Jak ošetřit popáleniny - první pomoc a péče

JAK OŠETŘIT POPÁLENINY - PRVNÍ POMOC A PÉČE

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Popáleniny patří mezi ty více bolestivá poranění kůže. Stačí chvilka nepozornosti v domácnosti či při práci a popálenina je na světě. Některé rady říkají, že se popálenina nemá ničím mazat, jinde najdete ověřenou první pomoc v podobě oleje. Prozradíme vám, jak na popáleniny bezbolestně a šetrně.

 • Pleť a pokožka
 • Péče

7 minut čtení


4 stupně popálenin 4 stupně popálenin

Popálit se můžete ohněm, vařící vodou, chemikálií, elektřinou, třením nebo ozářením. Podle závažnosti poškození kůže a podle toho, jak popálenina vznikla, rozlišujeme čtyři stupně popálenin. 1. a 2. stupeň popálenin si můžete ošetřit i sami doma, při 3. a 4. stupni již raději vyhledejte lékařskou pomoc.

 1. stupeň: popálenina prvního stupně je bolestivá, ale dá se snadno ošetřit. Po několika dnech se navíc pokožka zregeneruje a po popálenině není ani stopy. Typická je spálenina od slunce, kdy je pokožka zarudlá, někdy i oteklá a bolestivá.
 2. stupeň: poškození kůže je hlubší a proto i hojení trvá delší dobu. Podle stupně poškození a následků popáleniny 2. stupně můžeme rozdělit ještě na dvě podskupiny:
  2a: poškozená je vrchní část kůže a kapiláry, drobné cévy nacházející se v kůži. Na místě se vytvoří puchýř po spálení, naplněný průhlednou tekutinou - plazmou. Tím, že není poškozená hlubší vrstva kůže, je poškozená vrchní část dobře zásobována živinami a hojení trvá 2-3 týdny. Spálenina se hojí bez jizvy, ale nová kůže má o něco bledší odstín. K popálenině lehčího druhého stupně nejčastěji dochází při opaření vodou a párou nebo mohou vznikat jako popáleniny od oleje.
  2b: poškození kůže zasahuje do hluboké vrstvy kůže a proto je i hojení delší, dokonce může trvat 3-6 týdnů. Kůže je výrazně červená až bělavá a na místě vzniká hluboký puchýř naplněný tekutinou. Tím, že je poškozená hlubší vrstva kůže, je velice pravděpodobné, že po zahojení bude na místě jizva. K popálenině závažnějšího 2. stupně přijdete třeba při popálení ohněm.
 3. stupeň: je velice závažný a ošetřování popálenin 3. stupně svěřte do rukou odborníka. Dochází k nevratnému poškození celé kůže, včetně kapilár a nervových zakončení. To je právě důvod, proč popáleniny 3. stupně nebolí, i když vypadají opravdu děsivě. Kůže je bílá až šedá a hojení si často vyžaduje kožní štěp.
 4. stupeň: nejvážnější stupeň se nazývá také zuhelnatění. Poškozená je celá kůže i podkožní tkanivo, svaly a kosti. 4tyden_do_textu

První pomoc při popálení První pomoc při popálení

V domácnosti nebo v přírodě se úraz stane raz, dva a vy v šoku rychle přemýšlíte, jak ošetřit popáleninu. Zdravý rozum říká, že extrémní teplo se musí zchladit a proto dejte postižené místo pod mírný proud studené vody. Tak zní i zásada první pomoci při popáleninách. Místo chlaďte tak dlouho, než ucítíte úlevu, což může trvat i několik desítek minut. Pokud místo nezchladíte, teplo zůstane v kůži a šíří se do hlubších vrstev a dráždí receptory tepla a bolesti. Na ochlazování naopak není vhodný led, protože ještě více zhoršuje prokrvení postiženého místa. Při větších plochách použijte chladné a co nejčistší obklady, naopak nevhodná je koupel v studené vodě, jelikož by mohlo dojít k podchlazení organismu.

