CO POMÁHÁ NA PRŮJEM A JAK SE HO ZBAVIT
Průjem patří mezi nejčastější střevní potíže. Může se vyskytnou akutně, třeba po špatném jídle, nebo jako příznak jiného onemocnění. Za průjem považujeme nadměrné vyprazdňování, tedy řídkou a častou stolici. Co pomáhá na průjem u dětí a co u dospělých?
5 minut čtení
Jaké jsou nejčastější příčiny průjmu?
Akutní průjem vzniká náhle. Cítíte křeče v břiše, nevolnost, slabost, někdy i horečku a za chvíli již hledáte dveře od toalety. Za průjem se označuje častá a řídká stolice 3-5 krát po sobě. Stolice navíc zapáchá a má nepřirozenou barvu.
Nejčastější příčiny průjmu:
- nevhodná skladba jídelníčku,
- nerovnováha v mikrobiálním osídlení střev,
- stres,
- nedostatečně tepelně zpracované jídlo,
- užívání antibiotik,
- bakteriální infekce,
- virová infekce,
- některé léky na snížení cholesterolu a léky na snížení cukru v krvi,
- střevní onemocnění (Crohnova choroba, syndrom dráždivého tračníku, …),
- onemocnění jiných orgánů trávicího traktu,
- nesnášenlivost složek potravin, jako je lepek nebo laktóza.
Barva stolice – co prozradí o zdravotním stavu?
- Hnědá případně žlutohnědá nebo hnědočerná stolice je přirozená barva poukazující na prostý fakt, že vše je v pořádku.
- Žlutá stolice souvisí se složením jídelníčku. Buďto obsahuje příliš mnoho tuků, nebo světlá stolice signalizuje potíže se slinivkou, s funkcí jater a žlučníku. Žlutá barva se objevuje také při průjmu po alkoholu a souvisí s játry.
- Zelená stolice se nejčastěji vyskytuje při infekčním průjmu. Někdy ale za toto zbarvení mohou potraviny bohaté na chlorofyl.
- Černá stolice může mít banální příčinu – jídlo s vysokým obsahem železa, ale také může signalizovat přítomnost natrávené krve z jícnového nebo žaludečního vředu.
- Krev ve stolici, která ji barví do hnědočervena nebo ulpívá na povrchu může být příznakem hemoroidů ale i závažnějších onemocnění tlustého střeva včetně rakoviny.
- Viditelný hlen ve stolici může být projevem zánětu probíhajícího uvnitř střev. Zánět může vyvolat například intolerance některé složky potravy. Hlenem ve stolici se také projevují onemocnění slinivky břišní nebo polypy ve střevě.
Barvu stolice může změnit dietní chyba. Pokud je ale barva jiná než hnědá dlouhodobě nebo se ve stolici opakovaně objeví hlen, nechte se vyšetřit lékařem. Lékaře vyhledejte vždy, když ve stolici zjistíte přítomnost krve.
Vodnatý průjem
Symptomem závažného akutního průjmu může být velmi řídká až vodnatá stolice. Vodnaté průjmy bývají infekčního původu a způsobují je hlavně střevní virózy. Může ale jít i o bakteriální průjem. Podrobněji je popíše následující odstavec.
Jinými příčinami vodnaté stolice jsou pak osmotické průjmy třeba po požití příliš velkého množství umělých sladidel ze skupiny cukerných alkoholů (sorbitol, xylitol apod.) nebo průjmy vznikající jako důsledek laktózové intolerance.
Infekční průjem
Když se některé patogenní viry nebo bakterie dostanou do lidského střeva, napáchají velkou neplechu. Toxiny, které tyto mikroorganismy produkují, působí na střevo a narušují jeho funkci. Proto přestane vstřebávat vodu a vzniká akutní průjem.
Bakteriální infekční průjmy mohou způsobit salmonely, kampylobaktery, klostridia a mnohé další bakterie. Stačí sníst něco špatného, třeba nevhodně skladované jídlo nebo nedostatečně tepelně opracované maso, a může vzniknout závažný zdravotní problém. Inkubační doba průjmu způsobeného bakteriemi může být od několika hodin až po několik dní, proto je někdy náročné konkrétní příčinu potíží odhalit. Typickým příznakem bakteriální infekce zažívacího traktu je horečka. Jedním z nejčastějších bakteriálních průjmů je salmonelóza, které jsme se věnovali i v samostatném článku:
Salmonelóza a jak se salmonela dostane do jídla
Virové průjmy mají často kratší inkubační dobu, ale často neméně závažný průběh ve srovnání s obtížemi vyvolanými bakteriemi. U dětí jsou původci často noroviry nebo rotaviry a průjmy mohou vést až k závažné dehydrataci. Nákaza u dospělých nebývá až tak nebezpečná jako u dětí, přesto si hlavně lidé s oslabenou imunitou nebo senioři musí dát pozor na riziko dehydratace.
