Nachlazení – fáze, příznaky, a jak se ho zbavit

NACHLAZENÍ – FÁZE, PŘÍZNAKY, A JAK SE HO ZBAVIT

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Podzimní počasí klepe na dveře a s ním i období nachlazení. Než se vrátí teplé jarní dny, budete s ním pravděpodobně muset bojovat několikrát. Nachlazení schvátí dospělého klidně 2–3x ročně. Děti onemocní ještě snadněji, s běžným nachlazením stonají běžně třeba 8x za rok. Nejčastější výskyt nachlazení připadá právě na chladné měsíce. Proč tomu tak je? Jaké má běžné nachlazení příznaky, jak dlouho trvá a jakými fázemi nachlazení budete muset projít, než budete zase zdraví jako řípa?

  • Články o zdraví
  • Imunita
  • Dýchání
  • Nemoci

12 minut čtení


Co je vlastně nachlazení Co je vlastně nachlazení

Nachlazení každý věrně zná. Jde o akutní virovou infekci horních cest dýchacích.

  • Akutní – protože se rozvíjí v rámci několika dní a její trvání je krátké.
  • Virovou – protože za nachlazení mohou viry.
  • Horních dýchacích cest – protože běžné nachlazení nemá závažný průběh spojený s onemocněním plic.

Je nachlazení nakažlivé?

Ano, dokonce velmi nakažlivé! Nachlazení se přenáší kapénkami ať už ze vzduchu nebo z těch, které ulpí na předmětech. Pokud se dostane kapénka s viry (přímo nebo třeba při sáhnutí rukou na obličej) na sliznici nosu, úst nebo do oka nastávají 2 možnosti:

  1. Imunita rychle zareaguje, viry rozpozná a potlačí.
  2. Viry proniknou do buněk, začnou se překotně množit a propukne onemocnění.

Kdy se projeví nachlazení? Inkubační doba nachlazení je poměrně krátká, nemoc propukne už za 1-3 dny po přenosu viru.

Jaké viry mohou za vaše nachlazení

S největší pravděpodobností to budou rhinoviry. Rhinovirů existuje okolo 100 druhů a jsou nejčastějšími původci nachlazení. Kromě nich za nachlazením mohou stát také koronaviry (tedy viry stejného druhu jako původce nemoci Covid-19). Dále může jít o adenoviry, respirační syncytiální virus, viry parainfluenzy nebo enteroviry. Za propuknutím nemoci může stát jeden druh viru, ale také několik virů současně. Dohromady infekce horních dýchacích cest vyvolává více než 200 různých virů.

Rizikové faktory přenosu nachlazení

Nejsnadněji se nachlazení přenáší během podzimních a zimních měsíců. Důvodů je pro to hned několik:

  • V chladných měsících trávíte víc času uvnitř než tomu bylo za slunného léta. Častěji proto potkáte někoho nachlazeného.
  • Ubývá sluníčka a s ním vám ubývá i vitamín D, který je velmi důležitý pro správnou funkci imunitního systému.
  • Mění se teplota a vlhkost vzduchu.

Přestože je nachlazení v zimě časté, nedá se říci, že nachladit se v létě nedá. Naopak! Obezřetnost během slunečných letních dní klesá a z dopřávání si ochlazení, se nachlazení vyklube ani nevíte jak. Stačí drink s ledem nebo klimatizace zapnutá na příliš velký výkon.

nachlazeni_restaurace

Suchý nebo vlhký vzduch – kde se virům daří?

Pro studené počasí je typické, že relativní vlhkost vzduchu je nízká. Suchý vzduch napomáhá vzniku šíření kapének, kterými se virózy přenášejí. Z toho důvodu viry právě v chladném počasí úspěšněji vyvolávají infekce. Opačný extrém – příliš vysoká vlhkost vzduchu – ale rovněž není pro viry nevýhodná. Při vysoké vlhkosti totiž viry (i další mikroorganismy) v prostředí vydrží déle. Optimální vlhkostí pro udržení zdravého prostředí ve vašem domě nebo bytě je rozmezí relativní vlhkosti vzduchu 40–60 %. Udržujte ji doma celou zimu pomocí šikovného zvlhčovače vzduchu.

Kdo je k nachlazení nejnáchylnější?

Zda viróza propukne či nikoliv se odvíjí od kombinace různých faktorů. Některé jsou ovlivnitelné, jiné nikoli. Co může hrát roli?

