Jak vypadají neštovice a jak na ně?

JAK VYPADAJÍ NEŠTOVICE A JAK NA NĚ?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Neštovice jsou infekční onemocnění, které způsobuje virus. Každý, kdo se s nimi už u svých dětí setkal ví, že existují dva typy tohoto onemocnění. Neštovice pravé (Variola vera) jsou velice nebezpečné onemocnění, na které ve 20. století zemřelo miliony lidí. Díky zavedení povinného očkování v té době se daří v současnosti udržovat zdraví a v populaci se už nevyskytují.

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky
 • Nemoci

Závažnost planých neštovic Závažnost planých neštovic

Druhým typem jsou plané neštovice, které jsou typické pro dětský věk. Původcem je virus Varicella zoster, který patří mezi herpetické viry. Virus se přenáší kontaktem s nemocným, protože se nachází v sekretu puchýřků. Virus je také přenosný kapénkami ve vzduchu. Pokud jste v místnosti s nemocným máte tedy velkou pravděpodobnost, že neštovicemi onemocníte. Člověk je nakažlivý jeden nebo dva dny před tím, než se vysejí vyrážky na kůži a po propuknutí příznaků ještě další týden. Nejčastěji se nemocí nakazí děti v předškolním a školním věku, ale není výjimkou nákaza neštovicemi v dospělosti. Neštovice jsou nebezpečné především pro těhotné ženy, protože vir přestupuje do plodové vody a může vážně poškodit zdraví dítěte.

Nechat se očkovat proti planým neštovicím? Nechat se očkovat proti planým neštovicím?

Tak jako u dalších vysoce nakažlivých virových onemocněních se můžete i proti planým neštovicím nechat očkovat. Očkování patří mezi nepovinné, ale doporučené. Provádí se v ordinacích dětského nebo praktického lékaře, případně v očkovacích centrech vakcínou Varilrix. Očkovat je možné děti od 9 měsíců a do 12 let, které dostanou 1 vakcínu. Starší děti a dospělí se očkují dvěma dávkami s odstupem nejméně 6 týdnů. Vakcína na plané neštovice snižuje také riziko vzniku pásového oparu i v pozdějším věku.

Jak se plané neštovice projevují? Jak se plané neštovice projevují?

Jejich inkubační doba je 2-3 týdny. To znamená, že po tuto dobu je virus už v těle hostitele, ale neprojevují se příznaky nemoci. Po vniknutí viru do těla se množí ve sliznici dýchacích cest, dále putuje krevním oběhem a v lymfatických drahách. Už v této fázi se dítě může cítit unavené a většinou má i zvýšenou teplotu. Průvodním příznakem je často bolest hlavy, rýma a celkové nechutenství. Na těle se objevují červené skvrnky. Místo, kde se chystá puchýřek projevit může nejdříve 1-2 dny svědit, a pak se objeví výsev v podobě puchýřků naplněných tekutinou. Na začátku je tekutina čirá, později se mění na zakalenou. Nejvíc puchýřů najdete na trupu a hrudníku, nevynechají ale ani tvář, oční víčka a vlasovou část. Na končetinách je jich méně. Nebezpečnější je výsev na sliznici úst nebo genitálií. Postupně se objevují ve vlnách v rozmezí 2-6 dní, proto na těle můžeme ve stejnou chvíli pozorovat nové pupínky a již zasychající stroupky. 

Jak vypadají puchýře neštovic

Drobné puchýře – které teprve vznikají a strupovité, velké, které zanikají.

Jak léčit neštovice? Jak léčit neštovice?

Puchýřky silně svědí a je důležité aby se nemocný škrábal co nejméně. Nejen že se tím horší hojení puchýřků a trvá delší dobu, ale také se zvyšuje riziko bakteriální nákazy v rozškrábaném místě a tedy i vzniku jizev. Jelikož jde u neštovic o virové onemocnění, podávání antibiotik nemá smysl. Léčí se pouze symptomaticky a to tak, že se ošetřují puchýřky. Ty by měly co nejrychleji zaschnout a vysušit se. Proto je ideální je natírat tekutým pudrem. Existuje i varianta s mentolem, který místo lokálně znecitliví a pomáhá proti svědění. Podobně působí i přípravek Tanno Hermal lotio. Proti svědění je možné podat i antihistaminika – pro děti kapky Fenistil nebo Claritine pro dospělé. Tyto léky mají sedativní účinek a pomohou lépe usnout a puchýřky si v noci neškrábat. Zvýšenou teplotu je možné tlumit běžně užívanými léky proti bolesti, jako jsou Panadol nebo Nurofen. Vhodnou alternativou pro zmírnění svědění a k vysušení puchýřků je i 100% tea tree oil, který se nanáší stejně jako tekutý pudr na každý puchýř zvlášť. Při ošetření citlivých částí sliznic jej nařeďte 1:5 s vodou.

