Poporodní průvodce – co budu potřebovat a jak pečovat o ránu po nástřihu

POPORODNÍ PRŮVODCE – CO BUDU POTŘEBOVAT A JAK PEČOVAT O RÁNU PO NÁSTŘIHU

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Narozené miminko, to je malý velký zázrak. Pro každou maminku je těhotenství velká dřina a porod opravdový heroický výkon. Všechny si zaslouží velký obdiv, že dokázaly přivést na svět malého človíčka. A každá také potřebuje čas pro zotavení, odpočinek a vybudování pouta ke svému maličkému miminku. Jako pomocnou ruku nabízíme novopečeným maminkám průvodce obdobím po porodu. Podívejte se, co vás čeká, jaké pomůcky se budou hodit a jak postupovat v případě poporodních poranění například s péčí o vstřebatelné stehy po porodu používané jako šití po porodu v případě nutnosti nástřihu hráze.

  • Články o zdraví
  • Těhotenství
  • Děti a maminky
  • Péče
  • Ženy

10 minut čtení


​  Jste maminka! A co teď? Jste maminka! A co teď?

Porodem se vám obrátí svět vzhůru nohama. Najednou poprvé vidíte svoje miminko, ještě dotepe pupečníková krev, pak porodník pupečník přestřihne. Konečně porodem placenty skončí 3. doba porodní a pro vás právě nastává šestinedělí (puerperium). Máte v rukách miminko, které je na vás úplně závislé. Nemůžete teď ale úplně zapomenout na sebe. Správně prožité šestinedělí je nejlepší start do vašeho rodinného života. Pro vás se dělí ještě na 2 části:

1. Časné šestinedělí

První týden po porodu prožijete jako nedělka. Během časného šestinedělí musíte hlavně odpočívat vleže. Důležitá pro vás bude zvýšená hygiena i sžívání s technikou kojení.

2. Pozdní šestinedělí

Následující dny šestinedělí budete kromě kojení a zvýšené hygieny už moci začít se zpevňováním pánevního dna a vhodným cvičením břišních svalů. Stále se hojí poporodní poranění, a proto pro vás není vhodná větší fyzická zátěž nebo zvedání břemen. Pozdní šestinedělí končí 6. až 8. týden po porodu.

Odpočinek a klid jsou pro vás v šestinedělí zcela zásadní. Vaše tělo musí po porodu zregenerovat. Přizpůsobuje se v tomto období srdeční výkon a prohlubuje se dech, protože po narození miminka se snížil tlak v břišní dutině. Samozřejmě se také mění děloha (v období porodu má přibližně 1 kg, ale na konci šestinedělí už bude mít jen asi 80 g) a odchází očistky. Úplné zotavení může trvat až půl roku.

Velký článek o šestinedělí

Co jsou očistky Co jsou očistky

Očistky (lochia) odchází jak po přirozeném porodu koncem pánevním, tak i u maminek po císařském řezu, i když u těch bývají slabší. Velmi zjednodušeně by se očistky daly přirovnat k silnému menstruačnímu krvácení. V očistcích odchází těhotensky pozměněné endometrium (výstelka dělohy). Očistky mohou obsahovat i větší kousky krevních sraženin nebo odloučené kousky sliznice.

Postupem času se začnou očistky proměňovat – na začátku krvavé zbarvení přechází 3.-4. den po porodu v narůžovělé s vyšším obsahem hlenu a příměsí krve. Mezi 5.-10. dnem jsou očistky nažloutlé, až nakonec přejdou v bílý výtok.

Intenzita odchodu očistků se proměňuje. Silnější bývají v čase, kdy maminka dítě kojí. Odchod očistků mohou dokonce provázet křeče podobné menstruačním nebo až slabším porodním stahům. Bolest intenzivněji pociťují maminky 2. nebo 3. dítěte. Po předchozích porodech totiž některá svalová vlákna v děloze nahradilo vazivo a jejich stahování je o to více cítit. Pomoci maminkám může před kojením si odskočit. Kvůli plnému močovému měchýři se totiž v dutině břišní úplně zbytečně zvyšuje tlak a tím zhoršují křeče.

