Co na bolest zubů? Příčiny a pomoc

CO NA BOLEST ZUBŮ? PŘÍČINY A POMOC

Matyáš Palan

Matyáš Palan

Potíže se zuby potkávají člověka od malička. Již malá miminka mají při prořezávání prvních zoubků špatné spaní, v období dospívání se teenageři pasují s rovnátky a dospělí se všemožně snaží zachovat si zářivě bíle a zdravé zuby. Pro každého je bolest zubů velice nepříjemná: někdo potřebuje léky proti bolesti, jiný správnou zubní pastu s kartáčkem a pro dalšího je řešením jedině zásah zubaře. Co na bolest zubů zabírá a jaká je nejspolehlivější prevence bolesti zubů?

  • Články o zdraví
  • Články o ústech a zubech

9 minut čtení


Zuby nám slouží ke kousání jídla na menší, stravitelné kousky. V ústech máme 8 řezáků, 4 špičáky, 8 třenových zubů a 12 stoliček. Každý zub se skládá ze 3 částí: kořen, krček a korunka. V kosti je ukrytý kořen zubu, v případě stoliček jsou dokonce až 3. Pod dásní je krček zubu a nad ním je viditelná a funkční část, korunka. Korunka je zvenku pokryta sklovinou, nejtvrdším materiálem na lidském těle. Obsahuje minerály a po poškození nemá schopnost se sama opravovat.

Pod sklovinou je zubovina, žluto bílá hmota podobná kosti. Uvnitř zubu je dřeňová dutina se zubní dření. Do zubní dřeně pronikají z kořenů drobné cévy a nervy, které ji vyživují a zároveň způsobují citlivost zubů.

Dětské zoubky Dětské zoubky

Dětem se začnou prořezávat první dolní zoubky kolem šestého měsíce a s tím začne kolotoč starostí. Pak postupně rostou další a další mléčné zoubky a zastaví se při počtu 20 zubů. To je kolem 3. roku života. Mezi 5. a 7. rokem začnou vypadávat a postupně je nahradí je trvalý chrup.

Co na bolest při prořezávání zubů?

Proces, kdy miminku rostou kořeny mléčných zoubků a korunky se prořezávají skrz dáseň, je noční můrou pro všechny rodiče a trápí se i miminko samotné. Špatně spí, je neklidné, bolí ho oteklé dásně, může mít průjem a dokonce i horečku. Všechny příznaky odezní až ve chvíli, kdy se zoubky prořežou.

Na zmírnění projevů a zklidnění miminka ve vám budou hodit tyto potřeby:

  • sirup na bolest a horečku s účinnou látkou ibuprofen nebo paracetamol (Více se dozvíte v článku "Jak srazit horečku u dětí")
  • kousátko naplněné speciálním gelem, který lze chladit a navíc skvěle padne do malé dětské ručičky
  • pokud jste nakloněni homeopatické léčbě, poslouží lék Camillia na vícero potíží při růstu dětských zubů
  • gel na dětské dásně s hojivým účinkem, ideálně s masážním aplikátorem

Bolavé zuby v dospělosti Bolavé zuby v dospělosti

Také v dospělosti vás bolest zubů může vyřadit z běžného života. Za bolestí zubů se skrývá hned několik příčin a většina z nich si vyžaduje návštěvu zubaře. Čím déle návštěvu zubaře odkládáte, tím bolestivější a nákladnější ošetření může být. Někdy ale čekáte dlouhé týdny, než vám zubař dá volný termín. Během čekání si od trápení ulevíte některým z léků proti bolesti zubů.

Podívejte se s námi na nejčastější příčiny bolestí zubů.

Zubní kaz

Narušení zubní skloviny zubním kazem způsobují bakterie v ústní dutině, které se živí hlavně jednoduchými cukry. Rozkládají je na kyseliny a ty odvápňují zubní sklovinu. Nejdříve se zubní kaz projeví citlivostí zubů, špatným dechem, bolestí zubu na skus a později i silnou bolestí zubu.

Citlivé zuby

Při citlivých zubech vám způsobuje bolest zubů studená voda, teplý čaj, sladké nebo kyselé jídlo. Bolest je dokonce někdy tak intenzivní, že se některým jídlům časem začnete i vyhýbat. Mít citlivé zuby není normální a důvodem je odhalený dentin kvůli ustupujícím dásním nebo opotřebované zubní sklovině.

