Chřipka – příznaky, jak dlouho trvá a jak se chránit

CHŘIPKA – PŘÍZNAKY, JAK DLOUHO TRVÁ A JAK SE CHRÁNIT

Petra Večeřová

Petra Večeřová

“To nic není, jen nějaká chřipečka.” Něco takového ve spojení s pravou chřipkou určitě neuslyšíte. Chřipka člověka pěkně skolí a jako takovou ji není možné brát na lehkou váhu. Nejčastější výskyt chřipky bývá v zimním období od prosince do března, kdy větší či menší každoroční chřipková epidemie zasáhne jen v ČR statisíce lidí. Jak dlouho trvá chřipka, čím je nebezpečná, jaký je rozdíl mezi chřipkou a virózou a jak se nejlépe chránit?

 • Články o zdraví
 • Nemoci

7 minut čtení


Chřipka A, chřipka B a chřipka C Chřipka A, chřipka B a chřipka C

Chřipka je virová infekce. Chřipkových virů existují hned 3 druhy a všechny patří do čeledi RNA virů Orthomyxoviridae. Mezi sebou se liší proměnlivostí i závažností vyvolaného onemocnění:

 • Chřipkové viry A jsou ze všech druhů chřipky ty nejproměnlivější, a proto dokáží vyvolat největší epidemie. Unikají totiž imunitě a mohou vyvolat onemocnění každý rok. Jak je to možné? Na jejich povrchu se proměňuje protein hemaglutinin označovaný jako H. U člověka se objevuje 6 jeho typů, existuje jich ale celkem 16. Dále se mění enzym na povrchu viru neuraminidáza označovaná jako N. U člověka se objevují 2 typy, celkově je známých typů 9. Odtud pochází značení chřipek jako H1N1, H5N1 apod. Ze všech 3 druhů chřipky typ A vyvolává nejzávažnější průběh onemocnění. Tento virus dokáže vyvolat také chřipku u zvířat, což rovněž zvyšuje riziko vzniku nových mutací chřipkového viru.
 • Chřipkové viry B nevyvolávají tak závažné epidemie jako typ A. Průběh virové infekce vyvolané chřipkou typu B ale mohou provázet také zažívací potíže – bolest břicha, průjem, zvracení. V této souvislosti se pak mluví o střevní chřipce.
 • Chřipkové viry C se nevyskytují tak často ve srovnání s typy A a B. Díky malé proměnlivosti po prodělání chřipky C v dětství zůstává dostatečná imunita a u dospělých se tento typ chřipky prakticky neobjevuje.

Přenos chřipky Přenos chřipky

Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění. Přenáší se kapénkami při kašli nebo třeba při mluvení. Viry chřipky mohou ale ulpívat také na předmětech, proto se lze nakazit také tím, že si sáhnete na obličej do oka nebo na ústa po podání ruky s nemocnou osobou nebo po sáhnutí na kliku, kterou si před vámi otevřel stejné dveře nemocný člověk.

Inkubační doba chřipky trvá 1–4 dny, po ní už se začnou projevovat v celé své síle první příznaky chřipky. Pokud onemocnění probíhá bez komplikací, symptomy chřipky přetrvávají 4–7 dní. Po týdnu nemoci ale ještě není úplně vyhráno, do úplného doléčení a odeznění únavy můžete potřebovat ještě další týden nebo dva.

Jak dlouho jsem s chřipkou infekční?

Odhaduje se, že dospělý člověk může chřipku šířit od propuknutí příznaků prvních 5 dní onemocnění. U lidí se sníženou imunitou nebo s těžším průběhem ale tato doba může být delší. Výrazně déle chřipkové viry rozšiřují také děti.

Příznaky chřipky Příznaky chřipky

U chřipky příznaky nastoupí velmi razantně. Typická je zimnice a vysoká horečka někdy dosahující až ke 41°C a velmi dráždivý suchý kašel. Chřipka člověka úplně vyřadí z běžného tempa, obvyklá je totiž silná bolest svalů a kloubů, únava a schvácenost a také bolest hlavy a bolest očí nebo za očima. Naopak u chřipky nebývá výrazná bolest v krku ani rýma. Občas se ale chřipka podepíše i na zažívání, nejčastěji vyvolá průjmy. Pokud se někdo domnívá, že má chřipku bez teploty, pravděpodobně půjde jen o klasické nachlazení. Následující tabulka srovnává typické příznaky chřipky a nachlazení.

