Záškrt – příznaky a jak chrání očkování

ZÁŠKRT – PŘÍZNAKY A JAK CHRÁNÍ OČKOVÁNÍ

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Záškrt neboli difterii v dnešní době řadíme mezi onemocnění, která se u nás běžně nevyskytují. Vždycky tomu tak ale nebylo. Dříve se tato nemoc řadila mezi nejčastější příčiny dětských úmrtí. Díky očkování, které u nás bylo zavedeno od roku 1946, se jeho výskyt rapidně snížil a od 70. let minulého století se u nás záškrt vyskytuje jen ve velmi ojedinělých případech. Všude ve světě ale dobrá proočkovanost proti záškrtu není samozřejmostí a přeočkování na záškrt je proto důležitým prvkem cestovní medicíny. Jak vypadá záškrt a proč je nebezpečný se dozvíte v našem článku.

 • Články o zdraví
 • Nemoci
 • Péče

5 minut čtení


Co je záškrt Co je záškrt

Záškrt počítáme mezi bakteriální onemocnění. Vyvolává ho bakterie Corynebacterium diptherie. Vzácně mohou záškrt vyvolat také další druhy korynebakterií a to C. ulcerans nebo C. psetudotuberculosis, které může člověk chytit od zvířat. Tyto druhy korynebakterií jsou nebezpečné, protože v některých případech produkují škodlivý toxin. Ten je pak zodpovědný za rozvoj závažných a život ohrožujících příznaků záškrtu.

Jak se přenáší záškrt Jak se přenáší záškrt

Bakterie způsobující záškrt se šíří kapénkami nebo přímým kontaktem. Protože jsou velmi odolné, vydrží dlouho na předmětech nebo textilu, které se pak také mohou stát zdrojem nákazy. Bakterie také mohou do těla proniknout rankou nebo porušenou kůží a způsobit méně častou kožní variantu onemocnění. Inkubační doba záškrtu trvá 2–5 dní, poté se zpravidla dostaví první příznaky. Existují také bacilonosiči záškrtu, tedy lidé, u kterých má onemocnění jen velmi lehké nebo žádné příznaky, ale jsou přenašeči onemocnění.

Jak se projevuje záškrt Jak se projevuje záškrt

Jednou ze záludností záškrtu je začátek onemocnění, který se svými projevy podobá angíně. Nemocný se cítí unavený, bolí ho v krku a má teplotu. Tyto příznaky lze jednoduše podcenit, včasné odhalení záškrtu a zahájení léčby je však zásadní pro její úspěšnost. Příznaky záškrtu se totiž zhoršují. Toxin produkovaný v korynebakteriích poškozuje sliznice v horních dýchacích cestách, které v důsledku toho odumírají. Na povrchu dýchacích cest kvůli tomu vznikají výrazné povlaky neboli pablány. Nemocný má zduřelé uzliny, vysokou horečku, nateklý krk, zastřený hlas a potíže s příjmem tekutin a dýcháním. Kvůli pablánám hrozí udušení. Diphterický toxin se může dostat také do krve a poškodit nervy, srdeční sval nebo ledviny.

Jak se léčí záškrt Jak se léčí záškrt

Příznaky angíny nikdy nepodceňujte a vyhledejte lékaře. Obzvláště pokud jste se vrátili z destinací, kde není tak vysoká úroveň zdravotní péče nebo jste byli ve styku s někým, kdo do takových míst cestoval, je obezřetnost na místě. Aby byla léčba záškrtu úspěšná, je třeba ji zahájit co nejdříve. Lékař na záškrt podá antibiotika, která likvidují bakterie vyvolávající onemocnění. Zároveň při podezření na záškrt podá antitoxin, který neutralizuje škodlivý toxin produkovaný korynebakteriemi. U neléčeného záškrtu úmrtnost může přesahovat 50 %, ale i pokud je onemocnění správně léčeno, může mu pacient podlehnout.

Pokud dojde k výskytu záškrtu, léčí se nemocný na infekčním oddělení. Aby se zabránilo dalšímu přenosu záškrtu, je vyhledán zdroj onemocnění a stav výskytu nemoci pečlivě monitoruje hygienická stanice.

Prevence záškrtu Prevence záškrtu

Proti tomu, aby se rozvinuly u záškrtu příznaky ohrožující život, nás chrání očkování. Očkovací látka podnítí imunitu specificky proti toxinu korynebakterií způsobujícímu příznaky záškrtu. Očkování proti záškrtu patří do povinného očkovacího kalendáře. Základní očkování na záškrt má 5 dávek. První 3 dávky jsou podávány společně s tetanem, černým kašlem, dětskou obrnou, hepatitidou B a onemocněními vyvolanými Haemophilem. Další 2 přeočkování jsou společná pro záškrt, tetanus, černý kašel a dětskou obrnu.

Přehled očkování povinných v ČR s platností od roku 2021 uvádí následující tabulka: 

 Věk dítěte   Proti čemu se očkuje 
 od 4. dne do konce 6. týdne   tuberkulóza (pouze u rizikových dětí) 
 od 9. týdne 

 záškrt 
 tetanus 
 černý kašel 
 dětská obrna 
 virová hepatitida B 
 onemocnění vyvolaná Haemophilem 
 influenzae B 

 4 měsíce 

 záškrt 
 tetanus 
 černý kašel 
 dětská obrna 
 virová hepatitida B 
 onemocnění vyvolaná Hemophilem 
 influenzae B 

 1113 měsíců   záškrt 
 tetanus 
 černý kašel 
 dětská obrna 
 virová hepatitida B 
 onemocnění vyvolaná Hemophilem 
 influenzae B 
 od 13. do 18. měsíce   spalničky 
 zarděnky 
 příušnice 
 mezi 5. a 6. rokem   spalničky 
 zarděnky 
 příušnice 
 mezi 5. a 6. rokem   záškrt 
 tetanus 
 černý kašel 
 mezi 10. a 11. rokem   záškrt 
 tetanus 
 černý kašel 
 dětská obrna 

Cestování a záškrt Cestování a záškrt

Spolehlivou ochranu před záškrtem očkování poskytuje podle odhadů na 10–20 let. V rámci cestovní medicíny je přeočkování záškrtu doporučené lidem, kteří cestují do zemí mimo Evropu a Severní Ameriku, kde proočkovanost proti difterii není tak vysoká. Přeočkování se provádí kombinovanou vakcínou proti záškrtu, tetanu a černému kašli.

Léky na horečkuTeploměry

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

LIVSANE Teploměr ušní a čelní 1ks

 • Zdravotnický prostředek
 • Chřipka a nachlazení
 • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

799 Kč

TrueLife Care Q9 bezkontaktní teploměr

 • Zdravotnické potřeby
 • Vše pro dítě
 • Akce
 • Sleva 20 %

Nedostupné

990 Kč 790 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  16. 11. 2019

  Horečka po očkování

  Dobrý den vnučce jsou 2 měsíce má 4,5kg a čeká ji očkování. Co nám doporučíte na případnou horečku.

  Dobrý den.

  Na horečku by byly ideální Paralen čípky, podávají se při teplotě vyšší než 38°C po očkování. Je nutno je podélně rozříznout na polovinu. Pokud nejsou dostupné,  je možnost podat Paralen susp., dávkování má od 3.měs/5kg a jeho použití musí tedy schválit lékař.

  Paralen susp.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.