Nemoci ze znečištěné vody

NEMOCI ZE ZNEČIŠTĚNÉ VODY

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Je voda, kterou pijete skutečně čistá a zdravotně nezávadná? A jak je to s pitnou vodou na cestách? Častým trápením cestovatelů v cizích zemích je tzv. cestovatelský průjem. Pozor si dávejte na vodu kohoutkovou a z přírodních zdrojů. Ne ve všech zemích je voda z kohoutku pitná. Buďte opatrní a předejděte nemocem z vody. 

  • Články o zdraví
  • Cestování

Nemoci z vody Nemoci z vody

Nemoci z vody se řadí mezi infekční onemocnění - způsobují je mikrooraganismy vyskytující se v kontaminované vodě. Nezávadnost vody a zda spadá do kategorie vody pitné určuje v rámci Česka Státní zdravotní ústav. I přes přísné vyhlášky a limity bakterií ve vodě může dojít k její kontaminaci - například ve vodovodním potrubí. Voda ze studní také není vhodná - může dojít k jejímu infikování výkaly či zbytky hnojiv, proto jsou důležité pravidelné kontroly.

Jako běžný člověk závadnost vody neodhalíte. Voda se může zdát na první pohled v pořádku - nezapáchá, není zakalená ani nemá jinou barvu. Bakterii v takovém případě nerozpoznáte. Problém se ukáže až následně při střevních a žaludečních obtížích. Pokud máte podezření na závadnost vody, ihned ji nechte otestovat nebo nahlaste příslušným úřadům.


Příznaky nemocí z vody

Bakterie vyskytující se ve vodě Bakterie vyskytující se ve vodě

Voda je plná různých mikroorganismů. Některé člověku nevadí, ale některé vám mohou ublížit a způsobit spoustu neplechy v těle. Jaké nebezpečné bakterie se ve vodě vyskytují?

Koliformní bakterie

Nejčastějším mikroorganismem, který ve vodě můžeme najít, jsou koliformní bakterie.  Napomáhají ke správnému rozkladu potravy v lidském těle. Tyto bakterie se mohou snadno dostat do podzemních vod, studní. Způsobují střevní potíže a koliku, ale pozor můžou vyvolat i vážné onemocnění jako je břišní tyfus. Koliformních bakterií se můžete snadno zbavit. Zahubíte je při teplotě vyšší než 50°C - proto převařením vody dosáhnete jejich vymýcení. Je nutné, abyste kontaminovanou vodu dezinfikovali.

Enterokoky

Enterokoky jsou naší přirozenou součástí - nachází se ve střevech lidského organismu. Najdete je i ve vodě, v půdě a na rostlinách. Tyto bakterie jsou odolné vůči vysokým teplotám a vysokému pH. Způsobují infekce močových a žlučových cest a gynekologické záněty. Přítomnost enterokoků ve vodě svědčí o tom, že došlo k jejímu fekálnímu znečištění. Pro jejich odstranění použijte dezinfekci.

Jsou i mnohé další bakterie, které mohou vodu kontaminovat a způsobit nám nepříjemné trávící a žaludeční obtíže, patří mezi ně například - Legionella či Pseudomonas.

Dejte si pozor, co pijete Dejte si pozor, co pijete

Možná jste to do téhle chvíle netušili, ale konzumace kontaminované vody představuje vysoké zdravotní riziko při cestování a na výletech do přírody. V České republice jsme zvyklí pít vodu z kohoutku, v cizích zemích to pravidlem není. Na svých cestách raději kupujte vodu balenou, u které budete mít jistotu, že není infikovaná. 

Když vás potká nepříjemný a pro cestovatele častý cestovatelský průjem, nezapomeňte organismus dostatečně hydratovat. Vařte si čaje, pijte ovocné šťávy a navracejte tělu sílu pomocí vývaru. V každém případě s sebou mějte léky na průjem a léky proti zvracení a nevolnosti.

Jak problémům předejít? Jak problémům předejít?

Základním kamenem, proto abyste neonemocněli z vody, je nepít nevhodnou tekutinu. Buďte obezřetní, dávejte pozor na to, jakou vodu pijete, umýváte nádobí, potraviny. 

Na cestách je vhodné mít s sebou dezinfekci, která vodu čistí. Vhodné jsou dezinfekční přípravky založené na chloru či chlorioxidu. Neriskujte - nepijte v zahraničí kohoutkovou vodu. Všude není zvykem ji pít jako u nás. V mnoha zemích ani taková voda není určená ke konzumaci. Předejděte tím trávícím a žaludečním potížím.

Dávejte si pozor i na led. Na výlet si s sebou berte dostatek pitné vody. V zahraničí navíc často naleznete na plastovém víčku bílý obal, který garantuje, že láhev nebyla otevřena.

Voda ze studny je také častým zdrojem výskytu nežádoucích mikroorganismů - ani tuto vodu tedy nepijte. Stejně tak je tomu i u vody z přírodních zdrojů - potoků, řek, jezer.

Zvažujte, jakou vodu pijete a z jakých zdrojů pochází. Nemoci z vody jsou velmi nepříjemné a dokáží pokazit celou dovolenou, proto jim předejděte - především svou opatrností. 

Léky na průjem

Související produkty

Související produkty


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.