 

Chřipka

Nachlazení

začátek nemoci

náhlý z plného zdraví

postupný

únava

výrazná, schvácenost

mírná

tělesná teplota

zimnice, vysoké horečky

jen mírně zvýšená nebo bez teploty

bolest hlavy

silná, často bolest za očima, někdy až světloplachost

mírná

bolesti těla

silné bolesti svalů a kloubů

nejsou nebo velmi mírné

bolest v krku

není obvyklá

obvyklá, má různou intenzitu

rýma

není obvyklá, mírné příznaky se mohou rozvinout později

typický příznak

kašel

intenzivní suchý a dráždivý

suchý kašel brzy přecházející v produktivní

zažívací potíže

mohou se objevit průjmy a nevolnost

nejsou obvyklé

Chřipka a Covid-19

Virovým onemocněním, které může být zaměněno s chřipkou, je také koronavirová infekce. V obou případech se objevují horečky, únava a suchý kašel. Méně častým příznakem obou viróz jsou zažívací potíže a rýma. U chřipky jsou oproti kovidu intenzivnější bolesti těla bolest za očima. Koronavirus má oproti tomu specifické projevy jako ztrátu chuti a čichu, vyrážku nebo tzv. covidové prsty u dětí. Závažným příznakem, který se u Covidu-19 rozvíjí, je dušnost. U chřipky pacienti dušností netrpí, pokud v důsledku chřipky nedojde k rozvoji zápalu plic.

Komplikace a rizika chřipky

Závažné virové onemocnění oslabí celý organismus. Snadno pak může především u rizikových pacientů dojít k rozvoji závažných až život ohrožujících komplikací:

Nejčastěji u dětí se v návaznosti na chřipku rozjede zánět středního ucha nebo zánět dutin, tyto komplikace se ale nemusí vyhnout ani dospělým

Koho ohrožuje závažný průběh chřipky? Koho ohrožuje závažný průběh chřipky?

Chřipka je často vnímána jako banální respirační infekce. To, že chřipkovému onemocnění v ČR ročně podlehne i okolo 2 000 lidí, ale mluví o opaku. Chřipka je obzvláště nebezpečná pro starší osoby a lidi s chronickými onemocněními, pro těhotné ženy a také pro děti.

Chřipka u starších lidí pacientů s chronickými chorobami

U starších lidí nebo když se tělo potýká s dlouhodobým onemocněním (diabetes, onemocnění sleziny, imunosuprimovaní pacienti, obézní pacienti), je imunita oslabena. Chřipka proto má těžší průběh. Osoby starší 65 let a senioři stejně jako pacienti s chronickými onemocněními jsou také více ohroženi komplikacemi chřipky.

Chřipka v těhotenství

Ač to není na první pohled zřejmé, imunita u těhotných žen je přirozeně utlumená. V těhotenství je proto budoucí maminka rovněž ohrožena těžším průběhem chřipky a jejími komplikacemi. Problém je i v typickém projevu chřipkového onemocnění, kterým je vysoká horečka. Pro vyvíjející se miminko je horečka velmi nebezpečná, na začátku těhotenství může zapříčinit vznik vývojových vad, na konci těhotenství zase vyvolat předčasný porod.

Chřipka u dětí

Děti s chřipkou kromě vysokých horeček častěji než dospělí trpí i některými jejími komplikacemi. Typicky se v souvislosti se chřipkou u dítěte rozjede bolest uší v důsledku zánětu středního ucha. Stejně tak je u dětí častým následkem chřipky zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida).

Léky na chřipku Léky na chřipku

Specifické léky na chřipku – antivirotika – jsou podávány pouze pacientům, kteří mají vysoké riziko rozvoje se chřipkou spojených komplikací a těžkého průběhu chřipky. Limitací těchto léků na chřipku je, že musí být podány v začátku onemocnění. Po více než 48 hodinách od propuknutí příznaků mohou být již neúčinné. Zároveň jde o léky, které mohou mít závažné nežádoucí účinky.

Symptomatická léčba chřipky

S chřipkou stejně jako s dalšími virovými nemocemi si musí vaše imunita poradit. Co na chřipku ale můžete vzít, jsou léčivé přípravky na zvládnutí jejích symptomů. Zcela jistě využijete léky na srážení horečky. Vysilující dráždivý kašel bez hlenů zastavíte antitussiky. Pokud se spustí rýma, čistěte nos pomocí mořské vody, od ucpaného nosu uleví také kapky a spreje s dekongescentem.

Přejít na kategorii ,,Léky na chřipku a nachlazení''

Při chřipce je nezbytnou součástí léčby odpočinek. Zůstaňte doma v posteli, dopřejte si teplo, klid a spoustu teplého čaje.