Spolehlivé způsoby, jak zastavit průjem
Když vás průjem a bolest břicha zastihne v nejméně vhodné situaci, jedinou starostí je, jak se zbavit průjmu. Cílem je řídkou a častou stolici nejen zastavit, ale také se zbavit původce zažívacích potíží a obnovit správnou rovnováhu střevní mikroflóry. K tomu použijte léky na průjem a probiotika. Velký vliv má i to, jaké si dáte jídlo na průjem. Některé nedocenitelné babské rady na průjem, které poradí vhodné potraviny či nápoje, jsou někdy maličko zavádějící. Nenechte se proto zmást a zvládněte léčbu průjmu doma.
Dieta při průjmu
Když vás kromě průjmu trápí křeče v žaludku a nevolnost, určitě nemáte na jídlo ani pomyšlení. Pokud se vám přece jen něco malého podaří dostat do žaludku, mělo by to být dietní jídlo bez tuku, koření, umělých sladidel a mléčných produktů. Vybírejte nenadýmavá a méně kořeněná jídla, která vám dodají potřebnou energii. Strava při průjmu je sice omezená, ale postupně, jak se váš zdravotní stav bude zlepšovat, budete moct zařazovat další potraviny a přejdete zpět na běžnou stravu.
Jídlo při průjmu je velmi důležité. I když je první den někdy nutné držet hladovku, postupně do sebe musíte něco dostat. Dlouhá hladovka organismus rychle vyčerpává a zotavení rozhodně nepomáhá.
Co jíst, když mám průjem?
Co vařit při průjmu? Vhodnou úpravou potravin při průjmu je vaření nebo dušení páře. Pochutnejte si na dietním jídle třeba z těchto surovin:
- rýže
- brambory
- kuřecí či krůtí maso
- mrkev
Na svačinu si můžete vzít den staré pečivo, suchary nebo piškoty. Některé druhy ovoce jako banány či nastrouhané jablko.
Co pít při průjmu?
Správný pitný režim je při zvýšené ztrátě tekutin nevyhnutelný. Důležité je ale zvolit vhodný nápoj, protože jinak si můžete celou situaci ještě zhoršit. Při průjmu se raději vyhněte mléku a mléčným výrobkům s laktózou obecně, neředěným džusům a silně slazeným nápojům. Sáhněte raději po neochucené mírně sycené minerálce, po mírně slazeném černém čaji (variantou černého čaje na průjem pro děti je černý čaj bez kofeinu), odvaru z řepíku, heřmánku, máty či borůvkových plodů. Ke slazení čajů můžete využít i včelí med. Pozor ale, větší množství medu má mírně projímavé účinky. Proto u slazením medem při průjmu mějte lehkou ruku. Minerály pak doplní méně tradiční zdroje jako silný vývar z kostí, kokosová voda, iontový nápoj pro sportovce nebo přímo rehydratační roztok.
Pravidelný šálek silné kávy při průjmu raději vynechejte. Kofein obsažený v kávě stimuluje vegetativní nervový systém kontrolující pohyby střev a může projevy průjmu zhoršit. Ani alkohol není během průjmového onemocnění vhodný, protože dráždí žaludek a odvodňuje. S radami typu podávání lžíce rumu na průjem, anebo že pivo na průjem může působit jako iontový nápoj, si raději nezahrávejte.
Oblíbenou babskou radou, se kterou jste se určitě také osobně setkali, je pití coly na průjem. Cola jako nápoj vznikla původně v lékárnách jako povzbuzující nápoj z kolových semen (Gotu kola) a kokových listů. V dnešních recepturách koku samozřejmě nenajdete. Avšak nenajdete v kole ani dostatek minerálů, které by pomohly s rehydratací při průjmových onemocněních. Kola je také hodně kyselá. Pár lžiček kolového nápoje zbaveného bublinek proto může po dietní chybě pomoci těžkému žaludku, kterému se nedostává kyselých trávicích šťáv. Během průjmů (a ani jindy) se ale pití koly nedá považovat za zdravé.
Nejlepší léky a léčivé látky na průjem
Léčba průjmu je symptomatická. Znamená to, že léčba se soustředí na to, jak zmírnit průjem. Kromě doplňování tekutin a dietní stravy sáhněte po spolehlivých přípravcích z lékárny, které zabírají na průjem okamžitě.
Loperamid: léky s účinnou látkou loperamid patří mezi ty, co staví průjem a proto patří do každé lékárničky. Působí jako zpomalovač střevních pohybů a tím i putování natrávené potravy. Používá se proti průjmu v akutních situacích, při chronickém průjmu a při průjmu ze stresu.
