Co dělat s puchýřem

CO DĚLAT S PUCHÝŘEM

Puchýře jsou kryté povrchové rány na kůži, které nám mohou při špatném ošetření pěkně zavařit. Takový zanícený puchýř na patě není žádná výhra. Řekneme si, co s nimi.  A odpovíme na věčnou otázku (ne)propichovat? 

  • Články o zdraví

Co je puchýř

Puchýř je rána, kde se svrchní část kůže, pokožka, oddělila od hlubší části,škáry, a vznikla dutina, která se zalila tkáňovým mokem nebo zánětlivým výpotkem. Nejčastěji se puchýře objevují na chodidlech a na rukou. Je to obranná reakce organismu na přetížení. Určitě to sami znáte. První vycházka v nových botách se na vašich nožkách podepíše stejně jako víkendová práce na zahradě na rukou. Puchýřem se naše kůže brání, i když ji popálíme nebo opaříme.

Co dělat s puchýřem


Než začnete s ošetřením, umyjte si dobře ruce. Puchýře se mohou snadno zanítit. Svrchní pokožku rozhodně neodtrhávejte. Pokud se o ránu už nebude nic třít, nezakrývejte ji. Jestli bude tření pokračovat, zalepte ji náplastí nebo zavažte obvazem.

Propichovat puchýř?


Propíchnout nebo ne? Otázka, které se honí hlavou většině z vás. Odpověď zní: propíchnout, ale opatrně a čistě. Použijte k tomu sterilní jehlu nebo pořádně vydezinfikujte jehlu na šití, kterou máte doma. Jemně vymáčkněte tekutinu. „Vyfouklý“ puchýř očistěte, vydezinfikujte a překryjte náplastí nebo obvazem.

Jak urychlit hojení puchýře


Hojení puchýřů a jiných drobných ranek je rychlejší, když se na nich nevytvoří strup. Říká se tomu vlhké hojení. Ránu v našem případě puchýř se pokryje vrstvou gelu (např. HemaGel První pomoc) a zakryjte fólií, která je v balení přiložena. Puchýř je ochráněn proti infekci, a zahojí se rychleji. Perfektní jsou také hydrokoloidní náplasti na puchýře, které je chrání před dalším sedřením. Hydrogel absorbuje exsudát z rány, předchází dalšímu zánětu a urychluje hojení. 

Co se hodí na ošetření puchýře

Na ošetření puchýře je dobré mít po ruce:

Pozor na infekci


Pokud se ošetření nepovedlo, nebo se do rány dostala špína, může se puchýř ošklivě zanítit. Infekci v ráně poznáte podle těchto příznaků:

  • Okolí puchýře je zarudlé a nateklé.
  • I při jemné doteku cítíte bolest.
  • Kůže v okolí puchýře je protkaná červenými „pruhy“.
  • Z puchýře teče bílá/zažloutlá tekutina - hnis.
  • Zvýšená tělesná teplota, třesavka.

Pokud se příznaky zhoršují nebo dostanete horečku, raději vyhledejte lékaře.

Do internetové lékárny      Obvazy a náplasti


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.