Úrazy dětí a jejich prevence

ÚRAZY DĚTÍ A JEJICH PREVENCE

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Blíží se léto a s ním i častější úrazy dětí. Alarmující je skutečnost, že právě úrazy jsou hlavní příčinou smrti dětí. Na druhou stranu je důležité zmínit, že jejich počet rok od roku klesá. Ze 421 úrazů dětí v roce 1998 jsme se dostali na 250 případů, ale i tak je toto číslo stále vysoké. Úrazům vždycky nezabráníme, ale můžeme zmírnit jejich následky, a proto si v tomto článku projdeme základy první pomoci pro děti, které by měl znát každý.

 

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky

Nejčastější úrazy dětí

Mezi letní úrazy dětí patří hlavně nehody venku: na dětských hřištích, na trampolínách, poranění způsobená elektřinou nebo utonutí. Nejčastěji lékaři ošetřují úrazy hlavy. S tím může být spojené bezvědomí a poškození mozku. Statistiky trvalých následků mluví jasně: až 3 000 dětí ročně má trvalou „památku“ na úraz. 

První pomoc pro děti

Pokud už se úraz stal, okamžitě zahajte první pomoc. Jde o drahocenné minuty, než na místo dorazí odborná pomoc. První pomoc je rozhodující při srdeční zástavě, zástavě dechu a krvácení. Mozkové buňky zanikají už po pěti minutách bez přívodu kyslíku, proto je okamžitá obnova srdeční akce nezbytná. Mějte na paměti, že masáž srdce je mnohem důležitější než umělé dýchání. 

Než začnete okamžitě zavolejte lékařskou pomoc 155 nebo 112. Zjistěte, zda dítě reaguje a dýchá:

 • Pokud nereaguje, ale DÝCHÁ: Uložte ho do stabilizované polohy - na bok a stále kontrolujte jeho stav až do příjezdu lékaře.
 • Pokud nereaguje a NEDÝCHÁ: Začněte nepřímou masáž srdce. Stlačujte hrudník ve středu hrudní kosti do hloubky nejméně 5 cm v pravidelných intervalech. Oživování je třeba provádět až do příjezdu záchranné služby nebo do chvíle, kdy začne postižený dýchat sám.

Ostatní dětské úrazy

Ostatní úrazy přichází na řadu až po masáži srdce. Dýchání po vdechnutí cizího tělesa obnovíme razantním úderem mezi lopatky i opakovaně. Krvácení nejčastěji zastavíme kompresivním obvazem nebo tlakem prstu na krvácející cévu přímo do rány. Rány zakryjeme čtvercem gázy (určitě nepodceňte vybavenost vaší domácí lékárničky, vybavit si ji můžete třeba v naší internetové lékárně), nečistíme, nedezinfikujme, ponecháme ošetření na chirurgické ambulanci. Sem patří i ošetření popálenin. Působení tepla přerušíme proudem studené pitné vody na popálené místo. 

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  02. 04. 2020

  Je vhodná pro děti desinfekce Betadine?

  Dobrý den,
  je prosím pro půlroční dítě na příležitostnou desinfekci případných ranek vhodnější Betadine 100mg nebo jen 75mg roztok?
  Děkuji!

  Dobrý den,

  v příbalovém letáku jsem se dočetla, že desinfekce Betadine není příliš vhodná pro novorozence a malé děti kvůli vysoké koncentraci jódu. Mel by se používat jen minimálně a v ojedinělých případech. Pro děti existuje vhodnější desinfekce, doporučila bych krém Bepanthen plus, který drobné ranky desinfikuje a zároveň podporuje regeneraci kůže. 

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU, K Pérovně

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.