Co je tenisový loket a co pomáhá?

CO JE TENISOVÝ LOKET A CO POMÁHÁ?

Tenisový loket je onemocnění šlach a svalových úponů, pomocí kterých se svaly připínají je kostem. Jak název napovídá, jde především o oblast lokte, postižené mohou být taktéž i jiné šlachy, jako třeba na rameni, zápěstí anebo koleni. Příčinou jsou opakované stereotypní jednostranné pohyby, jako jsou šroubování a používání pracovních nástrojů, práce v zahradě, fyzicky náročná práce a také i práce s myší u počítače nebo psaní. Ve šlachách vznikají mikrotraumata, která způsobují bolest. Dříve se mu říkalo loket písařský, existuje také loket oštěpařský nebo golfový. Rozdíl je pouze v tom, které šlachy jsou přetížené. Tenisový loket paradoxně vůbec nepostihuje tenisty, a to díky vhodně zvolenému tréningu a správné technice odpalu. Léčba spočívá především ve změně režimu.

  • Články o zdraví

Příznaky tenisového lokte Příznaky tenisového lokte

Typickým příznakem tenisového lokte je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která se může šířit a vystřelovat do ramene nebo předloktí. Místo je oteklé a kůže teplejší než ostatní klouby. Bolest se projevuje akutně především při zatížení pohybem, při zvedání věcí a silovém zatížení.

Pokud se potíže neléčí a trvají více jak 6 týdnů, přecházení do chronického stavu, kdy pociťujete bolest při jakémkoliv pohybu ruky, zvedání předmětů a uchopení.

Diagnostika probíhá u lékaře, ale doma si můžete pomoci jednoduchým testem, tzv. stress testem třetího prstu. Pacient tlačí 3. prst postižené končetiny do natažení proti odporu, což vyvolá bolestivost v oblasti loktu. Při neléčení akutních potíží hrozí ochabnutí svalů zápěstí a prstů ruky, které zajišťují pohyb natáhnutí a stáhnutí.

Co pomáhá na tenisový loket Co pomáhá na tenisový loket

Léčba tenisového lokte je komplexní a vyžaduje kromě léků i režimová opatření, aby se svalové úpony mohly zregenerovat. Už při prvních potížích a pocítění píchavé bolesti v lokti je důležitý klidový režim. Aby se svaly ruky co nejméně namáhaly, zafixujte si ruku vhodnou ortézou na tenisový loket. V teplém místě probíhá lokální zánět, proto je vhodné loket taky chladit chladivým polštářkem. Proti otokům můžete přikládat i octanové zábaly.

Tato opatření jsou samozřejmě jen dočasné. Pokud nemůžete změnit pohybové stereotypy kvůli práci, po čase by se bolest lokte opět vrátila. Proto vsaďte na pravidelné speciální cvičení, kdy se zátěž na šlachy vyrovná a protáhnou se. V tomto případě rozhodně nedoporučujeme experimentovat a zkoušet různé domácí cviky na tenisový loket podle videa. Zranění byste si mohli ještě více prohloubit. Vyhledejte raději fyzioterapeuta, který vám ukáže cviky přímo vám na míru a zohlední i další pohybová omezení. Navíc vám může doporučit i fyzikální terapie urychlující hojení, jako jsou ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, terapie teplem anebo chladem.

Jak léčit tenisový loket Jak léčit tenisový loket

Bolest a zánět tlumí analgetika – léky proti bolesti a zánětu. Protože jde o léčbu trvající delší dobu je vhodnější topická aplikace ve formě gelu nebo krému. Působí lokálně v místě bolesti a nedráždí žaludek. Pro úlevu od bolesti použijte gel Voltaren anebo Ibalgin, které obsahují léčiva působící proti bolesti. Účinek proti bolesti má také šťáva z kostivalu v masti vhodné na tenisový loket - Traumaplant.

Pokud se po 6 týdnech stav nezlepší a bolest prochází do chronické, je doporučena operace a následná rekonvalescence.


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.