Jak se zbavit zápachu z úst

JAK SE ZBAVIT ZÁPACHU Z ÚST

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Zápach z úst je nepříjemný pro všechny, kteří o něm vědí. Představte si ten pocit, když zjistíte, že se vás tento problém týká. Mnohdy o tom člověk, který tímto společensky nevyhovujícím stavem dechu trpí, totiž ani neví. Stejně nekomfortní je být i v postavení, kdy na špatný dech chcete upozornit. Už jen proto, že byste sami v takové situaci být nechtěli. Nebo se za tento stav cítíte zodpovědní – třeba u svých dětí. Jak tedy celou problematiku napravit a zbavit se zápachu z úst a přitom se vyhnout společenskému faux pas?

 • Články o zdraví
 • Ústa a zuby

V situacích, kdy mluvíte s člověkem s takovým problémem je pár typických reakcí, kdy vás jednoduše řeč těla donutí se zamyslet nad tím, co je v nepořádku. Lidé od vás odvracejí zrak. Často sklánějí hlavu – dělají, že mají něco neodbytného na práci se svými nehty, či s perem, co mají zrovna v ruce. Jsou nervózní a chtějí celý rozhovor ukončit co nejdříve. Někteří si dají i ruku před tvář. To jsou jasné signály, které byste u dobrých přátel nečekali. Jenže oni se vám to opravdu bojí říct. Ranili by vás a proto to raději ignorují. Jenomže za zápachem z úst může stát ještě větší problém než společensky nepřijatelný odér – ten zdravotní.

Náhoda nebo halitóza Náhoda nebo halitóza

Ruku na srdce, kdo z vás si nedá rád topinku s tatarským biftekem pořádně potřenou česnekem a posypanou cibulí? Nebo si nedopřeje kořeněné jídlo či kapku alkoholu? A co teprve olomoucké syrečky! To všechno jsou pochutiny, které vám dokáží udělat v ústech pořádnou neplechu. A nejen tyhle. V těchto případech je výraznější dech očekáván, ale ne vždy akceptován. Předvídejte takové situace a po každém takovém jídle sáhněte po ústním spreji, či po žvýkačce. Ulevíte sobě i ostatním.

Ale v čem je tedy kámen úrazu, když ne v jídle? Pokud zápach nemizí a mnohdy se ho nezbavíte i po vyčištění zubů – způsobuje ho zdravotní problém, nebo jeden z vašich urputných zlozvyků. Pokud je zápach chronický a způsobuje ho jiná zdravotní komplikace nazýváme jej halitóza. Zbavit se jí ale není takový oříšek, jak se zdá. Obraťte se na svého zubního lékaře a ten vám rád poradí a pošle vás za odborníkem, který s vámi příčinu odhalí. A pomůže vám ji řešit.

10 nejčastějších příčin zápachu z úst 10 nejčastějších příčin zápachu z úst

V chronickém problému zápachu úst hrají velkou roli různé zdravotní komplikace, či zlozvyky, u kterých bychom to třeba vůbec nečekali. Ukážeme si na deset největších viníků halitózy:

 • špatné čištění zubů a zubní kaz
 • zánět v ústech či jiné onemocnění dásní 
 • držení drastických diet
 • užívání některých léků (např. na depresi, alergii, či vysoký krevní tlak)
 • nedostatek vlhkosti v ústech a nedostatečný pitný režim
 • zánět horních, nebo dolních cest dýchacích
 • zhoršená funkce jater a ledvin
 • žaludeční vředy a refluxní choroba 
 • kouření či žvýkání tabáku
 • cukrovka
 • a možné dědičné dispozice – dysbalance mikrobiální flóry v ústech

Jak předejít zápachu z úst Jak předejít zápachu z úst

Až 80 % příčin halitózy, které byste hledali v ústech se skrývá v jediném zubním kazu. I jeden kaz způsobuje neustávající zápach, kterého se nezbavíte ani jednorázově pečlivou ústní hygienou. Dalšími faktory jsou zánět dásní, jiná sepse kdekoliv v ústní dutině, prasklina v zubní výplni, kde se hromadí drobné částečky jídla a tedy i škodlivé anaerobní bakterie. A v neposlední řadě nedůsledně vyčištěná zubní náhrada. Sečteno a podtrženo, špatnou a nedůslednou ústní hygienou si způsobíte paseku v ústech, kterou chtě nechtě završí i nepříjemný zápach. Jak si tedy čistit zuby a pečovat o ústní dutinu abyste mu předešli?

