Co je herpes - opar?

CO JE HERPES - OPAR?

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Herpes, jinak řečeno opar, je infekční onemocnění zapříčiněno herpetickým virem. Nositelem a přenašečem viru je člověk a mnohdy jím může být díky silné imunitě i bez toho, aniž by se u něj infekce nějak projevila.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka
 • Nemoci

Dva typy viru Herpes Dva typy viru Herpes

Virus herpes se vyskytuje ve dvou formách, jako Herpes virus simplex a Herpes virus zoster. Herpes virus simplex má dokonce dva poddruhy a to HSV-1 a HSV-2. Přitom HSV-1 je virus projevující se na horní polovině těla. Přenáší se slinami, kapénkami ve vzduchu a přímým kontaktem s nemocným. Nejvážnější nemocí, kterou tento virus způsobuje, je encefalitida a meningitida. Virus HSV-2 se projevuje v oblasti genitálií a přenáší se sexuální cestou nebo při porodu z matky na dítě. Pokud jste jednou nakažení herpetickým virem, je vysoce pravděpodobné, že se infekce v budoucnosti vrátí. Stačí snížená imunita, horečka, nadměrné UV záření nebo stres a virus se aktivuje a začne se množit. Po nakažení se nemusí projevit infekce hned, ale může čekat i několik let.

Opar na rtu Opar na rtu

Onemocnění způsobené virem Herpes simplex se projevuje nejčastěji na rtech jako herpes labialis. Od nákazy nebo aktivace viru může uplynout doba 2-5 dní bez příznaků.

 • Nejdříve na rtu cítíte mírné brnění, pálení a teplo. Postupně začíná být místo oteklé a zarudlé, navíc můžete mít i horečku. Již v tomto stádiu je na místě sáhnout po krému s obsahem virostatika, jako jsou Herpesin nebo barevně tónovaný Vectavir. Důležité je mazat postižené místo každé 4 hodiny takovým množstvím krému, které se ihned vstřebá. Není potřeba dělat z krému bílé tečky, proces hojení to neurychlí. Před a po aplikaci si umyjte důkladně ruce mýdlem, abyste zabránili dalšímu rozšíření. 
 • Pokud se virus množí rychleji, než stihnete zahájit léčbu, projeví se na rtu jako drobné bolestivé puchýřky naplněné žlutou tekutinou. I v tomto stádiu se dají vaše rty ještě zachránit a to použitím léku Zovirax Duo. Kombinuje se tady virostatikum a protizánětlivá látka hydrocortison, což zvyšuje účinek. Vysušení podpoříte i přípravky s obsahem zinku, jako třeba Miraclean. K dispozici jsou taky kosmetické přípravky s obsahem konopí Cannaderm serum podporující regeneraci pokožky. Léčbě oparu na rtu pomáhají i náplasti na opary nebo filmogely. Fungují na principu vlhkého hojení, protože odvádějí přebytečnou vlhkost a vytvářejí vhodné prostředí pro hojení. Zabraňují propuknutí výsevu nebo urychlují hojení puchýřků. Navíc jsou vhodné i pod rtěnku, čímž se vám podaří herpes diskrétně zamaskovat. Náplast je nutné obměňovat 3× denně a aplikovat na suché a nemastné místo, aby lépe držela na místě. 
 • Po několika hodinách až dnech neléčené a neošetřené puchýřky začínají postupně schnout a na rtu se vytvoří nepříjemný strup, který může navíc opakovaně praskat a strhávat se, což jen prodlouží a komplikuje délku hojení. V tomto stádiu je vhodné na urychlení hojení použít Hemagel, kalciovou mast nebo Bepanthen.

Kromě rtu se může méně často opar projevit i v oku, na dásních nebo vnitřní straně tváří. To se ale nepokoušejte léčit doma sami a raději běžte hned k lékaři.

Genitální opar Genitální opar

Původcem infekce v oblasti genitálií je HSV-2, projevující se na dolní polovině těla. Genitální opar je vysoce infekční. Přenést se může nejen pohlavní stykem, ale i infikovaným prstem, žínkou nebo osuškou. Zlou zprávou je, že před přenosem viru herpes neochrání na 100 % ani prezervativ

 • Nejdřív se začne infekce projevovat pálením, svěděním a zarudnutím sliznice v oblasti genitálií, konečníku a vnitřních stehen. 
 • Po pár hodinách se vytvoří drobné puchýřky a bolestivé vřídky. Kromě těchto lokálních projevů infekce mohou doprovázet příznaky jako je únava, malátnost, teplota a zduřelé uzliny. Léčba v tomto případě je náročnější vzhledem k místu výskytu a ploše výsevu. Nutná je návštěva lékaře, který předepíše antivirotika v tabletách na jejich systematické užívání. Pomoci mohou i lokální krémy s obsahem virostatika, ale jako jediný lék nejsou dostatečně účinné. Včasné nasazení léků zkrátí dobu výsevu, zabrání zhoršení stavu a dalšímu šíření puchýřků po těle. Nezabrání ale propuknutí infekce někdy v budoucnosti. Na lokální ošetření můžete použít kosmetické přípravky s obsahem zinku, jako třeba Imazol krémpasta, tekutý pudr bez mentolu nebo Sudocrem. Zinek puchýřky vysuší, pokožku zklidní a utiší svědění i pálení.