  • Dětský věk

Dětská imunita se postupně setkává s novými nároky a učí se na ně stále dokonaleji reagovat. Než se ale dostatečně vycvičí, může to trvat mnoho rýmiček a kašílků. Každičké dítě se navíc vyvíjí jinak. Zatímco u některých je imunita okolo 3 let natolik vyspělá, že dítě zvládne pobyt ve školce (v kolektivu dětí a tedy i vysokém riziku setkání s viry) jiné děti v takovém prostředí snadno a často onemocní. Dalším faktorem, který u dětí hraje roli je to, že často ještě nemají zautomatizované všechny správné hygienické návyky. K přenosu virózy pak stačí třeba jen si neumytýma rukama promnout oči.

  • Seniorský věk

S čím se prarodiče a praprarodiče setkají u svých vnoučat, se týká také jich. S přibývajícími roky imunita oslabuje a hrozí větší riziko, že se nachladí.

  • Oslabené imunita

Imunita nedokáže dostatečně zabraňovat propuknutí infekce také u lidí s imunitním onemocněním. Pozor ale na to, že imunitu oslabuje také nedostatečný spánek či nezdravá strava bez dostatečného obsahu vitamínů a minerálů.

Cigaretový kouř je plný volných radikálů, které vytvářejí v dýchacích cestách oxidační stres a snižují tak imunitu. Náchylnost k infekcím je proto vysoká , ale také u pasivních kuřáků v jejich okolí.

  • Znečištěné prostředí

Pokud často pobýváte ve znečištěném nebo prašném prostředí, budou vaše dýchací cesty podrážděné a budou se hůře bránit před invazemi virů.

  • Nedoléčená infekce

Už vám skoro nic není a v lepším případě se těšíte, až se do všeho budete moci zase s chutí pustit. V horším případě sledujete, jak se před vámi navršila hora povinností. Tak či tak je velkou chybou vplout do běžného (nebo snad i vyššího) tempa předčasně. Po nemoci je imunita stále oslabená a kolotoč nachlazení se tak může roztáčet pořád dokola.

Protože virové nachlazení je opravdu velmi nakažlivé, buďte ohleduplní. Pokud vám není dobře, nechoďte do kolektivu dřív, než se zase budete cítit zcela zdraví. V neodkladných případech používejte alespoň ochranné roušky nebo respirátory.

Přejít na kategorii ,,Roušky a respirátory''

Projevy nachlazení Projevy nachlazení

Jak dlouho trvá nachlazení? Obvyklá délka nachlazení se pohybuje okolo 7–10 dnů. Příznaky nachlazení přichází pomalu až skoro plíživě. Postupně se ale rozvine zpravidla hned několik příznaků infekce dýchacích cest současně:

V některých případech probíhá nachlazení bez teploty, někdy pacient trpí třeba jen rýmou a bolestí hlavy, né vždy se v průběhu nemoci objeví všechny příznaky.

Fáze nachlazení Fáze nachlazení

Už bylo zmíněno, že se projevy nachlazení rozvíjejí postupně. Celý průběh nachlazení je možné popsat 3 fázemi:

1. fáze nachlazení = počínající příznaky nachlazení

Možná vás trochu škrábe v krku nebo šimrá v nose, ale to nic není. Pozor na taková tvrzení. Čím dříve začnete nachlazení řešit, tím lépe pro vás (a pro lidi ve vašem okolí, protože jich určitě méně nakazíte).

2. fáze nachlazení = vrchol nachlazení

Ve 2. fázi nachlazení se ze škrábání v krku stává bolest a ze šimrání v nose rýma jako trám. Může se objevit i teplota a další příznaky.

3. fáze nachlazení = ustupující nachlazení

Po několika dnech začne mít vaše imunita postupně navrch, kašel zvlhne, rýma se zmírní a nachlazení postupně odchází.

Léčba nachlazení a jeho symptomů Léčba nachlazení a jeho symptomů

Co na nachlazení opravdu zabere a pomůže vám být co nejrychleji fit? Protože nachlazení je mírné onemocnění virového původu, nejsou k jeho léčbě vhodné specifické léky (antivirotika). Pro co nejrychlejší a nejhladší zotavení musíte dát vaší imunitě prostor, aby si s nachlazením mohla poradit sama. Co tedy dělat?

  • Dopřejte si klid, teplo a hodně spánku.
  • Chraňte se před dehydratací a dodávejte organismu bojujícímu s infekcí hodně tekutin.
  • Podle toho, jaké projevy pociťujete, zvolte léky na potlačení symptomů nachlazení.

Boj s nachlazením bude vyžadovat trochu času, než si imunita s virózou poradí. “Rychlozpůsoby”, jak se zbavit nachlazení přes noc, obvykle nefungují. Dodržením 3 výše zmíněných bodů se ale nachlazení brzy zbavíte a minimalizujete riziko vzniku komplikací z nedoléčené infekce.

