Očkování proti chřipce - vyplatí se?

OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE - VYPLATÍ SE?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Z očkování obecně se stalo kontroverzní téma. Má své zastánce a také své odpůrce. Díky očkování  se nám v minulosti podařilo vymínit tak vážné nemoci jako například černý kašel, pravé neštovice nebo záškrt. Základním principem očkování je aplikace oslabených částí bakterií nebo virů, aby se proti nim imunitní systém naučil tvořit protilátky, když přijde do kontaktu se skutečným a silným původcem nemoci. Jak je to s očkováním proti chřipce? Vyplatí se očkovat, nebo neočkovat?

  • Články o zdraví
  • Články o imunitě

12 minut čtení


Když chřipka útočí Když chřipka útočí

V sychravém počasí, když je nedostatek sluníčka a máte sníženou imunitu, můžete snadno onemocnět. Nemoc se začne projevovat nenápadně a vy cítíte nekomfortně. Škrábe vás v krku, máte ucpaný nos, zvýšenou teplotu a jste unavení. Někdy i pokašláváte a bolí vás hlava. Utíkáte do lékárny pro vitamíny na imunitu a pro něco na chřipku. Je to ale opravdová chřipka, co vás trápí? Často se chřipka totiž zaměňuje za nachlazení, které má mnohem lehčí průběh.

Chřipkové viry (typ A,B,C) se přenáší v kapénkách od nemocného člověka. Šíří se kýcháním, kašláním, mluvením a dokonce i dýcháním. Kapénky s virem zůstávají také na věcech, s kterými je nemocný v kontaktu. Nakazit se tedy můžete i z kontaminovaných předmětů. Stačí, když se neopatrně dotknete rukou svého obličeje a virus ulpí na sliznici dýchacích cest. Inkubační doba je 1–3 dny. Znamená to, že člověk je již nakažený virem, ale zatím nepociťuje žádné příznaky. Doba, po kterou je chřipka infekční, se u každého liší. Zpravidla infekčnost trvá celou inkubační dobu a první 3–4 dny, kdy pociťujete akutní příznaky.

Příznaky chřipky se začnou projevovat náhle: bolí vás svaly a klouby, cítíte bolest hlavy, máte vysokou horečku a s ní spojenou zimnici. Jste malátní, později vás začne trápit také suchý kašel. U dětí chřipku doprovází také zánět středního ucha. Rýma a kýchání naopak, nejsou pro chřipku typické. Chřipka trvá 2–7 dní a pak příznaky odezní. U vitálních lidí nezanechá žádné následky, na rozdíl od starší a oslabených osob. Ti jsou ohrožení následky na plicích, srdci a nervové tkáni.

Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění a pro mnoho lidí může být kontakt s virem velkou komplikací. Léčba chřipky je postupná, imunita si s virem musí totiž poradit. Také práceneschopnost a nákup léčivých přípravků pocítíte na svém rodinném rozpočtu. Prevence a ochrana těch, kteří nemohou být z nějakého důvodu očkováni, jsou hlavní důvody, proč očkovat proti chřipce.

Ročně se hlásí 850 000–1 200 000 onemocnění chřipky. Počet nemocných může být ve skutečnosti vyšší, protože ne každá chřipka je hlášena lékaři. Chřipka si každoročně vyžádá ve světě také oběti na životech. Fatální se mohou stát následky samotné infekci virem, vícero infekcí najednou nebo také zhoršení chronických onemocnění v důsledku nemoci. V důsledku samotné chřipky nebo následků infekce zemře v České republice v průměru 1 500 osob.

Poradíme vám, jak vyléčit chřipku Poradíme vám, jak vyléčit chřipku

Čím se chřipka léčí a jak se zbavit příznaků? Jisté je, že proti virům chřipky nezabírají antibiotika a proto jejich užívání nemá smysl. V lékárně pořídíte volně prodejné léky, které tlumí vyčerpávající příznaky chřipky.

