Syndrom náhlého úmrtí kojence neboli SIDS

SYNDROM NÁHLÉHO ÚMRTÍ KOJENCE NEBOLI SIDS

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Připravujete se na příchod potomka? Budoucím rodičům jsou dnes k ruce stále chytřejší elektroničtí pomocníci, připraveni pomáhat jim v nové roli ve dne v noci. Ať už jde o monitory dechu hlídající pravidelnost dýchání miminka kvůli riziku ,,Syndromu náhlého úmrtí kojence’’ nebo praktické chůvičky, díky kterým neztratíte kontakt s děťátkem ani když ho necháte spinkat v oddělené místnosti. Jaké funkce monitory dechu a chůvičky nabízí a podle čeho vybírat?

 • Těhotenství
 • Děti a maminky
 • Péče

5 minut čtení


Co je syndrom náhlého úmrtí neboli SIDS? Co je syndrom náhlého úmrtí neboli SIDS?

Syndrom náhlého úmrtí kojenců (Sudden Infant Death Syndrome) často vyvolává obavy u novopečených rodičů. Jde o stav, kdy bez známé příčiny dojde u kojence ve spánku k zástavě dechu. Tento syndrom se vyskytuje velmi vzácně, přibližně u 1 miminka z 3 000. V nejhorším případě ale může skončit až smrtí.

Syndrom náhlého úmrtí kojence začal být intenzivně monitorován až ve 2. polovině 20. století. SIDS může postihnout i jinak zcela zdravé děti. Co způsobuje SIDS přesně nevíme, jsou ale popsané některé faktory zvyšující jeho riziko.

Rizikové faktory vzniku SIDS

 • Spánek na bříšku, o něco nižší riziko je spojené také se spánkem miminka na boku
 • Příliš vysoká teplota na spaní nebo nepřiměřený oděv dítěte
 • Příliš měkká matrace, používání polštáře nebo přítomnost předmětů (hračky, plyšáci aj.) v postýlce
 • Kouření matky v těhotenství
 • Přítomnost kuřáka v domácnosti
 • Nedonošené děti nebo děti s nízkou porodní hmotností
 • Dítě prodělalo onemocnění s teplotou v předchozích 2 týdnech
 • Nezletilý věk matky
 • Předchozí výskyt SIDS v rodině

Za SIDS se považuje úmrtí dětí do 1 roku, u kterého se nepodařilo nalézt žádnou příčinu ani ho nešlo předvídat. 2. až 4. měsíc věku je období, kdy je největší riziko SIDS. Po 4. měsíci už je fáze, kdy se snižuje riziko SIDS. Konec období, do kdy hrozí SIDS, se udává v 6 měsících věku.

Stejně jako existují rizikové faktory, známe také některé okolnosti, které mohou riziko rozvoje náhlé smrti novorozence zmenšovat:

Zásady pro prevenci SIDS Zásady pro prevenci SIDS

 • Miminko ukládejte zásadně na zádíčka, pokud už se překulí, vracejte ho zpět.
 • Pro dítě mějte vhodnou a ne příliš měkkou matraci, nepodkládejte hlavu polštářem a odstraňte z postýlky kromě přikrývky všechny ostatní předměty.
 • Nižší výskyt SIDS je u kojených dětí, proto pokud je to možné, kojte svoje miminko minimálně do 6 měsíců. Než dítě po krmení uložíte, nechte ho řádně odříhnout.
 • Nepřetápějte ložnici a přiměřeně dítě na spaní oblékejte, v místnosti pravidelně intenzivně větrejte.
 • S nižším rizikem SIDS je spojené používání dudlíků a šidítek. Dudlík dítěti nabídněte. Každé miminko je ale jiné, proto pokud dudlík odmítá, nenuťte mu ho.
 • Dítě by mělo spát ve své postýlce v ložnici u rodičů. Blízkost rodičů miminko uklidňuje, zároveň jste mu nablízku, když se v noci probudí. Co–sleeping miminka s rodiči v jedné posteli se ale nedoporučuje kvůli riziku zamotání dítěte do přikrývek, vklínění mezi matrace nebo zalehnutí. Klasické matrace navíc často bývají měkčí, než je pro malé děti vhodné.

