Co je šestá nemoc a její příznaky u dětí

CO JE ŠESTÁ NEMOC A JEJÍ PŘÍZNAKY U DĚTÍ


 

  • Články o zdraví

Příznaky šesté nemoci Příznaky šesté nemoci

Šestá nemoc má na první pohled znepokojivé projevy. Rychle vzestupující horečku doprovází skvrnitá vyrážka růžové barvy na krku, trupu i končetinách. V některých případech se nemoc projeví jen horečkou a výsev v projevech chybí. Inkubační doba je 6-15 dní. Znamená to, že dítě je po tuto dobu již nositelem viru, ale neprojeví se prozatím žádné příznaky. Následně rychle stoupne teplota a dítě má horečku někdy i kolem 40 °C. U pacientů se mohou objevit i zvětšené uzliny, zánět hrtanu a také příznaky spojené s vysokou teplotou, jako je neklid, průjem a únava. Při klesající horečce se objeví na těle růžový výsev v podobě větších růžových skvrn, trvajících poměrně krátkou dobu. Přibližně za dva až tři dny se růžový exantém zahojí a tím odezní i příznaky nemoci bez následků.

Jak vypadá šestá nemoc u dospělých? Jak vypadá šestá nemoc u dospělých?

Dospělý člověk se šestou nemocí nakazí při oslabené imunitě, pokud se s ní nesetkal už v dětství. Průběh nemoci u dospělých je podobný jako u dětí. U dospělých se ještě přidruží:

  • nechuť k jídlu, 
  • výrazná únava,
  • zduřelé uzliny, 
  • a bolest v krku. 

Kvůli příznakům typickým také pro jiné infekční nemoci, může být nemoc špatně diagnostikována. Nebezpečný je hlavně pro těhotné ženy kvůli vysokým horečkám. Zdravotní stav nasvědčující této nemoci je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Léčba šesté nemoci Léčba šesté nemoci

Nemoc se léčí symptomaticky. Na snížení horečky podejte antipyretikum, lék s obsahem účinné látky paracetamol nebo ibuprofen. Dítěti zabezpečte dostatečný příjem tekutin, klid a pohodlné oblečení. Při vysoké horečce může docházet k febrilním křečím a léčbu je pak nutné konzultovat s lékařem.

Jak se přenáší šestá nemoc Jak se přenáší šestá nemoc

Šestá nemoc se přenáší kapénkovým způsobem. Znamená to, že virus cestuje v kapénkách slin vzduchem a takto se rozšiřuje na další děti. Před šestou nemocí neexistuje očkování a prevence tkví především v dobré imunitě a dodržování zásad zdravého životního stylu. Dobrou zprávou je, že po překonání nemoci se dítě stane proti ní imunním a nehrozí, že by se nakazilo opakovaně. Virus totiž zůstává v těle, podobně jako jiné herpetické viry. Šestá nemoc je vysoce infekční a šíří se především v dětských kolektivech. Dítě je nakažlivé již v průběhu inkubační doby, kdy nemá žádné příznaky a vy o nakažení virem ani netušíte. Infekčnost končí s odezněním příznaků, tedy po zahojení vyrážky. 

Vše pro imunitu dítěte


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.