Střevní adsorbencia: patří sem léty prověřené aktivní uhlí, diosmektit a další adsorbenty. Mají velký aktivní povrch, jenž dokáže vázat velké množství látek. Tak odstraní z trávicího traktu toxiny způsobující střevní potíže. Kromě škodlivin na sebe vážou také jiná léčiva, a proto se doporučuje vzít si další léky s odstupem 2 hodin.
Cloroxin: je střevní dezinficiens a přináší řešení, jak vyléčit průjem infekční průjem často doprovázený zvýšenou teplotou. Pozitivně působí na nastolení rovnováhy střevní mikroflóry, má ale jisté omezení. Podávat se může až od 40 kg hmotnosti.
Racekadotril: jde o novější léčivou látku určenou pro léčbu akutního průjmu u dospělých. Racekadotril působí symptomaticky tak, že zabraňuje vylučování vody do střeva a tím chrání nemocného před dehydratací.
Průjem u dětí
Tyto střevní potíže se nevyhýbají ani našim nejmenším. Příčinou mohou být nejčastěji rotaviry, enterobakterie nebo i nesnášenlivost některé složky potravy. Základem, jak překonat průjem u dětí, je v prvním řadě doplňování tekutin, abyste předešli nebezpečné dehydrataci. Miminka jsou na ní totiž náchylná více, než větší děti nebo dospělí. Jak poznat dehydrataci u miminka? Všímejte si suchých rtů a sliznice, nervozitu a plačtivost. Miminko má neobvykle dlouho suchou plenku a navíc měkké místo nad čelem zvané velká fontanela je propadlé.
Rehydratační roztok: U dětí do ½ roku nepodávejte žádná léčiva a na doplnění tekutin podávejte pomalu po lžičkách rehydratační roztok v množství 10 ml/ kg. Obsahuje potřebné minerálky, glukózu a vodu. U starších dětí lze rehydratační roztok kombinovat také s dalšími přípravky na léčbu průjmu.
Speciální kojenecká výživa: Pozorujete potíže již delší dobu? Pokud miminko po pití mléka pláče, bolí ho bříško, zvrací a má průjem, zpozorněte. Může totiž jít o příznaky alergie či intoleranci na některou složku potravy. V takové případě lékař doporučí některou ze speciální kojenecké výživy.
Probiotika: na zdravé zažívání má velký vliv střevní mikrobiom – tedy bakterie, které přirozeně obývají střevo. Při nerovnováze si se škodlivými bakteriemi a úpravou prostředí ve střevech poradí probiotika. Sem patří střevní eubiotika, bezpečná pro děti i kojence, která opravují pH střev a s tím podporují růst tělu prospěšných bakterií. Vhodná pro kojence jsou také probiotika s obsahem mikroorganismu Saccharomyces Boulardii, který vyrovnává přirozené mikrobiální prostředí střeva.
Průjem v těhotenství
Nastávající maminky na začátku těhotenství často potrápí nevolnosti a zvracení. Spolu s nimi se někdy objeví také průjem. Na konci těhotenství může přijít průjem jako předzvěst blížícího se porodu. V těhotenství ženu provází spousta změn a může se stát, že zažívací potíže způsobí i snaha o drastickou “nápravu” jídelníčku nebo užívání vysokých dávek magnézia.
Na druhou stranu, zatímco zácpa v těhotenství bývá přímo vyvolaná změnami hormonů a tlakem v břišní dutině, průjem s těhotenstvím vůbec nemusí souviset a vyvolávající příčina může být různá. Nastávající maminka by se měla snažit o udržení zdravé stolice v těhotenství. Jak toho dosáhnout? Dbejte na pravidelný a dostatečný pitný režim a do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na vlákninu. V žádném dni by vám nemělo chybět alespoň 15–20 minut svižné chůze.
Pokud vás trápí průjem v těhotenství, dbejte především na to, abyste netrpěla dehydratací. Z léků na průjem jsou pro nastávající maminky vhodná adsorbencia, jako klasické aktivní uhlí, a probiotika. Výběr léku na průjem i zácpu konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.
Chronický dlouhodobý průjem
Léčba dlouhotrvajícího průjmu patří do rukou lékaře. Nechte lékaře zjistit příčinu, která potíže vyvolává a doporučit vhodnou léčbu. Dlouhodobý průjem provází například zánětlivá onemocnění střev, poruchy funkce jater, žlučníku, slinivky břišní ale třeba i štítné žlázy. Důsledkem chronického průjmu může být závažný nedostatek některých vitamínů, minerálů a dalších živin.
