Co dělat s puchýřem

CO DĚLAT S PUCHÝŘEM

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Puchýře jsou kryté povrchové rány na kůži, které nám mohou při špatném ošetření pěkně zavařit. Takový zanícený puchýř na patě není žádná výhra. Řekneme si, co s nimi.  A odpovíme na věčnou otázku (ne)propichovat? 

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka
 • Cestování

Co je puchýř

Puchýř je rána, kde se svrchní část kůže, pokožka, oddělila od hlubší části,škáry, a vznikla dutina, která se zalila tkáňovým mokem nebo zánětlivým výpotkem. Nejčastěji se puchýře objevují na chodidlech a na rukou. Je to obranná reakce organismu na přetížení. Určitě to sami znáte. První vycházka v nových botách se na vašich nožkách podepíše stejně jako víkendová práce na zahradě na rukou. Na puchýře, často opakující se, však trpí i řada profesí, jako jsou lékaři, lékárníci, kadeřnice, kuchaři a další. Tělo se brání puchýřem po spálení o horký předmět nebo při opaření. Puchýře ale vyskáčou i při spálení od slunce. 

Co dělat s puchýřem


Nejlepší prevencí vzniku puchýře je výběr kvalitní obuvi. Bota vám musí na noze opravdu sedět. Zkuste se v ní projít po prodejně, zatlačte v ní nohu vpřed i vzad. Nikde vás nesmí tlačit. To platí nejen pro vycházkovou nebo sportovní obuv, ale také pro boty do práce. Když už se puchýř objeví, tak než  začnete s ošetřením, umyjte si dobře ruce. Puchýře se mohou snadno zanítit. Svrchní pokožku rozhodně neodtrhávejte. Pokud se o ránu už nebude nic třít, nezakrývejte ji. Jestli bude tření pokračovat, zalepte ji náplastí nebo zavažte obvazem.

 

​ Propichovat puchýř? ​ Propichovat puchýř?


Propíchnout nebo ne? Otázka, které se honí hlavou většině z vás. Odpověď zní: propíchnout, ale opatrně a čistě. Použijte k tomu sterilní jehlu nebo pořádně vydezinfikujte jehlu na šití, kterou máte doma. Jemně vymáčkněte tekutinu. „Vyfouklý“ puchýř očistěte, vydezinfikujte a překryjte náplastí nebo obvazem.

Jak urychlit hojení puchýře


Hojení puchýřů a jiných drobných ranek je rychlejší, když se na nich nevytvoří strup. Říká se tomu vlhké hojení. Rána – v našem případě puchýř – se pokryje vrstvou gelu (např. HemaGel První pomoc) a zakryjte fólií, která je v balení přiložena. Puchýř je ochráněn proti infekci, a zahojí se rychleji.

Perfektní jsou také hydrokoloidní náplasti na puchýře. Hydrokoloidní náplast obsahuje hydrogel absorbující exudát z rány. Navíc tato gelová náplast na puchýře předchází dalšímu sedření postiženého místa. Zároveň urychlí hojení, protože pod náplastí na puchýři vznikne optimálně vlhké prostředí pro zacelení rány. 

Co se hodí na ošetření puchýře

Na ošetření puchýře je dobré mít po ruce:

Infekce z puchýře


Pokud se ošetření nepovedlo, nebo se do rány dostala špína, může se puchýř ošklivě zanítit. Infekci v ráně poznáte podle těchto příznaků:

 • Okolí puchýře je zarudlé a nateklé.
 • I při jemné doteku cítíte bolest.
 • Kůže v okolí puchýře je protkaná červenými „pruhy“.
 • Z puchýře teče bílá/zažloutlá tekutina - hnis.
 • Zvýšená tělesná teplota, třesavka.

Pokud se příznaky zhoršují nebo dostanete horečku, raději vyhledejte lékaře.

Lékařské ošetření vyžadují také puchýře na kůži a na sliznicích, u kterých nevíte, co je způsobilo. Objevit se mohou i puchýře na přirození a v oblasti genitálu, kterými se projeví například genitální opar způsobený herpetickými viry

Do internetové lékárny      Obvazy a náplasti

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  10. 05. 2020

  Co na puchýře z bot?

  Dobrý den,jsem 5 dní v týdnu v práci a dělám 13,5 hodin. Bolej mně nohy a dělají se mi velké puchýře, a i ten zápach pocení v botách mi hodně vadí. Můžu vás poprosit jak tomuhle zabránit ? Moc děkuji za odpověď.S pozdravem

  Dobrý den,

  Vaše potíže mohou být způsobeny buď obuví (málo prodyšná, tvrdá vložka do bot) nebo zvýšenou potivostí plosek. Na potivost plosek existuje řada přípravků, ale je potřeba vyzkoušet, který Vám bude nejlépe zabírat. Například Hansaplast sprej  nebo Peo sprej  atd. Již vzniklé puchýře je potřeba vydezinfikovat a sterilně překrýt. Hojení mohou zlepšit buď náplasti na puchýře nebo přípravky na vlhké hojení  (Hemagel).

  S přáním brzkého zlepšení Vašich starostí
  PharmDr.Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zdravotní prostředky
  31. 07. 2020

  Má Compeed na puchýře i jiné využití?

  Dobrý den, mohu přelepit  již stržený puchýř po popálenině náplastí compeed na puchýře? 
  Děkuji za odpověď.

  Dobrý den.

  Ano, je to také hydrokoloidní náplast, tedy vlhké hojení. Má podobné složení jako náplasti na popáleniny a je tedy velmi vhodná na ránu po prasklém puchýři.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.