. 

Cviky na bolesti zad Cviky na bolesti zad

Prevencí proti bolesti zad je cvičení. Posilujte tělo rovnoměrně a přiměřeně, buďte opatrní, abyste nepřetížili svalstvo. Následující tři cviky vám napomohou k uvolnění páteře. 

Kolébka

Uvolněte a protáhněte páteř pomocí kolébky. Jak takový cvik správně provedete? Lehněte si na záda, bradu přitáhněte ke krku a nechte hlavu volně ležet na podložce. Zvedněte nohy a pokrčte je v kolenou, poté je přitáhněte k hrudníku. Přidržujte kolena přitažené k hrudi pomocí rukou. Volně se kolíbejte zepředu dozadu, dochází tak k promasírování páteře. Nezapomeňte pravidelně dýchat. Díky tomuto cviku protahujete a uvolňujete celou část páteře, především bederní část.

Rotace páteře

Lehněte si na záda a pokrčte nohy. Chodidla rozkročte na šířku své pánve a pomalu je pokládejte na jednu a pak na druhou stranu. Tento plynulý pohyb je velmi snadný a zároveň příjemný. Ramena a lopatky nechávejte na podložce - neodlepujte je od ní. Hlavou otáčíte na druhou stranu než, kam spadávají nohy. Kolena dáváte do té polohy, dokud vám to je příjemné - důležité je nejít za svou hranici. Dopřejte si uvolnění páteře v rotaci. 

Vytažení páteře

Opravdu jednoduchý cvik, který jednoduše zvládnete, je vytažení páteře. Lehněte si na záda, pokrčte kolena. Hlavu opřete o týl. Cílem cviku je vytahovat se, co nejdál za kostrčí hlavou. Máte pocit jako byste vyrůstali do dálky. Dochází k napnutí a protažení svalů, následně pak dojde k uvolnění obratlů. Cvik můžete provádět ve stoje i vsedě.

Zahrňte do svého života pravidelné cvičení na záda, protahujte zádové svalstvo a předejděte tak bolesti zad.

Péče o svaly Péče o klouby

 


 

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  17. 04. 2020

  Jaký je rozdíl mezi Milgamma a Milgammna N

  Dobry den. Existuje Milgamma a Milgamma N , kde u jednoho z leků je něco navíc? Děkuji

  Dobrý den,

  Milgamma N obsahuje navíc vitamín B6 a o trochu méně vitamínu B1 oproti Milgammě. Milgamma N se v klinické praxi používá při léčbě bolesti zad vznikající při poškození nervů a na regeneraci nervů, která trvá méně než 6 měsíců. Pokud si zdravotní stav vyžaduje dlouhodobou léčbu, po 6 měsících se přechází na lék Milgamma, který je bez vitamínu B6.

  Pokud máte uskřinutý nerv, doporučuji Milgammu N.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková,
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bolest
  06. 03. 2020

  Bolest zad v kříži, která vystřeluje

  Dobrý den,chci se zeptat jaký lék (tablety)a jakou mast nebo léčivou náplast na bolest zad manžel zvedal něco těžkého v práci a boliho to v místě mezi bedry a tam jak začínají zebra myslím ,že se to jmenuje kříže nemůžu ho dostat k doktorovi.Je to taková bolest ,která při rychlém pohybu vystřeluje.
  Předem Vám děkuji za Vaši odpověď
  S pozdravem

   Dobrý den,
   Na bolest v oblasti kříže po námaze , která vystřeluje při pohybu,  bych Vám pro manžela poradila kombinaci hřejivé náplasti, krému na bolest a zánět a popřípadě tablet s obsahem vybraných vitamínů skupiny B, které dobře působí při postižení periferních nervů.
   Hřejivá náplast neobsahuje účinnou látku proti bolesti, ale tlumí ji svalovým uvolněním - například Fixaplast hřejivá náplast obsahuje kapsaicin, hlavní pálivou složku paprik.  Suché teplo udělá v tomto případě zádům dobře, prohřeje svaly do hloubky a blok uvolní. Náplast aplikujte na noc na neporušenou kůži zad , působí až 12 hodin.
   Přes den může manžel na utlumení bolesti použít gel Voltaren forte, stačí natřít ráno a večer. Gel působí proti zánětu a bolesti a je dostatečně silný.
  Na potlačení vystřelujících bolestí se užívá přípravek Neuromax Forte, užívá se při postižení periferních nervů a kořenů, krátkodobě 1 denně po jídle.
   Záda by měla být v klidu a bolest většinou odezní za dva až čtyři dny.
   Pokud se nepodaří bolest utlumit těmito prostředky, může manžel přidat ještě léky na bolest a zánět - například Brufen tbl., dávkovat maximálně 3x1 tbl po jídle a volně prodejný lék na uvolnění svalů Guajacuran - dávkování 3x2 tbl po jídle.
   Léky vždy užívat dle příbalového letáku a pozor na možné kontraindikace.

  Fixaplast
  Voltaren forte
  Neuromax Forte
  Brufen
  Guajacuran

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Interakce
  07. 05. 2020

  Mohu guajacuran na bolest zad?

  Dobrý den,
  mohu si vzit 2 tablety guajacuranu pote co jsem si vzala na bolest zad  magnosolv (365mg horciku?). Jsem v cizině a vhodnejsi leky proti bolesti zad nemam uz jen ibalgin tablety a traumaplant
  Dekuji 

  Dobrý den,

  Magnosolv nebrání užití Guajacuranu. Klidně užijte na uvolnění svalů 3x denně1-2 tablety. Jen pozor, Guajacuran ovlivňuje pozornost (neřiďte auto). Dále na bolest můžete užít i Ibalgin v dávce 3x denně 1 tabletu. Držte záda v suchém teple, nebo použijte prohřívající náplasti.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Homeopatie
  • Těhotenství a kojení
  06. 09. 2019

  Bolest zad v těhotenství

  Dobrý den,chci se zeptat čím mazat záda v těhotenství když bolí.
  Děkuji

  Dobrý den,

  na bolesti zad v těhotenství použijte mast Traumaplant, nejsou známa rizika, která by ovlivňovala miminko. Jedná se o bylinnou mast s kostivalem, která se používá při zánětech, bolestech.

  Pokud byste chtěla čistě homeopatickou mast na bolesti zad Traumeel, která neinteraguje s žádnými léky a je na čistě rostlinném základu.

  Traumaplant ung.

  Traumeeel ung

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.