Zubní kámen – příčiny vzniku a prevence

ZUBNÍ KÁMEN – PŘÍČINY VZNIKU A PREVENCE

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Zubní kámen stojí za mnoha zdravotními problémy v ústní dutině. Může být příčinou nepříjemného zápachu z úst, parodontitidy (zánětu tkání obklopujících zub) nebo gingivitidy (zánětu dásní). Může vést až ke ztrátě jednoho nebo i více zubů. Předejděte proto vzniku zubního kamene důslednou péčí o své zuby, ke které patří nejen správný výběr zubního kartáčku a správná technika čištění zubů, ale i používání dalších pomůcek pro ústní hygienu. Pokud k tomu přidáte pravidelnou návštěvu dentální hygieny, nedáte zubnímu kameni žádnou šanci.

  • Články o zdraví
  • Články o ústech a zubech
  • Články o osobní péči

7 minut čtení


Co je zubní kámen Co je zubní kámen

Zubní kámen je nános žluté až hnědožluté barvy, který se usazuje na zubech při nedůsledném nebo nesprávné provádění každodenní ústní hygieny. Vzniká ztvrdnutím zubního plaku, který při čištění nebyl dobře odstraněn ze zubní skloviny. Na přítomnost zubního kamene upozorní nepříjemný zápach z úst. Pokud není odstraněn, postupem času se hromadí a vytváří tvrdou a drsnou vrstvu. Zubní kámen pevně drží na zubní sklovině a jeho odstranění vyžaduje odborný zásah v ambulanci dentální hygieny.

Jak vzniká zubní kámen? Jak vzniká zubní kámen?

Základem pro vznik zubního kamene se stává zubní plak, který zůstává na zubech při nedostatečné nebo nesprávně provedené ústní hygieně. Jde o lepkavý povlak tvořený zbytky potravy a bakteriemi přítomnými v ústní dutině. Nejde ho odstranit pouhým vypláchnutím úst, musí se vyčistit mechanickou silou tedy pomocí zubního kartáčku. Čerstvý zubní plak je měkký. Vlivem minerálů obsažených ve slinách ale za krátkou dobu (24–72 hodin) tvrdne a vzniká zubní kámen. Nejčastěji se vyskytuje na místech, která se kartáčky čistí nejhůře – v mezizubních prostorech, na vnitřní straně zubů těsně nad dásní ale i pod ní.

Příčiny vzniku zubního kamene a jeho důsledky Příčiny vzniku zubního kamene a jeho důsledky

Příčiny vzniku zubního kamene:

  • nedbalá, nedostatečná nebo nesprávná každodenní dentální hygiena
  • nedostatek slin v ústech
  • malé mezizubní prostory, které vyžadují větší šikovnost a důslednost při čištění
  • nadměrná konzumace cukrů a nezdravých potravin
  • kouření

Důsledky zubního kamene

  1. Gingivitida – zánět dásní
    V důsledku zánětu dásní dochází ke krvácení a otoku, protože škodlivé látky se kvůli němu mohou dostávat hlouběji pod dáseň. Větší riziko zánětu dásní je u těhotných žen, diabetiků a v důsledku hormonálních změn také u dospívajících v období puberty.
  2. Parodontitida – zánět parodontu
    Parodontitida se projevuje zvýšenou krvácivostí zubů v důsledku zánětu jejich závěsného aparátu. Postihuje hlavně přední zuby (jedničky a dvojky) na dolní čelisti.

