Jak přestat kouřit

JAK PŘESTAT KOUŘIT

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Položili jste si otázku, jak přestat kouřit stokrát nebo je to dnes poprvé? Tak nebo tak, neřešíte tento problém sami. Podle průzkumů chce s kouřením skoncovat jen o maličko méně než tři čtvrtiny kuřáků. Jak se vydat na cestu za životem bez tabáku a co vám pomůže, abyste na konci vítězně stanuli jako odnaučení kuřáci?

 • Dýchání
 • Životní styl

7 minut čtení


Proč přestat? Proč přestat?

Na začátku si uvědomte, proč chcete s kouřením přestat. Nutí vás do toho okolí nebo je to vaše přání? Je velmi důležité, aby rozhodnutí přestat kouřit šlo z vás. Vnitřní motivace je vždycky účinnější než vnější nátlak.

Důvody, proč chcete přestat si dobře promyslete a ideálně si je sepište na papír. Buďte k sobě upřímní! Existuje mnoho objektivních důvodů - kouření škodí zdraví, jde o finanční zátěž a den co den kouřením ztrácíte mnoho minut času. Možná vaše nezdravé kouření vadí někomu, na kom vám záleží. Především jde ale o vás, vaše zdraví a spokojenost.

Kouření a typy závislosti Kouření a typy závislosti

Kouření zpravidla začíná sociální závislostí. Možná jste taky poprvé sáhli po cigaretě kvůli nátlaku nebo prosté nabídce vašeho okolí. Závislost se u kouření rozvíjí psychická a následně fyzická. Míra závislosti není u všech stejná a promítá se do ní, jak jste silný kuřák i jaké jsou vaše individuální genetické dispozice.

Psychická závislost se projevuje myšlenkami na cigaretu a touze si zakouřit. Pro odvykání kouření je typické, že tato nutkání jsou navázaná na určité situace. Máte kouření spojené s pauzou v práci? K šálku kávy už vám cigareta prostě tak nějak patří? Čekání na MHD se bez cigarety nekonečně vleče? A co dalšího byste mohli jmenovat vy?

Fyzická závislost je stav, kdy je tělo zvyklé na přítomnost určité látky – v tomto případě nikotinu – a na jeho přítomnost se adaptuje. Pokud mu nikotin vezmeme, něco je pro něj špatně a dostaví se abstinenční příznaky. Vznik fyzické závislosti je individuální. Mluvíme o ní hlavně, pokud závislý kuřák potřebuje 15 nebo více cigaret za den a ráno si potřebuje zapálit za méně jak hodinu po probuzení.

Není to tak lehké prostě nekouřit. Pro odvykání závislosti na nikotinu je potřeba nastavit si na míru odvykací plán. Díky chytře nastavené strategii pro odnaučení kouřit, pro vás bude odvykání od nikotinu jednodušší a tím se zvýší vaše šance na úspěch.

Jak se na odvykání připravit? Jak se na odvykání kouření připravit?

Jak se dočtete výše, závislost na nikotinu má sociální, psychickou i fyzickou složku. Stejně tak abstinenční příznaky mohou zasahovat do všech těchto sfér. Podívejme se, co konkrétně můžete v jednotlivých situacích dělat.

9 tipů jak na psychickou a sociální závislost 9 tipů jak na psychickou a sociální závislost

Sociální a psychická složka závislosti na tabáku spolu velmi úzce souvisí. Přidáváme pro vás tipy, jak se jim efektivně postavit a věříme, že se vám podaří jednotlivé rady přetvořit a aplikovat na vaše konkrétní každodenní situace.

1. Né nedělat

Obecně platí, že vaše předsevzetí, ať už je to předsevzetí nekouřit nebo jakékoli jiné, se vám spíše podaří dodržet, pokud bude pozitivně formulované. Co se tím myslí? Nejde o to říct si nebudu kouřit. Položte si otázku, co vlastně budete dělat, když nebudete kouřit!