Pomůcky pro období očistků

Porodními vložkami se určitě nezapomeňte vybavit už do porodnice, doporučená jsou 2 balení, ze začátku budete muset vložku měnit co 2 hodiny. Poporodní vložky by měly být měkké a vysoce savé. Zároveň musí být prodyšné a bez fólie. Nejsou vhodné běžné menstruační vložky, protože jsou často bělené chlorem nebo obsahují parfémy. Maminky, které trápí po porodu otok intimních partií, využijí také speciální savé a zároveň chladicí poporodní vložky.

Poporodní kalhotky musí být co nejvíce prodyšné. Využijte proto speciální síťované nebo mateřské kalhotky. Pomáhají zajistit hygienickou čistotu během používání poporodních vložek v období očistků a svým speciálním tvarováním také podpoří bříško po porodu.

  • Termofor na nahřívání

Mnoho maminek během očistků pociťuje nepříjemné křeče. Úlevu jim přinese, když se budou držet v teple. Pro nahřívání dobře poslouží gelové polštářky, domácí polštářek z třešňových pecek nebo obyčejný termofor. Účinek doplní i jemná masáž podbřišku a dolních zad.

Hygiena po porodu je extrémně důležitá! V důsledku poporodních poranění hrozí riziko infekce. Maminka je také náchylnější k infekcím močového měchýře. Jak často se koupat po porodu? Na začátku šestinedělí proto po každém použití toalety maminka musí zamířit do sprchy nebo rodidla alespoň opláchnout vodou. Sprchu můžete potřebovat také po kojení, když silněji odchází očistky. Pořídit domů i na cesty si můžete MomCare intimní spršku.

Není nutné používat intimní mýdlo nebo gel. Pokud byste je použít chtěla, mějte připravený přípravek na intimní hygienu bez parfemace. Existují i přípravky přímo určené na hygienu po porodu například Hemorogel, Lactacyd Pharma Antibakteriální nebo třeba Walmark Beliema Expert Intim gel.

Komplikace během očistků

Že maminka pociťuje během očistků bolesti nebo křeče podobné menstruačním je obvyklé. Avšak v těchto situacích by měla zpozornět:

  • Krvácení trvá dlouho

Přirozená ztráta krve očistky se pohybuje v rozmezí 200-500 ml. Pokud se očistky v průběhu dní neproměňují, krvácení je silné a stále odchází jasná nesražená krev, je to důvod pro vyhledání lékaře.

  • Očistky zapáchají

Zápach očistků je varovným ukazatelem infekce. Může se totiž stát, že očistky špatně odcházejí a rozvíjí se proto zánět a horečka. Častěji se to stává ženám po císařském řezu.

  • Návrat očistků

Mamince se může stát i to, že se očistky vrátí do svého předchozího stádia, například se znova začne více objevovat krev. Příčinou může být námaha a nedostatečný odpočinek. Určitě je stav nutné alespoň konzultovat s lékařem nebo porodním asistentem.

  • Silné bolesti

Obzvláště během kojení maminka často cítí silnější křeče nebo bolesti spojené s očistky. Původ příliš silných bolestí nebo krutých křečí by měl ale prověřit lékař.

Trombóza po porodu

I tělo ženy se před porodem připravuje. Jednou ze změn, kterou prodělává, je zvýšení srážlivosti krve. Maminku tím bude během porodu chránit proti silnému krvácení a ztrátám krve. Na druhé straně je ale u žen po porodu zvýšené riziko vzniku trombózy. Porodní asistentky proto maminky během hospitalizaci na porodním oddělení a oddělení šestinedělí musí bedlivě sledovat. Otok končetin, bolest a zčervenání kůže po porodu mohou totiž právě na trombózu poukazovat. Jako prevence trombózy slouží kompresivní punčochy těm maminkám, které po komplikovaném porodu musí zůstat déle ležet.

Přečtěte si víc o trombóze a embolii

Zavinování dělohy Zavinování dělohy

S očistky velmi úzce souvisí zavinování dělohy. 11x násobně zvětšená děloha se postupně stahuje. Její horní okraj každý den klesne zhruba o 1 cm. Po 10 dnech už se zmenší natolik, že nebude jednoduše hmatatelná. Co napomáhá správnému stahování dělohy?

Podpora zavinování dělohy

Přirozené zavinování dělohy lze velice jednoduše podpořit. Porodní asistentka novopečené mamince doporučí několikrát denně ležet alespoň 10 minut na břiše. Maminky po fyziologickém porodu mohou s uléháním na břicho začít od 2. dne. Ženy po císařském řezu musí počkat o něco déle. Obvykle mohou ležet na břiše až od 4. dne po porodu.

