Co pomáhá na průjem a jak se ho zbavit

CO POMÁHÁ NA PRŮJEM A JAK SE HO ZBAVIT

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Průjem patří mezi nejčastější střevní potíže. Může se vyskytnou akutně, třeba po špatném jídle, nebo jako příznak jiného onemocnění. Za průjem považujeme nadměrné vyprazdňování, tedy řídkou a častou stolici. Co pomáhá na průjem u dětí a co u dospělých?

 • Zažívání
 • Nemoci

5 minut čtení


Jaké jsou nejčastější příčiny průjmu? Jaké jsou nejčastější příčiny průjmu?

Akutní průjem vzniká náhle. Cítíte křeče v břiše, nevolnost, slabost, někdy i horečku a za chvíli již hledáte dveře od toalety. Za průjem se označuje častá a řídká stolice 3-5 krát po sobě. Stolice navíc zapáchá a má nepřirozenou barvu

Nejčastější příčiny průjmu:

 • nevhodná skladba jídelníčku,
 • nerovnováha v mikrobiálním osídlení střev,
 • stres,
 • nedostatečně tepelně zpracované jídlo,
 • užívání antibiotik,
 • bakteriální infekce,
 • virová infekce,
 • některé léky na snížení cholesterolu a léky na snížení cukru v krvi,
 • střevní onemocnění (Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku, …),
 • onemocnění jiných orgánů trávicího traktu,
 • nesnášenlivost složek potravin, jako je lepek nebo laktóza

Barva stolice – co prozradí o zdravotním stavu? Barva stolice – co prozradí o zdravotním stavu?

 • Hnědá případně žlutohnědá nebo hnědočerná stolice je přirozená barva poukazující na prostý fakt, že vše je v pořádku.
 • Žlutá stolice souvisí se složením jídelníčku. Buďto obsahuje příliš mnoho tuků, nebo světlá stolice signalizuje potíže se slinivkou, s funkcí jater a žlučníku. Žlutá barva se objevuje také při průjmu po alkoholu a souvisí s játry.
 • Zelená stolice se nejčastěji vyskytuje při infekčním průjmu. Někdy ale za toto zbarvení mohou potraviny bohaté na chlorofyl.
 • Černá stolice může mít banální příčinu - jídlo s vysokým obsahem železa, ale také může signalizovat přítomnost natrávené krve z jícnového nebo žaludečního vředu.
 • Krev ve stolici, která ji barví do hnědočervena nebo ulpívá na povrchu může být příznakem hemoroidů ale i závažnějších onemocnění tlustého střeva včetně rakoviny.
 • Viditelný hlen ve stolici může být projevem zánětu probíhajícího uvnitř střev. Zánět může vyvolat například intolerance některé složky potravy. Hlenem ve stolici se také projevují onemocnění slinivky břišní nebo polypy ve střevě.

Barvu stolice může změnit dietní chyba. Pokud je ale barva jiná než hnědá dlouhodobě nebo se ve stolici opakovaně objeví hlen, nechte se vyšetřit lékařem. Lékaře vyhledejte vždy, když ve stolici zjistíte přítomnost krve.

​ Spolehlivé způsoby, jak zastavit průjem ​ Spolehlivé způsoby, jak zastavit průjem

Když vás průjem a bolest břicha zastihne v nejméně vhodné situaci, jedinou starostí je, jak se zbavit průjmu. Cílem je řídkou a častou stolici nejen zastavit, ale také se zbavit původce zažívacích potíží a obnovit správnou rovnováhu střevní mikroflóry. K tomu použijte léky na průjem a neocenitelné babské rady na průjem, které poradí vhodné potraviny či nápoje. Zvládněte léčbu průjmu doma.

Co pít při průjmu?

Správný pitný režim je při zvýšené ztrátě tekutin nevyhnutelný. Důležité je ale zvolit vhodný nápoj, protože jinak si můžete celou situaci ještě zhoršit. Při průjmu se raději vyhněte mléku a mléčným výrobkům s laktózou obecně, silné kávě, neředěným džusům a silně slazeným nápojům. Sáhněte raději po neochucené mírně sycené minerálce, po mírně slazeném černém čaji, odvaru z řepíku, heřmánku, máty či borůvkových plodů. Minerály doplní také méně tradiční zdroje, jako jsou třeba silný vývar z kostí, kokosová voda nebo iontový nápoj pro sportovce.