Monitory dechu Monitory dechu

Pokud dojde u miminka k zástavě dechu, spustí se souboj s časem. V takové chvíli je zcela zásadní, aby zástava dechu byla okamžitě odhalena a dítěti byla bez prodlení poskytnuta první pomoc. K tomuto včasnému odhalení slouží právě monitory dechu.

Monitory dechu citlivě snímají vibrace nebo pohyby spojené s dýcháním. Pokud tyto signály ustanou nebo jsou velmi nepravidelné, spustí monitor dechu alarm. Zvuk alarmu může miminko probudit, díky čemuž se znova nadechne. Pokud se tak nestane, rodiče mohou okamžitě začít poskytovat první pomoc miminku a volat záchrannou službu na čísle 155.

Druhy monitorů dechu Druhy monitorů dechu

Setkat se můžete s deskovými monitory dechu nebo s monitory na dětskou plenku.

 • Deskové monitory dechu

Deskový monitor dechu je jednoduché zařízení skládající se ze snímací desky spojené s vyhodnocovací jednotkou. Při vybírání monitoru dechu si zkontrolujte, pro jakou výšku matrace se monitor hodí. Deska monitoru se totiž vkládá pod ni. Pouze u novorozenců se některé monitory používají pod prostěradlem.

Deskové monitory mohou mít možnost připojení 1 nebo 2 snímacích desek. V případě, že děťátko roste a přetáčí se, by se totiž mohlo dostat mimo snímací desku. Připojením druhé snímací podložky tak získá větší prostor. Pokud ale čekáte dvojčátka, budete potřebovat 2 vyhodnocovací jednotky! Některé monitory už přímo umožňují takto kombinovat 2 senzory. Podívejte se například na Angelcare Monitor pohybu dechu a videochůva AC327.

dětská chůvička

 • Plenkové monitory dechu

Plenkové nebo také klipové monitory dechu jsou alternativou ke klasickým deskovým monitorům. Monitor se připíná na plenku miminka, dotýká se jeho bříška a sleduje pohyby při dýchání. Pokud pohyby ustanou, plenkové monitory zpravidla nejprve vibrují, aby miminko probudily. Až poté se spustí alarm. Plenkový monitor je skvělou variantou monitoru dechu na cesty, protože se snadno uskladní. Přímo při jízdě v kočárku nebo autem však nemusí fungovat správně, kvůli otřesům. Klipový monitor je také dobrou variantou pro dvojčátka, která spolu spí v jedné postýlce. Nevýhodou plenkových monitorů je, že jsou pro děťátko nepohodlné ve chvíli, kdy se začne přetáčet.

Monitory dechu často nabízí také další užitečné funkce. Ať už jsou to senzory měřící teplotu nebo vlhkost v místnosti. Světelné kontrolky a systémy pro kontrolu baterií nebo indikátory nabití. Některé monitory zároveň obsahují i chůvičku. Mezi monitory dechu najdete i zařízení certifikované jako zdravotnické prostředky.

Jak poskytovat kojenci první pomoc Jak poskytovat kojenci první pomoc

Co dělat při syndromu náhlého úmrtí, když se rozhouká monitor dechu? Pokud dítě nedýchá, je třeba zahájit resuscitaci. Resuscitace novorozence a malého dítěte se v některých věcech liší od poskytování první pomoci dospělému člověku. Standardně ale bývají tyto techniky součástí kurzů první pomoci. Jak tedy postupovat?

Postup resuscitace u kojence:

 1. Zkuste si položit dítě bříškem na předloktí a třít ho po zádíčkách.
 2. Pokud dítě na stimulaci nereaguje, ověřte pohledem zda dýchá, na levé straně hrudníku zkuste nahmatat tlukot srdce.
 3. Vyčistěte pusinku, jestli dýchání blokuje nějaký vdechnutý předmět. Poté vyčistěte i nos dítěte.
 4. Položte dítě na pevnou podložku s hlavičkou mírně předkloněnou.
 5. Začněte s umělým dýcháním. Dýchejte zároveň do úst i nosu dítěte přibližně objem vzduchu nafouklých tváří. Po vdechu nechejte prostor pro samovolný výdech.
 6. Pokud se neobnoví spontánní dýchání, volejte rychlou záchrannou pomoc 155.
 7. Do příjezdu záchranné služby nebo obnovení dýchání u dítěte provádějte resuscitaci 15 stlačeními hrudníku dvěma prsty. Hrudníček stlačujte na spodní polovině hrudní kosti do ⅓ jeho hloubky. Poté proveďte 2 vdechy.

