Co je to paradentóza a jak jí předcházet

CO JE TO PARADENTÓZA A JAK JÍ PŘEDCHÁZET

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Paradentóza je velkým strašákem zubů, ale i jejich majitelů. Jde o zánětlivé onemocnění dásní i okolního aparátu, na kterém jsou zuby zavěšeny. Noční můrou všech postižených parodontitidou je poslední stádium tohoto chronického onemocnění – samotné vypadávání zubů. Jak vypadá takový zánět dásní, jak mu předcházet a je pravda to, co říkají mnozí zubní lékaři, že: „Čistá ústní dutina znamená zdravé dásně i zuby?“

 • Články o zdraví
 • Ústa a zuby

Jak vypadá zánět parodontu a dásní Jak vypadá zánět parodontu a dásní

Když se na své zuby i dásně podíváte každé ráno při ranní hygieně, ani by vás nenapadlo, že by se parodontitida mohla týkat i vás? Asi vás zklameme. Protože až 90 % populace má k tomuto onemocnění minimálně našlápnuto, díky lehké formě zánětu dásní tzv. gingivitidě. Její příznaky totiž nemusí být tak výrazné a proto je při zběžném pohledu do zrcadla nemusíte ani zaznamenat. Pokud chodíte na pravidelné ošetření dentálním hygienistou, o tomto nepatrném zánětu by vás jistě upozornil. Proto neváhejte a raději vyrazte do ordinace odborníka. A nemusíte se hned hrozit ztráty zubů, začínající zánět dásní je vratná záležitost, je třeba ale včas zakročit. 

Typické příznaky paradentózy

 • zanícené, bolavé a oteklé dásně
 • větší citlivost dásní a krvácivost nejen při čištění zubů
 • trnutí, brnění, tlak zubů při kousání tvrdého jídla
 • kumulace zubního kamene okolo dásní na zubech
 • ustupování dásní a obnažování krčků
 • vznik parodontálních chobotů
 • postupné vyviklání až vypadnutí zubů

Co způsobuje parodontitidu? Co způsobuje parodontitidu?

Už jsme to vlastně zmínili. Parodontitidu opravdu způsobuje zanedbaná ústní hygiena. Naše ústa jsou totiž bezpečným domovem pro mnoho bakterií. Jak těch prospěšných, tak těch zlých. Pokud si dostatečně zuby nečistíme, získávají převahu ty škodlivé. Profitují díky zbytkům potravy a množí se na zubech, v mezizubním prostoru ale i na dásních. Vytvářejí zubní plak, který se postupně mění na zubní kámen a pomalu takto pracují na zvětšování zánětu. Dásně postupně ustupují a dávají tak možnost okolním podmínkám v ústech, aby zmenšovaly množství kostní tkáně na zubních krčcích. 

Pokud se postupující zánět neřeší, vytváří se i tzv. parodontální choboty. Každý zub má v této fázi svůj chobot (kapsu), ve které se hromadí bakterie, odumřelé buňky, zubní kámen a toxiny. To společně s ústupem kosti způsobí viklání a následné vypadnutí zubu. Nezanedbatelnými faktory, které způsobují zánět dásní a okolí jsou i kouření a dědičnost.

Léčba a prevence parodontitidy Léčba a prevence parodontitidy

Léčba parodontitidy se odvíjí od stupně rozvinutí její závažnosti. U méně závažných a prvotních příznaků postačí pravidelné a důkladné čištění zubů a ústní dutiny a návštěva odborníka. Zubní lékař či dentální hygienista vám v této fázi odstraní přebytečný plak a zubní kámen. Když vám odborně zuby vyčistí, vaše odhalené zubní kořeny budou rázem bez nečistot a dásně se začnou samy ozdravovat. Se správným a pravidelným čištěním se postaráte nejen gingivitidu, ale začne se lepšit i zápach z úst, který je se záněty v ústní dutině primárně spjat. Horší zprávou je, že toto onemocnění v těžkém stádiu už nijak výrazně léčit nejde. Protože úbytek kosti zubu už ani lékař nezachrání. V nejhorších případech je nutné zakročit chirurgicky.

Co při léčbě omezte na minimum

 • kouření,
 • stravu bohatou na cukry,
 • a alkohol.

Zdravé dásně nekrvácí Zdravé dásně nekrvácí

Pokud pocítíte některé z příznaků zánětu dásní včetně krvácení při čištění zubů, neváhejte navštívit svého stomatologa. Jistě vám doporučí absolvování dentální hygieny s odstraněním zubního kamene. A poradí vám, jakou technikou zuby správně čistit. Dobré znamení je u zaléčení parodontitidy, pokud vám dásně pomalu přestávají krvácet. To ale neplatí u kuřáků, ti většinou žijí v nevědomosti, protože kvůli kouření jim dásně krvácet vůbec nemusejí. 

Využijte všechny prostředky k odvrácení zánětu Využijte všechny prostředky k odvrácení zánětu

Plnohodnotné čištění ústní dutiny je základním předpokladem, jak zvrátit horšící se zánět dásní a parodontu. Pokud zdlouhavému stání u čištění zubů neholdujete, ulehčete si práci s elektrickými kartáčky. Nezapomeňte se svého lékaře zeptat jaká tvrdost a hustota štětin zubního kartáčku je pro péči o vaše zuby ta nejvhodnější. Určitě s ním konzultujte i sílu mezizubního kartáčku a použití mezizubní nitě k čištění prostorů mezi předními řezáky. Pro perfektní výsledek a pocit v ústní dutině sáhněte i po ústní vodě a speciální škrabce na jazyk, která šetrně dočistí povlak vašeho jazyka.

