Jak si správně čistit zuby

JAK SI SPRÁVNĚ ČISTIT ZUBY

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Udržet si zdravý a krásný úsměv není jen tak. Žádá si to poctivé čištění, pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygientistky, správnou techniku čištění zubů a dobré vybavení, ke kterému patří pořádný zubní kartáček, pasta, mezizubní kartáček, dentální niť, ústní voda a v některých případech i ústní sprcha. V tomto článku vám pomůžeme s výběrem správného zubní i mezizubního kartáčku.

 • Články o zdraví
 • Ústa a zuby

4 minuty čtení


Jak jsme na tom


Statistiky o zubní hygieně Čechů mluví jasně.

 • Více než polovina českých dětí jde zubaři s kazem ještě před dovršení 5 let.
 • Přibližně polovina Čechů netuší, že kromě kartáčku a zubní pasty by měli mít v koupelně ještě mezizubní kartáčky, dentální nitě a ústní vody.
 • Až 80 % Čechů si neumí správně vyčistit zuby.
 • Drtivá většina z nás má vlastní zkušenost se zubním kazem. 

Jak často čistit zuby


Zuby bychom si měli čistit ideálně po každém jídle, což v běžném životě většinou není možné. Když už je čistíme „jen“ dvakrát za den, mělo by to být pořádně a se vší parádou. To znamená, že si na čištění vyhradíme aspoň 3 minuty, a kromě zubního kartáčku a pasty zapojíme i mezizubní kartáčky, niť a ústní vodu, která se postará o baterie v mezizubních prostorách.

Jaký zubní kartáček vybrat?

Při výběru zubního kartáčku je nejlepší jít zlatou střední cestou. Příliš tvrdým kartáčkem si můžete poranit dásně a příliš měkkým kartáčkem zuby pořádně nevyčistíte. Vybírejte mezi kartáčky střední tvrdosti. Při výběru sledujte také velikost čistící hlavice kartáčku a volte raději ty menší. S malým kartáčkem lépe zacílíte na čištěné místo. Podívejte se například na zubní kartáčky značky Curaprox, které patří mezi špičku. Jedním z nejpopulárnějších je Curaprox CS 5460 Ultra Soft. 

TIP BENU: Prozkoumejte nabídku sonických kartáčku Phillips Sonicare nebo elektrických kartáčků Oral-B.

Jaký mezizubní kartáček vybrat

Pro koho se hodí mezizubní kartáček? Dá se říct, že pro každého. Výjimku tvoří lidé, kteří mají zuby hodně u sebe, a je problematické se mezi ně dostat. Tady přichází ke slovu ústní sprcha.

Jakou velikost mezizubního kartáčku zvolit? Při výběru mezizubních kartáčku hraje hlavní roli správná velikost. Tu vám může doporučit váš zubní lékař nebo dentální hygienistka na základě měření, ale zvládnete to i sami. Většinou nejsou všechny mezizubní prostory stejně velké, a navíc se zuby během celého života pomalu posunují, takže jedna „ideální“ velikost mezizubního kartáčku neexistuje. Pro začátek vyzkoušejte různé velikosti a najděte si ty své.
 
Jak by měl vypadat správný mezizubní kartáček? Dalším kritériem pro výběr mezizubního kartáčku je velikost štětinek. S velkými štětinami se daleko nedostane, a proto sáhněte raději po kartáčku s menšími štětinkami.
 
Ke kartáčkům přihoďte ještě kvalitní zubní pastu a ústní vodu a můžete začít pilovat správnou techniku, se kterou vám poradí váš stomatolog nebo zubní hygienistka.
 

Zubní pasty      Ústní vody

 

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 05. 2020

  který kartáček je vhodný pro dítě?

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký druh kartáčku je vhodný pro dítě od 4 do 6ti let. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  pro dítě ve věku 4-6 let jsou vhodné třeba tyto kartáčky s jemnými vlákny a tvarované pro menší dětskou čelist:

  Elmex-zubni-kartacek-detsky-3-6-let

  Tepe-zub-kart-select-compact-soft-332120

  Curaprox-smart-ultra-soft-zub-kartacek-v-blisteru

   

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník Zlín.

