Co znamená CHOPN?

CO ZNAMENÁ CHOPN?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Chronická obstrukční plicní nemoc je méně známé onemocnění, možná právě kvůli komplikovanému názvu. Příznaky CHOPN jsou zcela běžné a možná právě i vy máme v okolí někoho, kdo tímto onemocněním trpí. Jak poznat obstrukční plicní nemoc? 

  • Články o zdraví
  • Články o dýchacích cestách
  • Články o astmatu a CHOPN

3 minuty čtení


Co se skrývá pod pojmem CHOPN? Co se skrývá pod pojmem CHOPN?

CHOPN je zkratka onemocnění označovaného jako „chronická obstrukční plicní nemoc“. Odborníci ještě přesněji hovoří o „chronické obstrukční bronchitidě s rozedmou plic nebo bez ní“.

CHOPN je tedy chronické onemocnění, které spočívá v zúžení dýchacích cest (obstrukce) prostřednictvím trvalého zánětu. Pokud jsou v důsledku mnoha zánětlivých procesů zničeny také plicní sklípky, dochází k abnormálnímu rozšíření plic (rozedma plic). V takovém případě je i nadále možné normálně vdechovat, ale zúžené dýchací cesty nedovolí, aby vzduch tělo úplně opustil. V důsledku toho při každém nádechu zůstává v plicích příliš velké množství zbytkového vzduchu.

Nejdůležitější úlohou plic je přijímání kyslíku a odvádění oxidu uhličitého. Tato výměna probíhá v plicních sklípcích. Jsou obklopeny jemnými žilkami, které přijímají kyslík. Odsud červené krvinky přepravují kyslík do buněk, a zásobují tak kyslíkem cele tělo.

Příznaky CHOPN Příznaky CHOPN

Příznaky CHOPN se často objevují až ve chvíli, kdy došlo k závažnému poškození plicní tkáně a postupem času se příznaky ještě zhoršují. U chronické bronchitidy je nejčastějším symptomem kašel, který je přítomen nejméně po 3 měsíce v roce, 2 roky po sobě.

Dále můžete pozorovat u CHOPN příznaky jako:

  • dušnost, hlavně při fyzických aktivitách,
  • sípání,
  • bolest na hrudi,
  • první věc, kterou po ránu musíte udělat je odkašlat si, protože vaše plíce produkují velké množství hlenu, 
  • chronický kašel s množstvím hlenu, který může být průhledný, bílý, žlutý nebo nazelenalý,
  • modrání rtů nebo nehtů (cyanóza),
  • časté respirační infekce (infekce dýchacích cest),
  • únava,
  • neúmyslný úbytek hmotnosti (v pozdějších fázích).

Lidé s CHOPN často zažívají epizody nazývané exacerbace, během kterých se jejich symptomy zhorší a jsou přítomny po několik dní i déle.

​  Rizikové faktory pro vznik chronické obstrukční plicní nemoci ​ Rizikové faktory pro vznik chronické obstrukční plicní nemoci

Mezi rizikové faktory pro vznik CHOPN patří:

  1. Kouření tabáku
    Nejvíce signifikantní rizikový faktor vzniku CHOPN je dlouhodobé kouření. Čím více let kouříte a čím více krabiček denně, tím větší je vaše riziko. Kuřáci vodní dýmky, cigaret, marihuany a lidé, kteří jsou velmi vystavováni pasivnímu kouření, jsou stejně tak ve velkém riziku. Lidé, kteří mají astma a kouří: kombinace astma – chronického onemocnění dýchacích cest – a kouření zvyšuje riziko CHOPN ještě mnohem více!
     
  2.  Expozice prachu a chemikáliím v zaměstnání
    Dlouhodobá expozice chemickým výparům a prachu v zaměstnání může dráždit vaše plíce a způsobovat v nich záněty.
     
  3. Věk
    CHOPN se vyvíjí pomalu v průběhu let, takže většina lidí je nejméně 35 let stará, když se začnou objevovat příznaky.
     