Antibiotika na nachlazení jsou cestou do propasti

Teplotu, rýmu a kašel z nachlazení nevyléčíte antibiotiky. Antibiotika účinkují na bakterie, ale na virové nachlazení nezaberou. Dokonce mohou situaci ještě zkomplikovat. Antibiotika totiž poškozují střevní mikroflóru, která má důležitou úlohu v imunitním systému. Zároveň neuvážené používání antibiotik zvyšuje antibiotickou rezistenci. Zjednodušeně řečeno si zbytečným užíváním antibiotik pěstujeme bakterie, na které už budou antibiotika neúčinná. Pokud nevíte, zda nemoc vyvolaly viry nebo bakterie, udělejte si domácí CRP test, který vám to spolehlivě ukáže.

Jedinou výjimkou pacientů, u kterých je možné antibiotikum při nachlazení podat, jsou pacienti s vážným imunitním deficitem. U nich je totiž prakticky nevyhnutelné, že oslabení těla nachlazením povede k sekundární bakteriální infekci.

Něco na mě leze

Jestli se nachlazení prozradí škrábáním v krku nebo rýmou, záleží na typu viru, který jste chytili a na místě, kterým se virus dostal do těla. Jak zastavit začínající nachlazení? Při prvních projevech nachlazení se můžete bránit léky posilujícími imunitu. Zkuste třeba ty s obsahem zinku nebo vitamínu C. Zinek je minerál, se kterým imunita pracuje. Jednou z jeho funkcí je, že podporuje v imunitním systému tvorbu interferonů pro boj s viry a brání vstupu virů do buňky. Dále vitamín C, který je s posilováním imunity pevně spojen, dokáže lépe zkrátit léčbu nachlazení na začátku nemoci, než když už se příznaky plně rozvinuly.

Přejít na kategorii ,,Léky na posílení imunity''

Bolest v krku

Nachlazení provází bolest v krku nejrůznější intenzity. Od skoro nevinného škrábání až po opravdu silnou bolest v krku. Úlevu přinesou pastilky, spreje nebo kloktadla s protizánětlivými nebo antiseptickými léčivými látkami. Které jak působí?

  • Antiseptika ničící mikroorganismy:

- benzalkonium chlorid,
-
hexetidin,
- dichlorobenzenmethanol
- chlorhexidin,
- jod povidon,
- cetylpyridin.

  • Antiflogistika potlačující zánět:

- flurbiprofen,
- benzydamin.

Součástí přípravků na bolest v krku mohou být i zvlhčující látky, lokální anestetika zastavující bolest (lidokain) nebo složky na podporu imunity (vitamin C, zinek).

Přejít na kategorii ,,Léky na bolest v krku''

Rýma a ucpaný nos

Kýchání a neustálé smrkání. Tak se ohlašuje virová rýma. Nejprve se totiž zpravidla spustí vodová rýma. Podrážděná nosní sliznice poté oteče, což pocítíte jako ucpaný nos. Později se rýma obvykle trochu zhoustne.

  • Na tekoucí rýmu a ucpaný nos vezměte sprej nebo kapky do nosu s léčivou látkou ze skupiny dekongestiv. Které to jsou?

- Fenylefrin
- Nafazolin
- Oxymetazolin
- Tramazolin
- Xylometazolin

  • S hustou rýmou pomohou léky “uvolňující hleny”. Například přípravky s bylinnými výtažky z hořce či prvosenky.
  • U obou druhů rýmy a také u ucpaného nosu můžete sáhnout i po šetrné variantě v podobě hypertonické mořské vody nebo vyplachovat pomocí konvičky na vyplachování nosu.

Přejít na kategorii ,,Léky na rýmu''

Suchý a dráždivý kašel

Kašel se v průběhu nachlazení chová jako takový chameleon – mění se spolu s fázemi nachlazení. Ze začátku bývá kašel suchý a velmi dráždivý. Netvoří se ještě žádné hleny a záchvaty kašle přichází “naprázdno”. Suchý kašel nemá žádnou zdraví prospěšnou funkci a lépe uděláte, pokud ho utlumíte antitusiky (léky na suchý kašel) a místo neustálého kašlání budete šetřit svoje síly. Účinné látky zastavující kašel jsou:

Kromě léků na suchý kašel dokáží dráždění ke kašli zmírnit i pastilky s islandským lišejníkem. Lišejník má na sliznici v krku zklidňující efekt, protože ji zvlhčuje a vytváří na ní ochranný film. Dráždění ke kašlání zklidňuje také slézový čaj.

