Dětskou imunitu ohrožuje kolektiv i sychravé počasí. Jak ji posílit?

DĚTSKOU IMUNITU OHROŽUJE KOLEKTIV I SYCHRAVÉ POČASÍ. JAK JI POSÍLIT?

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Pokud máte doma dítě, určitě to dobře znáte. Ze školy se vrací s ucpaným nosem, je podrážděné a stěžuje si na bolesti nohou. Vám je ihned jasné, že následujících několik dní stráví v posteli. Už zase. Dětské kolektivy, které jsou ideálním místem pro množení virů a bakterií, dokáží s imunitou pořádně zatočit. A co teprve, když je venku sychravo? Na obranyschopnost vaší ratolesti má přeci jen vliv počasí. Tady je pár tipů. jak imunitu posílit.

 • Články o zdraví
 • Imunita
 • Děti a maminky

6 minut čtení


Čím je dětská imunita ohrožena nejvíce?  Čím je dětská imunita ohrožena nejvíce? 

Imunita dítěte se začíná vyvíjet ihned po porodu, kdy přichází do styku s prvními antigeny, a v průběhu dospívání se postupně posiluje. První zatěžkávající zkouškou pak prochází v momentě, kdy je dítě umístěno do dětského kolektivu – typicky do školky či základní školy, kde přichází do styku s dosud neznámými mikroorganismy. 

Lékaři se shodují na tom, že největší zátěží je pro dětskou imunitu opakování té samé infekce, a to hned několikrát během jedné sezóny. Rodiče by proto měli dbát na to, aby jejich potomek chodil dostatečně oblečený, protože nemoc u dětí může propuknout i po lehkém prochladnutí. Je také důležité, aby každou nemoc důkladně „vyleželo“ a nepřecházelo ji. Kromě všeho zmíněného dětské imunitě neprospívá ani časté předepisování antibiotik, jejichž nadměrné užívání brání přirozenému vytváření obranných látek.  

Nebezpečí dětských kolektivů

Pobyt v dětském kolektivu, jakým je školka, škola nebo školní družina, představuje asi největší riziko nákazy některou z běžných nemocí. Problém navíc spočívá v tom, že každá z nich má svou inkubační dobu, během které rodič nemoc u dítěte nedokáže poznat a nadále ho tak umisťuje do školky, čímž nemoc nevědomky předává dál. 

Někteří jedinci navíc mohou nákazu pouze šířit, a to bez toho, aniž by u nich příznaky vůbec vypukly. Pokud je imunitní systém vaší ratolesti v dobré kondici, zvládne kontakt s nakaženým bez toho, aniž by se u něj následně projevily příznaky nemoci. V případě, že je imunita oslabena, na cizí látky stačit nebude a dítě onemocní.

posilněte dětskou imunitu

Jak nemocem předejít? Jak nemocem předejít?

Jak na kašel u dětí, rýmu nebo bolest v krku? Ideálně prevencí. Konkrétně posilováním imunity, což spočívá v dodržování hned několika zásad.

Dopřejte dítěti vyváženou stravu

Vyvážená skladba jídelníčku je základem silné imunity. Ve stravě vašeho potomka by tak ideálně nemělo chybět: 

 • Ovoce 
 • Syrová zelenina
 • Celozrnné pečivo
 • Luštěniny 

Důležitou složkou jsou také rostlinné oleje, zejména pak olivový, mandlový či sezamový. Z jídelníčku se naopak doporučuje odstranit výrobky z kravského mléka a bílý cukr, který je vhodné nahradit jeho zdravější alternativou. Například hroznovým cukrem, medem či sirupem z agáve. Podstatný je také dostatečný přísun rýže, jater, masa (hlavně rybího) a česneku. 

Chce to vitamíny a minerály Chce to vitamíny a minerály

Další důležitou složkou, která by vašim potomkům v období chřipek rozhodně neměla chybět jsou vitamíny a minerály pro děti. Kromě vitamínů C byste měli dbát také na dostatečný příjem:

 • Vitamínů B, které kromě podpory látkové přeměny přispívají také ke správné funkci imunitního systému
 • Vitamínu D, jenž významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu, je také důležitý pro správnou stavbu kostí a zubů a podporuje rovněž imunitní systém
 • Železa, které má většina z nás spojené s krví, jíž je součástí, podporuje však i obranyschopnost
 • Zinku, jenž kromě vzhledu kůže, vlasů a nehtů ovlivňuje také imunitu 
 • Selenu, který příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, činnost jater i štítné žlázy

Důležitý je i dostatek spánku Důležitý je i dostatek spánku

Obranyschopnost dětského organismu lze rovněž posílit dostatkem kvalitního spánku. V tomto případě navíc platí rovnice, že čím mladší děti jsou, tím více spánku potřebují. Takže zatímco batolata by měla spát až 13 hodin denně, předškolákům stačí zhruba o tři hodiny méně. A proč je spánek tak důležitý? Je to nepostradatelný způsob relaxace lidského organismu, během kterého dochází k ozdravným procesům a regeneraci.