  4. Genetika
    Nepříliš časté genetické onemocnění známé jako alfa-1-antitrypsin deficience je zdrojem některých případů CHOPN. Jiné genetické faktory pravděpodobně činí některé kuřáky více náchylnými k této nemoci.

Jak se léčí CHOPN? Jak se léčí CHOPN?

Hlavním cílem léčby CHOPN by měla být redukce příznaků nemoci, hlavně dušnosti a s tím spojené zvýšení tolerance fyzické zátěže a zvýšení kvality života. Je také důležité omezit budoucí rizika, předcházet akutním exacerbacím, poklesu plicních funkcí a zabránit vzniku komplikací.

Změny životního stylu

Určité změny životního stylu mohou také pomoci zmírnit vaše příznaky nebo poskytnout úlevu.

  • Pokud kouříte, přestaňte. Váš lékař může doporučit vhodné produkty nebo podpůrné služby.
  • Pokud je to možné, vyvarujte se pasivního kouření a chemických výparů.
  • Získejte výživu, kterou vaše tělo potřebuje. Ve spolupráci se svým lékařem nebo dietologem vytvořte plán zdravého stravování.
  • Poraďte se s lékařem o tom, kolik cvičení je pro vás bezpečné.

Tip BENU: Využijte pomoc při odvykání kouření ve vybraných BENU lékárnách a získejte příspěvek na nákup léků na odvykání od své zdravotní pojišťovny. 

Léky

Mezi léky užívané při CHOPN patří bronchodilatátory, které pomáhají uvolnit svaly dýchacích cest a rozšiřují dýchací cesty, takže můžete lépe dýchat. Obvykle se užívají pomocí inhalátoru nebo nebulizátoru. Pro snížení zánětu v dýchacích cestách mohou být přidány glukokortikosteroidy.

Chcete-li snížit riziko dalších respiračních infekcí, zeptejte se svého lékaře, zda byste měli dostat každoroční očkování proti chřipce, pneumokokovou vakcínu anebo vakcínu proti tetanu, která zahrnuje ochranu před pertussis (černým kašlem). Mezi další pokročilejší způsoby léčby CHOPN zařazujeme kyslíkovou terapii a operace.

intermedicina.cz

cs.mediclicker.com

healthline.com

 


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vitamíny a minerály
    02. 02. 2023

    užívání vitamínu při astma popřípadě CHOPN

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat jaké vitamíny bych měla pravidelně brát při CHOPN.je mi 70 let a ještě beru léky na štítnou žlázu a ještě dýchačky. Nedávno jsem dostala jako dárek multivitamín GS extra strong A zajímal by mě váš názor jestli je lepší brát jednotlivé vitamíny nebo multivitamín . předtím jsem brala samostatně vitamín C ,omega 3 , B komplex, někdy hořčík. Děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    vitamíny je vhodné brát v období zvýšené potřeby, když jsme nemocní, v zimních období, při nechutenství apod. A přikláněla bych se spíše  k multivitamínům s minerály.  Udělejte si 2-3 měsíční kůru. A pak doplňujte vitamíny podle toho, co Vám bude chybět. Nenasycené mastné kyseliny (omega 3) můžete užívat dlouhodobě a souběžně s vitamíny. Během roku, pokud budete mít křeče, tak můžete přidávat hořčík a b komplex. Je vhodné přípravky střídat a nezapomínat na zdravou stravu, která je základem.

    S přáním pěkného dne
    PharmDr. Martina Hnilová,
    vedoucí lékárník, Zlín.

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Koronavirus
    04. 01. 2022

    Dušnost po Covidu

    Dobrý den, co by jste prosím, doporučila na dušnost po prodělaném covidu?

    Dobrý den.

    Na dušnost nic volně prodejného není. Běžně se na tyto problémy předepisuje inhalátor Ventolin.

    S pozdravem.

    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.