Kolagen na klouby i pleť - jaký vybrat?

KOLAGEN NA KLOUBY I PLEŤ - JAKÝ VYBRAT?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Víte, že lidské tělo je asi z 10 % tvořené kolagenem? Kolagen je protein, který má tvar vlákna. Tato vlákna tvoří trojité spirály a silnější svazky. Jde o velmi důležitou molekulu, která doslova proplétá naše kosti, chrupavky a šlachy, najdeme ho třeba i cévách. Kůže je více než ze 60 % tvořená právě kolagenem. O účincích kolagenu na zdraví proto slyšíme z mnoha stran. Pojďme se podívat, jaké jsou druhy kolagenu a který nejlépe prospěje vašemu zdraví. 

 • Pohyb
 • Pleť a pokožka
 • Životní styl

5 minut čtení


Co je kolagen? Co je kolagen?

Kolagen je bílkovina a stejně jako jiné bílkoviny se skládá z aminokyselin. Kolagen obsahuje aminokyseliny ve specifickém poměru. Asi 33 % tvoří aminokyselina glycin, dále jsou hojně zastoupeny prolin (10 %) a hydroxyprolin (10 %). Kolagen v těle zastává mnoho funkcí. Mineralizovaný kolagen tvoří pevnou kostní tkáň, kolagen přítomný v kloubních chrupavkách je odolný při působení velkého tlaku, ve šlachách, kůži nebo také v cévách zajišťuje pružnost. Kolagen patří mezi hlavní složky mezibuněčné hmoty.

Jaké jsou druhy kolagenu? Jaké jsou druhy kolagenu?

Vědci dnes rozlišují více než 20 druhů kolagenů. Nejdůležitější jsou však typy I, II, III a V.

Kolagen typu I

Asi 90 % kolagenu, který v těle máme je kolagen typu I, jde tedy s přehledem o nejrozšířenější typ. Kvůli přirozenému výskytu v kůži se doplňky s ním používají jako kolagen na pleť. Vyživovat kůži je vhodné zároveň zevnitř i zvenku pomocí pleťové kosmetiky.

Mohlo by to vypadat, že doplňování kolagenu je parketou pro ženy. Nenechte se ale zmýlit, podpora pohybového aparátu a regenerace nebo zlepšení kvality a omezení ztráty vlasů jsou důvody, proč je lákavé doplňování kolagenu pro muže.

Kolagen typu II

Tento typ lze označit jako kloubní kolagen, tvoří totiž okolo 70 % kloubních chrupavek. Vlákna tohoto kolagenu jsou delší než je tomu u kolagenu typu I. Jako kolagen na klouby se často užívá kolagen typu II v kombinaci s kolagenem typu I.

Kolagen typu III

S tímto typem kolagenu se tak často nesetkáme. Přesto je velmi významný například při hojení ran. Kolagen typu III má velmi tenká vlákna, která se nejprve vytváří v hojící se ráně, než je postupně nahradí kolagen typu I.

Kolagen typu V

Tento typ kolagenu zajišťuje pružnost cév.

Jak se projevuje nedostatek kolagenu Jak se projevuje nedostatek kolagenu

Při nedostatku kolagenu je možné pozorovat příznaky napříč orgány, pro které je tato molekula nezbytná. Přichází snížená hybnost kloubů, kterou může provázet bolest. Úbytek kolagenu je výrazně vidět na kvalitě kůže. S klesajícím množstvím kolagenu se snižuje její elasticita, objevují se vrásky a pigmentové skvrny. Nedostatek kolagenu nepříznivě ovlivní také stav vlasů a nehtů.

Kdo je nedostatkem kolagenu nejvíce ohrožen? Kdo je nedostatkem kolagenu nejvíce ohrožen?

Na kvalitu kolagenu má vliv dědičnost. Významnou roli hraje ale strava a životní styl. Hodně kolagenu potřebují děti v období růstu. Vyšší nároky na příjem a tvorbu kolagenu jsou i u sportovců a těžce pracujících lidí. Kvůli velké zátěži je u nich vyšší potřeba kolagenu na regeneraci tkání. Z podobného důvodu jsou nedostatkem kolagenu ohroženi obézní lidé, kteří mají přetížené klouby.