Jak předcházet vzniku zubního kamene Jak předcházet vzniku zubního kamene

  • Základem je každodenní čištění zubů i mezizubních prostor (všechny plochy zubu ze všech stran) správnou technikou s použitím měkkého zubního kartáčku, mezizubního kartáčku nebo zubní nitě a jednosvazkového zubního kartáčku, kterým povrch zubu dočistíte a vyleštíte.
  • Čistěte zuby 2x denně (ráno a večer).
  • Důkladně vyplachujte ústa po každém čištění ústní vodou, která vám zaručí nejen svěží dech, ale pomůže i s likvidací bakterií.
  • Pravidelně vyměňujte svůj zubní kartáček za nový. Jeden kartáček nepoužívejte déle než 3 měsíce a vyměňte ho i dříve v případě opotřebení nebo vždy po překonání nějakého akutního infekčního onemocnění (chřipky, angíny, nachlazení aj.).
  • Zkontrolujte si správnost odstranění zubního plaku pomocí barvících tablet například CURAPROX tablety na indikaci plaku. Obarvením zviditelníte zbylý zubní plak na místech, která jste během čištění zanedbali. Díky se naučíte čistit zuby dokonaleji.
  • Používejte ústní sprchu jako ještě efektivnější variantu čištění mezizubních prostor.
  • Pravidelně (ideálně jednou za půl roku) docházet na zubní hygienu, kde vás zubního kamene a plaku zbaví hygienistka pomocí ultrazvuku, případně dalšími metodami.
  • Držte se zásad zdravého životního stylu a omezte konzumaci cukru a slazených nápojů.

Avšak základním preventivním krokem ke zdravým zubům ale bezpochyby zůstává pravidelná návštěva lékaře a preventivní prohlídka aktuálního stavu. 

elektrické kartáčky

Ústní sprcha – dobrý pomocník do každé rodiny Ústní sprcha – dobrý pomocník do každé rodiny

Ústní sprchy jsou skvělým pomocníkem pro dokonalé a zároveň rychlé čištění mezizubních prostor a těžce dostupných míst z pohodlí domova. Tryska ústní sprchy vhání do mezizubních prostor proud vzduchu a vody a tím účinně čistí i těžce přístupná místa od usazeného zubního plaku. Manipulace s ústní sprchou je velice jednoduchá. Stačí si zvolit optimální tlak.

Ústní sprcha dále zlepšuje prokrvení dásní a zároveň účinně odstraňuje bakterie. Díky tomu infekce, zánět nebo zápach z úst nemají šanci. Výsledkem je perfektní zubní hygiena, hladké a čisté zuby a lepší pocit svěžesti. Také tímto způsobem účinně předejdete vzniku zubního kamene, zubních kazů a onemocnění jako je parodontóza nebo zánět dásní. Rychlost a efektivitu ústní sprchy ocení především nositelé zubních rovnátek, kterým zajistí dokonalé vyčištění zubů i pod rovnátky.

Jak odstranit zubní kámen doma? Jak odstranit zubní kámen doma?

Zubní kámen se usazuje pevně na zubní sklovině, nelze ho proto žádným způsobem odstraňovat doma. Raději proto nezkoušejte různé internetové recepty a návody jak si sám odstranit zubní kámen přírodní cestou. Neodborné odstraňování zubního kamene může vést k poškození zubní skloviny a zhoršení obtíží. Vyhledejte raději odborníka na dentální hygienu. Spíše se doma zaměřte na prevenci vzniku zubního kamene pravidelnou péči o své zuby. Pokud i přesto budete náchylní k usazování zubního kamene, zkuste vyměnit klasický manuální kartáček za sonický. Zaujmout vás mohou třeba kartáčky Philips Sonicare nebo Biotter. Elektrické zubní kartáčky pracují efektivněji a precizněji. V kombinaci s vhodně zvolenou zubní pastou, ústní sprchou a antiseptickou ústní vodou tak ještě lépe zabráníte tvorbě zubního kamene.

Doma můžete také zkusit metodu Oil pulling neboli proplachování úst jedlým olejem. Nejčastěji se k proplachování využívá rozehřátý (nikoliv však horký!) kokosový olej. Lze ale použít i jiné jedlé oleje. Olej se 10–15 minut převaluje v ústech. S pomocí jazyka ho důkladně rozetřete po všech zubech a dásních a následně se vyplivne. Účinek kokosového oleje na snížení tvorby zubního plaku a odstranění bakterií z ústní dutiny je podložený studií z roku 2015.

Jak se zbavit zubního kamene? Jak se zbavit zubního kamene?

Zubní kámen může odstranit váš zubař nebo dentální hygienista. V ambulancích dentální hygieny se k odstranění zubního kamene nejčastěji používá ultrazvukový přístroj umožňující rozbití i těch nejtvrdších vrstev zubního kamene ultrazvukovými vlnami.