Vybrat zubní kartáček Pasty k prevenci parodontitidy

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bolest
  05. 07. 2019

  Oteklé dásně

  Dobrý večer,poslední dva měsíce se mi často stávalo že se mi pomalu udělal otok na dásni který nebolel a po mírném chlazení tváře a protizánětlivém léku Ibalgin Rapid ustoupil.Minulý čtvrtek mi znovu začala otekat dásen dole pod zuby,v pátek už mi otok začal zabírat větší prostor a je vidět i zvenku.Několik dní byl bezbolestny,užívala jsem lék Brufen Ralidcaps,a snažila se otok ledovat.Ani po týdnu však neustoupil a poslední dny se ještě přidali bolesti zubů nad otokem a na bolest citlivá tvář. Dopředu říkám že vím že mám vážné problémy se zuby ale momentálně nemůžu jít k žádnému zubaři. Otok zhnisany není.Potřebovala bych poradit jak zmirnit ten otok,nějaké protizánětlivé léky krome Ibalginu,našla jsem také ústní vodu a speciální gel na dásně Herbadent,nebo Enzymel Paradont. Nevím co z toho si koupit a jak postupovat hlavně aby otok zmizel,moc děkuji za pomoc.

   Dobrý den,
   Otok dásní , který trvá tak dlouho a opakuje se,  signalizuje problém, který by měl určitě řešit zubní lékař. Proto doporučuji jeho návštěvu, co nejdříve to bude možné.
   Tablety Brufen rapidcaps řeší jak bolest tak zánět, ale neměla by jste je užívat dlouhodobě.
   Na zánět dásní existují kvalitní přípravky s obsahem chlorhexidinu, například ústní voda Paroex 0,12%, ta se používá  krátkodobě k výplachům. Používat 1 až 2 týdny k léčbě zánětu, neředit, voda působí na bakterie viry i kvasinky.
   Z gelů bych Vám doporučila Enzymel Intensive gel na dásně -  léčí  zánět , je antibakteriální, snižuje otok a urychluje hojení a také zvyšuje vlastní obranyschopnost sliznice. Klidně vícekrát denně nanést na postižené bolestivé místo, chvíli potom nejíst a nepít.
   Na čištění zubů doporučuji používat nejlépe jemný kartáček se zaoblenými štětinkami, který Vám nebude dásně dále dráždit. Z naší nabídky jsou to kartáčky Curaprox 5460, ty jsou nejjemnější.
   Z tablet na tlumení bolesti je vhodný ibuprofen, nalgesin nebo diclofenac. Působí na bolest i na zánět , ale užívejte je vždy v souladu s jejich SPC a pokud nemáte jiné potíže či léky, které by byly k těmto lékům kontraindikované.


  Paroex 0,12%
  Enzymel Intensive gel na dásně
  Curaprox 5460

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zdravotní prostředky
  06. 05. 2020

  Co na paradentozu a odhalené krčky?

  Dobrý den,
  řešíme v rodině problém s odhalenými krčky. Chlapci je teprve 25 let a tento problém ho trápí.
  Prosím o doručení přípravku, který zmírní problém, případně ho i vyřeší.
  Děkuji Vám.

  Dobrý den,
  s odhalenými krčky pomůže jedině pečlivá zubní hygiena včetně denního používání kvalitního měkkého kartáčku, mezizubních kartáčků a jednosvazkového kartáčku. Vhodnou velikost mezizubních kartáčků vyberte spolu se zubním hygienistou, toho je potřeba minimálně dvakrát do roka navštívit. Standardně během ošetření pak také poskytne rady na co se zaměřit a provede fluoridaci, která pomůže odstranit vnímání bolesti. Chybou by bylo citlivá místa nečistit. Jako doplnění lze místo klasického kartáčku používat sonický - např. od TruLife nebo Sonicare. Jako příklad přikládám odkaz na jeden od firmy TrueLife. Pouhá zubní pasta nikdy nebude mít ten správný efekt. Zkuste se také informovat u Vaší zdravotní pojišťovny. Některé přispívají v rámci zdravotních programů právě na ošetření u zubního hygienisty.
  TrueLife SonicBrush UV sonický kartáček
  TePe mezizub.kart. Startovací sada
  TePe jednosvaz.zub.kart.Compact Tuft blistr

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník BENU Beroun

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  06. 05. 2020

  Co na paradentozu u psa?

  Dobrz den, je prosim pasta vhodna i pro pejsky s paradentozou ? Dekuji za odpoved

  Dobrý den,
   Zubní pasta Meridol Parodont expert je určena pro péči o ústní dutinu při paradentóze u lidí. Existují speciální přípravky pro péči o ústní dutinu při paradentóze u psů. Důležité je zjistit, v jakém stadiu je paradentóza u Vašeho pejska. V případě bakteriální infekce v dásni je nutné vyšetření u veterináře a většinou se nasazují i antibiotika. Existují také speciální krmiva při paradentóze a pamlsky, které pomáhají čistit zuby a v prevenci zubního kamene u psů.
   V naší nabídce Péče o zuby psa máme speciální zubní pastu s nanostříbrem určenou pro péči o ústní dutinu u psů. Používá se jak preventivně tak k léčbě zánětů , je šetrná a díky obsahu stříbra působí antibakteriálně. Doporučuji používat spíše přípravky určené přímo pro zvířata, přípravky určené pro lidi mají jiné složení a někdy by mohly psovi i ublížit. 

  Zubní pastu s nanostříbrem

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Jiří R. 09. 7. 2020 5

  Tak paradentóza je pěkné svinstvo. mě zubařka zanedbala péči a teď na to doplácím nejen zdravotně, ale také finančně, jelikož postupné zákroky jsou pěkně drahé. Fakt všem přeju, aby se jim paradentóza vyhnula velkým obloukem.