Protože produkce kolagenu v těle po 30. roce života významně klesá, je nedostatek kolagenu častější u lidí ve středním a vyšším věku. Specifickou skupinou z hlediska nedostatku kolagenu jsou ženy po menopauze. V důsledku hormonálních změn a poklesu hladin estrogenů u nich dochází v tomto období ke změnám v uspořádání kolagenu a jeho fragmentaci.

Na množství a kvalitu kolagenu má vliv životní styl. Kuřáci se vystavují působení škodlivin obsažených v cigaretovém kouři. V těle tyto látky vyvolávají oxidační stres a zánět, který urychluje rozklad kolagenu. Protože kolagen je bílkovina čistě živočišného původu, jsou nedostatkem ohroženi vegetariáni. Riziko je vysoké obzvláště pro těhotné ženy vegetariánky, které by měly kolagen doplňovat kvůli vyvíjejícímu se miminku.

Rozklad pleťového kolagenu urychluje znečištěné životní prostředí a především nadměrné slunění bez používání ochranných krémů na opalování. To vede ke ztrátě pružnosti a hydratace pleti a jejímu rychlejšímu stárnutí a tvorbě vrásek. V neposlední řadě mezi faktory, které negativně ovlivňují množství a kvalitu kolagenu, patří stres.

Zdroje kolagenu Zdroje kolagenu

Jak už bylo zmíněno, kolagen se nachází výhradně v živočišných produktech. Přesto i rostlinné zdroje mohou významně přispět k jeho doplnění. V některých rostlinných produktech lze totiž nalézt látky, které podporují tvorbu kolagenu v těle. Zaměřme více na různé způsoby, jak doplnit kolagen a podle čeho vybrat nejúčinnější kolagen v doplňcích stravy.

Vývar z kosti - recept, jak vás znova postavit na nohy

Kolagen je jedním ze základních stavebních kamenů kostí. Vařením se kolagen z kostí a pojivových tkání uvolní do vody. Vzniklý gelovitý vývar je bohatým zdrojem kolagenu. Vařením vepřových šlach a kostí se získává také želatina, což je vlastně částečně hydrolyzovaný kolagen.

Kolagen v doplňcích stravy Kolagen v doplňcích stravy

Podobně také u doplňků stravy se kolagen získává z hovězích nebo vepřových tkání. Protože hovězí nebo vepřový kolagen je velká molekula, která je špatně rozpustná ve vodě, bývá částečně naštěpen. Tím vzniká hydrolyzovaný kolagen, který se ve vodě rozpouští a organismus ho dokáže lépe využít. Díky dobré biologické dostupnosti se využívá hydrolyzovaný kolagen na pleť i hybnost pohybového aparátu. Po vstřebání kolagen v těle neslouží jen jako zdroj aminokyselin pro vytvoření nového kolagenu. Přítomnost krátkých naštěpených řetězců kolagenu (tzv. kolagenních peptidů) přímo stimuluje buňky pojivových tkání k produkci vlastního kolagenu.

Dalším zdrojem kolagenu jsou ryby. Kolagen z ryb nebo také mořský kolagen je zpracováván jiným způsobem, kdy není vystaven vysokým teplotám a je hydrolyzován pomocí enzymů. Rybí kolagen díky tomu má krátké řetězce a velmi dobrou biologickou dostupnost. Právě díky dobré využitelnosti se přípravky z ryb řadí mezi nejsilnější kolageny.

Když vybíráte mezi doplňky stravy s obsahem kolagenu, nenajdete přímo nejlepší kolagen na pleť nebo nejlepší kolagen na klouby. Využití kolagenu na různých místech v těle spolu úzce souvisí. Proto také u výrobků s obsahem kolagenu najdeme ty, které jsou určené jak na pleť tak na pohybový aparát.