Nebojte se odpovědět si i na úplně konkrétní situace. Kouřili jste, když jste čekali ráno na autobus? Nainstalujte si do mobilu hru, která zaměstná vaše ruce i hlavu, abyste po cigaretě znovu nesáhli. Nebo si kupte třeba hlavolam a dejte si ho do kapsy. S ním se zaměstnáte, i když si potřebujete ušetřit posledních pár procent baterie v mobilu.

Myšlence na kouření stačí často odolat jen prvních 5 minut, poté většinou chuť na cigaretu začne slábnout. Někomu v takové chvíli stačí vypít sklenici vody. Někdo si jde vyčistit zuby. Co budete dělat vy?

2. Pojďte do toho společně

Rozhlédněte se kolem sebe. Možná někdo z vašeho okolí má podobné plány jako vy. Ve vašem předsevzetí se můžete vzájemně podpořit. Řekněte o vašem úmyslu svojí rodině a přátelům. Vaši nejbližší vás dokážou podpořit a podržet.

Informujte se také o formách poradenství k odvykání kouření ve vašem okolí. Na odvykání kouření přispívají i některé zdravotní pojišťovny. Úplně bez podpory přestane kouřit jen asi 3-5 % odhodlaných kuřáků, pomoc zvenčí šanci na zanechání kouření mohou zvýšit i 10 x.

3. Odstraňte věci, které vám kouření připomínají

Vyhoďte zapalovač, dejte pryč popelníky. I samotný cigaretový kouř vám bude dobu, kdy jste kouřili připomínat. Vyperte proto závěsy a potahy a co nejlépe se ho zbavte. Také venku nebo ve městě se vyhýbejte zakouřeným místům.

4. Pozor na alkohol

Během odvykání omezte příjem alkoholu. Nejenže mnoho lidí má konzumaci alkoholu s kouřením přímo spojenou, ale několikátá sklenička alkoholického nápoje může oslabit vaši vůli a odhodlání si nezapálit.

5. Připravte si odpověď

Kolegové z práce si jdou v pauze zakouřit, také s vámi se počítá. Už dopředu musíte vědět, co jim řeknete, proč dnes nejdete. Možná vaše rozhodnutí okolí nejprve nebude přijímat. Vy ale víte, že to má cenu!

6. Vyberte si den D

Ano, den, kdy už si ráno nezapálíte. Svoje rozhodnutí neodkládejte, jakmile budete připraveni, začněte svůj život bez tabáku.

7. Nuda…

Když přijde nuda, přijdou s ní ruku v ruce i myšlenky na cigaretu. Připravte se i na takové chvíle. Do čeho jste se chtěli pustit, ale neměli jste čas? Jaké úkoly pořád odkládáte? Udělejte si seznam a využijte každou chvilku!

8. Zatočte se stresem

Zbavení se závislosti není procházka růžovým sadem. Změna životního stylu vás vystaví různým stresovým situacím, které už nevyřešíte cigaretou. Najděte si jiný způsob, který vám pomůže se uvolnit a relaxovat. Může to být poslech dobré hudby, masáže, procházka v přírodě. Pomazlete se se svým zvířecím mazlíčkem nebo si zasportujte. Možností je opravdu spousta.

9. Věřte si a odměňujte se

Vyberte si odměnu, která vás bude motivovat. Ale nejen to, odměňujte i svoje malé kroky. Byl to dnes váš první den nebo první týden bez cigarety. Výborně!

odnaučený kuřák

Jak překonat abstinenční příznaky Jak překonat abstinenční příznaky

 

Nutkavá potřeba kouřit, špatná nálada, nesoustředěnost a neklid nebo roztěkanost. Tyto příznaky mohou vaši snahu přestat kouřit doprovázet. Přesto má odvykání cenu. Na jedné straně vah je 8-24 týdnů nepohodlí a na druhé je váš zdravější zbytek života. Připravte se a dopředu se vybavte náhražkami nikotinu, které abstinenční příznaky zmírní například Nicorette nebo Niquitin.

Náplasti

Nikotin se vstřebává přes kůži, proto nikotinová náplast po nalepení dodává čistý nikotin celý den. Aplikuje se ráno a její účinek nastoupí do 30 minut. Jde tedy o pomalou a dlouhodobou formu suplementace nikotinu.