Přejít na kategorii ,,Léky na suchý kašel''

Vlhký, produktivní kašel

Na začátku nachlazení se hleny většinou ještě netvoří. Dříve či později ale začne kašel vlhnout. Nově vznikající hleny se díky kašli dostávají z dýchacích cest, proto se takový kašel označuje jako produktivní. Co v této fázi kašle dělat?

1. Vysaďte léky na suchý kašel tlumící kašlací reflex.

2. Podpořte vykašlávání pomocí léků s mukolytickým (tj. rozpouštějícím hleny) a expektoračním (tj. podporujícím vykašlávání) účinkem. Takto fungují například látky:

- acetylcistein,
- ambroxol,
- bromhexin,
- cineol,
- erdostein,
- guajfenesin.

3. Navyšte pitným režim.

Léky na vlhký kašel neužívejte před spaním. Mohly by vás totiž dráždit ke kašlání, když se budete snažit usnout. Zároveň byste při spánku naředěný hlen neodkašlávali a zůstával by v plicích.

Přejít na kategorii ,,Léky na vlhký kašel a vykašlávání''

Zvýšená teplota a horečka

Zvýšená teplota při nachlazení obvykle bývá jen mírná a není třeba ji tlumit pomocí léků. Zvýšení tělesné teploty představuje obranný mechanismus organismu, který bojuje s infekcí. V tomto smyslu je zvýšení teploty něco přes 37 °C prospěšné. Především u dětí se ale i při prostém nachlazení může objevit vysoká horečka. Pokud teploměr ukazuje přes 38 °C a teplota pořád leze nahoru, je nasazení léků na horečku vhodné. Vyberte například lék s paracetamolem nebo ibuprofenem.

Přejít na kategorii ,,Léky na horečku''

Bylinky a babské rady na nachlazení Bylinky a babské rady na nachlazení

Zajímáte se o přírodní léčbu nachlazení? Tradičně se na symptomy viróz používají léčivé byliny a čajové směsi. Které bylinky v nich najdete?

  • heřmánkový květ – pro protizánětlivý a antiseptický účinek
  • jitrocelový list – pro tišení kašle
  • bezový květ – protivirový a povzbuzující pocení
  • šalvějový list – pro antiseptický účinek
  • řepíkovou nať – pro antiseptický účinek
  • fenyklový plod – pro ředění hlenů
  • lipový květ – povzbuzující pocení
  • slézový květ – zmírňující dráždění ke kašli

Tradičním receptem na nachlazení podle našich babiček je také cibulová šťáva s medem. Dále také česnek, který obsahuje allicin (látka s antiseptickým účinkem) a opravdu velký balík minerálních látek a vitamínů. Na vitamíny a minerály je bohatý také křen. Dobře vás zahřeje i obyčejný zázvorový čaj.

Nachlazení před operací

Předoperační příprava je důležitá pro hladký průběh zákroku. Pokud tělo není ve 100% kondici, je nutné operaci odložit. To platí i pro virová onemocnění včetně běžného nachlazení. Pokud na sobě cítíte symptomy nachlazení a blíží se váš plánovaný zákrok, informujte o tom svého lékaře a dohodněte se s ním na dalším postupu.

Nachlazení u dětí Nachlazení u dětí

Rodiče u dětí musí nachlazení řešit opravdu často. Jejich zásadní úlohou je udržet děti v klidu a dbát na pitný režim. Častým průvodním znakem dětského nachlazení je vysoká horečka. Zkušený rodič už ale sáhne po léku na horečku pro děti nebo teplotu rychle zkrotí chladnými zábaly.

Důležité je při výběru léku na nachlazení pro děti vždy zkontrolovat, zda je přípravek vhodný i pro dítě. Na horečku je nejčastější volbou paracetamol nebo ibuprofen. Pro děti jsou dostupné jako léčivé sirupy nebo kapky a případně také čípky, pokud například dítě zvrací ze zadní rýmy.

Přejít na kategorii ,,Léky na horečku pro děti''

Na rýmu pro děti je možné stejně jako u dospělých využít spreje s mořskou vodou. Pokud použijete jako razantnější variantu léky na uvolnění ucpaného nosu pro děti nepodávejte dítěti zásadně déle než 5 dnů!

Přejít na kategorii ,,Léky na rýmu pro děti''

Jak na kašel u dětí? Stejně jako u dospělých vyberte léčbu podle charakteru kašle – léky na suchý dětský kašel nebo léky na vlhký dětský kašel a odkašlávání. Pokud dítě přes den odkašlává, ale navečer se suchý kašel pořád vrací, zklidníte ho podáním antihistaminika v kapkách. Oblíbit si můžete i dětské prsní balzámy, které můžete aplikovat dítěti na noc na hrudníček. Prsní balzám uvolňuje vonné silice, které “protáhnou” nos a usnadní dýchání.