Pro mnohé maminky poloha na břiše nemusí být příjemná kvůli citlivosti prsou, která se brzy začnou nalévat mlékem. Vhodné je podkládat konec hrudníku složeným ručníkem nebo malým polštářkem, aby se tlak na ně snížil. Pokud ani to nepomůže, řešením zůstávají poporodní stahovací pásy nebo alternativně i poporodní zavinování pomocí dlouhého šátku.

První menstruace po porodu

Porodem hormonální změny u maminky zdaleka nekončí. Během kojení kontakt maminky s dítětem stimuluje uvolňování hormonu prolaktinu. Prolaktin podporuje tvorbu mateřského mléka. Jeho další funkcí je také oddálení nástupu menstruace. Proto se u maminek, které nekojí, menstruační cyklus často obnoví už po šestinedělí nebo do 12 týdnů po porodu. U kojících maminek je nástup 1. menstruace velice individuální a přichází obvykle někdy mezi 2.-18. měsícem po porodu. Není ale vyloučeno, že i u ženy, která kojí, se menstruace obnoví už brzy po konci šestinedělí.

Menstruační cykly po porodu jsou někdy silnější, než byla žena zvyklá, a mohou je provázet výraznější menstruační bolesti. Někdy proto mohou být důvodem k návštěvě gynekologa.

 

břicho po císaři

Poranění při porodu Poranění při porodu

Během porodu vznikají poranění. Oděrky a praskliny na sliznici pochvy bývají příčinou otoků intimních partií po porodu. Větším poraněním však bývá natržení nebo nástřih hráze (epiziotomie). Nástřih se provádí ve 2. době porodní, pokud lékař vyhodnotí, že je například nutné porod urychlit nebo předejít vážnějšímu natržení. Nejčastěji musí lékař provést nástřih u prvorodičky nebo maminky s nadváhou, u dalších porodů je riziko výrazně nižší.

Prevence nástřihu hráze

Už poslední týdny před porodem se věnujte přípravě na něj. A mezi všemi věcmi, které chystáte, nezapomeňte na masáž hráze. Začít se doporučuje přibližně od 34. týdne těhotenství. Masáž hráze se provádějte 1-2 x každý den po dobu 3-5 minut za pomoci rostlinného oleje. Speciální oleje na masáž hráze z kosmetiky pro těhotné obsahují složky jako olej z pšeničných klíčků, který má zvláčňující účinky. Méně efektivní variantou jsou pak masáže jen s použitím běžných olejů nebo vaginálních lubrikačních gelů.

K nácviku uvolnění svalů pánevního dna před porodem může budoucí maminka využít i speciální pomůcky pro těhotné, kterými jsou nafukovací balonky z lékařského silikonu. Kromě posilování pánevního dna se udržujte i v celkové kondici cvičením pro těhotné. Přímo před porodem pak uvolnění svalů pomůže teplá koupel nebo obklad.

Stehy po nástřihu

Pokud byl během porodu proveden nástřih, lékař po porodu ránu ošetří a zašije pomocí vstřebatelných stehů. Během hojení stehů po porodu předcházejte infekci rány. Důsledně proto dbejte o intimní hygienu. K omývání rodidel po každé toaletě navíc přidejte oplach nebo šetrné intimní mýdlo s dubovou kůrou nebo řepíkem pro stahování rány – například mýdlo Herbalon s dubovou kůrou. Sprchování se stehy pro vás není nijak nebezpečné. Intimní partie v mezičase udržujte co nejvíce v suchu. Pokud to jde, nechte v domácím prostředí ránu občas jen tak větrat na vzduchu bez poporodní vložky. Podložit pod sebe můžete jen savou podložku, abyste předešla ušpinění ložního prádla.

U větších poranění vám může lékař doporučit krátké sedací koupele. V ostatních případech se během šestinedělí pouze sprchujte, koupání ani sedací koupele nejsou doporučované. Ve snaze podpořit hojení maminky často hledají, čím mazat poporodní ránu. Kromě omývání se ale aplikace žádných mastných prostředků nedoporučuje. Po ošetření by kvůli přípravku mohly na porodní ráně více ulpívat očistky, které se mohou stát zdrojem infekce. U větších ran lze použít gely na podporu hojení.

