Co je tenisový loket a co pomáhá?

CO JE TENISOVÝ LOKET A CO POMÁHÁ?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Tenisový loket je onemocnění šlach a svalových úponů, pomocí kterých se svaly připínají je kostem. Jak název napovídá, jde především o oblast lokte, postižené mohou být taktéž i jiné šlachy, jako třeba na rameni, zápěstí anebo koleni. Příčinou jsou opakované stereotypní jednostranné pohyby, jako jsou šroubování a používání pracovních nástrojů, práce v zahradě, fyzicky náročná práce a také i práce s myší u počítače nebo psaní. Ve šlachách vznikají mikrotraumata, která způsobují bolest. Dříve se mu říkalo loket písařský, existuje také loket oštěpařský nebo golfový. Rozdíl je pouze v tom, které šlachy jsou přetížené. Tenisový loket paradoxně vůbec nepostihuje tenisty, a to díky vhodně zvolenému tréningu a správné technice odpalu. Léčba spočívá především ve změně režimu.

 • Články o zdraví
 • Pohyb

Příznaky tenisového lokte Příznaky tenisového lokte

Typickým příznakem tenisového lokte je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která se může šířit a vystřelovat do ramene nebo předloktí. Místo je oteklé a kůže teplejší než ostatní klouby. Bolest se projevuje akutně především při zatížení pohybem, při zvedání věcí a silovém zatížení.

Pokud se potíže neléčí a trvají více jak 6 týdnů, přecházení do chronického stavu, kdy pociťujete bolest při jakémkoliv pohybu ruky, zvedání předmětů a uchopení.

Diagnostika probíhá u lékaře, ale doma si můžete pomoci jednoduchým testem, tzv. stress testem třetího prstu. Pacient tlačí 3. prst postižené končetiny do natažení proti odporu, což vyvolá bolestivost v oblasti loktu. Při neléčení akutních potíží hrozí ochabnutí svalů zápěstí a prstů ruky, které zajišťují pohyb natáhnutí a stáhnutí.

Co pomáhá na tenisový loket Co pomáhá na tenisový loket

Léčba tenisového lokte je komplexní a vyžaduje kromě léků i režimová opatření, aby se svalové úpony mohly zregenerovat. Už při prvních potížích a pocítění píchavé bolesti v lokti je důležitý klidový režim. Aby se svaly ruky co nejméně namáhaly, zafixujte si ruku vhodnou ortézou na tenisový loket. V teplém místě probíhá lokální zánět, proto je vhodné loket taky chladit chladivým polštářkem. Proti otokům můžete přikládat i octanové zábaly.

Tato opatření jsou samozřejmě jen dočasné. Pokud nemůžete změnit pohybové stereotypy kvůli práci, po čase by se bolest lokte opět vrátila. Proto vsaďte na pravidelné speciální cvičení, kdy se zátěž na šlachy vyrovná a protáhnou se. V tomto případě rozhodně nedoporučujeme experimentovat a zkoušet různé domácí cviky na tenisový loket podle videa. Zranění byste si mohli ještě více prohloubit. Vyhledejte raději fyzioterapeuta, který vám ukáže cviky přímo vám na míru a zohlední i další pohybová omezení. Navíc vám může doporučit i fyzikální terapie urychlující hojení, jako jsou ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, terapie teplem anebo chladem.

Jak léčit tenisový loket Jak léčit tenisový loket

Bolest a zánět tlumí analgetika – léky proti bolesti a zánětu. Protože jde o léčbu trvající delší dobu je vhodnější topická aplikace ve formě gelu nebo krému. Působí lokálně v místě bolesti a nedráždí žaludek. Pro úlevu od bolesti použijte gel Voltaren anebo Ibalgin, které obsahují léčiva působící proti bolesti. Účinek proti bolesti má také šťáva z kostivalu v masti vhodné na tenisový loket - Traumaplant.

Pokud se po 6 týdnech stav nezlepší a bolest prochází do chronické, je doporučena operace a následná rekonvalescence.

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vitamíny a minerály
  22. 08. 2019

  Loket-zlomenina

  dobrý den, léčím zlomeninu lokte (fraktura hlavičky radia) a chtěla bych radu zda by mi mohla pomoci k dobrému doléčení nějaká kloubní výživa, pokud ano kterou byste mi doporučili? Mockrát děkuji

  Dobrý den,
  kloubní výživy ovlivňují pouze chrupavku a zánětlivé procesy probíhající přímo v kloubu, nemají vliv na kost. Zaměřil bych se tedy spíše na vápník a případně i další minerály důležité pro kosti. Například CALTRATE PLUS nebo CALCICHEW D3 pomohou. Dávkuje se vždy 1 tableta večer klidně po dobu třech měsíců.
  CALTRATE PLUS potahované tablety 30
  CALCICHEW D3 500MG/200IU žvýkací tableta 60

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník BENU Beroun

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Homeopatie
  06. 05. 2020

  homeopatie na loket

  Dobry den.Jake homeopatika doporucite po zkusenostech na tenisovy loket,bolest rok a pul.Dekuji

  Dobrý den,

  na tenisový loket bych doporučila následující homeopatii:

  Pokud vaše bolest přetrvává je první volbou při zánětu a akutních bolestech homeopatický lék ARNICA MONTANA 15 CH. Užívejte 5 granulí 2x denně po dobu 5 dnů. Ke zlepšení pohybu Vám pomůže RHUS TOXICODENDRON 15 CH Užívejte 5 granulí 2x denně po dobu 3 týdnů. Pokud bolest neustoupí ani při delším pohybu a každý váš pohyb vyvolává bodavé bolesti užívejte BRYONIA 15 CH v dávce 5 granulí 2x denně po dobu 3 týdnů.

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • David K. 09. 7. 2020 5

  Mě nejvíce pomohly běžné rehabky a po večerech matlání Voltarenem. než jsem se ale dal do kupy byl půl rok pryč.