Přejít na kategorii ,,Léky na kašel pro děti''

Jak se vypořádat s bolením v krku u dítěte? Pro malé děti nejsou vhodné žádné cucací pastilky, protože by jim mohly zaskočit. Zastat jejich funkci ale dovede lišejníkový sirup. Pozor také na kloktadla, děti do 6 let správně kloktat ještě neumí a tato léková forma pro ně nebude vhodná. Ale například dětskou konvičku na vyplachování nosu zvládnou používat některé děti už ve 4 letech (samozřejmě jen pokud mají náladu s rodičem spolupracovat).

Nachlazení u miminek

Nachlazení se nevyhýbá ani miminkům. Nachlazení u kojenců je náročnější v tom, že dítko ještě neumí smrkat. Nosánek je potřeba čistit s použitím dětské odsávačky hlenů.

Přejít na článek ,,Jak na rýmu a nachlazení u kojenců?''

Nachlazení v těhotenství a při kojení Nachlazení v těhotenství a při kojení

Těhotenství je zcela specifické období života. Pokud jeho poklidný průběh naruší nachlazení, je nutné vybrat péči šetrnou pro maminku i její vyvíjející se miminko. Pokud jste těhotná a trápí vás nachlazení, konzultujte potíže se svým lékařem. Lékař má nejlepší přehled o průběhu vašeho těhotenství a možných rizicích. Poradí vám také s výběrem přípravků na nachlazení.

Nachlazení v 1. trimestru

V 1. trimestru se vyvinou u miminka všechny hlavní orgány. Je to tedy extrémně důležité, ale také křehké období. Léčbu nachlazení proto vždy raději konzultujte s lékařem.

  • Rýma: Léky na ucpaný nos jsou pro vás nevhodné. Sáhněte proto po mořské vodě ve spreji nebo konvičce na proplach nosu. Ulevit vám může i inhalace mořské vody.
  • Kašel: Na ztlumení dráždění ke kašli v těhotenství použijte bylinný sirup. Pro těhotné jsou vhodné sirupy s obsahem islandského lišejníku nebo jitrocele. Svůj výběr konzultujte s lékárníkem.
  • Bolest v krku: Vyhněte se pastilkám obsahujícím lokální anestetika na mírnění bolesti v krku, jod nebo šalvěj. Většina přípravků na bolest v krku není v těhotenství doporučována. Ulevit si můžete ale pastilkami s islandským lišejníkem nebo kloktadlem s octenidinem.
  • Zvýšená teplota a horečka: Zvýšená teplota a horečka je nebezpečná pro vyvíjející se miminko. Na její snížení použijte lék s paracetamolem. Vyberte si takový, kde je samotný paracetamol bez dalších léčivých látek.

Nachlazení ve 2. trimestru

Přestože kritická fáze vývoje v 1. trimestru je za vámi, i nadále je třeba s velkou opatrností vybírat přípravky na léčbu případného nachlazení.

  • Rýma: Léky na ucpaný nos jsou pro vás stejně jako v 1. trimestru nevhodné. I nyní vám proto od symptomů jako jsou rýma a ucpaný nos uleví sprej s mořskou vodou nebo konvička na čištění nosu. Pomoci vám může i inhalace mořské vody.
  • Kašel: Na ztlumení dráždění ke kašli i nadále používejte přípravky s obsahem islandského lišejníku nebo jitrocele a svůj výběr konzultujte s lékárníkem. Na odkašlávání je možné krátkodobě podat lék s léčivou látkou ambroxol. Na suchý kašel je možné po konzultaci s lékařem s opatrností použít lék s dextromethorphanem.
  • Bolest v krku: Vyhněte se pastilkám obsahujícím lokální anestetika na mírnění bolesti v krku, jod nebo šalvěj. Většina přípravků na bolest v krku není v těhotenství doporučována. Ulevit si můžete ale pastilkami s islandským lišejníkem nebo kloktáním slané vody či kloktadla s octenidinem.
  • Zvýšená teplota a horečka: Zvýšená teplota a horečka je nebezpečná pro vyvíjející se miminko. Na její snížení použijte lék s paracetamolem. Vyberte si takový, kde je samotný paracetamol bez dalších léčivých látek.

Nachlazení ve 3. trimestru

Porod už se pomalu blíží. Miminko v bříšku se už v mnohých zásadních věcech podobá novorozenci. Při léčbě nachlazení je však stále nutná opatrnost.