Co jíst při chřipce?

Jedním z průvodních symptomů chřipky je ztráta chuti k jídlu. Když máte horečky, jste vyčerpaní a třeba vám je ještě špatně od žaludku, nedá se tomu rozhodně divit. Abyste měli dostatek energie se s chřipkou poprat, potřebujete se ale kvalitně stravovat. Ideální je proto vybírat si lehká jídla obsahující dostatek bílkovin například libové maso. Klasické lehké přílohy jako rýže nebo brambory vám k tomu dodají sacharidy potřebné jako zdroj energie. Nesmí k nim chybět ani zelenina, která je spolu s ovocem důležitým zdrojem vitamínů a minerálů. Skvělé jsou také masové a zeleninové vývary, se kterými do těla dostanete jako bonus spoustu vody. Při horečce jste jí hodně vypotili, navyšte proto pitný režim o bylinkové čaje a také o minerálky, které nahradí minerální látky ztracené při nadměrném pocení.

Kdy s chřipkou k lékaři Kdy s chřipkou k lékaři

Se chřipkou by lékaře měly vyhledat všechny rizikové skupiny pacientů, tedy starší lidé, těhotné ženy a ženy do 14 dnů po porodu, malé děti do 2 let a pacienti s chronickým onemocněním. S návštěvou lékaře neotálejte ani při projevení některých závažných symptomů:

 • dušnost (tj. subjektivní pocit, že se nemocnému nedostává dost kyslíku),
 • bolest na hrudi,
 • promodralé rty nebo konečky prstů (cyanóza),
 • vysoké horečky až ke 40 °C, které se nedaří snížit,
 • horečka přes 38 °C přetrvávající 3 dny,
 • bolest ucha,
 • symptomy chřipky se nelepší déle než 7 dní.

Prevence chřipky Prevence chřipky

Jak se chránit před tak nakažlivou virovou nemocí, jakou je chřipka? Důležitá je mýt si pečlivě ruce a zbavit se zlozvyků jako je bezděčné sahání na obličej. Dále je vhodné časté větrání nebo používání jednorázových ručníků. Už před začátkem chladných měsíců začněte posilovat svou imunitu. Těžší průběh chřipky postihuje také kuřáky, což určitě není jediný důvod, proč s tímto zlozvykem přestat. Nejúčinnějším nástrojem v prevenci chřipky je ale stále očkování.

Očkování proti chřipce

Chřipkové viry jsou proměnlivé, proto po prodělání chřipky můžete znova onemocnět novou variantou viru. Z toho důvodu Světová zdravotnická organizace výskyt variant chřipkových virů sleduje a na chřipkovou sezónu vybírá aktuální varianty, na které se následně vyrábí očkovací látka.

Očkování proti chřipce chrání před těžkým průběhem nemoci i v případě, že onemocníte jinou variantou viru, než je přesně ta očkovaná. Očkování je však třeba stihnout alespoň ve 14denním předstihu před úderem chřipkové vlny, aby si imunita stimulovaná očkovací látkou vyrobila dostatek protilátek. Ideálním obdobím pro očkování na chřipku je proto říjen a listopad. Očkování je doporučeno všem rizikovým pacientům včetně žen plánujících těhotenství a těhotných od 2. trimestru a kojících matek. Děti mohou být očkovány od 6 let.

Ze zdravotního pojištění je očkování proti chřipce hrazené všem starším 65 let, lidem s vybranými závažnými diagnózami nebo lidem v zařízeních poskytujících dlouhodobou zdravotní péči a ošetřujícímu personálu. Více informací se dozvíte v našem článku.

Přejít na článek,,Očkování proti chřipce – vyplatí se?''

Léky na chřipku a nachlazení Bezkontaktní teploměry


ZDROJE

 • Chřipka. EVROPSKÝ INFORMAČNÍ PORTÁL O OČKOVÁNÍ [online]. [cit. 2023-09-22]. Dostupné z: https://vaccination-info.eu/cs/informacni-listy-o-onemocnenich/chripka
 • Chřipka: diagnóza a léčba. NZIP [online]. [cit. 2023-09-22]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1111-chripka-diagnoza-a-lecba
 • NOVOTNÝ, Pavel; HEDLOVÁ, Dana. Chřipka a její komplikace.
Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

COLDREX HORKÝ NÁPOJ CITRON 750MG/10MG/60MG perorální prášek pro roztok v sáčku 14 I

