Dětskou imunitu ohrožuje kolektiv i sychravé počasí. Jak ji posílit?

DĚTSKOU IMUNITU OHROŽUJE KOLEKTIV I SYCHRAVÉ POČASÍ. JAK JI POSÍLIT?

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Pokud máte doma dítě, určitě to dobře znáte. Ze školy se vrací s ucpaným nosem, je podrážděné a stěžuje si na bolesti nohou. Vám je ihned jasné, že následujících několik dní stráví v posteli. Už zase. Dětské kolektivy, které jsou ideálním místem pro množení virů a bakterií, dokáží s imunitou pořádně zatočit. A co teprve, když je venku sychravo? Na obranyschopnost vaší ratolesti má přeci jen vliv počasí. Tady je pár tipů. jak imunitu posílit.

 • Články o zdraví
 • Imunita
 • Děti a maminky

6 minut čtení


Čím je dětská imunita ohrožena nejvíce?  Čím je dětská imunita ohrožena nejvíce? 

Imunita dítěte se začíná vyvíjet ihned po porodu, kdy přichází do styku s prvními antigeny, a v průběhu dospívání se postupně posiluje. První zatěžkávající zkouškou pak prochází v momentě, kdy je dítě umístěno do dětského kolektivu – typicky do školky či základní školy, kde přichází do styku s dosud neznámými mikroorganismy. 

Lékaři se shodují na tom, že největší zátěží je pro dětskou imunitu opakování infekcí, a to hned několikrát během jedné sezóny. Rodiče by proto měli dbát na to, aby jejich potomek chodil dostatečně oblečený, protože nemoc u dětí může propuknout i po lehkém prochladnutí. Je také důležité, aby každou nemoc důkladně „vyleželo“ a nepřecházelo ji. Kromě všeho zmíněného dětské imunitě neprospívá ani časté předepisování antibiotik, jejichž nadměrné užívání brání přirozenému vytváření obranných látek. Navíc u antibiotik hrozí ovlivnění přirozené střevní mikroflóry, která má velmi významný vliv na fungování imunity. Proto se při léčbě antibiotiky doporučuje podávat probiotika na její obnovu.   

Nebezpečí dětských kolektivů

Pobyt v dětském kolektivu, jakým je školka, škola nebo školní družina, představuje asi největší riziko nákazy některou z běžných nemocí. Problém navíc spočívá v tom, že každá z nich má svou inkubační dobu, během které rodič nemoc u dítěte nedokáže poznat a nadále ho tak umisťuje do školky, čímž nemoc nevědomky předává dál. 

Někteří jedinci navíc mohou nákazu pouze šířit, a to bez toho, aniž by u nich příznaky vůbec vypukly. Pokud je imunitní systém vaší ratolesti v dobré kondici, zvládne kontakt s nakaženým bez toho, aniž by se u něj následně projevily příznaky nemoci. V případě, že je imunita oslabena, na cizí patogeny stačit nebude a dítě onemocní.

posilněte dětskou imunitu

Jak nemocem předejít? Jak nemocem předejít?

Jak na kašel u dětí, rýmu nebo bolest v krku? Ideálně prevencí. Konkrétně posilováním imunity, což spočívá v dodržování hned několika zásad.

Dopřejte dítěti vyváženou stravu

Vyvážená skladba jídelníčku je základem silné imunity. Ve stravě vašeho potomka by tak ideálně nemělo chybět: 

 • Ovoce 
 • Syrová zelenina
 • Celozrnné pečivo
 • Luštěniny 

Důležitou složkou jsou také rostlinné oleje, zejména pak olivový, mandlový či sezamový. Z jídelníčku se naopak doporučuje odstranit vysoce zpracované potraviny a bílý cukr, který je vhodné nahradit jeho zdravější alternativou. Například medem, který je zdrojem vitamínů, minerálů a prospěšných enzymů. Klíčová je také pestrost stravy, myslete proto na dostatečný přísun rýže, jater (přirozený zdroj železa, zinku, vitamínů rozpustných v tucích a bílkovin), masa (hlavně rybího) a třeba i česneku. 

