Bolest kloubů, artróza a její léčba

BOLEST KLOUBŮ, ARTRÓZA A JEJÍ LÉČBA

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Někdy nás bolí klouby po námaze a pro regeneraci stačí odpočinek. V některých případech dochází k opotřebení chrupavky, vaziva a ztráty funkce synoviální tekutiny. Pak bolí klouby dlouhodobě a potřebují tu správnou výživu.

 • Články o zdraví
 • Pohyb

Kloub je spojení a ohebné místo vzájemně se stýkajících dvou nebo více kostí, který slouží k pohybu určité části těla. Kloub pozůstává z dvou styčných ploch krytých chrupavkou. Jedna plocha se nazývá kloubní hlavice a druhá kloubní jamka. Další částí je kloubní pouzdro, které uzavírá kloub a je zesíleno vazy. Z vnitřní strany ho vystýlá synoviální vrstva produkující synoviální tekutinu, která zmírňuje tření a vyživuje kloubní chrupavky.

Chrupavka je pojivová tkáň, skládající se z chondrocytů, kolagenních a elastických vláken a mezibuněčné hmoty a pokrývá kloubní konce kostí. Struktura chrupavky se neustále přestavuje a tímto mechanismem dochází k reparaci poškozené chrupavky. Pokud zátěž na ni kladená je větší než regenerační schopnosti, dochází k poškozování a to se projeví snížením její výšky, někdy až na kost, která na to reaguje bolestivostí. Po 40. roce věku odolnost chrupavek klesá a chrupavčitá vrstva v namáhaném kloubu se ztenčuje. Avšak už neplatí, že se jedná o nemoc, která souvisí pouze se stářím. Mladší nemocní nejsou výjimkou a to především kvůli přetěžování kloubů při sportování.

Artróza je dlouhotrvající, pomalu se vyvíjející onemocnění kloubů, na základě opotřebení kloubní chrupavky.

Příznaky osteoartrózy

 • citlivost na chlad
 • ztuhlost kloubů, zejména ráno
 • bolest kloubů při pohybu i v klidu
 • zhoršení pohyblivosti

Léčba bolesti kloubů a artrózy

 • Symptomatické léky (IBALGIN, NALGESIN, VOLTAREN) Zmírňují bolest, zánět a mohou zlepšovat funkci kloubů. Jejich účinek je však krátkodobý a trvá pouze po dobu podávání a mají různé nežádoucí účinky, a to hlavně vznik žaludečních vředů a nežádoucí vliv na srdce.
 • Chondroprotektiva – jsou vhodné pro sportovce a pro lidi, kteří mají vyšší fyzickou zátěž a riziko artrózy je u nich zvýšené. Používají se i u méně závažných stupňů artrózy. Začínají účinkovat až po delší době a účinek přetrvává ještě 2-3 měsíce po skončení kúry.
 • Glukosamin sulfát (GOOL, BAYFLEX) působí tak, že povzbuzuje buňky chrupavky k tvorbě kolagenu a ten udržuje chrupavku pružnou.
 • Chondroitin sulfát (CONDROSULF) podstata působení je v tom, že dokáže ovlivnit rovnováhu metabolických dějů, které probíhají v chrupavce. Také váže vodu v tkáních a tím zabezpečuje elasticitu chrupavky. Prokazuje též protizánětlivé účinky a působí aktivně proti látkám, které chrupavku poškozují.
 • Kolagen  je tělu přirozená látka a je strukturální součástí kostí, chrupavek a šlach. Zdrojem mohou být různé doplňky stravy.

Pro zdraví je důležité kromě vhodných léků na bolest kloubů také přiměřený pohyb. Rychlá chůze nebo plavání kloubům neublíží, naopak je posílí.

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Klouby
  14. 12. 2019

  Co na bolest kloubů kolen

  Dobrý den mám prosbu... přítelkyně byla teď 2 roky na mateřské a po dvou letech se vrátila zpět do práce kde dělá každý den 5 hodin..... Má namáhavou práci za těch 5 hodin udělá nebojím se říct tak 100 až 150 dřepu... Dává zboží do regálů a začali ji po měsíci strašně bolet kolena.... Když si na koleno sáhnu a přítelkyně pokrčí koleno přijde mi jako by v koleni skřípalo nebo vrzalo.... Myslím si že asi ubývá mazivo v koleni....je na to něco děkuji

  Dobrý den,
  obvykle jsou vrzání či křupání pouze zvukovým fenoménem, který nic neznamená. Pokud jsou však tyto zvukové projevy spojené s bolestí, pak je vhodné vyhledat odbornou radu ortopeda. Přítelkyně může po dobu než se objedná ke specialistovi, vyzkoušet například léčivý přípravek Condrosulf nebo Bayflex, které obsahují jako účinné látky chondroprotektiva, která mohou pomoci s úlevou od bolesti a zlepšit hybnost postiženého kloubu. Pro rychlou krátkodobou úlevu je také možné kolena natírat například Voltarenem. Vhodné by bylo taktéž snížit zátěž kloubu, tak aby měl kloub šanci se zahojit. 
  CONDROSULF 400MG tvrdé tobolky 180
  VOLTAREN FORTE 20MG/G gely 100G

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník BENU Beroun

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.