Co jíst při průjmu?

Když vás kromě průjmu trápí křeče v žaludku a nevolnost, určitě nemáte na jídlo ani pomyšlení. Pokud se vám přece jen něco malého podaří dostat do žaludku, mělo by to být dietní jídlo bez tuku, koření, umělých sladidel a mléčných produktů. Zkuste si místo toho pochutnat na rýži, kuřecím a krůtím mase, bramborách, mrkvi a to vše připravené ideálně v páře. Za dietní jídlo se považuje také den staré pečivo, suchary, piškoty, banány a strouhané jablko.

Co pomáhá na průjem

Průjem u dospělých Průjem u dospělých

Léčba průjmu je symptomatická. Znamená to, že léčba se soustředí, jak zmírnit průjem. Kromě doplňování tekutin a dietní stravy sáhněte po spolehlivých přípravcích z lékárny, které zabírají na průjem okamžitě.

Loperamid: léky Imodium a Loperon s účinnou látkou loperamid patří mezi ty, co staví průjem a proto patří do každé lékárničky. Působí jako zpomalovač střevních pohybů a tím i putování natrávené potravy. Používá se proti průjmu v akutních situacích, při chronickém průjmu a při průjmu ze stresu.

Střevní absorbencia: patří sem léty prověřené aktivní uhlí, Smecta a Enterosgel. Mají velký aktivní povrch, jenž dokáže vázat na svůj povrch velké množství látek. Tak odstraní z trávicího traktu toxiny způsobující střevní potíže. Kromě škodlivin vážou na svůj povrch také jiná léčiva a proto se doporučuje vzít si další léky až po 2 hodinách.

Cloroxin: střevní dezinficiens Endiaron přináší řešení, jak vyléčit průjem infekční průjem často doprovázený zvýšenou teplotou. Pozitivně působí na nastolení rovnováhy střevní mikroflóry, má ale jisté omezení. Podávat se může až od 40 kg hmotnosti.

Racekadotril: jde o novější léčivou látku určenou pro léčbu akutního průjmu u dospělých. Racekadotril působí symptomaticky tak, že zabraňuje vylučování vody do střeva a tím chrání nemocného před dehydratací. Najdete ho v léčivých přípravcích Hidrasec, Enditril

Průjem u dětí Průjem u dětí

Tyto střevní potíže se nevyhýbají ani našim nejmenším. Příčinou mohou být nejčastěji rotaviry, enterobakterie nebo i nesnášenlivost některé složky potravy. Základem, jak překonat průjem u dětí, je v prvním řadě doplňování tekutin, abyste předešli nebezpečné dehydrataci. Miminka jsou na ní totiž náchylná více, než větší děti nebo dospělí. Jak poznat dehydrataci u miminka? Všímejte si suchých rtů a sliznice, nervozitu a plačtivost. Miminko má neobvykle dlouho suchou plenku a navíc měkké místo nad čelem zvané velká fontanela je propadlé.

Rehydratační roztok: U dětí do ½ roku nepodávejte žádná léčiva a na doplnění tekutin podávejte pomalu po lžičkách rehydratační roztok v množství 10 ml/ kg. Obsahuje potřebné minerálky, glukózu a vodu. U starších dětí lze rehydratační roztok kombinovat také s dalšími přípravky na léčbu průjmu.

Speciální kojenecká výživa: Pozorujete potíže již delší dobu? Pokud miminko po pití mléka pláče, bolí ho bříško, zvrací a má průjem, zpozorněte. Může totiž jít o příznaky alergie či intoleranci na některou složku potravy. V takové případě lékař doporučí některou ze speciální kojenecké výživy.

Probiotika: na zdravé zažívání má velký vliv střevní mikrobiom – tedy bakterie, které přirozeně obývají střevo. Při nerovnováze si se škodlivými bakteriemi a úpravou prostředí ve střevech poradí probiotika. Sem patří střevní eubiotikum Hylak forte, bezpečné pro děti i kojence, které opravuje pH střev a s tím podporuje růst tělu prospěšných bakterií. Vhodný pro kojence je také lék Enterol s obsahem probiotického mikroorganismu Saccharomyces Boulardii, který vyrovnává přirozené mikrobiální prostředí střeva.