Jak zabránit šíření infekce oparu Jak zabránit šíření infekce oparu

Abyste zabránili šíření infekce v průběhu léčby, je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

 • Myjte si často ruce, pořádně mýdlem a vlažnou vodou. Především je to nutné po aplikaci krémů na puchýřky a po kontaktu s infikovanou pokožkou. Pro 100% virucidní účinek můžete používat Sterillium gel využívaný hojně ve zdravotnictví.
 • Mějte svůj ručník a dbejte, aby ho nepoužívali další členové rodiny.
 • Vyhněte se návštěvám koupaliště, sauny nebo podobným zařízením.
 • Vynechte rtěnky nebo balzámy na rty, i takto se může virus přenášet.
 • Buďte zodpovědní vůči svému sexuálnímu partnerovi. Před šířením herpetického viru částečně pomůže ochránit prezervativ. Platí to ale pouze v případě, že latex pokryje celou plochu puchýřků.

Podpora imunity při opakovaných oparech Podpora imunity při opakovaných oparech

Pokud jste náchylní na časté opakování oparu nebo se chcete projevů rychleji zbavit, je na místě podporovat svůj imunitní systém za pomocí doplňků stravy. Mějte dostatek vitamínů C, D, B12, B6, zinku a selenu, které přispívají k normální funkci imunitního systému. K dlouhodobému užívání jsou vhodné i některé bylinné preparáty s obsahem třapatky, také známé jako echinacea. Ta podporuje přirozený obranný systém našeho těla. Nejvíce důležitý je ale pro prevenci dostatečný klid a odpočinek. Odložte cvičení i fyzickou námahu, aby tělo mělo dostatek energie se regenerovat.

Pásový opar Pásový opar

Virus varicella zoster také patří mezi herpetické viry a projevuje se jako nemoc plané neštovice. Neštovice jsou typické pro dětský věk a projevují se výsevem puchýřků, které se lokálně ošetřují, a není nutná návštěva lékaře. Po prvním překonání nemoci se vám virus neštovic tímto způsobem neprojeví, ale zůstává uložený v těle v nervových buňkách spinálních ganglií podél páteře. V pozdějším věku, v období výrazné imunodeficience, stresu, při nádorovém onemocnění nebo vyčerpání organismu se virus začne množit podél nervů na trupu. Kůže začne nejdřív pálit, svědit, je začervenalá a může i bolet. Postupně se začnou projevovat typické puchýřky a bolest nervu se zesiluje. Někdy jsou bolesti velmi silné a trvají i několik let po zahojení bez objasněné příčiny. Po 2-7 dnech puchýřky zasychají a mění se na krusty. Pokud začněte pozorovat některý z příznaků naznačující pásový opar, nečekejte a navštivte lékaře. Léčba totiž nejlépe zabere, když se nasadí do 24 hodin od prvních příznaků. Včasné nasazení léčby snižuje i výskyt bolesti nervů. Předepíše vám antivirotikum v tabletách nebo jeho injekční formu. Na lokální ošetření jsou vhodné přípravky s obsahem zinku, které vysušují puchýřky a zmírňují pocity svědění.

Pásový opar

Možnosti prevence pásového oparu

Herpetické infekce nepatří k těm, kterým se dá 100% předcházet. Důležitá je především správná hygiena a pravidelné mytí rukou. Před vypuknutím infekce nás ochrání náš imunitní systém, který je vhodné posilovat v sychravém období a při oslabení organismu.

Vše na opary a afty

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  • Těhotenství a kojení
  22. 04. 2020

  Herpes při kojení

  Dobrý den, vrátil se mi po několika letech genitální herpes, jak ho mohu léčit při kojení? (dítě 7 měsíců) Četla jsem, že Herpesin tablety se při kojení nesmí. Je možné použít Herpesin mast? Opar už praskl, tak mě napadl i Sudocream na vysušování? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  Herpesin tablety jsou vázány na lékařský recept a je tedy na lékaři, zda by Vám je podle stavu onemocnění předepsal. Kontraindikováno to není, ale rizika pro kojence nelze vyloučit. Mast Herpesin můžete používat a to 5x denně ve 4 hodinových intervalech po dobu 5 dnů (v noci 8 hodin spíte a nemažete). Sudocream též vhodná varianta. Doporučila bych 4x denně cucat homeopatii Engystol. Nechat tabletu volně rozposti v ústech pod jazykem a posléze 10 min nic nejíst a nepít.
  Zvyšujte imunitu vitamíny nebo jinými přípravky. Herpetické onemocnění je celoživotní a propuká při jakémkoliv oslabení organismu.

  ENGYSTOL neobalené tablety 50
  HERPESIN 50MG/G krém 5G

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Aleš W. 14. 7. 2020 5

  Jo tak já jsem ten případ, kdy mě herpes každý rok dostihne. A na obličeji a pořádně. Vždy to je na horách, jedu tam vyčerpaný, na horách moc nespíme a já se snadno spálím. A ze spálení to pak přejde do pořádného herpesu. Ještě že za ty roky mám od doktorů mastičky a léky, které preventivně tahám sebou, takže to už umím podchytit hned ze začátku.