Nepodceňujte hygienu Nepodceňujte hygienu

Umývání rukou po pobytu venku i po návštěvě toalety by mělo být samozřejmostí, stejně tak i po hraní si se zvířaty. To stejné platí i pro pobyt v dětských kolektivech. Vyzvedli jste vaše dítě z dětského koutku nebo dětského hřiště? Šup s ním k umyvadlu. Kromě toho, že jsou místa, kde se koncentruje větší množství dětí, ideální pro sociální rozvoj vašeho potomka, představují také skvělé prostředí pro viry a bakterie. Zvláště v období chřipek byste proto hygienu rozhodně neměli podceňovat

V souvislosti s aktuálním děním a možným opětovným nařízením nošení roušek ve vnitřních prostorech, což se týká i dětí v některých částech škol, je třeba se zamyslet nad tím, jak děti ochránit. Jednorázové roušky jsou určeny především pro ty, kteří je nosí delší dobu v kuse a mění si je nejdéle po 3-4 hodinách. Vydechovaným vzduchem vlhnou, a tak by pro děti, které je musí mít ve školách pouze na chodbách a společných prostorech, asi nebyly zcela optimální.

Pro děti jsou tedy vhodnější roušky látkové. Mají hned několik benefitů:

 • dají se prát a žehlit, tedy používat opakovaně (odpadají větší pořizovací náklady),
 • stačí jich mít jen několik na střídání – každý den dostane dítě roušku čistou,
 • jejich barvu a design můžete přizpůsobit potřebám dítěte a udělat z nich vhodný doplněk jejich outfitu.

Pro ochranu však nestačí jen nošení roušek. Je třeba dodržovat základní hygienická pravidla. Důkladně děti upozorněte, aby si pravidelně myly ruce mýdlem a teplou vodou. Do tašky jim můžete pro jistotu přibalit i malé balení dezinfekčního gelu.

Nezapomínejte na pobyt na čerstvém vzduchu Nezapomínejte na pobyt na čerstvém vzduchu

Kromě pobytu na slunci, díky kterému organismus získá důležitý vitamín D, hraje v zimních měsících podstatnou roli také čerstvý vzduch. Ten napomáhá prokrvení dýchacích cest i očních a ušních sliznic, čímž se znatelně zvyšuje jejich odolnost. Pomoci v tomto ohledu může i zvlhčování nosní sliznice. Na to jsou vhodné roztoky s obsahem mořské vody. S pobytem venku pak souvisí i pravidelný pohyb, který má na obranyschopnost dítěte rovněž pozitivní vliv. 

Co když je dítě nemocné příliš často?   Co když je dítě nemocné příliš často?  

Dodržujete téměř všechny zmíněné zásady, ale váš potomek přesto stůně každý měsíc? Nemoc navíc trvá déle než týden? Možná byste měli zvážit návštěvu pediatra. Ten vám pravděpodobně doporučí imunologické vyšetření. Nemusíte se však dopředu strachovat. To, že vaše dítě onemocní častěji, než je běžné, nemusí automaticky znamenat, že má sníženou imunitu. 

Může se jednat pouze o následek špatných režimových opatření v kombinaci s rizikovým „školkovým“ věkem dítěte. A pokud je vaše ratolest navíc jedináček, je k bakteriím a virům náchylná ještě o poznání více. Druhorozené děti se oproti nim adaptují lépe, protože je jejich imunitní systém díky starším sourozencům lépe připraven.

Vyberte vitamíny pro děti Zdravá výživa pro vaše děti

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Imunita
  13. 08. 2020

  Je pro děti 7 a 10 let lepší Preventan Classic nebo Preventan Junior?

  Dobry den, mam dve deti 10 a 7 let. Je pro ne lepsi preventan classic nebo junior.

  Braly preventan junior pres zima a nyni bych chtela aby ho braly pred dovolenou, aby na ni neonemocnely.

  Berou jeste vitamin c 100mg 1 denne a probiotika.

  Dekuji za odpoved.

  Dobrý den,

  ve složení obou variant Preventanu je stejné množství účinné látky (1mg aktivní látky Protequinu) a obojí se dají použít od tří let dítěte. Tyto dva druhy se liší příchutí (Preventan Junior - jahoda, Preventan Junior - ovocný mix : jablko, grapefruit a brusinka, Preventan Classic - citron nebo grapefruit) a typem sladidla. Pokud nezáleží na chuti, je jedno, který si pro děti na posílení imunity vyberete.