Jak dlouho se hojí zašitá rána se odvíjí od její velikosti. Při sezení se na oblast hráze vyvíjí tlak. Co nejvíc proto odpočívejte vleže. Své rány se nebojte a nemějte strach se jí dotknout. Je důležité zašitou ránu kontrolovat a sledovat. Pokud by se objevil nažloutlý výtok, rána byla horká a otékala, obraťte se na lékaře či porodní asistentku. Mohlo by jít o projevy infekce. A co dělat, když praskne steh? Takovou situaci se nesnažte řešit doma. Obvykle je nutné vyhledat lékaře a nechat ránu znova zašít.

Ani až se rána zacelí, nepřestávejte o ni pečovat. Naopak, přichází čas, kdy je opět nutné hráz každý den několik minut masírovat. Masáží podpoříte hloubkové dohojení jizvy, zvýšíte její elasticitu a zabráníte ztvrdnutí.

Ženská bylinná napářka

Vaginální napářka je jednou z alternativních metod, která v poslední době nabývá na popularitě. Jde o tradiční proceduru používanou v ženami v zemích jako Jihoafrická republika, Indonésie nebo Thajsko. Vaginální napářka se provádí s odvary bylinných směsí tak, že se žena nad ještě teplý odvar posadí bez spodního prádla na speciálně upravenou stoličku nebo případně umístí odvar do toalety a zavine se do deky. Stoupající pára prohřívá genitál ženy a přináší uvolnění.

Přestože působení tepla před porodem na uvolnění porodních cest se ženám doporučuje, před vaginálními bylinnými napářkami odborníci varují. Této alternativní metodě jsou často připisovány až nesmyslné a ničím nepodložitelné léčebné účinky. Zároveň nejde o metodu bez rizik. Nepřirozené působení tepla může nahrát pozměnění přirozené vaginální mikroflóry, což s sebou nese klasické důsledky v podobě vyšší náchylnosti k infekcím. Navíc působení horké páry na sliznice může vést k jejich paradoxnímu vysušování a tedy i vaginální suchosti. Současně s tím křehká sliznice vaginy je extrémně citlivá k horku. Nesprávné provedení příliš teplé napářky tak může jednoduše vést i k popáleninám 2. stupně!

Péče o jizvu po císařském řezu

Ať už plánovaně nebo akutně, porod může být veden i císařským řezem. V ČR se týká asi čtvrtiny maminek. Břicho po císaři lékař sešívá jedním speciálním stehem, který odstraní než vás pustí z porodnice domů. Může ale použít i steh, který se sám vstřebá do 3 týdnů. Než se rána zacelí, nesmíte zvedat žádná břemena, aby nedošlo k prasknutí stehů nebo jizvy.

Péče o jizvu po císařském řezu není nijak speciální oproti běžné péči o pooperační jizvy. Avšak protože císařský řez zanechává velkou jizvu, péči nepodceňujte a věnujte se její masáži i změkčování například pomocí silikonových gelů nebo náplastí na jizvy. Masáž jizvy po císařském řezu můžete provést třeba podle našeho článku: Jak správně pečovat o jizvy.

Bříško po porodu Bříško po porodu

Po císařském řezu stejně jako po porodu koncem pánevním dále pečujte o své bříško. Pokožka i svaly břišní stěny byly během těhotenství a porodu přetížené. Ještě i po porodu hrozí na kůži vznik strií a pajizévek. Mohou za to hlavně rozbouřené hormonální hladiny, které riziko jejich vzniku zhoršují. Dále proto používejte svůj přípravek proti striím, který jste měla na těhotenské bříško. Výhodnou volbou jsou přípravky současně působící na strie i vzniklé jizvičky třeba řada Elasti-Q Exclusive.

Nejen jizvě císařském řezu, ale i striím a pajizévkám hrozí po vystavování na sluníčku nevzhledná pigmentace. Břicho po porodu proto ještě 2 roky neopalujte.