Přestože nikotinová náplast může pokrývat potřebu nikotinu celý den, nebude vhodná pro silné a nárazové kuřáky. Pokud ráno potřebujete brzy cigaretu nebo kouříte nárazově, vyberte si z dalších nikotinových přípravků, které uvolňují nikotin rychleji nebo je s náplastmi kombinujte.

Nikotinové pastilky nebo nikotinové žvýkačky

Přípravky s nikotinem jako nikotinové žvýkačky nebo nikotinové bonbóny uvolňují nikotin rychleji. Žvýkačky vám vydrží asi 30 minut. Stačí několikrát přežvýkat a uvolňování nikotinu pocítíte jako lehké mravenčení. V tu chvíli vyčkejte a za pár minut přežvýkejte znova a uvolněte další nikotin.

Nikotinové pastilky se dají užívat každé 2-4 hodiny. Slabší variantu (1,5 mg) si vyberte, pokud ráno nemáte potřebu si do 30 minut zapálit. Pokud ano, sáhněte po silnější variantě (4 mg).

Nikotinový sprej

Pokud vás přepadne chuť na cigaretu opravdu náhle, už za 30 sekund ji můžete potlačit nikotinovým sprejem. Sprej vstříkněte do úst, nevdechujte. Po aplikaci vydržte chvíli nepolykat, nikotin se vstřebává sliznicí úst.

U všech forem náhradního nikotinu, které se podávají ústy, je vhodné před použitím nejíst a nepít kyselé věci. Nikotin se v kyselém prostředí méně vstřebává.

Nikotinový inhalátor

Inhalátory nikotinu dodávají tělu nikotin bez spalování tabáku. Aplikace trvá okolo 20 minut. Stejně jako cigareta, zaměstná inhalátor také vaše ruce. Podobně i elektronické cigarety mohou nahrazovat nikotin bez hoření, tedy i bez škodlivého dehtu. To z elektronických cigaret dělá prostředek využitelný pro strategii, jak se odnaučit kouřit. Pozor ale na množství nikotinu! Kouřením elektronických cigaret se může příjem nikotinu zvýšit. Pokud by se takový kuřák vrátil zpět ke kouření, pravděpodobně by potřeboval více cigaret, než tomu bylo dříve.

Na rozdíl od elektronické cigarety není doporučováno odvykání pomocí zahřívaného tabáku. Zařízení na zahřívání tabáku nejsou navrženy pro odvykání kouření a nejsou odborníky považovány za možnou alternativu při odvykání cigaret.

Nikotin v těle urychluje trávení, zanechání kouření proto mohou provázet i zažívací obtíže jako zácpa. Objevují se také chutě na sladké. Proto během odvykání myslete na zdravý životní styl s dostatkem pohybu i kvalitním pitným režimem. Jezte častěji po menších porcích a když už vás přepadnou chutě na sladké, dejte si ovoce nebo nějaké zdravé mlsání.

Léky na potlačení abstinenčních příznaků

Další pomůckou při odvykání je volně prodejný lék Defumoxan. Obsahuje účinnou látku cytisin, která potlačuje abstinenční příznaky. Užívání Defumoxanu je rozděleno do několika etap, kdy na začátku užíváte vyšší dávku (6 tablet denně) a dávkování se postupně snižuje. Terapie trvá celkem 25 dní.

Vydržte! Vydržte!

Pokud jste byli závislí na cigaretách, vaše tělo bylo zvyklé na nikotin a je na něj i nadále velmi citlivé. Proto vás i jedna cigareta může ohrozit a stáhnout zpátky k návykům, kterých jste se těžce zbavovali. Pamatujte, že jste dosáhli velkého cíle pro své zdraví. Je známo, že kuřáci trpí více na nemoci dýchacích cest. Kuřácký kašel se zpravidla velmi dlouho léčí nebo je chronický. Jsou ohrožení i jinými chronickými onemocněními a rakovinou plic nebo rakovinou jazyka. Ještě vyšší riziko představují onemocnění srdce a cév. Jen riziko infarktu klesne po roce bez kouření na polovinu! Celoživotní kouření zkrátí délku života o 15 let.