  S přáním pěkného dne

  PharmDr.Martina Hnilová, vedoucí lékárník Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Imunita
  02. 04. 2020

  Jak kombinovat vitamíny pro děti?

  Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadne kombinovania AMPCare sirup a GUMmY marťanci v jeden deň pre 5,5 ročne dieťa . Je vhodne podávať oba?

  Dobrý den,

  sirup AMPCare obsahuje imunomodulační látky jako jsou betaglukany a extrakty z echinacey a proto bych ho doporučovala užívat v období, kdy je díte nemocné, nachlazené, nebo trpí nějakým zánětem. Echinacea podporuje přirozenou obranyschopnost a díte se tak rychleji zdraví. V období nemoci můžete přidat i želatinové bonbóny (např Marťánci nebo Vibovit) pro doplnění vitamínů. 
  V období, kdy je díte zdravé, je ideální doba nechat pracovat imunitní systém dítěte samostatně a imunomodulační látky nepodávat a na doplnění vitamínů běžnou pestrou stravu doplnit také o želatinové bonbóny. 

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU, K Pérovně

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Imunita
  05. 04. 2020

  Betaglukan dlouhodobé užívání

  Dobrý den, je užíváni Betaglukanu nějak časově omezeno? Např kůra na 3 měs a vysadit... nebo lze užívat dlouhodobě? Užívá dítě 9 let.

  Děkuji Vám

  Dobrý den,
  uvádí se, že betaglukany lze bezpečně užívat i dlouhodobě. Minimální doporučovaná doba použití je 3 měsíce. Pokud po 3 měsících pozorujete příznivý efekt, můžete v užívání pokračovat bez vynechání. Naopak po 3 měsících bez efektu, bych dál doplňky stravy neužíval. Upozorním jen, že není vhodné užívat betaglukany bez vědomí lékaře při závažných autoimunitních onemocněních.
  Betaglukan IMU 200mg tob.120

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Imunita
  • Klouby
  21. 09. 2020

  Je rybí tuk zdroj vitamínu D?

  Obsahuje tento produkt, JAMIESON Omega-3 EXTRA 700mg cps.100, i vitamin D? Dle ruznych informaci na internetu by snad mel obsahovat? protoze pry v rybim tuku je prave obsazen i vitamin D, ale nevim, zda tomu spravne rozumim. Dekuji za informaci

  Pěkný den,

  produkt Jamieson omega-3 neboli rybí tuk je opravdu zdrojem vitamínu D, který je důležitý pro mineralizaci kostí a zubů a na podporu imunity. Dále je zdrojem nenasyceným mastných kyselin nazývaných omega 3, patří mezi ně EPA a DHA, které napomáhají v prevenci kardiovaskulárních omenocnění, přispívají k lepší pružnosti cév a pozitivně ovlivňují hladinu krevního tlaku.

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  17. 08. 2020

  rybí olej pro děti

  Dobrý den,
  moje holčička má nějaký kožní problém, Dr. nám dala nějakou kortikoidní mastičku a doporučila užívat rybí tuk a dle její informace je možné pořídit rybí tuk pro děti bez typické pachuti a naopak v chutné variantě, aby to děti snědly. Mé holčičce je 5 let. Doporučíte mi nějaký konkrétní výrobek?

  Dobrý den,

  na trhu je řada přípravků s rybím tukem - omega mastnými kyselinami určeným přímo pro děti.
  Existují jak v tekuté formě, tak ve formě cucavých či žvýkacích tablet.
  Složení bývá obdobné a dávkování je vždy určeno výrobcem.
  Pro dítě bych osobně volila bonbónovou formu, která bývá dobře maskována.
  Pokud máte rádi želatinové bonbony, volila bych želé rybičky.

  V tekuté formě - olej s tutti fruti příchutí
  Mollers

  želé rybičky

  eye q - žvýkací tablety

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotili 2 zákaznící)

 • Alča E. 13. 8. 2020 5

  je pravda, že si ani nepamatuju, kdy během brzkého podzimu synátor nebyl nemocný. Pak vždy nasadíme vitamíny atp. ale to už je pozdě:-)

 • Zorka J. 14. 7. 2020 5

  Vždy se v práci připravuju na začátek podzimu abych měla méně práce, protože mi je jasné, že malá ze školy přinese dřív nebo později nemoc a já budu muset zůstat doma. Šéf s tím už tak nějak počítá, je to kolorit a děláme si z toho legraci. Myslím, že nebyl podzim, kdy bychom nemuseli zůstat chvíli doma a nemoc vyležet. A to i přes to, že poctivě pojídáme vitamíny.