Růst osmiček

Osmičkám se říká zuby moudrosti, protože rostou kolem 20. roku. V minulosti jsme je potřebovali, dnes jsou nám ale spíše na obtíž. Kvůli zmenšující se čelisti navíc nemají dostatek prostoru pro růst a některé se ani neprořežou přes dáseň. Aby jste předešli komplikacím a bolesti osmiček, rady zní: osmičky musí ven. Někdy bolí při růstu a někdy o nich ani nevíte. Zuby vzadu se také špatně čistí a jejich přítomnost vám připomene až bolest osmičky.

Zánět zubu

Neléčený zubní kaz postupem času přeroste až do nesnesitelné bolesti zubu. Bakterie proniknou z povrchu zubu do jeho středu a způsobí zánět zubní dřeně. Pokud bolest pouze tlumíte prášky na bolest zubů, dojde časem k odumření zubu. Mrtvý zub už nebolí, ale bakterie zůstávají v kořenovém systému a způsobují další zánět v okolí kořene zubu, laicky zvaný váček.

Dočasně pomohou protizánětlivé léky na zuby, ale návštěvu zubaře neradno odkládat. Jediným spolehlivým způsobem, jak odstranit váček u zubu, nejsou antibiotika ani léky na bolest. Je to otevření a vyčištění kanálků, v nejhorším případě vytržení zubu. Jinak se potíže mohou opakovat.

Jak na bolest zubů Jak na bolest zubů

Pokud bolest zubu přijde náhle a k zubři se dostanete až o několik dnů, sáhněte po některém z volně prodejných léků na bolest. Myslete na to, že léky proti zánětu zubů pouze tlumí bolest a zánět, ale neodstraní příčinu bolesti, tedy zubní kaz a bakterie. Odborníci se shodují, že to, co je nejlepší na bolest zubu, je návštěva stomatologa. Bohužel, někdy to končí antibiotiky na zuby nebo dokonce vytržením zubu.

Léky proti akutní bolesti zubů obsahují tyto účinné látky:

  • Ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen, Apo-Ibuprofen) - pokud zvolíte lékovou formu “rapid”, tato osvědčená klasika přinese ještě rychlejší úlevu od bolesti oproti klasické potahované tabletě.
  • Dexibuprofen (Ibolex) - nová vylepšená účinná látka proti bolesti.
  • Paracetamol (Paralen, Panadol, Paramax) - vhodná je kombinace s kofeinem v jedné tabletě pro zesílení účinku proti bolesti, co není přímo ideální kombinace na bolest zubů v noci. V kombinaci s látkou guaifenesin působí i na emoční stránku bolesti.
  • Propyfenazon (Valetol) - v kombinaci s paracetamolem poskytuje ještě silnější úlevu od bolesti.
  • Diclofenac (Voltaren, Dicuno, Diclofenac AL) - léky na slabé až středně silné bolesti s protizánětlivým účinkem.
  • Dexketoprofen (Dexoket) - lék s rychlým nástupem účinku, dostupný i ve formě prášku.
  • Naproxen (Nalgesin S) - lék proti bolesti působí 8 - 12 hodin, je vhodný při bolesti zubů v noci.

Jak zmírnit bolest zubů za pomoci přírody?

Dáváte-li přednost přírodní cestě, i pro vás máme řešení. Při ústní hygieně použijte přípravky přípravky s obsahem heřmánku, šalvěji a hřebíčku. Žvýkáním hřebíčku si ulevovaly naše babičky, dneska je komfortnější použití hřebíčkové silice.

Při zánětu v okolí zubu, při otoku po vytržení zubu a při bolesti osmiček pomůže také studený obklad. Použijte gelový polštářek, který dáte na chvíli do mrazáku.

Přípravky na bolest zubů

Bolest zubů v těhotenství Bolest zubů v těhotenství

Mezi ženami koluje mýtus, že vyvíjející se miminko odebírá matce vápník ze zubů a kostí. Pravdou je, že těhotné ženy jsou opravdu náchylnější na tvorbu zubního kazu, ale důvody jsou zcela jiné.