 • Bolest
 • Chřipka a nachlazení
 • Akce
 • Sleva 4 %

Skladem na e‑shopu

239 Kč 229 Kč

NUROFEN PRO DĚTI JAHODA 20MG/ML perorální suspenze 200ML II

 • Volně prodejný lék
 • Bolest

Skladem na e‑shopu

299 Kč

LEVOPRONT 60MG neobalené tablety 10

 • Volně prodejný lék
 • Dýchací cesty

Skladem na e‑shopu

189 Kč

Fytofontána ViroStop nosní sprej 20ml

 • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

229 Kč

Sterillium Protect&Care gel 35ml dezinfekce rukou

 • Zdravotnické potřeby

Skladem na e‑shopu

79 Kč

LIVSANE Teploměr ušní a čelní 1ks

 • Zdravotnický prostředek
 • Chřipka a nachlazení
 • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

799 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  16. 06. 2020

  Co na závažnou chřipku při cukrovce I. typu na posílení imunity?

  Dobrý den,
  od dětství trpím cukrovkou 1. typu. Je to autoimunitní onemocnění, vždy když na mě "skočil nějaký virus", do dvou dnů jsem byla zcela fit. Ať to byla rýma, kašel, chřipka,...
  Letos jsem od prosince POŘÁD nastydlá, ležím. A nejsou to "rýmičky", jsou to šílené chřipky s děsivými projevy. Doktoři mě popotahují všude možně. Prý mám v ... játra (cukrovka je napadla), ale víc mi zatím nikdo neřekl.
  Nevíte, jestli bych v tomto děsivém stavu nemohla nějakými doplňky stravy podpořit imunitu? Děkuji

  Dobrý den, na podporu imunity lze zkusit přípravky jako například Imunoglukan, Preventan, betaglukany... U přípravků platí, že je potřeba užívat alespoň 2-3 měsíce, aby se projevil efekt. 

  S pozdravem Mgr. Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  16. 11. 2019

  Horečka po očkování

  Dobrý den vnučce jsou 2 měsíce má 4,5kg a čeká ji očkování. Co nám doporučíte na případnou horečku.

  Dobrý den.

  Na horečku by byly ideální Paralen čípky, podávají se při teplotě vyšší než 38°C po očkování. Je nutno je podélně rozříznout na polovinu. Pokud nejsou dostupné,  je možnost podat Paralen susp., dávkování má od 3.měs/5kg a jeho použití musí tedy schválit lékař.

  Paralen susp.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  04. 02. 2022

  leky na začínající chřipku

  dobry den, co je vhodne na bolesti v krku ,teplotu a poceni.


  Tak aby priznaky co nejrychleji odstoupili

  Dobrý den,

  na bolest v krku používejte sprej, kloktadlo nebo pastilky s antiseptikou látkou. Doporučila bych Vám sprej nebo pastilky Septabene, které obsahují kombinaci dvou těchto účinných látek. Po aplikaci je doporučené půl hodiny nejíst a nepít.

  Pokud teplota přesahuje 37,5 °C užijte klasický PARALEN nebo pokud Vás kromě teploty trápí další příznaky jako ucpaný nos, na horečku i tyto další příznaky zvolte kombinovaný přípravek např. PARALEN GRIP. PARALEN GRIP není vhodný pro lidi, kteří užívají léky na vysoký krevní tlak, nepřekračujte doporučené dávkování. 

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vitamíny a minerály
  • Zažívání
  20. 05. 2022

  Doplnění vitamínů a minerálů při střevních chřipkách

  Dobrý den,

  prosím, napište mi, jaké vitamíny a minerály tělo ztrácí při střevních chřipkách a co je vhodné doplnit.

  Děkuji

  Dobrý den,

  při průjmu dochází ke ztrátám elektrolytů (sodík, draslík, chloridy). Pro účely rehydratace jsou vhodné orální rehydratační roztoky (Oral Rehydratation Solution - ORS) s přesně definovaným složením, které odpovídá požadavkům současné medicíny. Pro děti i dospělé mohu doporučit například Enhydrol. Obsah sáčku se rozmíchá ve 200 ml pitné vody (pro kojence v převařené vychlazené kojenecké vodě). Množství tekutiny, ve které je obsah sáčku rozpuštěn, musí být dodrženo, aby bylo dosaženo optimálního množství solí, cukrů a tekutin v roztoku. Tento roztok se podává chlazený na 4 - 8 °C. Podává se po lžičkách. Připravený roztok je nutné hned spotřebovat.

  S pozdravem

  PharmDr. Veronika Orendášová
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

   

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.