Postup první pomoci podle dokumentu vydaného Neonatologickým oddělením Fakultní nemocnice Brno: Syndrom náhlého úmrtí 7-124/21/1.

Dětské chůvičky Dětské chůvičky

Usnul váš drobeček na chvíli? Mezitím, co ho necháte spinkat v ložnici, vám ho pohlídá spolehlivá chůvička. Vy se zatím budete moct věnovat svojí domácnosti, starším sourozencům nebo zaslouženému odpočinku. Až se miminko vzbudí, upozorní vás chůvička zvukem. Ale nejen to. Dnešní chůvičky nabízí možnost přenosu zvuku i videa, propojení aplikací s vaším mobilem nebo třeba můžete mít rodičovskou jednotku stále u sebe v podobě hodinek jako u TrueLife NannyWatch A15.

Při výběru chůvičky by vás měl nejprve zajímat její dosah. Chůvičky k přenosu používají digitální nebo analogový signál. Výhodou digitálních chůviček je, že mívají více kanálů, díky kterým se vyhnete případnému rušení signálu na určitých frekvencích. Analogové chůvičky mohou mít větší dosah. Dosah chůviček bývá udáván v ideálním prostředí. Počítejte s tím, že čím více mezi vámi a děťátkem bude stěn a překážek, tím bude dosah chůvičky kratší.

Najdete také chůvičky s připojením na internet. U těchto smart chůviček získáte neomezený dosah, samozřejmě pokud máte spolehlivé internetové připojení. Jako rodičovská jednotka vám pak může sloužit například aplikace ve vašem telefonu.

Funkce dětských chůviček

Rozhodli jste se už pro video nebo audiochůvičku? Zjistěte si také, jaké další funkce vám může zařízení nabídnout:

 • Senzor teploty případně i vlhkosti v místnosti.
 • Alarm při ztrátě signálu.
 • Nastavení citlivosti.
 • Noční světlo.
 • Ukolébavky nebo možnost promítání obrázků.
 • Oboustranný přenos zvuku, díky kterému můžete na svoje miminko mluvit přes chůvičku.
 • Možnost napájení přes USB nebo powerbanky.
 • Režim VOX prodlužující výdrž baterií. Umožňuje totiž přenos signálu pouze když je to potřeba.

Monitory dechuDětské chůvičky

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Těhotenství a kojení
  • Zažívání
  05. 05. 2022

  Kojené dítě a probiotika

  Dobrý den, mohou tyto probiotika i kojení novorozenci?

  Dobrý den,

  ano, není žádný důvod, proč by se kojeným dětem nedala podávat probiotika určená pro malé děti. Tento přípravek je vhodný i pro novorozence.

  SYMBIOSYS Bifibaby

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Těhotenství a kojení
  06. 06. 2022

  Dudlík NUK co je ortodontický tvar

  Dobrý den jaký má tvar tento dudlík? Kulatá bambulka?

  Dobrý den,

  tento dudlík NUK Dudlík Happy Kids LA V2(6-18m) 1ks BOX 734017 je ortodontický – horní strana dudlíku je kulatá, zatímco spodní má zploštělý tvar. Respektuje přirozený vývoj patra, zubů a dásní dítěte. Bývá považován za nejvhodnější typ pro zdravé dětské zoubky, doporučují ho také zubní lékaři.

  Pokud Vás více zajímají tipy při výběru dudlíků doporučuji článek Dudlíky ano nebo ne

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Těhotenství a kojení
  08. 09. 2022

  Jak uchovávat mateřské mléko

  Dobrý den, můžu mléko v odsavačce nechat a uchovat v lednici, nebo musím přelít do jiné nádoby.

  Dobrý den,

  odsáté mléko můžete ponechat v lednici. Může být uchováváno přímo v lahvičce, která je součástí odsávačky, je ale nutné dbát na její čistotu. 

  K uchovávání mléka případně k jeho zmrazení se Vám mohou hodit také sterilní sáčky na uchovávání mateřského mléka.

  Uchovávání mateřského mléka

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.