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
Kulíšek Forte sáčky 10x6.8g
- PZLÚ
- Vše pro dítě
Skladem na e‑shopu
99 Kč
Enterol 250 mg 10 tobolek
Skladem na e‑shopu
189 Kč
ENDITRIL 100MG tvrdé tobolky 10
Skladem na e‑shopu
219 Kč
SmectaGo karamel kakao 12x3g
- Zdravotnický prostředek
Skladem na e‑shopu
249 Kč
Enterosgel suspenze pro vnitřní použití tuba 225g
- Zdravotnický prostředek
- Zažívání
Skladem na e‑shopu
459 Kč
GASTROTUSS Baby sirup 180ml
- Zdravotnický prostředek
- Zažívání
Skladem na e‑shopu
279 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
11. 11. 2020
Průjem z antibiotik
Dobrý den, prosím o radu. Dcera (15 měsíců) užívá již 5. den antibiotika Ospen, po 8 hodinách. Antibiotika p. Dr. předepsala na aftózní stomatitidu s infekci. A teď k mému dotazu. K antibiotikům dávám dceři probiotika Biopron Laktobacily Baby BIFI+, vždy po 4 hodinách od podání antibiotik. Dcera má i přesto průjem, plenu ji musím vyměňovat po každém větru a kvůli průjmu má hrozné opruzeniny. Mám tedy i přesto dále pokračovat v užívání těchto atb ? Kdyby byla možnost, poradím se s naší obvodní Dr., ale ta až do odvolání momentálně neordinuje. Předem děkuji za Vaši odpověď.
-
18. 11. 2020
Bolest v konečníku a průjmy
Dobrý den chtěla bych se zeptat dneska jsem bohužel měla bolest břicha a průjem a asi tak 3 h to trvalo vždy to přestalo chvíli pak znova a tak dále furt, měla jsem vodnaty a dotoho když sem tlačila tak tak měla velké tlaky v konečníku že sem raději nechtěla ani tlačit ale měla jsem průjem a přesto jsem musela velké bolesti v konečníku při tlačeni, bolest břicha ustoupil po průjmu) můžete něco doporučit něco dobrého co pomůže hned na ten průjem a bolest v konečníku děkuji
-
13. 01. 2021
Bolest břicha, průjem
Dobrý den, už pomalu třetí den mám vodnatý průjem, a občasné křeče co břicha které jsou dost nepříjemné. Nutí mě to na toaletu i v noci a to několikrát, imodium nezabírá. Dnes jsem nasadila hylak forte, jak mám upravit jídelníček prosím? Na internetu je dost rad, ale většina se týká hladovky při vodnatém průjmu. Děkuju přeji hezky den.
-
14. 07. 2021
Průjem při cestování
Dobrý den chtěla bych se zeptat když jedu autobusem chce se mi na velkou pokaždé.Co na to si mám kouit v lékarně?Dnes sem si koupila Carbo medicinalis černé uhlí.Stále mám průjem.Mám koupenej i kinedril.Sem těžce silná astmatička.Budu moct ráda když mi poradíte.S pozdravem
-
09. 07. 2021
Léky pro dítě na průjem
Dobrý den, chci se zeptat co můžu koupit 2,5 letému dítěti na průjem? Děkuji za odpověď.
-
03. 08. 2022
Přípravek na průjem a antikoncepce
Dobrý den, mohu uzit současně přípravek s na akutní prujem s tanátem želatiny a probiotiky a zároveň hormonální antikoncepci? Nesnižuje tento přípravek ucinnost antikoncepce? Vím, že prujem ano, pokud se dostaví do 4 hodin od uziti HA, pokud tedy užijí přípravek na zastavení prujmu nemusím se bát snížení účinnosti HA? Dekuji
Dobrý den,
takto se těžko posuzuje stav. Pokud užívá již 5 dní, v užívání Ospenu bych pokračovala tak, aby léčba trvala alespoň 7 dní. K Biopronu přidejte Enterol. Vysypte 1 tobolku denně např. na lžičku do mléka a dceři podávejte. Ještě lze zaměnit Biopron za kapky Hylak forte 3x denně 1ml. K Biopronu se vraťte až po vymizení průjmu. Na opruzeniny používejte 2x denně Imazol krom běžných ochranných krémů pod pleny. Pokud se stav bude výrazně zhoršovat, vyhledejte lékaře. Ovšem změna antibiotik není vždy třeba a takováto reakce se může dostavit po všech antibioticích. Je ovšem třeba vyloučit alergii na konkrétní antibiotika.
ENTEROL 250MG tvrdé tobolky 10
HYLAK FORTE perorální SOL 100ML
IMAZOL KRÉMPASTA 10MG/G kožní podání PST 1X30G
S pozdravem
Mgr. Petra Rezková
lékárník BENU, Praha 9 CČM