Průjem v těhotenství Průjem v těhotenství

Nastávající maminky na začátku těhotenství často potrápí nevolnosti a zvracení. Spolu s nimi se někdy objeví také průjem. Na konci těhotenství může přijít průjem jako předzvěst blížícího se porodu. V těhotenství ženu provází spousta změn a může se stát, že zažívací potíže způsobí i snaha o drastickou “nápravu” jídelníčku nebo užívání vysokých dávek magnézia.

Na druhou stranu, zatímco zácpa v těhotenství bývá přímo vyvolaná změnami hormonů a tlakem v břišní dutině, průjem s těhotenstvím vůbec nemusí souviset a vyvolávající příčina může být různá. Nastávající maminka by se měla snažit o udržení zdravé stolice v těhotenství. Jak toho dosáhnout? Dbejte na pravidelný a dostatečný pitný režim a do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vlákninu. V žádném dni by vám nemělo chybět alespoň 15–20 minut svižné chůze.

Pokud vás trápí průjem v těhotenství, dbejte především na to, abyste netrpěla dehydratací. Z léků na průjem jsou pro nastávající maminky vhodná adsorbencia jako klasické aktivní uhlí a probiotika. Výběr léku na průjem i zácpu konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.

Chronický průjem Chronický průjem

Léčba dlouhotrvajícího průjmu patří do rukou lékaře. Nechte lékaře zjistit příčinu, která potíže vyvolává a doporučit vhodnou léčbu. Dlouhodobý průjem provází například zánětlivá onemocnění střev, poruchy funkce jater, žlučníku, slinivky břišní ale třeba i štítné žlázy. Důsledkem chronického průjmu může být závažný nedostatek některých vitamínů, minerálů a dalších živin.

Léky na průjemPřípravky na průjem

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  11. 11. 2020

  Průjem z antibiotik

  Dobrý den, prosím o radu. Dcera (15 měsíců) užívá již 5. den antibiotika Ospen, po 8 hodinách. Antibiotika p. Dr. předepsala na aftózní stomatitidu s infekci. A teď k mému dotazu. K antibiotikům dávám dceři probiotika Biopron Laktobacily Baby BIFI+, vždy po 4 hodinách od podání antibiotik. Dcera má i přesto průjem, plenu ji musím vyměňovat po každém větru a kvůli průjmu má hrozné opruzeniny. Mám tedy i přesto dále pokračovat v užívání těchto atb ? Kdyby byla možnost, poradím se s naší obvodní Dr., ale ta až do odvolání momentálně neordinuje. Předem děkuji za Vaši odpověď.

  Dobrý den,

  takto se těžko posuzuje stav. Pokud užívá již 5 dní, v užívání Ospenu bych pokračovala tak, aby léčba trvala alespoň 7 dní. K Biopronu přidejte Enterol. Vysypte 1 tobolku denně např. na lžičku do mléka a dceři podávejte. Ještě lze zaměnit Biopron za kapky Hylak forte 3x denně 1ml. K Biopronu se vraťte až po vymizení průjmu. Na opruzeniny používejte 2x denně Imazol krom běžných ochranných krémů pod pleny. Pokud se stav bude výrazně zhoršovat, vyhledejte lékaře. Ovšem změna antibiotik není vždy třeba a takováto reakce se může dostavit po všech antibioticích. Je ovšem třeba vyloučit alergii na konkrétní antibiotika.

  ENTEROL 250MG tvrdé tobolky 10  
  HYLAK FORTE perorální SOL 100ML  
  IMAZOL KRÉMPASTA 10MG/G kožní podání PST 1X30G

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  18. 11. 2020

  Bolest v konečníku a průjmy

  Dobrý den chtěla bych se zeptat dneska jsem bohužel měla bolest břicha a průjem a asi tak 3 h to trvalo vždy to přestalo chvíli pak znova a tak dále furt, měla jsem vodnaty a dotoho když sem tlačila tak tak měla velké tlaky v konečníku že sem raději nechtěla ani tlačit ale měla jsem průjem a přesto jsem musela velké bolesti v konečníku při tlačeni, bolest břicha ustoupil po průjmu) můžete něco doporučit něco dobrého co pomůže hned na ten průjem a bolest v konečníku děkuji

  Dobrý den,

  v první řadě je třeba si ujasnit, že se opravdu jedná o akutní problém.
  Pokud je problém s bolestí břicha a průjmem jen jednorázovou záležitostí, vzniká náhle a často i náhle odezní.
  Nejčastější příčinou může být infekce nebo je průjem vyvolaný nevhodnou stravou.
  Nejčastěji krom stolice je průjem doprovázen bolestí břicha, plynatostí, někdy může být i horečka, zvracení.