   

   

   

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Alergie
  • Oči a Uši
  03. 05. 2020

  Jak se používá Elmex gel?

  Dobrý den,

  Chtěla bych se zeptat ještě na elmex gelle. Vím, ze že se užívá 1x týdně na kartáček po dobu 2 minut, ale zajímalo by mě, zda se má pak přípravek nechat účinkovat dvě minuty (někde se to na netu psalo a někde ne) a jestli pote spláchnout ústa nebo nechat přípravek účinkovat.

  Mám ještě otázku ohledně očních kapek Hylo dual a Spersallerg + gel vidisic. Byla jsme u oční, kde mi předepsaná tyto léky z důvodu velmi suchých oči a náznaku alergie. Bylo mi receno, že přípravky můžu úplně dobrat (spersallerg i vidisic) a hylo dual mohu používat pořád, když budu mít obtize. U spersallergu jsme se ale na netu dočetla, že se nesmí užívat déle jak 14 dní. Šla jsem do lékárny pro další kapky hylo dual a ptala se na to lékárnice, ta mi řekla, že není dobře hylo dual brát dlouhodobě a dala mi kapky dr.max s HA 0,1% . Zajímal by mě další názor lékárníka, než budu moct jít na kontrolu k jinému ročnímu lékaři. Nerada bych si nějak ublížila a mám problém s líčením, protože mě po chvilku stipou velmi oči a snažím se najít aspoň trochu přijatelné řešení.
  Pevně doufám, že mi jiný oční lékař už od problémů pomůže.

  Předem mockrát děkuji za odpověď a omlouvám se za více dotazů, snad se nebudete zlobit.

  Dobrý den,

  Elmex gel se používá 1xtýdně po vyčištění zubů. 1-2cm gelu se nanese na zubní kartáček a 2 minuty se Elmex po zubech roztírá (jako druhé vyčištění zubů). Poté se přebytky z úst vyplyvnou a ústa lehce vypláchnou. Je možné, že zubař doporučil častější používání. V takovém případě se držte jeho doporučení.

  Vidisic gel i kapky Hylo Dual nejsou v použití časově omezeny, tzn. dají se používat dlouhodobě podle potřeby při dodržení zásad používání u jednotlivých přípravků. Vidisic bych používala hlavně na noc a kapky Hylo Dual přes den na zvlhčení i na zklidnění alergií. V případě, že Hylo Dual nezabírají na alergii dostatečně, lze aplikovat s alespoň půlhodinovým rozestupem Spersallerg 2-3x denně 1-2 kapky. U Spersallergu je opravdu doporučováno pouze 14-ti denní použití a to z důvodu možného výskytu rebound fenomenu. Jde o to, že po delší aplikaci se může stát, že po vysazení léku dojde k výraznému zhoršení potíží a to více než před začátkem léčby. Dále může dlouhodobější používaní Spersallergu způsobit zánět oka. Lékař samozřejmě může dávkování změnit a pak se držte jeho doporučení. Spersallerg je možné používat maximálně po dobu jednoho měsíce od prvního otevření.
  Pokud mohu porovnat přípravky Hylo Dual  a produkt Dr. Max, rozhodně bych volila Hylo Dual. Informace, že Hylo Dual se může používat pouze krátkodobě je nepravdivá.
  Samozřejmě při alergiích je líčení očí kapitola sama o sobě. Kosmetické přípravky stékají do očí, které jsou podrážděné alergií a oko dráždí ještě více. Volte takové, které jsou vhodné pro citlivé oči. Ale ani to není záruka, že alergické oči nebudou dráždit. Určitě nepoužívajte voděodolné varianty. K odlíčení bych doporučila Blephasol, který je velmi šetrný. Řasenku můžete vyzkoušet od firmy Avene nebo La-Roche.

  Blephasol 100ml
  AVENE Couvrance Řasenka (citlivé oči) černá 7ml
  LA ROCHE-POSAY Respectissime Volume řasenka 6.9 ml

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.