Důležité je tlumit horečku, tišit bolest, doplňovat tekutiny a dopřát tělu pořádný odpočinek. Pořiďte si léky na bolest a horečku s účinnou látkou paracetamol a ibuprofen, od 16 let je vhodná také kyselina acetylsalicylová. Nejúčinnější je chřipku je vyležet. Nejen že zamezíte dalšímu šíření viru chřipky, ale také si dopřejete čas na načerpání nových sil. Po vyléčení chřipky a odeznění příznaků je imunitní systém ještě oslabený a proto můžete být náchylnější na další nemoci. Do životního tempa se vracejte raději postupně a pozvolna.

Léky proti chřipce, lépe řečeno proti viru chřipky, patří do skupiny antivirotik. Ty mohou v některých případech pomoci, ale musí být nasazeny včas, ideálně hned v ten den, kdy začnete pociťovat první příznaky. Nejpozději do 48 hodin. Pak už průběh nemoci neovlivní. Léky na chřipku se podávají buď v tobolkách nebo i inhalačně a o léčbě antivirotiky rozhoduje lékař kvůli mnoha kontraindikacím.

Co přesně znamená očkováním proti chřipce? Co přesně znamená očkováním proti chřipce?

Ochrana proti chřipce stojí na 3 pilířích:

Vakcína proti chřipce obsahuje 4 druhy štěpených a inaktivovaných kmenů virů chřipky (2xA a 2xB). Složení každou sezonu musí co nejvíce odpovídat kolujícím kmenům a proto se vždy upravuje podle doporučení Světové zdravotnické organizace.

V České republice je v porovnání s jinými členskými státy EU proočkovanost proti chřipce velice nízká, pohybuje se kolem 8%.

Očkování proti chřipce je vhodné téměř pro každého. Existuje ale skupina lidí, která patří mezi více ohrožené a pro ně má očkování mnohem větší význam. I pro zdravého člověka v kondici představuje chřipka velkou zátěž. Závažný průběh hrozí:

  • osobám nad 65 let,
  • osobám s chronickým onemocněním plic, srdce a ledvin,
  • osobám, které se léčí na metabolická onemocnění (diabetes, obezita aj.),
  • osobám se svalovými či neurologickými poruchami,
  • lidem se sníženou imunitou.

Existují nemoci a situace, kdy očkování není vhodné – očkování má kontraindikace. Vakcína není vhodná pro děti do 3 let a pro osoby, které se léčí na autoimunitní onemocnění a trpí alergií na vaječnou bílkovinu a antibiotikum neomycin. Odložit by se také mělo v případě, že jste momentálně nemocní. Odložte tedy očkování při rýmě a také očkování při nachlazení. Očkování při chřipce rovněž nepřináší úlevu od příznaků, právě naopak.

Nejlepší čas, kdy se nechat očkovat proti chřipce

Chřipková sezóna začíná v České republice v chladných měsících a nejvyšší intenzity dosahuje od prosince do března. Ideální je, když se necháte očkovat ještě předtím, tedy na začátku podzimu. Nové vakcíny přicházejí na trh v září. Říjen a listopad jsou proto ideálními měsíci pro podání vakcíny na chřipku.

Co se děje v našem těle, aneb reakce po očkování Co se děje v našem těle, aneb reakce po očkování

Po aplikaci vakcíny začne imunitní systém rozpoznávat inaktivované části viru chřipky a vytvářet protilátky, které viry neutralizují. Tento proces trvá přibližně 2–3 dny. Při setkání s opravdovým virem si imunitní systém už ví, jak proti viru bojovat a spustí okamžitou imunitní reakci. Plnou imunitu proti chřipce získáte za 14 dní a trvá půl roku až 1 rok.