Ochablé pánevní dno po porodu a inkontinence

Posílení pánevního dna je důležité už před porodem. Po porodu je pánevní dno obzvláště uvolněné. Na ochabnutí pánevního dna mají vliv jak hormonální změny v těhotenství tak i nešetrné vedení porodu, či porod dítěte s hmotností přes 4 kg. V důsledku toho přibližně každou 4. maminku trápí stresová inkontinence. Cvičením pod dohledem fyzioterapeuta dokážete svaly pánevního dna opět posílit a zpevnit. Než se vše napraví, budou vás jistit inkontinenční pomůcky

Diastáza břišních svalů po porodu

Během těhotenství nebo při porodu hrozí vznik diastázy břišních svalů. Diastáza je rozestup levé a pravé části břišního svalu o více než 2 cm. Nesprávná poloha břišních svalů může souviset bolestmi zad nebo větším rizikem břišní kýly. Diastázu u maminek kontrolují porodní asistentky. Pokud ji odhalí, měla by maminka navštívit fyzioterapeuta. Diastáza se řeší vhodným cvičením. Nejprve je nutné posílit šikmé břišní svaly, nevhodné cviky nebo jejich špatné provedení by mohly diastázu zhoršit.

Potřeby po poroduDěti a maminky

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

ROSALGIN EASY 140MG vaginální roztok 5X140ML

  • Intimita

Skladem na e‑shopu

339 Kč

Frida Mom chladicí absorpční vložky 8ks + poporodní kalhotky 2ks

  • Intimita

Skladem na e‑shopu

699 Kč

Hemagel 30g

  • Zdravotnický prostředek
  • První pomoc

Skladem na e‑shopu

669 Kč

GYNELLA Silver Foam 50ml

  • Zdravotnický prostředek
  • Intimita

Skladem na e‑shopu

539 Kč

HERBALON s dubovou kůrou 200g

  • Kosmetika
  • Péče o tělo

Skladem na e‑shopu

179 Kč

Frida Mom Základní sada do porodnice

  • Intimita
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 589 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Těhotenství a kojení
    22. 04. 2020

    Jak zvolit velikost břišního pásu po porodu.

    Dobrý den, ráda bych si pořídila břišní pás Verba a použila ho po porodu ještě v porodnici, aby se děloha a břicho dobře stahovaly. Potřebovala bych ale poradit s velikostí. Mám si pořídit velikost podle cm, které mám nyní přes břicho nebo přes pas? A rozměr brát z období před těhotenstvím nebo vzít radši o velikost větší? Děkuji za odpověď, hezký den.

    Dobrý den,

    velikost by měla být přes břicho měřeno v centimetrech a po porodu. Z vlastní zkušenosti vím, že bříško po porodu zůstane a postupně se během šestinedělí bude zmenšovat. Pokud chcete koupit ještě před porodem, asi bych volila velikost o číslo větší, než by odpovídala před těhotenstvím, nebo zkusila naměřit aktuální podbřišek. Ale jde pouze o odhad, situace může být po porodu jiná a velikost nevhodná.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    17. 08. 2020

    Křečové žily po porodu

    Dobrý den, 3. Týden po porodu se mi objevila křečové žila na lytku. Dle lékaře mi bylo doporučeno zatím jen cviceni, vysetreni až po odstavení dítěte. Prosím jaká je vhodná kompresní punčocha ( stupeň komprese), případně nějaká mast/ doplňky stravy/ vitaminy? Plne kojim, jsem v sestinedeli ( 4 týden)

     Dále Jake je nyní pro mne nyní vhodně dávkování rybí olej dr mullers?

    Dekuji

    Dobrý den,

    pokusím se vám odpovědět na vaše dotazy.
    Předpokládám, že jste kojící matka, a tedy výběr přípravků je omezen.

    Pro vnitřní užití na podporu žilní stěny můžete užívat přípravek Venoruton forte.
    Používá se k léčbě příznaků a projevů chronické žilní nedostatečnosti (pocit unavených, těžkých, bolestivých nohou, křeče, otoky dolních končetin, pigmentace kůže na nohou, svědění a mravenčení v kůži nohou, pocit neklidných nohou).

    Pro zevní užití, k namazání lze doporučit Priessnitz Žíly a cévy.
    Obsahuje escin - proti zánětům a otokům,  ethanol a menthol -které  omezují únavu, urychlují vstřebávání účinných látek.

    Co se týče kompresivních punčoch, předpokládám, že možnost nošení jste řešila s lékařem.
    Existují jak lehce podpůrné punčochy, tak s vyšší kompresí, ale o vhodnosti a výběru správného typu ve vašem případě bych se nejprve poradila s lékařem.