V těhotenství žena prochází hormonálními změnami, které provází změna chutí. Těhotenské chutě přináší myšlenky nejvíc na sladké a kyselé jídlo, navíc na zdraví ústní dutiny nepřidává zvracení na začátku těhotenství ani pálení žáhy. Z důvodu únavy a vyčerpání se někdy také zhorší ústní hygiena. Kvůli těmto faktorům se snižuje pH v ústech a zuby jsou náchylnější na tvorbu zubního kazu. Proto mají těhotné ženy nárok na bezplatnou zubní prohlídku 2 x během těhotenství.

I přes všechny snahy mohou zuby začít bolet. Při bolesti v dutině ústní je v těhotenství bezpečný lék s účinnou látkou paracetamol (Panadol, Paralen, Paramax), pomoci může také hřebíček a studený obklad.

Prevence bolesti zubů Prevence bolesti zubů

To nejlepší, co můžete pro své zuby dělat, je čistit a pečovat o ně s kvalitními přípravky pro zubní hygienu. Při pravidelném a poctivém čištění s pomůckami na ústní hygienu dosáhnete zářivého úsměvu, zdravých dásní a čistějších zubů. Které pomůcky jsou nepostradatelné?

Manuální zubní kartáček

Základní pomůckou pro odstranění zubního plaku je kartáček. Kromě správné techniky je důležitá i volba správného kartáčku. Ideální je spíše měkčí až středně tvrdý kartáček, který neporadní dásně a zároveň šetrně odstraní zubní plak s celého povrchu zubu. Zubní kartáček nezapomeňte měnit po 3 měsících používání nebo po každém nachlazení.

Zubní pasta

I když si zubní hygienu bez pasty neumíte představit, je to právně zubní kartáček, který hraje při čištění klíčovou roli. Zubní plak je totiž potřeba manuálně odstranit. K čemu jsou tedy dobré zubní pasty? Díky správně zvolené zubní pastě se zbavíte problému v ústní dutině mnohem dříve:

  • osvěžuje dech
  • fluoriduje zubní sklovinu
  • pomáhá zabraňovat usazování zubního plaku
  • jemně vybělí zašlou barvu zubů
  • pomáhá při přecitlivělosti zubů na teplé a studené podněty
  • řeší problémy s dásněmi

Mezizubní kartáčky a zubní nitě

I ten nejlepší zubní kartáček se stěží dostane do mezizubních prostor a právě tady se mohou skrývat drobné zbytky jídla, bakterie a zubní plak. Velikost mezizubních kartáčků volte podle velikosti mezizubních prostor. Pokud s používáním mezizubních kartáčků začínáte, svěřte se do rukou dentálního hygienisty nebo zubaře. Změří vám velikost mezizubních prostor a ukáže správnou techniku čištění. Do těch nejmenších mezer se dostanou mezizubní nitě.

Ústní vody

K perfektnímu pocitu čistých zubů a svěžího dechu používejte ústní vody, roztok či spreje. Nejen že dokončí celý proces dentální hygieny, ale zároveň působí proti tvorbě zubního plaku, omezuje růst bakterií a pomáhá v boji proti paradentóze nebo při zánětu v dutině ústní. Některé ústní vody s přírodním složením lze použít i ke kloktání. Záleží už jen na vás, jaké složení ústní vody si vyberete.

Elektrické  a sonické kartáčky, ústní sprchy

V současné době jsou elektrické zubní kartáčky velice oblíbené. Podle pohybu hlavice se dělí na sonické zubní kartáčky s vysokofrekvenčním stíravým pohybem nahoru a dolů (např. Phillips Sonicare) a rotační, jejichž hlavice rotuje střídavě v obou směrech. Elektrický kartáček celou dřinu při čištění zubů odvede za vás. Navíc si můžete vybírat z funkcí čištění, leštění nebo bělení zubů. Jsou vybavené tlakovým senzorem a některé modely se dají spojit s chytrým telefonem. Ústní sprcha perfektně dočistí mezizubní prostory pomocí milionů mikrobublinek. Oproti mezizubním kartáčkům a nitím je výsledek preciznější, protože čistí i ty nejskrytější místa v ústní dutině (např. ústní sprcha od TrueLife). 

5 důvodů, proč chodit na preventivní prohlídky 5 důvodů, proč chodit na preventivní prohlídky

Najděte si také čas na pravidelnou preventivní prohlídku u zubaře i přesto, že nepociťujete zatím žádné problémy se zuby. Zkontroluje stav zubů a upozorní vás na případné problémy, které by bylo potřeba vyřešit. Možná právě vy patříte k lidem, kteří mají ze zubařského křesla hrůzu a strach vám nedovolí odhodlat se. Možná za to může negativní zkušenost z minulosti. Strach a odkládání návštěvy ordinace ale váš stav chrupu mohou ještě zhoršit.