  Kromě léků, které nasazujeme jako první pomoc, je třeba režimové opatření.
  Je třeba zabránit, aby došlo k dehydrataci organizmu - tudíž dostatečný příjem tekutin , dostatečně pít.
  Upravit jídelníček - vyvarovat se těžkým, kořeněným, smaženým jídlům.

  Jako první pomoc lze nasadit černé uhlí, Smectu, Endiaron.
  Určitě je vhodné nasadit probiotika na obnovu střevní mikroflory - laktobacily.
  Na ošetření podrážděného konečníku lze namazat dětskou mast s rybím tukem nebo Bepanthen s dexpanthenolem.

  Pozor ovšem na jiné akutní onemocnění, které se mohou projevit bolestí břicha a průjmem.
  Při zhoršení či při setrvalém stavu bez změn vyhledat lékaře,

  Více info najdete v článku.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  13. 01. 2021

  Bolest břicha, průjem

  Dobrý den, už pomalu třetí den mám vodnatý průjem, a občasné křeče co břicha které jsou dost nepříjemné. Nutí mě to na toaletu i v noci a to několikrát,  imodium nezabírá. Dnes jsem nasadila hylak forte, jak mám upravit jídelníček prosím? Na internetu je dost rad, ale většina se týká hladovky při vodnatém průjmu. Děkuju přeji hezky den. 

  Dobrý den.

  Předem se omlouvám za pozdní odpověď - máme mnoho dotazů.

  Imodium ani Hylak nejsou první volbou na léčbu průjmu - alespoň ne samostatně. První by se  mělo použít uhlí/Smecta - tedy látky s absorbčním účinkem. Jsou vhodné u většiny průjmů. Neučinné jsou u průjmů stresových,  medikamentozních či z funkčních příčin (např. chron. střev onemocnění, odstranění časti střev). Zde by zase bylo na místě např. to Imodium.


  Uhlí/Smecta
  Problém, hlavně u živočišného uhlí je, že pacienti nedodržují dávkování. Důvodem je mnohdy to, že se ho ani nedozví, protože drtivá většina přípravků na trhu nejsou léčiva a nesmí tedy uvádět že s nimi řeší průjem natož jak. Jediné uhlí, které je ná léčbu je Carbosorb a Carbocit.  Zde se dozvíte klíčovou informaci: "U průjmů a podezření na otravu mohou dospělí užívat 10-12 tablet 3-4x denně" tedy správně chápete, že lze podat až 48 tbl. Nechci tvrdit, že musíte použít hned maximální dávkování, ale účinek je kvantitativní a já osobně pacientům sděluji, že je třeba alespoň 5-5-5 po 3 dny. Tedy 1-2tbl/den jak je obvyklé rozhodně nestačí. Tbl. je vhodné rozkousat či rozdrtit, aby měli co největší účinnost už v žaludku. Dokaží na sebe kromě škodlivin navázat také většinu léků. Je tedy naprosto nezbytné je podávat s odstupem alespoň 2h od jakýchkoliv léků - včetně těch dalších na průjem. Obdobou je Smecta (či Sorbecta). Je to jíl v sáčku, který se rozpustí ve vodě. Používá se hodně u dětí, neb je ochucený. I zde je dávkování vysoké. U dospělého 2-2-2-2. I zde by měl být přípravek podán s odstupem od léků.


  Tasectan

  Relativně novým přípravkem je Tasectan. Obsahuje tanát želatiny. Tanin je hořká látka, která sráží bílkoviny. Ve střevech dojde k vytvoření filmu, který obalí stěnu střev. Ta pak není drážděna k rychlejší činnosti. Účinek je do 12h. Nově existuje i verze DUO, která zároveň obsahuje probiotika. Klasická verze je ideální do domácí lékárničky - neb má velmi dlouhou expiraci.


  Hidrasec

  Unikátní léčivo, které krátkodobě brání vylučování vody do střev. Výsledkem je logicky tužší stolice. Bohužel se moc nechtla a není příliš v lékárnách skladem.