    Dávkování omega mastných kyselin se řídí výrobcem, 5ml denně ideálně s jídlem.

    Priessnitz

    Venoruton

    S pozdravem
    Mgr. Jana Učíková
    Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

     

     

    šipka Mgr. Jana Učíková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení
    • Vitamíny a minerály
    01. 11. 2020

    Vitaminy porod a kojení

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jaké vitaminy v době kojení by byly pro mě vhodné. Začaly mi vlivem hormonů padat vlasy a chtěla bych začít brát nějaké vitamíny. Jestli zvolit např. Multivitamin centrum pro ženy, který dodá všechny vitaminy nebo kombinaci vápník+hořčík+zinek. Děkuji.

    Dobrý den, 

    padání vlasů po porodu je u žen velmi časté, a může trvat až 6 měsíců po porodu, než se hladiny hormonů ustálí.  Můžete brát i Vámi spomínané Centrum pro ženy. Máte tam komplex všech minerálů a vitamínů, přizpůsobených potřebám ženského těla. K tomu doporučuju i pestrou a kvalitní stravu. 

    Druhou možností je užívat přípravky určeny přímo pro kojící ženy, kde je obsah špecifičtější a reaguje i na potřeby miminka a tvorbu mléka.  Doporučuju třeba Femibion 3, nebo GS Mamavit Prefolin. Všechny se užívají 1xdenně, u prípravků 30+30 nebo 28+28 jsou 2 typy tablet, se užívá z každého typu tablet 1ks denně. 

    GS Mamavit Prefolin+DHA+EPA tbl/cps.30+30 2016

    Femibion 3 Kojení tbl.28 + tob.28

    GS Mamavit tbl.30

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Detoxikace a hubnutí
    • Těhotenství a kojení
    06. 05. 2022

    Hubnutí při kojení

    Dobrý den, jak už to bývá, v těhotenství sem dost přibrala a po porodu nešlo všechno úplně dolů. Teď když kojím, je něco, co bych mohla užívat na hubnutí? Hlavně nechci nic chemického, aby to nebylo nezdravé pro mimi. Děkuji

    Dobrý den,

    na hubnutí po porodu je nejzdravější pro Vás (i pro vaše miminko), abyste kojila. Hubnutí při kojení má několik svých specifik. Do konce šestinedělí váhu neřešte a hlavně odpočívejte. Ani poté není vhodná žádná drastická dieta nebo snaha o rychlé zhubnutí. Rozhodně se nesnažte hubnout rychleji než 0,5 kg za týden. Dodržujte zásady zdravého stravování - jezte pestrou stravu bohatou na zeleninu a ovoce (samozřejmě ze začátku se musíte vyhnout nadýmavým druhů a hodně kyselému ovoci). Konzumujte dostatek bílkovin, jsou v období kojení velmi důležité a navíc mají velkou sytící schopnost. Zařazujte pravidelně do jídelníčku ryby, které jsou kromě bílkovin také zdrojem nenasycených mastných kyselin důležitých pro mozek miminka. Vhodné jsou pro Vás také celozrnné a mléčné výrobky. Naopak se vyhněte sladkostem, čokoládě a slazeným nápojům.

    Pravidelně se hýbejte – brzy si jistě začnete užívat procházky s kočárkem. Výborné je také cvičení určené pro ženy po porodu.

    Přípravky na podporu hubnutí často obsahují vyšší dávky kofeinu, což pro kojící maminky není vhodné. Nejsou vhodné ani bylinky na odvodnění. Obohatit svůj jídelníček můžete o vlákninu, která dobře zasytí a podporuje zdravé zažívání. Zkusit můžete například OptiFibre. Jde o zcela rozpustnou vlákninu, kterou můžete přidat do nápojů a pokrmů, aniž by ovlivnila jejich chuť. Nezapomeňte na dostatečný pitný režim.

    Pro tělo je důležitý také spánek. I když miminko v noci špatně spí, snažte se využít každou volnou chvilku k odpočinku. Pokud jste nevyspaná a unavená, tělo samo bude mít tendenci “dohánět” nedostatek energie jídlem a budete mít více chutě na sladké.

    OPTIFIBRE

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.