Výhodou ultrazvuku je rychlé odstranění zubního kamene i na těžko dostupných místech nad a pod dásněmi. Pokud po odstranění zubního kamene ultrazvukem stále ještě zůstanou na některých plochách usazeniny, odstraní je dentální hygienista za pomoci škrabky na zubní kámen a kyrety.

Zubní kámen u psa
Zubní plak a následně i zubní kámen dělá potíže i našim čtyřnohým mazlíčkům. Péče o zuby psa není snadná, obzvláště pokud si na ni pejsek už od štěňátka nezvykal. Zanedbávání zubní hygieny u domácích mazlíčků vede stejně jako u lidí k problémům se zuby nebo zápachu z úst. Chovatelům vzdorovitých psů s čištěním jejich zubů pomáhají třeba i různé speciální pamlsky. Zajímavou variantou jsou také doplňky s mořskou řasou (kelp), které se přidávají do žrádla pro redukci plaku, zubního kamene a k nim přidružených potíží.

 

Jak vyčistit zubní kámen z protézy? Jak vyčistit zubní kámen z protézy?

Také zubní náhrady potřebují péči spočívající v každodenním důkladném čištění. Zubní plak se totiž vytváří také na ní. Na čištění zubní náhrady použijte kromě kartáčku a zubní pasty také šumivé tablety na čištění a dezinfekci zubních protéz. Působí antibakteriálně a likvidují plísně. Čisticí tablety pomáhají vyčistit místa zubní protézy, která jsou kartáčkem špatně dostupná. Působí díky tomu proti nepříjemnému zápachu ze zbytků potravy usazených na protéze, které se mohou také stát základem zubního kamene. Stejně jako u zubů i odstranění zubního kamene ze zubní náhrady vyžaduje návštěvu dentální hygieny.

Účinné čistící tablety si můžete vybrat od značky Blend-a-dent a Corega.

Kdy navštívit dentální hygienu a proč? Kdy navštívit dentální hygienu a proč?

Návštěva dentální hygieny se doporučuje 2x ročně, v případě krvácení dásní i dříve.

V rámci návštěvy provede dentální hygienik:

  • kontrolu stavu zubů a zhodnocení kvality domácí zubní hygieny
  • odstranění zubního kamene a plaku pomocí ultrazvuku
  • vyčištění zubů pískováním (kombinací silného proudu vody, vzduchu jemného prášku), výsledkem jsou hladké a bělejší zuby zbavené žlutých povlaků nežádoucích pigmentací a skvrn vznikajících konzumací barevných nápojů jako jsou kola, čaj nebo káva
  • posílení zubní skloviny fluoridizací neboli aplikací zubního gelu zvyšujícího odolnost skloviny proti kyselinám, podpoří se také remineralizace počínajících zubních kazů
  • pokud je to nutné, ukáže správnou techniku čištění zubů a pomůže s výběrem správné velikosti mezizubního kartáčku

Délka návštěvy dentální hygieny se liší dle aktuálního stavu dentice a pravidelnosti návštěv. Obvykle se ale pohybuje okolo 1 hodiny. Jde o prakticky bezbolestnou a obvykle né moc nepříjemnou proceduru, které se opravdu nemusíte bát. Bolest můžete pocítit v případě, že už se v ústní dutině vyskytuje určitý problém jako zvýšená citlivost zubní skloviny nebo odhalení zubních krčků. Pokud se během návštěvy dentální hygieny odhalí při kontrole stavu chrupu další problémy jako počínající zubní kaz nebo onemocnění parodontu, doporučí vám hygienik bez odkladu návštěvu stomatologa. Zubní potíže tak můžete začít řešit dřív, než na sebe upozorní bolestí a otokem.

Kdy se vydat na dentální hygienu s dítětem?

Když se vašemu děťátku prořeže první zoubek, je vhodné registrovat ho u zubního lékaře. S návštěvou dentální hygieny můžete zatím ještě počkat. První návštěva se doporučuje, když je dětský chrup kompletní tzn. už se vyklubalo všech 20 mléčných zubů, obvykle to bývá po 2. roce věku.

