CO JE STŘEVNÍ CHŘIPKA A JAK DLOUHO TRVÁ?
Střevní chřipka neboli odborně řečeno gastroenteritida je akutní infekční onemocnění postihující žaludek a střeva. Pokud vás střevní chřipka zasáhne, můžete si být jistí, že vás nemine akutní průjem a zvracení a v některých případech se budete potýkat i s horečkou. Jak urychlit zastavit průjem a zklidnit střeva i žaludek? Kromě léčby a doplňování tekutin podpořte léčbu vhodným jídlem a oddechem.
Když vás zaskočí průjem
Průjmem nazýváme častou a řídkou stolici, kterou mohou doprovázet i křeče v břiše, bolest žaludku, nevolnost a malátnost. Střevní chřipka neboli odborně gastroenteritida vás může zastihnout opravdu kdykoliv. Stačí si nedostatečně očistit zeleninu nebo nemýt si ruce po cestě veřejným dopravním prostředkem a problém je na světě. Střevní chřipky se nejvíce obávají dovolenkáři a snadno se šíří také v kolektivu dětí či dospělých. Mějte proto léky na průjem vždy v zásobě a zapamatujte si zásady stravování při průjmech: vynechte mastná, mléčná a kořeněná jídla.
Příznaky střevní chřipky
Za normálních okolností stolice obsahuje 80-100 ml tekutin. Působením bakterií, virů nebo parazitů v těle se zvýší sekrece tekutin v tlustém střevě a to vede k vzniku průjmu. O gastroenteritídě se dá mluvit, pokud máte 3 a více řídkých stolic za 24 hodin. Prevence před střevní chřipkou tkví v dodržování základních hygienických návyků. Nezapomínejte na důkladné mytí rukou při návštěvě veřejných toalet, po cestě v dopravních prostředcích městské hromadné dopravy nebo po návratu ze supermarketu. Pokud nemáte možnost si umýt ruce mýdlem a vlažnou tekoucí vodou, mějte pro jistotu vždy při sobě antibakteriální gel v cestovním balení.
Jak poznáte, že jde o střevní chřipku? Sledujte tyto příznaky:
- průjem
- křeče v břiše a nadýmání,
- horečka,
- nevolnost a zvracení,
- malátnost či slabost,
- žízeň,
- nechutenství,
- bolest hlavy, kloubů a svalů.
Jak dlouho trvá střevní chřipka
Doba trvání střevní chřipky je individuální, zpravidla je to 1-7 dní. Závisí od toho, co průjem způsobuje a také platí, že čím dříve se začnete léčit, tím dříve budete fit. Pokud vás trápí potíže delší dobu než týden, vyhledejte lékaře, který provede potřebná vyšetření.
Důležitá opatření při průjmu
Při léčbě střevní chřipky je důležité zajistit především dostatek tekutin. Běžně naše tělo potřebuje 2-3 litry vody denně. Pokud vás postihne střevní chřipka, je potřeba příjem tekutin navýšit nejlépe na 3-4 litry.
Z těla se vyplavují i důležité minerály, které je vhodné doplňovat rehydratačním roztokem. Dostanete ho ve formě ORS tekutiny nebo prášku na přípravu roztoku. Vodu na přípravu rehydratačního roztoku použijte nejlépe kojeneckou nebo převařenou a připravený roztok pijte pomalu, po lžičkách každých 5-10 minut. Při léčbě pomůže i léčivá čajová směs při průjmech.
Svému tělu dopřejte čas na regeneraci a co nejvíce odpočívejte. Berte ohled na své okolí a raději zůstaňte doma, aby se střevní chřipka nešířila dále.
Výživová doporučení při průjmu
V první den akutního průjmu se doporučuje tzv. hladová pauza. Vynechte jídlo, ale dbejte na dostatečný pitný režim. Také na druhý den buďte při výběru jídla opatrní. Když už jsou příznaky mírnější, začněte postupně připravovat žaludek a střeva na tuhou stravu. Vhodné jsou:
- suchary,
- dušená mrkev,
- banán,
- nebo bíle suché pečivo.
V dalším kroku přidáváme jídla bez tuku. Vybírejte tedy maso kuřecí, krůtí nebo králičí. Klidně zařaďte i libovou šunku, brambory, rýži nebo těstoviny. I když máte možná velký hlad, jezte pomalu a po malých soustech. Naopak nevhodné jsou:
- mléko,
- smetana a mléčné výrobky, které obsahují laktózu,
- jídla těžká, mastná, smažená a kořeněná.
Tato jídla zatěžují a dráždí zažívací trakt, proto se jim prozatím vyhýbejte.
Léčba střevní chřipky
- Na zastavení průjmu doporučují lékaři použít léčivo loperamid, které zastavuje nadměrný pohyb střev a normalizuje tonus svěrače. Nevhodný je ale v případech, že se vyskytuje v stolici krev nebo hlen, při teplotě, výrazných bolestech břicha, během těhotenství a kojení.
- Méně známá je účinná látka racekadotril. Sníží objem vody ve stolici a tím brání vzniku dehydratace.
- Ze střevních absorbens je nejlepší užít lék s účinnou látkou diosmectin. Vyváže toxiny, viry a bakterie. Podává se 1,5 hodiny od jiné medikace.
- V nejhorších případech, když nemáte jiné léky po ruce použijte jako první pomoc i aktivní uhlí. V porovnání s diosmectinem má ale nevýhodu, protože barví stolici a nelze tak pozorovat a kontrolovat zabarvení.
- Užití střevních dezinficiens s látkou kloroxin postupně ustupuje do pozadí. Užití je opodstatněné v případě, že jste si jistí bakteriálním původcem průjmu. I když má toto léčivo široké antibakteriální, antiprotozoální a antimykotické působení, není účinný na nejběžnější bakteriální agens vyvolávající průjmy. U virových je střevní desinficiens rovněž neúčinné.
- Jako doplňkovou léčbu se doporučuje podat lék s kvasinkou saccharomyces boulardii. Kvasinka se při teplotě těla rychle rozmnoží. Je větší než bakterie, proto pokryje povrch střeva a tím chrání sliznici před vlivem bakteriálních patogenů. Je výborným probiotikem při cestě do exotických zemí jako prevence před cestovatelskou střevní chřipkou.
Při běžných potížích není potřeba vyhledat lékařskou pomoc a překonáte i doma. Důležité je především dbát na dostatek tekutin, dietní režim a hygienické návyky. V takovém případě zvládnete střevní chřipku i pomocí samoléčby. V případě, že potíže přetrvávají více než 3 dny a jsou spojené s horečkou po celou dobu, vyhledejte raději lékařskou pomoc. K lékaři neváhejte jít i v případě, že stolice obsahuje krev nebo hlen, anebo se léčíte na jiné chronické onemocnění.
Sdílejte tento článek