Očkování proti chřipce s sebou nese i nežádoucí účinky. Nejčastěji se objevuje bolest, zarudnutí a otok v místě vpichu. Objevit se mohou také příznaky podobné chřipce, které rychle odezní. Únava, bolest svalů a zvýšená teplota jsou znaky aktivace imunitního systému a není potřeba je léčit. Děti mohou být po očkování plačtivé, neklidné a unavené. Tyto nežádoucí účinky očkování proti chřipce jsou obecně považovány za méně závažné. Závažnou alergickou reakci ale riskují osoby alergické na vaječnou bílkovinu, kuřecí bílkovinu a antibiotikum neomycin, které se používají ve výrobním procesu vakcíny.

Rizika očkování proti chřipce jsou téměř minimální. Pro někoho to ale mohou být důvody, proč neočkovat. Vakcína se používá desítky let a její bezpečnost je odzkoušena. Očkování je vhodné pro děti, pro těhotné i pro kojící ženy. Horší průběh nemoci mohou pozorovat osoby, které se nechaly očkovat pozdě, v inkubační době chřipky, protože plnou imunitu získáte 2 týdny po očkování. Pokud se tedy nakazíte chřipkou krátce po očkování, před ležením v posteli s horečkou vás vakcína neochrání. Jedním z negativ vakcín na chřipku je také fakt, že vakcína chrání před 4 nejčastějšími kmeny, které se v danou sezónu vyskytují. Pokud přijdete do kontaktu s jiným kmenem, pravděpodobně se nemoci nevyhnete.

Jaká je cena očkování proti chřipce Jaká je cena očkování proti chřipce

Při očkování se cena skládá ze dvou položek: u lékaře nebo v lékárně zaplatíte za vakcínu v sezóně 2022/2023 přibližně 300 Kč, dále si v ordinaci připlatíte za aplikaci injekce do svalu. Někteří pacienti mají dle Vyhlášky MZ ČR Č. 537/2006 Sb. a dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR Č. 63/2007 Sb., o úhradách léčiv a potravin pro zvláštní lékařské účely nárok, na bezplatné očkování proti chřipce.

Jsou to:

  • osoby umístěné v léčebnách pro dlouhodobě nemocné a v domovech pro seniory
  • osoby umístěn v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem
  • osoby trpící závažným chronickým onemocněním dýchacích cest, chronickým onemocněním srdce, cév nebo ledvin nebo diabetem
  • osoby pracující na pracovištích s vyšším rizikem vzniku chřipky, tj. zdravotníkům a odborným pracovníkům ve zdravotnictví.
  • pacienti nad 65 let věku
  • pacienti po splenektomii
  • pacienti po transplantaci krvetvorných buněk
  • pacienti se závažným imunodeficitem
  • pacienti po prodělané meningokokové nebo pneumokokové infekci

3 pravidla, jak se chovat po očkování 3 pravidla, jak se chovat po očkování

  1. Zůstaňte v klidu: po vakcíně se může dostavit reakce podobná příznakům chřipky. To je znakem mobilizace imunitního systému. Než se budete cítit dobře, odložte sportování a fyzické výkony na později.
  2. Alkohol po očkování není vhodný: odbourávání totiž zatěžuje organismus, který se musí soustředit na aktivaci imunitního systému.
  3. Dopřejte si zdravou stravu: do jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu bohatou na vitamíny podporující normální funkce imunitního systému. Jsou to hlavně vitamin C, vitamin D, minerály zinek a selen.

Léky na chřipkuDezinfekce na ruce


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    27. 10. 2020

    Dá se očkovat proti chřipce v lékárně?

    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli aplikujete na prodejnách zakoupenou vakcínu proti chřipce nebo je na předpis? Děkuji za odpověd

    Dobrý den,
    zatím aplikaci vakcíny v lékárně v ČR legislativa neumožňuje. Letos tedy musíte opět kontaktovat Vašeho lékaře nebo očkovací centrum. Uvidíme, jak se legislativa bude vyvíjet dále. Děkujeme za zájem! Pro Vaší informaci budou vakcíny do distribuce v ČR dodávány ve druhé polovině září. 

