Potřeby pro sportovce

POTŘEBY PRO SPORTOVCE

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Sportovní potřeby jsou nezbytnou součástí výbavy každého aktivního člověka, který to se sportem myslí vážně. Tělo potřebuje během sportu správnou výživu, oporu pro šlachy a klouby a také pomůcky pro regeneraci. Jak se vybavit a na co nezapomenout při sportovních aktivitách?

 • Články o zdraví
 • Životní styl

Jaké potřeby pro sportovce do svého cvičebního plánu zapojit? Ke kvalitním výkonům a udržení formy vám dopomůže správná výživa s obsahem všech potřebných živin, minerálů a stopových prvků. K rychlé regeneraci po výkonu se zase hodí masážní přípravky. Proti zánětu a bolesti a k doléčení přispěje nošení tejpů a bandáží. Na zahřátí a zchlazení svalů užijte masti a krémy určené pro sportovce. Proti nachlazení při sportu, např. cyklistice, pomůže správný výběr cyklistického oblečení.

Masážní pomůcky Masážní pomůcky

Masážní pomůcky jsou alternativou pro klasickou sportovní masáž. Udělejte si čas pro sebe a dopřejte si požitky z masáže v pohodlí svého domova. Masáží před sportovním výkonem dochází k prokrvení a prohřátí svalové tkáně a vy tak snižujete riziko vzniku poranění a nežádoucích křečí. Pokud se počítáte do řad aktivních sportovců, zařaďte masáže do svého sportovního režimu na pravidelné bázi. Nezapomeňte ani na masáž po sportu. Uvolníte díky ní svaly a přispějete k jejich rychlejší regeneraci.

Vyzkoušejte masážní válečky a masážní ježky

Byli jste si zaběhat a cítíte své unavené nohy? Vyzkoušejte masážní válečky. Snadno se používají a lze je dle potřeby nahřát nebo zchladit. Nebo vyzkoušejte masážního ježka. Díky svým stimulačním výstupkům zlepšuje prokrvení po sportovním výkonu. S touto užitečnou pomůckou promasírujete celé své tělo během okamžiku. Ježek se hodí i jako rehabilitační pomůcka po úrazech.

Z dalších masážních a rehabilitačních pomůcek vyzkoušejte: 

 • over ball míč
 • posilovací gumu
 • akupresurní podložku

Vychutnejte si pozitivní účinky domácí péče v podobě masáže a dopřejte si po sportovním výkonu svou dávku regenerace. 

 

Tejpy a bandáže Tejpy a bandáže

Sportovní bandáž slouží jako efektivní pomůcka pro prevenci zranění nebo pro regeneraci zraněného místa. Při dlouhodobém použití stabilizuje kloub končetiny. Podpořte klouby a chraňte své svaly a vazy se sportovní bandáží. Nejčastěji ji využijete při ochraně kolenních a loketních kloubů či zápěstí. 

Další účinnou formou pro podporu svalů při sportu je metoda tejpování. Tejpy aktivují nervovou a oběhovou soustavu. Díky tomu odstraňují bolest svalů a šlach a podporují a urychlují proces hojení.

Kineziologické tejpy slouží k rekonvalescenci svalů. Můžete je použít na rameno, loket, koleno, krční páteř či záda. V případě, že vás trápí tenisový loket nebo špatné držení těla jsou tejpovácí pásky výborným pomocníkem. Úleva od bolesti při zranění, namožení svalů, pozitivní vliv na funkčnost svalů, vazů a šlach a jejich ochrana - to vše jsou nesporné výhody a důvody, proč si pořídit tejpy. A pokud rádi ladíte své sportovní outfity, tak vás jistě potěší velký výběr v různých barvách. Vyzkoušejte tejpy od značek Temtex či KineMAX.