Související produkty

Související dotazy z poradny
-
06. 05. 2020
Jak léčit průjem?
Dobri den prave jsem si od vas objednala enterol ale chte jsem se zeptat co mam delat do te doby vzala jsem si 3 endiarony 2 cerny uhli ani nic nezabralo porad te co si mam jeste vzit dekuji -
06. 05. 2020
Co na průjem?
Dobrý den už 2den mě trápí šílené křeče v břiše a pak následuje průjem . Mám novorozence kterého kojim chtěla bych se zeptat je možné užívat nějaký lék jako například Hylak kapky nebo černé uhlí?
Děkuji -
26. 09. 2020
Stresový průjem, jak se dá léčit?
Dobrý den, cca 3 týdny mě trápí průjem, nejspíš stresový. Musím užívat skoro každý den aktivní uhlí, nebo Imodium, jinak bych nemohla vyjít z bytu. Může mi dlouhodobé užívání těchto léků uškodit ? Jinak žádné jiné léky neužívám. Děkuji.
-
23. 10. 2020
Lze užívat Imodium dlouhodobě?
Dobrý den. Může mi ublížit každodenní preventivní užívání Imodia ? Mám průjem z nervozity, stresu, či úzkost. Denně beru max.4 tabletky. Žádné jiné léky neberu. Děkuji. -
09. 07. 2021
Léky pro dítě na průjem
Dobrý den, chci se zeptat co můžu koupit 2,5 letému dítěti na průjem? Děkuji za odpověď.

Související články

Hodnocení
1 zákazník)
(Hodnotil-
Do dnes si pamatuji, jak jsem jako malý musel jíst při průjmech mrkvovou polévku s rýží. Úplně se mi to vzpomínka při čtení článku vybavila. Brr. Do dnes nemůžu dušenou mrkev ani cítit:-)
Dobrý den,
tento počet tablet při akutnějším zažívacím problému na vyléčení nestačí. Endiaron se užívá třikrát denně 1 tableta při infekčních průjmech (teplota, pocit na zvracení i zvracení). Endiaron upraví bakteriální rovnováhu a k tomu se často doporučuje i černé uhlí, které čistí a zahušťuje střevní obsah. Nemocný nechodí tak často na toaletu. Doporučuje se obvykle třikrát denně 2 tablety s odstupem od ostatních léků. Obojí do zlepšení, což může být 2-3 dny. Enterol určitě urychlí úpravu zažívání. Samozřejmě to chce dietu a pomůže i mátový čaj, který má spasmolytický účinek na střeva a uvolní případné křeče.
S přáním brzkého zlepšení
PharmDr. Martina Hnilová,
vedoucí lékárník, Zlín.