 • Důsledně si čistěte zuby 2× denně alespoň 3 minuty.
 • Používejte zubní pasty s propolisem či jinou antibakteriální složkou.
 • Vyberte společně s lékařem vhodný kartáček, který vám bude nejvíce vyhovovat.
 • Pokud vás čištění hodně nebaví – vyberte si jeden z elektrických zubních kartáčků, který většinu práce udělá za vás.
 • Používejte mezizubní kartáčky ve správných velikostech.
 • Pro špatně dostupné mezizubní prostory zvolte zubní nit. Jemnější voskovanou, či nevoskovanou.
 • Pro kompletní vyčištění ústní dutiny šetrně odstraňte nežádoucí bakterie z jazyka gumovou škrabkou.
 • Nezapomínejte na použití ústní vody. Pro citlivější dásně zvolte její bylinné alternativy.
 • Důkladnou péčí o zubní náhradu přispějete nejen její životnosti ale i svému sebevědomí.
 • Jednou za půl roku docházejte na odborné čištění zubů hygienistou, který vám poradí, jak s aktuálním stavem ústní dutiny dále pracovat.

Poraďte si s ústní hygienou i během dne

Po každém jídle si ústní dutinu alespoň vypláchněte vodou. Jistě vám nemusíme dlouho vysvětlovat, že po každém kontaktu s jídlem vám jeho drobné částečky ulpívají na zubech a dávají tak opět šanci hnilobným bakteriím, které se dají rovnou do jejich rozkládání. Když budete velice odhodlaní a důslední – po každém jídle sáhnete po příruční sadě pro čištění zubů. Pokud se přistihnete u aromatického jídla je dobré mít po ruce sprej pro osvěžení dechu, žvýkačky, mentolové dražé či mentolky.

Kdy se obrátit na přírodu Kdy se obrátit na přírodu

Zdravou ústní dutinu je vhodné podpořit přírodními přípravky, esenciálními oleji, či samotnými bylinami, které jsou často součástní klasikých přípravků pro zubní hygienu. Esenciální oleje se vždy používají zředěné klasickými oleji. Mohou se uplatnit při masážích dásní, či pro výplachy ústní dutiny. Antiseptickým a uklidňujícím způsobem takto poslouží dobře mátový olej, tea tree, hřebíčkový či rozmarýnový olej. Na celou polévkovou lžíci olivového oleje vám postačí vždy jedna dobře rozmíchaná malá kapka esenciálního oleje. Svěží dech zaručí i žvýkání bazalky, máty, hřebíčku, šalvěje nebo skořice. Ale pozor, po požvýkání byliny ji raději vyplivněte. Samotné bývají velice silné a mohly by vám ve větším množství podráždit žaludek.

Pokud se bojíte žvýkání čerstvých bylin, dobře poslouží i jejich odvary pro výplachy z úst. Vnitřně si pak můžete pojistit zápach z úst užíváním chlorofylových tablet. Chlorofyl, tedy zelené barvivo rostlin, přirozeně neutralizuje vnitřní tělesné pachy a tedy i pach z ústní dutiny.

Tipy jak taktně upozornit na zápach z úst Tipy jak taktně upozornit na zápach z úst

V každém případě, kdy chcete zavést řeč na toto citlivé téma, je třeba vždy rozlišit, jak k němu taktně přistoupit. Vždy záleží s kým mluvíte a jestli je vůbec vhodné na tento fakt upozornit. Pokud se do toho pustíte, můžete zvolit pár jednoduchých metod. Vždy se ale snažte do osoby vcítit a mluvte tak, aby byl rozhovor co nejméně nepříjemný. Jako byste byli v kůži dané osoby, která vám zrovna naslouchá.

Upozorněte na zápach bez většího trapasu:

 • anonymním vzkazem,
 • anonymním upozorněním – zanechejte sprej, mentolky, či žvýkačky na frekventovaném místě na stole,
 • osobním rozhovorem za vhodných okolností,
 • strategií přes prostředníka – pokud si s osobou nejste blízcí.

Vše pro zubní hygienu

Související produkty

Související produkty


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.