Proč chodit na preventivní prohlídky, i když vás nic nebolí:

  1. V zubních ordinacích, které mají smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, máte nárok na preventivní prohlídku zdarma.
  2. V prvních stádiích zubního kazu nebo onemocnění dásní zatím nepociťujete žádné příznaky, ale zubař je umí již v počátku rozpoznat.
  3. Léčba počátečních stádií je méně bolestivá.
  4. Ošetření při pokročilém zánětu nebo zubním kazu je finančně více náročná.
  5. Najít dobrého zubaře, který navíc přijímá pacienty kdykoliv, je v dnešní době velký problém. Čekat na ošetření několik týdnů s bolavým zubem není nic příjemného.

Naučte své děti pečovat o své zoubky a chodit na preventivní prohlídky. Buďte jim příkladem a ukažte jim, že nemusí mít ze zubaře vůbec strach.

Zubní hygienaVše pro bolestivé zuby

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

TrueLife SonicBrush Compact sonický kartáček

  • Péče o zuby
  • Akce
  • Sleva 30 %

Skladem na e‑shopu

999 Kč 699 Kč

CURAPROX enzycal 950ppm zubní pasta 75ml

  • Péče o zuby

Skladem na e‑shopu

139 Kč

CURAPROX Perio Plus+ Balance ústní voda 200ml

  • Péče o zuby

Skladem na e‑shopu

209 Kč

Elmex Gelée, dentální gel 25g

  • Volně prodejný lék
  • Péče o zuby

Skladem na e‑shopu

269 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Ústa a zuby
    14. 05. 2020

    Je nutné k Elmex gelée použít ještě pastu?

    Dobrý den, mám otazku k Elmex gelée, po použití se dále čistí i klasickou pastou nebo stačí jen Elmex a vypláchnout?

    Dobrý den,

    Elmex gelée se používá jako poslední zubní prostředek který přijde do úst. Užití je na noc po vyčištění zubů. U dětí je povoleno 2 minuty čistit zuby Elmex gelée a následně lehce vypláchnout ústa. Nikdy už poté nepoužívat zubní pastu. U dospělých vyčistit zuby elmex geléé a pouze vyplivnout vyčištěnou tekutinu, nevyplachovat ústa. Poté je zapotřebí nejíst a nepít aby gel účinkoval celou noc jako prevence zubního kazu.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Ústa a zuby
    14. 08. 2020

    Akutní zánět dásní i zubů

    Dobrý den,prosim čo pomaha na zapalene dasno a asi aj zub.
    Při skusnuti ma boli horny i dolny...u hornrho vypadnuta plomba...
    Dakujem za odpověď.

    Dobrý den.

    Obávám se, že v této fázi by to chtělo lékařskou pomoc - tedy zubaře. Nic ale nezkazíte, když vypláchnete ústa alespoň 2x denně ústní vodou Parodontax, pomůže zabránit zánětu a zuby i stáhne. Smí se používat jen 14 dní. Na prevenci pak používejte stahující zubní pastu (Lacalut, Meridol). Pomáhá i masáž dásní roztokem Herbadent. Nezbytnou součástí péče je měkký zubní kartáček např. Curaprox, ale špatný nění ani náš Livsane. jsou důležité proto, aby jste si dásně čištěním nepoškodily.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    17. 08. 2020

    Výpach otevřeného zubu a lepší prášky na bolest

    Dobrý den,

    v úterý mi byly vytáhnuty nervy v zubu a vyčištěny kanálky a zub zalepen. Včera mi ho ale museli otevřít, dost totiž bolel a zubařka dneškem odjela na dovolenou, tak aby "to nebouchlo". Naplánovala mi návštěvu až za tři týdny a po celou dobu budu mít tedy zub otevřený a před jídlem si musím dávat vatu do zubu..

    Nevím, jestli říkala, že to mám něčím vyplachovat (5 dní jsem kvůli bolestem nespal, tak jsem mimo) a už mi nebere telefon. Nevíte, jestli to mohu něčím vyplachovat, ať se mi to lépe "hojí" a zub se nekazí? A mohli byste mi něco doporučit? Přece jen kartáčkem se tam nedostanu a dokážu si představit, jak bude vypadat 3 týdny (zevnitř) nečištěný zub.

