Osteoporóza

OSTEOPORÓZA

V České republice je osteoporóza v současnosti diagnostikována u minimálně 500 000 lidí , ale bohužel se předpokládá, že ve skutečnosti tímto onemocněním trpí více našich spoluobčanů. Jen asi 1 z 5 pacientů se však s osteoporózou léčí a pouze malá část pacientů užívá léky pravidelně a dlouhodobě dle doporučení lékařů. Každý, kdo se nachází v ohrožené skupině (jak je tato definována níže), by měl v rámci prevence absolvovat denzitometrické vyšetření. Díky tomuto vyšetření lze osteoporózu zachytit ještě před první zlomeninou a účinnou léčbou riziko jejího vzniku významně snížit. Takové, tzv. osteoporotické, zlomeniny přitom ohrožují soběstačnost a mohou zvýšit riziko úmrtí. Léčba těchto zlomenin bývá navíc značně nákladná.

  • Články o zdraví

Osteoporóza znamená řídnutí kostí Osteoporóza znamená řídnutí kostí

Osteoporóza je jedním z nejčastějších onemocnění kostí. Vyznačuje se především řídnutím kostní hmoty a její zvýšenou křehkostí. V důsledku toho tak může mnohem snáz docházet ke zlomeninám, a to i při drobných úrazech. Řídnutí kostní hmoty je pomalý a obvykle bezpříznakový proces, takže často onemocnění zaregistrujeme až kvůli první zlomenině (typicky se jedná o zlomeniny předloktí, paže, obratle nebo kyčle), případně při snížení tělesné výšky doprovázeném dlouhodobou bolestí zad.

zdravá kost vs. osteoporóza

Komu hrozí rozvoj osteoporózy? Komu hrozí rozvoj osteoporózy?

Výskyt osteoporózy se zvyšuje s věkem, kdy typicky jsou nejvíce postiženy ženy po menopauze, což souvisí s ukončením tvorby pohlavních hormonů. Osteoporóza se však nevyhýbá ani mužům, u nichž pak významně častěji zjistíme při vyšetření také jiné onemocnění (včetně nedostatečné tvorby mužského pohlavního hormonu – testosteronu), které může osteoporózu způsobit. Osteoporóza se může ale objevit v jakémkoliv věku, a to zejména u kuřáků nebo osob nadužívajících alkohol a dále u osob trpících některými nemocemi jater, ledvin, střev, žláz s vnitřní sekrecí či u osob užívajících léky jako kortikoidy, cytostatika, antiepileptika, antidepresiva apod.

Diagnostika osteoporózy Diagnostika osteoporózy

Diagnóza osteoporózy je založena na denzitometrickém vyšetření (nenáročné rentgenové vyšetření), které hodnotí hustotu kostního minerálu obvykle v oblasti bederní páteře a krčku kyčelní kosti (případně na předloktí). Pro konečné stanovení diagnózy je ovšem potřeba vyloučení jiných kostních chorob (obvykle pomocí laboratorního a případně dalšího rentgenového vyšetření).

Jste ohroženi osteoporózou?

Pokud na jednu nebo více otázek v dotazníku odpovíte ano, zvažte denzitometrické vyšetření.

  • Utrpěli Váš otec nebo Vaše matka zlomeninu horního konce kosti stehenní (zlomeninu „krčku“)?
  • Utrpěl/a jste po 50. roce věku zlomeninu dolního konce předloktí, pažní kosti, bércové kosti, pánve nebo dokonce horního konce kosti stehenní či těla páteřního obratle či jinou zlomeninu při malém úrazu?
  • Snížila se vaše tělesná výška od 20 let o více než 6 cm?
  • Léčíte se pro zánětlivé kloubní choroby, roztroušenou sklerózu, závažné onemocnění ledvin, jater nebo střev?
  • Užíváte nebo užíval/a jste dlouhodobě léčivé přípravky ve formě tablet nebo infuzí obsahující kortikoidy?

Jak na léčbu? Jak na léčbu?

Po zjištění osteoporózy jsou doporučována režimová opatření:

  • zanechání kouření,
  • omezení konzumace alkoholu,
  • zvýšení pohybové aktivity – ideální je např. „nordic walking“ ,
  • užívání vápníku, vitamínu D a specifické léčby, která je (při pravidelném a dlouhodobém užívání) schopna významně snížit riziko zlomeniny.

Riziko rozvoje osteoporózy je možné snížit zdravým životním stylem, kvalitní stravou a dostatečnou pohybovou aktivitou. Myslete na zdraví Vašich kostí a nechte se včas vyšetřit v lékařské ordinaci.

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Zdroje:
1. Svedbom A et al. Arch Osteoporos. 2013:8;137.
2. Palička V. Je péče o pacienty s osteoporózou v České republice dostatečná? Remedia 2019; 29: 258–261.
3. Sotorník I. Osteoporóza – epidemiologie a patogenze. Vnitř Lék 2016; 62(Suppl 6): 84-87
4. Rosa J., Šenk F., Palička V. Diagnostika a léčba postmenopauzální osteoporózy. Osteologický bulletin 2015; 4(20): 150-175.

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci se společností Amgen s.r.o.

SC-CZ-NP-00075


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.