Zkoušeli jste přestat kouřit a stále se vám to nedaří? Nechte si poradit v konzultačních centrech na odvykání kouření a udělejte si zde test závislosti na nikotinu nebo se obraťte se na svého lékaře. Závislost se dá léčit a lékař vám podle vaší anamnézy může předepsat přípravky, které vám účinně pomohou.

Poradenství v oblasti odvykáníLéky na odvykání kouření

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

DEFUMOXAN 1,5 mg tablety 100

 • Akce
 • Sleva 20 %

Skladem na e‑shopu

899 Kč 719 Kč

NiQuitin Freshmint 4mg, 100 léčivých žvýkaček

 • Volně prodejný lék
 • Pročištění
 • Trvale výhodná cena

Skladem na e‑shopu

599 Kč

NICORETTE SPRAY 1MG/DÁV orální podání sprej, roztok 2X13,2ML

 • Volně prodejný lék
 • Pročištění

Skladem na e‑shopu

859 Kč

NICORETTE MINT 4MG lisovaná pastilka 20

 • Volně prodejný lék
 • Pročištění

Skladem na e‑shopu

249 Kč

Stopfiltr Filtr - nástavec na cigarety 120 ks

Skladem na e‑shopu

149 Kč

WHITE GLO Bělící pasta Smokers 150g+kart.na zuby

 • Péče o zuby

Skladem na e‑shopu

169 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  10. 12. 2020

  Lze Nicorette žvýkačky užívat při poúrazové epilepsii?

  Dobrý den,koupila sem si žvýkačky Nicorette abych přestala kouřit akorát u mě byla zjištěna pourazova epilepsie, může ta žvýkačka nějak ublížit?Děkuji za Vasi odpověď.

  Dobrý den, je skvělé, že jste se rozhodla přestat kouřit. Vzhledem k Vaší diagnóze bych se při odvykání kouření a využití nejen produktů Nicorette raději obrátila na odbornou pomoc. Některé Benu lékárny tuto službu nabízejí. S pozdravem PharmDr. Veronika Orendášová vedoucí lékárník a lektor

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Cholesterol a krevní tlak
  10. 12. 2020

  Lze používat sprej Nicorette při užívání léků na srdce a vysokém krevním tlaku?

  Muže používat spraj Nicorette když bere léky na srdce a vysoky krevni tlak.

  Dobrý den,
  pokud aktuálně není po infarktu myokardu, tak jakákoliv nikotinová náhrada ( včetně spreje Nicorette) bude vždy pro zdraví významně lepší než cigareta. Nikotin má svá rizika, ale další desítky látek vznikajících při spalování cigarety jsou pro tělo mnohem větší zátěží.  Přečtěte příbalovou informaci v odkaze níže, tam je to celkem přesně uvedeno. Jinak větší úspěšnost v odvykání kouření, pokud už se rozhodne do toho jít, je, když bude pod dohledem vyškoleného odborníka. Může zkusit třeba individuální konzultaci. Seznam lékáren poskytujících tuto službu naleznete v odkazu.
  https://www.benu.cz/nicorette-spray-1mg-dav-oralni-podani-spr-sol-2x13-2ml

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník BENU Beroun

  šipka Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  10. 12. 2020

  Je sprej nicorette určen i při odvykání kouření elektronické cigarety

  Dobrý den, je sprej nicorette určen i při odvykání kouření elektronické cigarety s minimem nikotinu? děkuji

  Dobrý den,

  zajisté je možné užívat Nicorette sprej i při odvykání kouření elektronické cigarety. Jedná se o náhradu nikotinu, který je obsažen i v elektronické cigaretě. Primárně se tento sprej užívá jako SOS přípravek, při nutkavé chuti; vždy jeden vstřik pod jazyk. Podobně jako u klasického odvykání je potřeba samozřejmě pevná vůle a motivace skončit, tyto přípravky pouze napomáhájí překonat ty největší obtíže.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Interakce
  • Nežádoucí účinky
  06. 06. 2022