  • Rýma: Léky na ucpaný nos jsou pro vás nevhodné. Sáhněte proto po mořské vodě ve spreji, konvičce na proplach nosu nebo zkuste inhalaci mořské vody.
  • Kašel: Záchvaty kašle jsou s postupujícím těhotenstvím nebezpečnější, protože by mohly vyvolat porod. Bez lékařského doporučení je možné na suchý kašel použít některé bylinné sirupy. Svůj výběr konzultujte s lékárníkem. Na suchý kašel je možné po konzultaci s lékařem s opatrností použít lék s dextromethorphanem. Na odkašlávání je možné krátkodobě podat lék s léčivou látkou ambroxol.
  • Bolest v krku: Vyhněte se pastilkám obsahujícím lokální anestetika na mírnění bolesti v krku, jod nebo šalvěj. Většina přípravků na bolest v krku není v těhotenství doporučována. Ulevit si můžete ale pastilkami s islandským lišejníkem nebo kloktáním slané vody či kloktadla s octenidinem.
  • Zvýšená teplota a horečka:. Na snížení teploty použijte lék s paracetamolem. Vyberte si takový, kde je samotný paracetamol bez dalších léčivých látek.

Nachlazení při kojení

  • Rýma: Většina léků na ucpaný nos není vhodná pro kojící maminky nebo se doporučují jen v nezbytných případech. Sáhněte proto po mořské vodě ve spreji nebo konvičce na výplach nosu. Ulevit vám může i inhalace mořské vody nebo zvlhčování vzduchu.
  • Kašel: Na suchý kašel je možné použít lék s léčivou látkou butamirát. Na odkašlávání je možné krátkodobě podat lék s léčivou látkou ambroxol, nesmí však být překračováno doporučené dávkování.
  • Bolest v krku: Vyhněte se pastilkám obsahujícím lokální anestetika na mírnění bolesti v krku, jod nebo šalvěj. Většinu pastilek je možné při kojení doporučit jen v případě, že lékař považuje prospěch z léčby za převažující nad potenciálními riziky. Ulevit si můžete ale pastilkami s islandským lišejníkem nebo kloktáním slané vody či kloktadla s octenidinem.
  • Zvýšená teplota a horečka: Na sražení horečky preferujte lék s ibuprofenem, který méně proniká do mateřského mléka než paracetamol. V doporučeném dávkování je ale i paracetamol na teplotu možné použít.

Prevence nachlazení Prevence nachlazení

S virem způsobujícím nachlazení si musí poradit vaše imunita. Když proto budete dobře pečovat o svou imunitu, bude na náročné období viróz připravena a jen tak něco ji neskolí. Jak imunitu posílit?

  • Zaměřte se na zdravý jídelníček, aby vám nechyběly vitamíny D a C, zinek nebo stopový prvek selen.
  • Otužujte se. Oblékejte se přiměřeně počasí.
  • Najděte si pohybovou aktivitu, která se dá dělat venku na čerstvém vzduchu.
  • Vyhýbejte se stresu.
  • Dbejte na dostatečný spánek.

Vedle posilování imunity je 2. základním pilířem prevence nachlazení správné mytí rukou.

Sauna při nachlazení

Saunování je známé nejen svými relaxačními účinky, ale i pro zdravotními benefity a příznivý vliv na imunitu. V každém případě ale představují vysoké teploty v sauně jistou zátěž na organismus, kterou není vhodné podstupovat při probíhajícím nachlazení. Pokud se necítíte zdraví, saunování zatím odložte. Vyrazit do sauny zase můžete několik dní po uzdravení.

Rizika neléčeného nachlazení Rizika neléčeného nachlazení

Nachlazení většinou probíhá mírně a za týden až 10 odezní. Přesto není dobré nachlazení podcenit. Virová infekce tělo oslabí, během a po prodělání nachlazení se proto zvyšuje riziko následné infekce bakteriemi. Z obyčejného nachlazení se tak může vyvrbit angína, zánět průdušek nebo v nejhorším případě až zápal plic. Infekce se také může rozšířit do vedlejších nosních dutin a způsobit sinusitidu. Dalším místem, kam se infekce šíří jsou uši. Nejnáchylnější ke vzniku zánětů středního ucha z rýmy jsou děti, rozvinout se ale může i u dospělých.

Kdy s nachlazením k lékaři Kdy s nachlazením k lékaři

Běžné nachlazení zvládnete léčit i doma. Existují ale výjimky a situace, kdy je vhodné i banální onemocnění jako nachlazení svěřit do lékařské péče:

  • nachlazení u kojence,
  • nachlazení u těhotné maminky,
  • nachlazení trvající déle než 10 dní,
  • nachlazení, které se během 3 dnů nezačíná zlepšovat,
  • nachlazení s vysokými horečkami, které se nedaří srážet,
  • nachlazení provazené dušností,
  • pokud se u nachlazení objeví ostrá bolest v uchu.