  Probiotika, Hylak, Enterol
  Použil bych je jako doplněk k rychlejšímu uzdravení, nebo jako prevenci potíží či na rekonvalescenci. Rozhodně ne jako primární látku k zastavení průjmu.


  Endiaron
  Zajímavá látka, která se používá hlavně v česku a na slovensku. Je to desinfekce, tudíž je vhodná pouze na infekční průjem (a to zejména bakteriální). Většina infekčních průjmů je však virových. Výhodou je pohodlné dávkování 1-1-1. nelze použít u dětí!


  Jak vidno, většinu jste nevyzkoušela. Výhodou je že většina látek se spolu dá s výhodou kombinovat. Problém nastává u adsorbens, které je třeba dávat často a s odstupem od ostatních. Není ale špatné si třeba střeva zastavit Imodiem a pak po dvou hodinách už podávat uhlí navázání škodlivin. Dieta je rovněž klíčová. V rámci rekonvalescence je vhodné doplňovat tekutiny. Vodu, černý čaj, nebo já osobně mám velmi v oblibě léčivý čaj Tormentan.  Je nezbytné vyloučit tuky, jednoduché cukry, mléčné výrobky (krom kysaných). Cokoliv co tvoří nebo obsahuje plyny je nevhodné. Tedy perlivé nápoje, luštěniny, cibule apod. Vhodné jsou tedy starší pečivo (čerstvé pracuje - plyny), ovesné, kukuřičné vločky, rýže, mrkev, banán. Nedoslazovat! Později přidávat netučné maso - tedy třeba drůbeží prsa, králičí, srdce, žaludky a z příloh brambory. Vždy nejlépe vařené, pečené ale ne samžené či fritované. A postupně se vracet k původní stravě. 

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  14. 07. 2021

  Průjem při cestování

  Dobrý den chtěla bych se zeptat když jedu autobusem chce se mi na velkou pokaždé.Co na to si mám kouit v lékarně?Dnes sem si koupila Carbo medicinalis černé uhlí.Stále mám průjem.Mám koupenej i kinedril.Sem těžce silná astmatička.Budu moct ráda když mi poradíte.S pozdravem

  Dobrý den.

  Omlouvám se za pozdní odpověď - máme mnoho dotazů.

  Idealně by ve vašem případě bylo prvně podat 2 tbl léku Imodium (Loperon) na zastavení činnosti střev a poté podat skutečnou léčbu. Na toto téma jsem již dnes obšírně odpovídal a proto posílám odkaz na mou dopověď:

  Bolest břicha, průjem

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Zažívání
  09. 07. 2021

  Léky pro dítě na průjem

  Dobrý den, chci se zeptat co můžu koupit 2,5 letému dítěti na průjem? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den.

  u dětí od 2 let bych doporučila volně prodejný lék Hylak forte kapky. Přípravek se užívá před jídlem nebo během jídla s velkým množstvím tekutiny (ne mléka), děti s dětskými čaji nebo jablečným džusem. Přípravek Hylak forte nemíchejte s mlékem a mléčnými produkty, protože může dojít k jejich vysrážení. U dětí je zvlášť důležitá rehydratace. Z rehydratačních roztoků mohu doporučit např. Enhydrol. Po třech dnech bez zlepšení nebo při zhoršení navštivte lékaře.

  S pozdravem,

  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Antikoncepce
  03. 08. 2022

  Přípravek na průjem a antikoncepce

  Dobrý den, mohu uzit současně přípravek s na akutní prujem s tanátem želatiny a probiotiky a zároveň hormonální antikoncepci? Nesnižuje tento přípravek ucinnost antikoncepce? Vím, že prujem ano, pokud se dostaví do 4 hodin od uziti HA, pokud tedy užijí přípravek na zastavení prujmu nemusím se bát snížení účinnosti HA? Dekuji

  Dobrý den,

  při průjmu je obecně účinnost antikoncepce snížena. Pokud dochází k rychlejší pasáži střevy antikoncepce se nemusí kompletně vstřebat. Obecné doporučení je užít antikoncepci nejdříve dvě hodiny po přípravku na průjem, pokud však bude i nadále trvat průjem účinnost bude ohrožena průjmem nikoliv užitím léku. Pokud průjem zastavíte a do 4 hodin nepůjdete na toaletu antikoncepce se Vám kompletně vstřebá a nebude narušena účinnost.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.