Co je šestá nemoc a její příznaky u dětí

CO JE ŠESTÁ NEMOC A JEJÍ PŘÍZNAKY U DĚTÍ

PharmDr. Ivana Lánová

PharmDr. Ivana Lánová

Šestá nemoc je hovorové pojmenování pro tzv. roseola infantum (v překladu dětská růžovka). Můžeme se setkat i s výrazem exanthema subitum. Řadí se mezi infekční onemocnění, které se projevuje typickou vyrážkou. Původcem nemoci je herpes virus HHV-6, kterému se také říká virus šestého typu, z toho byl odvozen i název nemoci. Postihuje především batolata od 6 do 36 měsíců, ve výjimečných případech se nakazí i dospělý.

  • Články o zdraví
  • Děti a maminky
  • Nemoci

Příznaky šesté nemoci Příznaky šesté nemoci

Šestá nemoc má na první pohled znepokojivé projevy. Onemocnění začíná náhle (subitus - latinsky náhlý) vzestupující horečkou, její ústup doprovází skvrnitá vyrážka růžové barvy na především na trupu, někdy i na trupu a končetinách. Typicky se nevyskytuje na obličeji. V některých případech se nemoc projeví jen horečkou a výsev v projevech chybí. Inkubační doba je 5-12 dní. Znamená to, že dítě je po tuto dobu již nositelem viru, ale nemusí se projevit se prozatím žádné příznaky. Následně rychle stoupne teplota a dítě může mít horečku někdy i kolem 39 - 40 °C. Mohou se objevit i zvětšené uzliny, zánět hrtanu a také příznaky spojené s vysokou teplotou, jako jsou febrilní křeče, neklid, průjem a únava. Při klesající horečce se objeví na těle růžový výsev v podobě větších růžových skvrn (exantém), trvajících poměrně krátkou dobu. Přibližně za dva až tři dny se růžový exantém zahojí a tím odezní i příznaky nemoci bez následků.

Jak vypadá šestá nemoc u dospělých? Jak vypadá šestá nemoc u dospělých?

Ačkoli se šestá nemoc objevuje nejčastěji u dětí, může se nakazit i dospělý člověk při oslabené imunitě, pokud se s ní nesetkal už v dětství. Začátek nemoci u dospělých je podobný jako u dětí, začíná vysokou horečkou, při jejímž odeznění se objeví vyrážka. U dospělých se ještě přidruží:

  • nechuť k jídlu, 
  • výrazná únava,
  • zduřelé uzliny, 
  • a bolest v krku. 

Onemocnění často připomíná chřipku a léčba u dospělého člověka může trvat déle než týden.

Kvůli příznakům typickým také pro jiné infekční nemoci, může být nemoc špatně diagnostikována. Šestá nemoc je nebezpečná pro těhotné ženy ,protože vysoké horečky představují riziko pro zdraví plodu. Zdravotní stav nasvědčující této nemoci je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Léčba šesté nemoci Léčba šesté nemoci

Jelikož se jedná o virové onemocnění, léčba je symptomatická. Na snížení horečky podejte antipyretikum, lék s obsahem účinné látky paracetamol nebo ibuprofen. Důležitý je také dostatečný příjem tekutin, klid a pohodlné oblečení. Pokud se objeví febrilní křeče, léčbu je nutné konzultovat s lékařem.

Jak se přenáší šestá nemoc Jak se přenáší šestá nemoc

Šestá nemoc se přenáší kapénkovým způsobem. Znamená to, že virus cestuje v kapénkách slin vzduchem a takto se rozšiřuje na další děti. Proti šesté nemocí neexistuje očkování a prevence tkví především v dobré imunitě a dodržování zásad zdravého životního stylu. Dobrou zprávou je, že po překonání nemoci se dítě stane proti ní imunním a nehrozí, že by se nakazilo opakovaně. Virus totiž zůstává v těle, podobně jako jiné herpetické viry. Šestá nemoc je vysoce infekční a šíří se především v dětských kolektivech. Dítě je nakažlivé již v průběhu inkubační doby, kdy nemá žádné příznaky a vy o nakažení virem ani nevíte. Infekčnost končí s odezněním příznaků, tedy po zahojení vyrážky. 

Vše pro imunitu dítěte

Související produkty

Související produkty


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Pavlína M. 09. 7. 2020 5

    Je prosím možné chytit šestou nemoc v dospělosti při snížené funkci imunity u onkologického pacienta?