Chce to vitamíny a minerály Chce to vitamíny a minerály

Další důležitou složkou, která by vašim potomkům v období chřipek rozhodně neměla chybět jsou vitamíny a minerály pro děti. Kromě vitamínů C byste měli dbát také na dostatečný příjem:

 • Vitamínů B, které kromě podpory látkové přeměny přispívají také ke správné funkci imunitního systému
 • Vitamínu D, jenž významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu, je také důležitý pro správnou stavbu kostí a zubů a podporuje rovněž imunitní systém
 • Železa, které má většina z nás spojené s krví, jíž je součástí, podporuje však i obranyschopnost
 • Zinku, jenž kromě vzhledu kůže, vlasů a nehtů ovlivňuje také imunitu
 • Selenu, který příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, činnost jater i štítné žlázy

Důležitý je i dostatek spánku Důležitý je i dostatek spánku

Obranyschopnost dětského organismu lze rovněž posílit dostatkem kvalitního spánku. V tomto případě navíc platí rovnice, že čím mladší děti jsou, tím více spánku potřebují. Takže zatímco batolata by měla spát až 13 hodin denně, předškolákům stačí zhruba o tři hodiny méně. A proč je spánek tak důležitý? Je to nepostradatelný způsob relaxace lidského organismu, během kterého dochází k ozdravným procesům a regeneraci.

Nepodceňujte hygienu Nepodceňujte hygienu

Umývání rukou po pobytu venku i po návštěvě toalety by mělo být samozřejmostí, stejně tak i po hraní si se zvířaty. To stejné platí i pro pobyt v dětských kolektivech. Vyzvedli jste vaše dítě z dětského koutku nebo dětského hřiště? Šup s ním k umyvadlu. Kromě toho, že jsou místa, kde se koncentruje větší množství dětí, ideální pro sociální rozvoj vašeho potomka, představují také skvělé prostředí pro viry a bakterie. Zvláště v období chřipek byste proto hygienu rozhodně neměli podceňovat

V souvislosti s aktuálním děním a možným opětovným nařízením nošení roušek ve vnitřních prostorech, což se týká i dětí v některých částech škol, je třeba se zamyslet nad tím, jak děti ochránit. Jednorázové roušky jsou určeny především pro ty, kteří je nosí delší dobu v kuse a mění si je nejdéle po 3-4 hodinách. Vydechovaným vzduchem vlhnou a vlhká rouška ztrácí svoji účinnost. 

 

Pro děti jsou vhodnou alternativou roušky látkové. Mají hned několik benefitů:

 • dají se prát a žehlit, tedy používat opakovaně (odpadají větší pořizovací náklady),
 • stačí jich mít jen několik na střídání – každý den dostane dítě roušku čistou,
 • jejich barvu a design můžete přizpůsobit potřebám dítěte a udělat z nich vhodný doplněk jejich outfitu.

Pro ochranu však nestačí jen nošení roušek. Je třeba dodržovat základní hygienická pravidla. Důkladně děti upozorněte, aby si pravidelně myly ruce mýdlem a teplou vodou. Do tašky jim můžete pro jistotu přibalit i malé balení dezinfekčního gelu.

Nezapomínejte na pobyt na čerstvém vzduchu Nezapomínejte na pobyt na čerstvém vzduchu

Kromě pobytu na slunci, díky kterému organismus získá důležitý vitamín D, hraje v zimních měsících podstatnou roli také čerstvý vzduch. Ten napomáhá prokrvení dýchacích cest i očních a ušních sliznic, čímž se znatelně zvyšuje jejich odolnost. Pomoci v tomto ohledu může i zvlhčování nosní sliznice. Na to jsou vhodné roztoky s obsahem mořské vody. S pobytem venku pak souvisí i pravidelný pohyb, který má na obranyschopnost dítěte rovněž pozitivní vliv. 

Co když je dítě nemocné příliš často?   Co když je dítě nemocné příliš často?  

Dodržujete téměř všechny zmíněné zásady, ale váš potomek přesto stůně každý měsíc? Nemoc navíc trvá déle než týden? Možná byste měli zvážit návštěvu pediatra. Ten vám pravděpodobně doporučí imunologické vyšetření. Nemusíte se však dopředu strachovat. To, že vaše dítě onemocní častěji, než je běžné, nemusí automaticky znamenat, že má sníženou imunitu. 

Může se jednat pouze o následek špatných režimových opatření v kombinaci s rizikovým „školkovým“ věkem dítěte. A pokud je vaše ratolest navíc jedináček, je k bakteriím a virům náchylná ještě o poznání více. Druhorozené děti se oproti nim adaptují lépe, protože je jejich imunitní systém díky starším sourozencům lépe připraven.

Vyberte vitamíny pro děti Zdravá výživa pro vaše děti

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Imunita
  02. 04. 2020

  Jak kombinovat vitamíny pro děti?

  Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadne kombinovania AMPCare sirup a GUMmY marťanci v jeden deň pre 5,5 ročne dieťa . Je vhodne podávať oba?