Dentální hygiena přispívá nejen k dobrému pocitu z dokonalé čistoty vaší ústní dutiny, ale je především účinná jako prevence zánětu dásní a parodontitidy.

Jaké přispívají zdravotní pojišťovny na dentální hygienu? Jaké přispívají zdravotní pojišťovny na dentální hygienu?

Dentální hygiena není v ČR proplácena ze zdravotního pojištění. Některé pojišťovny však na tuto péči mohou přispívat v rámci svých benefitních a preventivních programů.

Zubní hygienaSonické kartáčkyÚstní sprchy

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Truelife AquaFloss Compact C300 White ústní sprcha

  • Péče o zuby
  • Akce
  • Doprava zdarma
  • Sleva 24 %

Nedostupné

1 699 Kč 1 299 Kč

Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 Sonický elektrický zubní kartáček HX6803/04

  • Péče o zuby
  • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 759 Kč

Elmex Gelée, dentální gel 25g

  • Volně prodejný lék
  • Péče o zuby

Skladem na e‑shopu

269 Kč

CURAPROX PCA 223 tablety na indikaci plaku 12ks

  • Péče o zuby

Skladem na e‑shopu

109 Kč

LIVSANE Zubní kartáček dětský 1ks

  • Vše pro dítě
  • Péče o zuby
  • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

79 Kč

LIVSANE Zubní nit a párátko v jednom 40 ks

  • Kosmetika
  • Péče o zuby
  • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

69 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Ústa a zuby
    20. 07. 2020

    Jak podpořit zubní sklovinu?

    Dobrý den,poradíte mi prosím nějakou zubní pastu na podporu zubní skloviny?Poslední dobou se mi sem tam ulamují kousky zubů.Dekuji

    Dobrý den,

    účinnější než samotná zubní pasta bude mineralizační gel Elmex Gelee. Jedná se o léčivý přípravek, který se nanáší 1x týdně v malém množství po vyčištění zubů a již se nevyplachuje. Tuto léčbu doplňte zubní pastou s aminofluoridy například Elmex Sensitive je vhodný. Další postup konzultujte s Vaším zubním hygienikem či hygieničkou případně se poraďte s lékařem. Odkazy naleznete níže.

    ELMEX GELÉE 33,19MG/G+22,1MG/G DNT GEL 25G
    Elmex Sensitive Professional zubní pasta 75ml

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Ústa a zuby
    29. 08. 2022

    Pasta či voda na zubní kámen jako prevence

    Dobrý den,poradíte mi nějaké pasty zubní či ústní vody na zubní kamen aby se nedělal?dekuji

    Dobrý den.

    V tomto případě není ani tak stěžejní pasta, jako vhodný kartáček. Zatím jsem nenašel kartáček, který by se alespoň blížil značce Curaprox. Špatnou volbou není ani náš Livsane sensitive.

    Pokud hledáte pastu cílenou na zubní kámen, pak zvolte Elgydium, nebo Biofer. Dobrý účinek budou mít i pasty s aktivním uhlím jako je třeba BLACKWOOD.

    Elgydium

    Biofer

    BLACKWOOD

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Ústa a zuby
    14. 10. 2020

    Mohu použít sonický kartáček na rovnátka ?

    Dobry den, muze tento sonicky kartacek pouzivat i clovek s fixnimi rovnatky? Dekuji za odpoved,

    Dobrý den,

    sonický kartáček (ať už tento od TrueLife nebo také Phillips Sonicare) můžete používat na ústní hygienu i když máte fixní rovnátka. Počítejte jen s častější výměnou hlavic, bude častější jejich opotřebení.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Ústa a zuby
    16. 03. 2022

    Ústní sprcha pro dítě

    Dobrý den, lze tuto sprchu používat u 3-4letého dítěte??

    Dobrý den.

    Vzhledem k tomu, že je u  Truelife AquaFloss Station ústní sprchy možnost regulace tlaku, tak je výrobek určitě vhodný i pro děti. Dětem volte nižší tlak, teplou vodu a případně ji i dochuťte (musí to být čirá tekutina bez částic!, třeba citronádou, sladidlem xylitol).

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.