Čemu se naopak vyvarovat při ošetření popálenin? Sádlo na popáleniny ani olej na popáleniny rozhodně nepatří, tuk totiž v kůži drží teplo ještě více a kůže se tak nemůže ochladit. Pokud se vytvoří puchýře na kůži, nepropichujte je, raději ho přelepte hydrogelovou náplastí. I když je puchýř po spálení nevzhledný, chrání novou kůži před vznikem infekce. Po dozrání nové vrstvy pokožky pod puchýřem se puchýř sám vstřebá a stará vrstva pokožky se sloupne.

U rozsáhlejších popálenin 2. stupně, 3. a 4. stupně a to i malého rozsahu vyhledejte lékaře nebo přivolejte rychlou záchrannou pomoc.

Co na popáleniny Co na popáleniny

První pomoc máte již za sebou a chcete podpořit regeneraci kůže a chránit ji před infekcí? Nejdříve okolí vydezinfikujte přípravkem, který neštípe, popáleniny jsou již beztak dost bolestivé. Ošetření má i kromě hojení i další významnou funkci. Nejen že udržíte ránu čistou, ale také snížíte nutnost používat antibiotickou mast.

Jak na puchýře

Ke 2. stupni popálenin puchýře bohužel patří. Puchýře po spálení jsou sice nevzhledné a vypadají opravdu ošklivě, mají ale svou funkci. Chrání nově vznikající vrstvy pokožky, které ještě netvoří dostatečnou bariéru před vnějšími vlivy. Hojení puchýře vyžaduje trpělivost, celý proces můžete urychlit hydrokoloidní náplastí. Hydrokoloidní náplast chrání ránu tím, že vytváří něco jako druhou kůži, vstřebává hnis a tím urychluje proces hojení. Pro komplikovanější popáleniny, kde hrozí riziko zánětů, zvolte krytí s obsahem stříbra. O něco hůř se ošetřují puchýře v puse, po tom co si sliznici spálíte jídlem. V tomto případě sáhněte po hydrogelu, speciálně určeném pro ústní dutinu.

Ošetřování popálenin tylem

V případech, kdy hledáte co na popáleniny od vody a navíc je spálená kůže pod oblečením, mějte v domácí lékárničce mastný tyl. Postižená místa je jistější překrýt, aby se na ránu nelepily textilie. Na překrytí rány nestačí použít klasický gázový čtverec, sáhněte raději po dlouholeté klasice - mastném tylu. Jde o speciální sterilní tyl napuštěný vazelínou, aby rána zůstala vlhká. Následně až na mastný tyl následně můžete přiložit gázu nebo ho přichytit obinadlem.

Gel na popáleniny

Jednou z variant, jak na popáleniny, je metoda vlhkého hojení pomocí hydrokoloidního gelu. Na ráně vytváří vrstvu, která hydratuje příliš suché rány a zároveň absorbuje přebytečný exsudát z ran, které tečou. Gel přikryjte tylem, náplastí nebo gázou a ještě převažte obinadlem. Alternativou ke gelu jsou hydrokoloidní náplasti na popáleniny. Jsou skvělou volbou, pokud hledáte co na popáleniny od trouby nebo co na popáleniny od oleje.

Co na spáleniny od slunce

Na popálení sluncem použijte regenerační přípravky s panthenolem. Pokud je místo bolestivé, lépe se nanáší právě sprej nebo panthenol pěna na popáleniny. Na postižené místo přípravek jen nastříkáte a necháte působit. Regeneraci podpoří i další složky přípravků po opalování jako allantoin, menthol a aloe vera.