Kolagen se vyrábí v mnoha formách. Čistý kolagen typu I ve formě kostiček obsahují například doplňky stravy Colafit. Kolagen může být i ve formě sáčků bez dalších přísad - Inca Collagen, který je možné přidávat do nápoje nebo přímo jako tekutý kolagen na pleť nebo na pohybový aparát například Kolagen 500 ml EKOMEDICA. Klasikou jsou pak třeba tablety Solgar, kapsle VITAR Kolagen EKO, přípravky DELTA, nebo kolagen v prášku či kapslích od značky Seagarden.

Rostliny a tvorba kolagenu Rostliny a tvorba kolagenu

Přestože neexistuje kolagen rostlinného původu, některé rostlinné látky mohou významně přispět k podpoře jeho tvorby v těle.

Vitamíny

Vitamín C je základním faktorem pro tvorbu kolagenu v těle. Tento vitamín si neumíme sami vytvořit, musíme ho proto přijímat v ovoci a zelenině. Doplňky stravy s kolagenem často vitamín C přímo obsahují. Vitamín C najdete také v kosmetice, kde svým antioxidačním působením a zvýšením tvorby kolagenu přispívá k omlazení pleti.

Z dalších vitamínů jsou důležité vitamíny A a E. Vitamín E je účinný antioxidant, chrání tak kolagen v těle před fragmentací a ztrátou své funkce. Látky podobné vitamínu A (tzv. retinoidy) přímo zabraňují odbourávání kolagenu a tím zvyšují jeho množství v pokožce.

Chlorofyl

Chlorofyl je zelené barvivo rostlin. Díky tomu, že má silné antioxidační účinky, dokáže také chlorofyl ochránit kolagen před fragmentací v důsledku oxidačního stresu nebo poškození pokožky v důsledku UV záření. Navíc chlorofyl podporuje tvorbu kolagenu. Bohatým zdrojem chlorofylu je listová zelenina.

Spirulina

Dalším zeleným spojencem zdravého kolagenu je mořská řasa Spirulina. Kromě toho, že obsahuje velké množství tělu prospěšných látek se v ní nachází velké množství aminokyselin prolinu a glycinu, které patří mezi hlavní stavební kameny kolagenu.

Cibule, česnek, brokolice nebo olivy

Tyto potraviny spolu pojí vysoký obsah síry. Tento stopový prvek je základním stavebním prvkem pro aminokyseliny a tvorbu kolagenu. Olivy jsou například také vhodnou složkou šampónů nebo krémů, pokožka totiž může přijímat výživu jak zvenku tak zevnitř. Síra pomáhá na akné nebo mastnou pleť.

Produkci kolagenu dále stimulují fazole nebo avokádo. Výtažky z avokádového oleje (ASU) nebo rebarbory (diacerein) jsou registrované jako léky na artrózu. Další významnou rostlinou, která podporuje syntézu kolagenu je sója. Sójový extrakt obsahuje rostlinný hormon genistein, který pomáhá ženám po menopauze vyrovnat se s následky poklesu hladiny estrogenů. Hormonální nerovnováha s sebou nese nežádoucí dopady na kvalitu kolagenu a pleti. Genistein podporuje tvorbu kolagenu a zlepšuje pevnost a pružnost pokožky. Sója je proto vhodným doplňkem na podporu tvorby kolagenu pro ženy.

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny najdeme v živočišných i rostlinných zdrojích. Tyto látky mají vliv na vývoj mozku, udržují správnou hladinu cholesterolu, ale také podporují syntézu kolagenu a tlumí degradační procesy, čímž kolagen chrání před fragmentací. Bohatými zdroji nenasycených mastných kyselin jsou rybí olej, ale také ořechy, pupalkový olej nebo lněná semínka. Skvělou alternativou jsou doplňkem stravy od značky Mollers. Ořechy a lněná semínka obsahují také zinek, který je dalším minerálem potřebným pro tvorbu kolagenu v těle.