Jaké nemoci se mohou schovávat za nachlazením?

Podobně jako obyčejné nachlazení se projevují i některá závažnější onemocnění. I ony jsou tedy důvodem, proč se netypické nebo dlouhotrvající nachlazení nevyplatí podceňovat:

Léky na chřipku a nachlazení Léky na horečku


ZDROJE

  • Common Cold. Cleveland Clinic [online]. [cit. 2023-09-18]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12342-common-cold
  • Jak léčit rýmu, kašel nebo střevní chřipku v těhotenství? LÉKÁRNICKÉ KAPKY [online]. [cit. 2023-09-18]. Dostupné z: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/jak-lecit-rymu-kasel-nebo-strevni-chripku-v-tehotenstvi.html
  • Léky v kuchyni: Cibule, česnek, lněná semínka, švestky, chilli nebo některé koření. LÉKÁRNICKÉ KAPKY [online]. [cit. 2023-09-18]. Dostupné z: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/babske-rady-leky-v-kuchyni-kasel-ryma-imunita.html
  • NACHLAZENÍ PATŘÍ MEZI BĚŽNÉ NEMOCI. LÉČBA SPOČÍVÁ V TLUMENÍ PŘÍZNAKŮ. KUBEŠOVÁ, Barbora. Zdraví.euro.cz [online]. 2021 [cit. 2023-09-18]. Dostupné z: https://zdravi.euro.cz/clanky/nachlazeni-priciny-priznaky-lecba/
Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

OLYNTH HA 1MG/ML nosní podání sprej, roztok 1X10ML

  • Rýma
  • Oči, uši, ústa a nos

Skladem na e‑shopu

139 Kč

SEPTABENE CITRON A BEZOVÝ KVĚT 3MG/1MG pastilka 16

  • Bolest
  • Oči, uši, ústa a nos

Skladem na e‑shopu

179 Kč

ZINKOROT 25MG neobalené tablety 50

  • Volně prodejný lék
  • Imunita

Skladem na e‑shopu

259 Kč

Imunoglukan P4H ACUTE! cps.5

  • Imunita
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

289 Kč

Humer Ucpaný nos 100% mořská voda hypertonic.50ml

  • Zdravotnický prostředek
  • Oči, uši, ústa a nos

Skladem na e‑shopu

299 Kč

COLDREX HORKÝ NÁPOJ CITRON 750MG/10MG/60MG perorální prášek pro roztok v sáčku 14 I

  • Bolest
  • Chřipka a nachlazení
  • Akce
  • Sleva 4 %

Skladem na e‑shopu

239 Kč 229 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Děti
    20. 11. 2019

    Nachlazení kojence

    Dobrý den co byste mi poradil na rýmu a kašel u 2 měsíčního kojence a s váhou 4,5kg. Předem děkuji za odpověď

    Dobrý den,
    podle toho, jestli je kašel štěkavý suchý bez hlenu a nebo naopak s hlenem, lze i u takto malých dětí volit Mucosolvan při vlhkém nebo Tussin proti suchému kašli. Při rýmě zkuste pravidelně čistit nos isotonickou mořskou vodou jakou je například Sterimar Baby. Po vypláchnutí nosu pak hleny odsajte odsávačkou. Pokud by ho/jí právě tekoucí rýma dráždila ke kašli, lze na několik dní zkusit přidat i Nasivin Sensitive. Rozhodně ale péče o nemocného kojence patří do rukou dětského lékaře. Samoléčba nemá přesáhnout 24 hodin! 
    MUCOSOLVAN JUNIOR 3MG/ML sirup 100ML
    TUSSIN 4,62MG/ML perorální GTT SOL 1X25ML
    Stérimar Baby Hygiena 100 ml
    NASIVIN SENSITIVE 0,01 % 0,1MG/ML nosní podání GTT SOL 1X5ML

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    lékárník BENU Beroun

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Imunita
    10. 05. 2020

    Léčba nachlazení při kojení

    Dobrý den, mám rýmu a bolesti v krku, je možné užívat spreje do nosu a strepfen pastilky?