Jak ošetřit spálenou kůži Jak ošetřit spálenou kůži

Pokud je již rána zacelená a zbývá už jen krůček k úplnému hojení spálené kůže, je na čase sáhnout po hojivých mastech či krémech, které pokožku promazávají a podporují hojení. Hojivá mast na popáleniny obsahuje heřmánek, vitaminy A a E. Skvěle poslouží i klasická “kalciovka”. Pozitivní účinky mají také chlorofyl, aloe vera, měsíček a slézová mast. Skvělou službu udělá také krém na popáleniny s obsahem dexpanthenolu. Pamatujte, že tyto přípravky nesmí do otevřené rány, podobně jako černá mast na hnis. Nejsou totiž sterilní a navíc základ masti může zhoršit mokvání rány.

Přípravky na ošetření popáleninNáplasti na popáleniny

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  19. 07. 2021

  Náplast na popáleniny Inadine

  Dobrý večer chtěla bych se zeptat, zda naplast Inadine můžu použít, když jsem se popalila a puchýř mi praskl a mám to červené a mokré, děkuji

  Dobrý den, ano můžete použít i náplast Inadine. Já bych doporučila ještě Hemagel, protože je to vysoce hojivý gel na principu vlhkého hojení. Aplikujte malé množství gelu na celou spodinu rány a zakryjte sterilním čtvercem z nesavého textilu. Fixujte obinadlem či náplastí. 

  S pozdravem Mgr.
  Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  21. 06. 2021

  Domácí recept na spálenou kůži

  Dobrý den,
  Je na popáleniny od sluníčka nějaký domácí recept pro schlazení? Dočetla jsem se o chladivých účincích jahodového jogurtu.
  Děkuji za Vaši odpověď

  Dobrý den,

  obecně se říká, že bílý jogurt je výborný na zanícená místa (což spálenina následné je). Každopádně osobně bych doporučil to neléčit pouze touto cestou, je vhodné určitě doplnit krémem/gelem s obsahem panthenolu na regeneraci poškozené pokožky. A samozřejmě ideálně je chránit pokožku v první řadě opalovacím krémem s vyšším ochraným faktorem.

  panthenol-10-swiss-premium-gel-
  /bioderma-photoderm-opalovaci-mlha-spf30-150ml

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  19. 07. 2021

  Popálenina od přípravku na bradavice

  Dobrý den , prosím popálila jsem si od přípravku na bradavice KOLODIUM FORTE kůži na krku malinko se to zklidnilo ale někdy to mokvá a moc se to nehojí , prosím poradíte mi co na to jestli náplast na popáleniny nebo něco hojivého jako mast nebo krém , myslím že na lékaře to není , děkuji za odpověd

  Dobrý den,

  doporučuji použití Avene Cicalfate. Podpoří hojení, vysuší mokvající a zároveň desinfikuje.
  https://www.benu.cz/avene-cicalfate-lotion-40ml-vysus-a-reparac-lotio

  S pozdravem Mgr. Petra Rezková, lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  19. 07. 2021

  Opaření dítěte polévkou

  Dobrý den,
  syn 1,5 roku na sebe převrátil polévku. Naštěstí už byla vlahá, nicméně i po provedení chlazení na ručičce má zarudlé místo o velikosti cca 3x3,5 cm se 2 malými puchýřky. Čím nejlépe toto ošetřit? Může se použít například sudocrem? Děkuji za radu

  Dobrý den,

  Sudocream není úplně vhodný. Doporučuji puchýřky uzavřít pod hydrogelovou náplast, aby se zabránilo jejich stržení. Další variantou je potírat panthenolem gelem či aplikovat sprey nebo Flamigelem. Chlaďte i nadále, snižuje se tím bolestivost.

  COSMOS náplasti Na popáleniny 75x100mm 3ks

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  14. 02. 2022

  fotoprotekce popálenin

  Dobrý den, jaký mi doporučíte opalovací krém pro 4 leté dítě na popáleninu na čele? děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  pokud je popálenina zhojená, můžete používat opalovací krém k prevenci pigmentace pokožky. Pokud se popálenina teprve hojí, kryjte ji mechanicky obvazem či náplastí.

  LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS DERMO PEDIATRICS BEBE 50 ML
  A-DERMA Protect X-TREME Transp.tyčinka SPF50+ 8g

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.