  Dobrý den,

  sirup AMPCare obsahuje imunomodulační látky jako jsou betaglukany a extrakty z echinacey a proto bych ho doporučovala užívat v období, kdy je díte nemocné, nachlazené, nebo trpí nějakým zánětem. Echinacea podporuje přirozenou obranyschopnost a díte se tak rychleji zdraví. V období nemoci můžete přidat i želatinové bonbóny (např Marťánci nebo Vibovit) pro doplnění vitamínů. 
  V období, kdy je díte zdravé, je ideální doba nechat pracovat imunitní systém dítěte samostatně a imunomodulační látky nepodávat a na doplnění vitamínů běžnou pestrou stravu doplnit také o želatinové bonbóny. 

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU, K Pérovně

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Imunita
  • Klouby
  21. 09. 2020

  Je rybí tuk zdroj vitamínu D?

  Obsahuje tento produkt, JAMIESON Omega-3 EXTRA 700mg cps.100, i vitamin D? Dle ruznych informaci na internetu by snad mel obsahovat? protoze pry v rybim tuku je prave obsazen i vitamin D, ale nevim, zda tomu spravne rozumim. Dekuji za informaci

  Pěkný den,

  produkt Jamieson omega-3 neboli rybí tuk je opravdu zdrojem vitamínu D, který je důležitý pro mineralizaci kostí a zubů a na podporu imunity. Dále je zdrojem nenasyceným mastných kyselin nazývaných omega 3, patří mezi ně EPA a DHA, které napomáhají v prevenci kardiovaskulárních omenocnění, přispívají k lepší pružnosti cév a pozitivně ovlivňují hladinu krevního tlaku.

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Imunita
  29. 09. 2021

  Posílení imunity

  Dobry den, dostala jsem doporuceni na kravske kolostrum Barny’s kolostrum s beta-glukany a rybi olej Moller’s citron na podporu vitaminu D.
  Chtela bych ten citron, protoze me odrazuje chut te rybiny. Zajimalo by me prosim, zda lze tyto produkty uzivat soucasne, zda se tam nejak neznasobuji davky vitaminu, aby toho nebylo moc a nedoslo k predavkovani. Bylo by to pro moji dceru (v listopadu ji budou 3), je ve skolce a stale nachlazena. Oba produkty jsou od tri let, je to v poradku? Dekuji

  Dobrý den,

  pokud dceři nejsou ještě 3 roky, tak bych tyto přípravky nedoporučila. Pro malé děti je vhodný například sirup multiIMUN, který obsahuje betaglukany z hlívy ústřičné, nukleotidy izolované z kolostra a vitamín C, který přispívá k normální funkci imunitního systému i ke snížení míry únavy a vyčerpání. Neobsahuje konzervační látku. Sirup je vhodný také pro děti od 1 roku. Od Mollers je od 1 roku vhodný Mollers Omega 3 Můj první rybí olej. Dcera může užívat oba přípravky. Posílám odkaz na pěkný článek o imunitě dětí.

  Jak na imunitu?

  S pozdravem,

  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  • Zažívání
  19. 10. 2021

  Probiotika na imunitu

  Dobrý deň, potrebovala by som nejaké proobiootiká na zlepšenie črevnej mikroflóry a imunity a celkovej imunity. Doporučil mi to lekár kvoli častým průjmom, ale neviem, ktoré by boli najvhodnejšie. Ďakujem.
  S pozdravom

  Dobrý večer,

  u častých průjmů lze dlouhodobě užívat registrované léky s obsahem probiotik- např. eubiotikum Hylak forte- užívá se 3krát denně 2 ml při obtížích. Poté se může snížit na polovinu. Lze brát dlouhodobě.

  Z doplňků stravy mohu doporučit např. Swiss naturevia lactobacily 5 imunita nebo Livsane laktoaktivní kapsle se zinkem - obsahují i kmeny u nichž se uvádí kromě podpory trávení i pozitivní vliv na imunitu.

  Přikláním se k užívání ráno cca 20 minut před jídlem. Vhodné je alespoň 3 měsíční podávání.

  Kmeny u niž se uvádí pozitivní vliv na imunitu jsou např. Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus či Bifidobacter animalis.

  Probiotika

  Přeji hezké dny podzimní.
  Mgr. Naďa Spratková
  vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

   

   

   

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  08. 11. 2021

  Bactoral pro děti

  Dobrý den.