    A mohli byste mi prosím doporučit něco proti bolesti kromě ibuprofenu a paracetamolu? Léky s těmito látkami mi nezabírají..

    Jinak tedy zub pouze hodně bolí (a celá levá půlka pusy - jak horní, tak spodní patro). Nic asi není nateklé. A bolest po vypláchnutí studenou vodou na pár minut, naštěstí, ustupuje.

    Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

    Dobrý den,

    na léčení zánětu zubů a dásní a jejich prevenci můžete použít ústní vodu Corsodyl. Má dezinfekční i protizánětlivé účinky, používa sa 2x denně, podržet v ústech alespoň 30sekund.

    Na mírnění silnějších bolestí by doporučila Valetol nebo Ataralgin. Jsou to kombinované léčivé přípravky, a silnější než ibalgin či paralen. Mohou se užívat 3x denně.

    Corsodyl ústní voda 0.1% 200ml

    ATARALGIN 325MG/130MG/70MG neobalené tablety 20

    VALETOL 300MG/150MG/50MG neobalené tablety 24

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    02. 08. 2020

    Nespavost kvůli prořezávání zoubků?

    Dobrý den,

    chtěla jsem se zeptat, jestli kapky Fenistil může roční dítě, když má problémy s nespavostí kvůli prořezávání zoubků? Jedna maminka mi tento produkt doporučila, tak nejsem si jistá, měla jsem za to, že tyto kapky pomohou jen při nějaké alergické reakci.

    Děkuji za odpověď,

    Dobrý den,

    Fenistil kapky jsou určeny na úlevu od svědění různého původu a na zmírnění alergických reakcí. Pro děti do 1 roku pouze na doporučení lékaře. Mezi vedlejší účinky těchto kapek patří ospalost, což rozhodně není důvod pro jejich podávání dětem při prořezávání zoubků. Pokud chcete Vašemu děťátku ulevit od potíží, které doprovázejí prořezávání zoubků, mohu Vám doporučit například přípravek Camilia, na který mám od maminek velmi dobré reference. Na potírání dásní můžete použít například Dologel a úlevu mohou přinést i chladivá kousátka

    S pozdravem,

    PharmDr. Veronika Orendášová,
    vedoucí lékárník, Benu Jungmannova, Jičín

     

    šipka PharmDr. Veronika Orendášová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Ústa a zuby
    09. 11. 2020

    Bolest a zánět zubů

    Dobrý večer,poslední dva dny mám silnou pulzující bolest mezi zuby a bolesti zubů jako takové na které mi nezabírají skoro žádaná analgetika.K lékaři jsem objednaná až za několik dní kvůli tomu že nejsem akutní připad.Čelist mi v horní části taky otekla. Zajímalo by mne zda existuje nějaký výplach na zuby,gel nebo ústní voda které by dokázali alespoň částečně snížit bolest a jakou zvolit zubní pastu. Děkuji

    Dobrý den.

    Zkuste se domluvit s praktikem, zda by vám nenapsal na dálku nějaké slabší opiáty. S lokálními anestetiky je do dutiny ústní určen Kamistad gel. Dokáže okolí na chvíli znecitlivit. Zázraky, ale nečekejte injekčnímu podání se nevyrovná. K výplachům lze použít Tamtum Verde, které má též mírně znecitlivující a protizánětlivý účinek. Z volně prodejných analgetik bych vyzkoušel kombinaci 1tbl paralenu 500mg + 1tbl ibuprofenu 400mg. Lze podat co 4h ale max 3xD. Jako pastu zvolte Sensodyne rapid relief.

    Sensodyne rapid relief

    Tamtum Verde

    Kamistad

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Ústa a zuby
    21. 06. 2022

    info k TrueLife AquaFloss Station ústní sprcha

    Dobrý den,
    postrádám u tohoto výrobku obvyklý údaj o nejvyšší hodnotě tlaku

     

    Dobrý den,

    výrobce uvádí nastavitelný tlak 30 až 125 PSI.

     

    S pozdravem
    Mgr. Simona Mrázková
    Vedoucí lékárník, Benu- Horní Počernice

    šipka Mgr. Simona Mrázková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Simona Mrázková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.