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    lékárník BENU Beroun

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Imunita
    27. 09. 2020

    Ockovaci látka proti chripce

    Dobry den,

    rad bych se zeptal, zda-li je jiz k dispozici ockovaci latka proti chripce ve vasich prazskych lekarnach, idealne napriklad v OC Quadrio.

    Dekuji,

    Dobrý den,
    očkovací látky proti chřipce bývají v distribuci v ČR k dispozici ve druhé polovině září. Vzhledem ke každoročnímu kolísajícímu zájmu o očkování, je vakcína distributory, lékaři, očkovacími centry a lékárnami objednávána až rok dopředu. V případě neočekávaně vysoké poptávky pak někdy dochází k tomu, že vakcín není kvůli dlouhému výrobnímu cyklu dostatek neboť většinu předem objednaných vakcín dostanou pacienti z rizikových skupin(starší lidé, diabetici, pacienti s chronickým onemocněním). Zkuste koncem září kontaktovat Vašeho praktického lékaře a případně Vámi vybranou lékárnu pro aktuální informaci o dostupnosti.

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    lékárník BENU Beroun

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    04. 02. 2022

    leky na začínající chřipku

    dobry den, co je vhodne na bolesti v krku ,teplotu a poceni.


    Tak aby priznaky co nejrychleji odstoupili

    Dobrý den,

    na bolest v krku používejte sprej, kloktadlo nebo pastilky s antiseptikou látkou. Doporučila bych Vám sprej nebo pastilky Septabene, které obsahují kombinaci dvou těchto účinných látek. Po aplikaci je doporučené půl hodiny nejíst a nepít.

    Pokud teplota přesahuje 37,5 °C užijte klasický PARALEN nebo pokud Vás kromě teploty trápí další příznaky jako ucpaný nos, na horečku i tyto další příznaky zvolte kombinovaný přípravek např. PARALEN GRIP. PARALEN GRIP není vhodný pro lidi, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak, nepřekračujte doporučené dávkování. 

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Dotaz do lékárny
    • Imunita
    09. 10. 2024

    očkování proti chřipce

    Dobrý den,
    nedávno jsem prodělala covid (mimochodem, rady u vás byly k nezaplacení a děkuji za ně). Mám dotaz, zda se mohu bez problémů nechat tak jako každý rok očkovat proti chřipce. Mám ještě pořád po covidu kašel, jsem docela unavená, prostě ještě se necítím fit. Očkování proti chřipce docela snáším, ale stává se, že po něm dostanu docela blbý kašel. Navíc jdu koncem listopadu na operaci páteře. A tak nevím: mám se nechat oočkovat nebo mám počkat až na leden, po operaci? Děkuji za radu a přeji hezký den.

    Dobrý den,

    pokud již nemáte horečku a jiné akutní projevy, určitě bych očkování proti chřipce zvážila ještě před nástupem na operaci. Nejdříve po nemoci lze očkovat 14 dní po vymizení příznaků akutního onemocnění (horečka, pozitivní test na COVID-19), případně 14 dní po negativním testu. Také bych nedoporučila očkovat méně než týden před operací. Pokud bude Váš stav odpovídající, nechte se naočkovat co nejdříve, protože po operaci bude Váš organismus oslabený stresem z operace a rekonvalescencí a budete náchylnější k infekcím. Reakce na očkování pak může být silnější, ale účinek vzhledem k okolnostem nemusí být dostatečný. Pokud máte pochybnosti, zda je možné nechat se naočkovat, konzultujte Váš stav s ošetřujícím lékařem.

    S pozdravem
    Mgr. Marika Kučerová
    Lékárník BENU U Silnice

    šipka Marika Kučerová

    Na dotaz odpověděl Marika Kučerová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5 5 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Lubomír R. 08. 11. 2020 5

    Myslím, že jde o velmi dobře investované peníze. Nevidím důvod, proč někteří lidé veřejně na očkování tolik nadávají. Je to každého věc.