Sportovní výživa Sportovní výživa

Výrobky sportovní výživy pomáhají profesionálním i amatérským sportovcům dosáhnout svých sportovních cílů. Správný jídelníček a k tomu vhodně zvolené doplňky výživy jsou optimální cestou pro váš viditelný pokrok. Chcete nabrat svalovou hmotu, zhubnout nebo snad zlepšit regeneraci při sportu? Všechny tyto potřeby dokáže naplnit správně zvolená sportovní výživa

Vyberte si sportovní výživu na míru svým potřebám

V případě, že je vaším cílem nabrání svalové hmoty myslete na dostatečnou regenaraci a kvalitní stravu. V rychlosti růstu svalů vám napomohou proteiny, gainery, aminokyseliny a kreatiny. Výkonnost a výdrž během fyzického výkonu zvýšíte s iontovými nápoji
Doplňky sportovní výživy užívejte vždy rozumně a s mírou.

 Krémy a masti pro sportovce  Krémy a masti pro sportovce


Masti pro sportovce zchladí i zahřejí. Dopřejte svým svalům kompletní péči. 

V čem vás krémy a masti při sportovních výkonech podpoří?

 • Úleví od akutních i chronických bolestí v oblasti kloubů, svalů, šlach a zad. (Annabis Arthrocann gel)
 • Zmírňují únavu svalů po fyzické zátěži a sportovních aktivitách. (Cannaderm Mentholka
 • Uvolňují křeče, pohmožděné a natažené svaly. 
 • Regenerují, jsou vhodné po operacích, zlomeninách a výronech.
 • Podporují hojení ran. 
 • Zlepšují tělesnou i duševní kondici.

Hřejivé gely prohřejí vaše ztuhlé svaly a klouby, užijete je i v případě prochladlých bolavých zad či nedokrvených končetin. Chladivé gely poskytují úlevu od bolesti svalů a kloubů před i po fyzické zátěži a zároveň příjemně chladí. Vyzkoušejte Biofreeze gel - světovou jedničku na trhu mezi chladivými gely. S thajským krémem Namman Muay dodáte vašim svalům důkladnou péči podobnou pečlivé sportovní masáži. Tento krém je oblíbený i mezi profesionálními sportovci. 

Teď už víte, jak o sebe komplexně pečovat před, po i během sportovní aktivity. Nepodceňte důkladnou přípravu ani sportovní oblečení a vytvořte si balíček sportovního vybavení, který sedne na míru vašim potřebám a požadavkům.

Tip pro ženy: Dopřejte si ke svému cvičení pohodlné oblečení - třeba nejbarevnější legíny v Česku.-)
 

 

Doplňky stravy pro sportovce

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  09. 05. 2020

  Jaké jsou nejlepší vložky do sportovních bot?

  Dobrý den,
  Chtěl bych doporučit ortopedické vložky do kotníkových botasek na túry, velikost 8 panská. Jde mi hlavně o to aby se nohy co nejméně hřály a potily, jako u umělých vložek. Děkuji,

  Dobrý den,

  pokud už si přejete vyměnit  vložku ve svých sportovních botech a jejich výrobce neprodává náhradní vložky, doporučila bych Vám Sportstyle od výrobce Moneta. Tyto vložky pro sport a turistiku výborně pohlcují  pot a případně eliminují i nepříjemné pachy. Nicméně i kožené vložky od výrobce Svorto v kombinaci se sprejem proti pocení nohou, by mohli být pro Vás řešením.

  S přáním pěkného dne

  PharmDr.Martina Hnilová, vedoucí lékárník Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  07. 05. 2020

  Co na regeneraci svalů po cvičení?

  Dobrý den,
  Můžete mi poradit něco na regeneraci svalů po cvičení?

  Dobrý den,

  základem je po cvičení provést protažení. A to ihned po ukončení cvičení a pak za půl hodiny. Nejsem si vědoma, že by nějaký přípravek k mazání výrazně urychlil odplavení kyseliny mléčné ze svalů. Na to tělo nějaký čas potřebuje. Vhodná je masáž, která se může provést emulzi Emspoma pro masáže namožených svalů.
  Z mastí by šel použít Traumaplant.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.