    Dobrý den,

    kombinace nosního spreje a pastilek na cucání je vhodná. U nosního spreje dodržte pravidlo maximálně týden v kuse, u pastilek po vycucání 20 minut nejezte nepijte aby účinná látka stihla dezinfikovat krk. doplňte klidně vitamínem C, který podpoří imunitu. Pokud kojíte sprej do nosu zvolte na rýmu Ryma stop a pastilky do krku Septilen, obojí můžete v době kojení. Strepfen je nehodný

    RYMA STOP

    GS vitamín C

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    08. 09. 2020

    Suchá sliznice v krku/kašel

    Dobry den, muzete mi poradit jake bych si mel koupit natriove sole , kdyz mam problemy s pretrvavajicim kaslem s duvodu suchych sliznic v krku?dekuji

    Dobrý den,

    salinické kloktadlo se v lékárně dříve připravovalo. Dnes se již téměř nepoužívá. Mezi "babské" rady patří kloktání kuchyňské soli rozpuštěné ve vlažné vodě. Kloktat můžete vlažnou Vincentku či cucat Vincentkové pastilky.

    Z bylinek lze použít islandský lišejník (např. ve formě pastilek) či popíjet vlažný čaj ze slezu či proskurníku.

    Alpicold ústní sprej s obsahem propolisu, glycerinu a máty pomáhá zklidnit a zvlhčit sliznici hrdla. V neposlední řadě jsou vhodné pastilky s obsahem hyaluronátu, který výborně zvlhčí sliznici a zabraňuje tak kašli např. Voice-angin

    Mgr. Naďa Spratková
    Benu lékárna Frýdek Místek

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    16. 02. 2021

    Ucpaný nos a délka používání nosních sprejů

    Dobrý den,
    mám dotaz, vím, že v příbalovém letáku je u nosních kapek uvedena délka používání max. 7 dní.
    Mám již týden ucpaný nos tak, že nemůžu dýchat. Stříkám si kapky Nasivin sensitive 0,025% (pro děti 1-6 let) a to 1x za 24h - vždy před spaním, protože bych neusnula. V tomto režimu, jak dlouho mohu používat kapky do nosu? Přip. jaká je minim. délka přestávky, než budu moct použít kapky znovu?
    Nos si proplachuji i slanou vodou, ale efekt to nemá žádný.
    Děkuji za Vaší radu.

     

    Dobrý večer,

    obecně se nedoporučuje používat kapky s obsahem účinných látek způsobujících oplasknutí sliznic déle než týden z důvodu, že může dojít ke vzniku návyku. Zjednodušeně řečeno se po čase bez jejich aplikace již neobejdete. Ve Vašem případě je sice riziko menší (používáte jen na noc a v nižších koncentracích), ale situaci bych i tak nepodceňovala. Určitě znáte hlášku o trvání rýmy: "léčená týden, neléčená sedm dní". Příznaky by tedy měly pomalu odeznívat. Pokud budete mít i nadále potřebu aplikovat Nasivin a jemu podobné spreje na ucpaný nos, abyste se vyspala, doporučuji postupovat následovně. Večer do jedné dírky aplikujte Nasivin a do druhé pouze hypertonický roztok mořské vody. Následující večer dírky prostřídejte. Takto se pokuste postupně usínat už jen s mořskou vodou.


    Další možností je alergie. Na roztoče, prach, aviváž atp. Ta bývá charakterizována vodnatou rýmou, štípáním/svěděním a ucpaným nosem. V takové případě doporučuji vyzkoušet lokální antihistaminika jako sprej Allergodil, který se aplikuje 2x denně do obou nosních dírek a maximální délka léčby bez porady s lékařem by neměla překročit 6 týdnů.

    Více k alergii a lokálním antihistaminikům v článku: Alergie a jejich léčba

    S pozdravem
    Mgr. Simona Mrázková
    Vedoucí lékárník, Benu- Horní Počernice

    šipka Mgr. Simona Mrázková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Simona Mrázková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Děti
    18. 08. 2022

    Teplota u dětí střídání paracetamolu s ibuprofenem

    Dobry den dcera ma 15 měsíců a ma teplotu 38.3 podala jsem ji paralen čípek ale teplota neklesá mame 9kg jak casto mohu podávat paralen nebo s cim popřípadě kombinovat děkuji vám za radu

    Dobrý den.

    To je vhodná teplota na to, aby se rychleji uzdravila. Teplota je vůbec nejsilnějším aktivátorem obranyschopnosti těla a tudíž není vždy úplně vhodné se ji snažit srazit. Doporučení je srážet teplotu po dosažení 38,5. Paralen (Panadol) je možno v tomto věku podávat co 4h. Je možné je střídat s léky s obsahem Ibuprofenu. Sem patří Ibalgin, Nurofen a pro starší děti i Ibudolor. Zde je minimální interval mezi dávkami 6h. Pokud se střídá podává se vždy jiná látka co 4h. Tedy třeba PAR-IBA-PAR-IBA-PAR.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.