  Rizika kouření a užívání hormonální antikoncepce

  Dobrý den
  Prosím vás, chtěla bych se zeptat. Mam 40 let a beru antikoncepci 3 roky. Nekouřím denně jen občas asi max 10 cigaret. Je to tak velký problém a může se mi neco stát jak se všude píše nebo sem tam cigareta nevadí? Děkuji

  Dobrý den,

  riziko kouření a hormonální antikoncepce existuje i v případě, pokud je vykouřeno pár cigaret občasně. V případě současného užívání antikoncepce a kouření dochází ke zvýšení rizika trombotických stavů, nehledě na riziku vznikajícím už samotným kouřením, tj. poškození dýchacích cest, které ve finále může vést k manifestaci různých plicních onemocnění, nejčastěji CHOPN a karcinom plic. Doporučil bych se cigaretám obecně vyhýbat.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  13. 01. 2022

  Odvykání od kouření a podpůrné léky

  Dobrý den,
  rád bych se zeptal na možnosti farmakologické léčby když chci přestat kouřit.
  Zkoušel jsem náplasti, žvýkačky i sprej. Po spreji jsem neměl chuť na cigaretu(což je u mně zázrak), ale pálila mě žáha a jelikož mám reflux a jsem po laparo. Operaci Hyátové hernie, můj gastroenterolog mi to nedoporučil. Kvůli tomu, že kouřím, mi odmítli udělat reoperaci a tak se snažím, ale jen vlastními silami to nedokážu a proto Vás prosím o radu.
  Děkuji a přeji hezký den.

  Dobrý den,

  k přečtení doporučuji článek na našich stránkách https://www.benu.cz/odvykani-koureni-1

  Bohužel konzultace jsou v našich lékárnách v  současné době kvůli Covidu pozastaveny. Jinak si myslím, že jsou, pokud se nedaří přestat, velmi vhodnou součástí odvykání. 

  Pokud jste přesvědčen, že je pravý čas přestat, tak lze vyzkoušet volně prodejný lék Defumoxan. Užívá se: Od 1. do 3. dne 1 tableta každé 2 hodiny 6 tablet                                                                                                                                                                          Od 4. do 12. dne 1 tableta každé 2,5 hodiny 5 tablet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Od 13. do 16. dne 1 tableta každé 3 hodiny 4 tablety
  Od 17. do 20. dne 1 tableta každých 5 hodin 3 tablety 
  Od 21. do 25. dne 1–2 tablety denně do 2 tablet  
  S kouřením je třeba přestat nejpozději do 5. dne léčby

  Další možností jsou léky na předpis- např. Champix. Opět je nutno stanovit si termín, od kdy chcete přestat kouřit. Léčba bývá nejméně 12týdenní. Mám zkušenost, že i farmakologickou léčbu je nutno podpořit psychoterapií. 
  Návody a podporu najdete i zde https://www.bezcigaret.cz/

  Přeji hlavně pevnou vůli.

  Mgr. Naďa Spratková
  vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

  Defumoxan

   

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Antikoncepce
  • Interakce
  18. 11. 2022

  Nikotinové náplasti a antikoncepce

  Dobrý den, mohu používat nikotinové náplasti, pokud užívám hormonální antikoncepci?
  Děkuji

  Dobrý den,

  nikotinové náplasti a hormonální antikoncepce se vzájemně neovlivňují. Lze je tedy souběžně používat. 


  Lékárník BENU

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Interakce
  04. 01. 2022

  Deflumoxan a Niquitin

  Dobrý den, dnes jsem koupila deflumoxan a niquitin, ale nevím, jestli můžu používat dohromady. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den.

  Správně by se kombinovat neměly, ale je to dost individuální. Záleží na tom, co jste koupila (náplasti, pastilky, žvýkačky) a kolik jste toho předtím vykouřila. Určitě si dokážu představit situaci, kdy budete jako prevenci užívat defumoxan a když to na vás příjde tak si místo cigarety dáte pastilku, nebo žvýkačku. Kombinace Defumoxanu s NiQuitin náplastí by šla zvážit jen u silných kuřáků. 

  Některé naše lékárny poskytují rozšířené poradenství ve formě krátkých sezení:

  Odvykání kouření

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.