Jak zvládnout období neštovic  Jak zvládnout období neštovic 

 • Koupání a máčení puchýřů neštovic není vhodné. Nemocného je lepší krátce a rychle osprchovat a následně opatrné osušit přikládáním ručníku, aby se puchýřky neporušily. 
 • Noste pohodlné oblečení a zvláště dětem dávejte bavlněné kojenecké oblečení, které nebude pokožku dráždit.
 • Až do zaschnutí všech puchýřků nechte nemocného doma. To trvá přibližně 14 dní. Nejenže tím zamezíte šíření viru neštovic, ale také dítě chráníte před další infekcí. V tomto období je totiž imunita oslabená a může dojít k nákaze další nemocí.
 • Pokud nemá nemocný další zdravotní komplikace, není nutná akutní návštěva lékařské ordinace. Alternativou může být telefonická konzultace a upovědomení lékaře. Zabráníte tak dalšímu šíření viru, obzvlášť v dětském kolektivu.
 • Dbejte na čistotu rukou a krátce ostříhané nehty. To má největší vliv na další zanícení škrábaných puchýřů.
 • Nevystavujte zbytečně dítě přímému slunci. Pot, horko a sluneční záření zhoršují průběh onemocnění.


Ten, kdo překonal neštovice jednou, má už celoživotní imunitu a při dalším setkání imunitního systému s virem s ním dokáže sám bojovat. Po překonání nemoci se ale virus ukládá v gangliích nervových buněk, kde přecházení do latentního stádia. V pozdějším věku a při oslabené imunitě se nákaza projevuje i jako pásový opar.

Vše pro problémy s kůží Vše na opary

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  06. 05. 2020

  Co je lepší na neštovice nežli pudr?

  Dobry den, dcera ma nestovice. Bohuzel se mi nedari ji nanest pudr, vzdy ho bud setre nebo mi u mazani hrozne krici. Neexistuje nejaky pripravek, kterym bych ji rychle namazala cele telo? To by nebyl problem, je zvykla ma mazani po koupeli.Dekuji

  Dobrý den,

  u neštovic se používá i přípravek Tanno-Hermal lotio, který má stejné účinky ale lepší přilnavost než klasický pudr.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr.Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  06. 05. 2020

  Co použít na neštovice?

  Dobrý den.Syn 5 let má neštovice.Je nějaký přípravek aby ho to nesvědilo krom Fenistilu?
  Předem děkuji za odpověď.

   Dobrý den,
  Fenistil při planých neštovicích můžete použít jak zevně, tak vnitřní kapky. Kapky na vnitřní užití syna zklidní a utlumí svědění, dávkují se 2kapky na 1kg tělěsné hmotnosti na den rozdělené do tří dávek. Fenistil gel působí stejně a navíc i ochladí svědící pokožku. Dále se často  používá ViraSoothe chladící gel na neštovice, který předchází vzniku jizev po neštovicících.  Nebo Tanno-Hermal lotio, které přináší také citelnou úlevu při svědění a navíc napomáhá hojení puchýřků. Dítě můžete krátce osprchovat, pokožku nijak nedráždit jen lehce osušit. Někdy se také doporučuje krátká koupel ve vývaru z heřmánku.

  Tanno-Hermal lotio

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  21. 04. 2020

  Jak se zbavit jizev po neštovicích?

  Dobrý den, má skoro 6 měsíční dcerka má v obličeji hluboké jizvy po neštovicích. Hlavně nad kořenem nosu mezi očičkama. Co byste doporučovali na promazávání vzhledem k tomu, že je to tak malé dítě a že je to v blízkosti oka..? A navíc jaký opalovák bez parabenů apod. při takovém problému..? Moc děkuji za odpověď! Hezký den.

  Dobrý den,

  pro tak malé děti a na jizvy v oblasti očí je těžké najít nějaký produkt. Bohužel neznám produkt na oblast očí pro tak malé děti. Ale jejich pokožka se vyvíjí a může si s jizvami poradit. Na pokožku obličeje můžete vyzkoušet například La roche posay Cicaplast. Tento balzám urychluje hojení drobných trhlinek na kůži a obnovuje suchou a popraskanou pokožku. Nebo lze pro miminka koupit Weledu měsíčkový krém. Čistý mandlový a sezamový olej v krému vyživují pokožku a podporují její přirozené funkce, včelí vosk a tuk z ovčí vlny podporují hydrataci pokožky. A doma určitě máte Bepanthen baby mast. Tato mast obsahuje dexpanthenol, který přispívá k obnově přirozené ochranné bariéry citlivé pokožky a udržuje ji jemnou a hydratovanou. Miminka musíme chránit před kontaktem s přímým sluncem, ale to nejde zcela vyloučit. Pro dětskou pokožku, která ještě není tak vyvinutá, se vyrábí přípravky s fyzikálními filtry (minerální látky, pigmenty). Tyto přípravky zůstávájí na pokožce a odráží sluneční paprsky. Přípravky aplikujte na pokožku v dostatečném množství a aplikaci často opakujte - zejména po plavání, zpocení nebo po osušení ručníkem, aby se udržela původní úroveň ochrany.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  La roche posay cicaplast baume B5 40ml
  Weleda měsíčkový dětský krém 75ml

  Bepanthen baby mast 100g
  Daylong baby SPF 30 50ml
  Bioderma photoderm mineral SPF 50 sprej 100g
  Eucerin sun dětské mléko SPF 30 150ml

   

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Mirka M. 09. 7. 2020 5

  Moc děkuji za přehledný článek s tipy, jak se neštovic zbavit.