  Prosím o pomoc při volbě probiotik Bactoral + vitamin D. Chci je koupit synovi 8 let. Mohu volit přímo tyto? Nechci určitě ty rozpustné sáčky. Není v těchto probiotiká h pro dítě moc vitamínu D? A jsou tedy vhodné přímo pro něj? 

  Děkuji za idpověď

  Dobrý den.

  V přípravku je 5 mikrogramů, tedy 200IU. Dle odborného článku je doporučená dávka dětem ve věku 7-9 let 5 mikrogramů. Přípravek tedy je vhodný pro děti. Naopak kojenci mají vyšší potřebu vitamínu D než dospělí a potřeba pak klesá, protože se přestávají tak rychle prodlužovat kosti. Výrobce si přípravek označuje jako vhodný pro děti od 3 let.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Imunita
  13. 11. 2021

  Imunoglukan nebo Glukánek

  Dobrý den, mohla bych poprosit o radu, který produkt zvolit na podporu imunity pro 4lete dite? Imunoglukan nebo glukanek? Nebo jsou ekvivalentni? Dekuji

  Dobrý den.

  Oba jsou založené na bázi betaglukanů (původ není stěžejní). Imunoglukan je vyvinut a vyráběn na Slovensku fy Pleuran (ho. Agrofert). Byl první, je zavedený, dá se říct, že kvalitní. Má dobře popsané složení, dávkování i uchovávání. V minulosti s ním byly u dětí provedeny klinické studie. Glukánek je jeden z mnoha jeho následovníků. Je vyráběn v Česku a to pod značkou indické fy Aurovitas. Čistě porovnáním obsahu betaglukanů mi příjde lepší Imunoglukan (30 vs 10 mg/3ml). Otázkou však je, zda výrobci uvádí množství extraktu či množství betaglukanu. Z hlívy se nikdy nedosáhne tak čistého extraktu jako z kvasnic. Není také úplně jasné, zda vyšší obsah betaglukanů povede k lepší reakci těla. Betaglukany se totiž vůbec do těla nevstřebávají a fungují interakcí se stěnou střev. Důležité je, aby byly podávány na lačno. Jednoznačně tedy nemohu rozhodnout. Zvolte co je vám sympatičtější. Ani v jednom případě neuděláte chybu, důležité je ,že betaglukany mají obecně dobře prokázanou imumodulační účinnost.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Vitamíny a minerály
  19. 03. 2022

  Co na kašel a rýmu pro děti?

  Dobrý den, má dcerka 3roky měla před měsícem akutní bronchitidu, nyní opět nachlazená, má rýmu a kašel. V lednu nastoupila do školky a je nonstop nemocná. Přes den se mi zdá že již odkaslava, v noci se dusí. Moc jí nejde smrkání a tak nám byl od známé doporučen sinupret, mužem k němu dávat bronchipret nebo se nesmí tyto léky kombinovat. Popřípadě co podávat na vlhký kašel přes den, dusivý v noci?


  Děkuji moc .

  Dobrý den, 

  Bronchipret a Sinupret působí víceméně stejně. Oba přípravky způsobí, že se hleny naředí, rozvolní a snadněji se z dýchacích cest uvolní. Jejich současné podávání je tedy zbytečné. Doporučuji podávat Sinupret a k němu hodně tekutin, čím více toho dcerka vypije, tím lepší bude efekt léku. Sinupret podávejte přes den max. do 17hod, aby ji uvolněné hleny nenutily v noci ke kašli. Na noc se doporučuje podávat antihistaminikum (lék proti alergiím), tyto léky zmírňují dráždění ke kašli a otok sliznic, takže se poté lépe dýchá. Mezi takové léky patří např. Fenistil (může více uspávat), nebo Zyrtec. Na podporu imunity doporučuji pravidelné dávky vitamínu D (1 kapka denně) a omega 3 kyseliny (1 čajová lžička denně).

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotili 2 zákaznící)

 • Alča E. 13. 8. 2020 5

  je pravda, že si ani nepamatuju, kdy během brzkého podzimu synátor nebyl nemocný. Pak vždy nasadíme vitamíny atp. ale to už je pozdě:-)

 • Zorka J. 14. 7. 2020 5

  Vždy se v práci připravuju na začátek podzimu abych měla méně práce, protože mi je jasné, že malá ze školy přinese dřív nebo později nemoc a já budu muset zůstat doma. Šéf s tím už tak nějak počítá, je to kolorit a děláme si z toho legraci. Myslím, že nebyl podzim, kdy bychom nemuseli zůstat chvíli doma a nemoc vyležet. A to i přes to, že poctivě pojídáme vitamíny.