Kolagen na pleť a vlasyKolagen na klouby

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  26. 09. 2020

  Geloren, kolik obsahuje kolagenu

  Dobrý den
  kolik kolagenu má Geloren? želatina je to samé jako kolagen? Děkuji

  Dobrý den,

  želatina vzniká hydrolýzou kolagenu (rozštěpením na menší kusy), čímž se stane lépe vstřebatelnou.

  Obsah látek v jedné tabletě (5 g): kyselina hyaluronová 31 mg, glukosamin 62 mg, chondroitin sulfát 250 mg, hydrolyzovaný kolagen 350 mg, želatina 1400 mg.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  04. 04. 2021

  Kolagen na vlasy

  Dobry den, po porodu mi hrozne padaji vlasy, kojil plne a syn bude mit pet mesicu. 
  Jaky doplnek mi doporucite proti padani vlasu, prosim?
  Mohu pri kojeni brat Inca Collagen 30 sáčků

  Dobrý den,

  pokud chcete užívat přípravek na padání vlasů, v době kojení, bych vám doporučila Donna Hair.
  Jedná se o komplexní přípravek obsahující aminokyseliny L-methionin, L-tyrosin, L-cystein, dále vitamíny -  biotin, kyselinu listovou, vitamin A, extrakt ze sušených pivovarských kvasnic, extrakt přesličky rolní, extrakt kopřivy dvoudomé, zinek.

  Donna hair

  Pokud chcete užívat kolageny, pro pleť, chrupavku , lze volit z těchto přípravků, které jsou vhodné i pro kojící ženy.
  Colafit - užívá se 1 kostička volným rozpuštěním v ústech, ideálně po dobu minimálně 3 měsíců.

  Colafit

  Inca Collagen dle výrobce není vhodný pro děti, těhotné a tudíž i kojící ženy.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  • Těhotenství a kojení
  23. 07. 2021

  Kolagen v těhotenství

  Dobrý den já bych se chtěla zeptat zjistila jsem že kolagen pomáhá proti striiim chtěla bych vědět který popřípadě lze používat v těhotenství? Mohu odkazy
  děkuji za odpověď

  Dobrý den.

  Kolagen je běžná složka potravy a jako takový je bezesporu vhodný i v těhotenství.
  Kolagen je vkůži a také v kloubech, kde udržuje jejich pružnost a tvárnost. Podávání kolagenu tedy může pomoci předcházet striiím. Odstranit je však nedokáže neboť strie vzniknou odloučením dvou vrstev pokožky a zbylá mezera se pak vyplní vazivem. V tom místě to tedy není normální kůže a tělo ji nedokáže nijak samo opravit.

  Víceméně všechny kolageny typu I  - tedy určené na pleť lze k tomuto účelu použít. Třeba inca, marine, allnature.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  29. 08. 2021

  Mohu kolagen při kojení ?

  Dobrý den, lze přípravek používat i když kojím?
  Děkuji za odpověď s pozdravem

  Dobrý den,

  obecně řečeno je kolagen jako látka doporučován k užívání jak během těhotenství, tak během kojení. Kolagen přispívá ke správnému růstu tkání miminka přestupuje přes mateřské mléko.

  Collalloc je kolagen, u kterého výrobce uvádí, že je nevhodný pro těhotné ženy a tudíž bych ho nedoporučila k užívání ani ženě kojící. Ačkoliv tato informace odporuje předchozímu tvrzení, výrobce zřejmě neprovedl zkoušky na vhodnost podávání těhotným a kojícím ženám.

  Vyzkoušejte doplněk stravy Colafit, což je také přípravek obsahující kolagen, který můžete podávat i těhotným a kojícím ženám.

  COLAFIT

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fűgnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  10. 09. 2021

  Allnature kolagen - kolik mg kolagenu je v porci?

  Dobry den, prosim kolik mg kolagenu je v jedne denni davce? Dekuji

  Dobrý den.

  Je to 100% čistý práškovaný kolagen (pravděpodobně TYP I či směs). V denní dávce je tedy 10000 až 20000mg.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.