Jak srazit horečku u dětí

JAK SRAZIT HOREČKU U DĚTÍ

Horečka u dětí - častá obtíž, se kterou se u svých malých lásek jako rodiče určitě párkrát potkáte. Samozřejmě, že chcete svému děťátku hlavně ulevit, aby se cítilo lépe. Podpořte ho v těžkých chvílích, aby vědělo, že jste tam s ním. Dopřejte mu klid, ale pravidelně ho kontrolujte. Jak si s horečkou vašich dětí poradit? V jakém případě už je lepší navštívit lékaře? 

 


Co je horečka? Co zvýšená teplota? Co je horečka? Co zvýšená teplota?

Při oslabení imunitního systému dochází v těle k jeho přirozené reakci - horečce. Dá se říct, že horečka je takovým pomocníkem na cestě dostat z těla to, co tam nepatří. Organismus vysílá signál: Pozor - něco není v pořádku. Jako pro maminku je pro vás přirozené, že máte o svého drobečka strach. Nemusíte ovšem panikařit. Podpořte své miminko a zajistěte, aby se v těchto nemilých chvílích cítilo co nejlépe.

Tělesná teplota u dětí se liší s věkem. Za zvýšenou teplotu se u člověka považuje tělesná teplota mezi 37 °C a 38 °C, za horečku se pak považuje teplota vyšší než 38 °C.

Příčiny a příznaky dětské horečky Příčiny a příznaky dětské horečky

Proč vlastně horečka vzniká? Mezi nejčastější důvody patří: infekční onemocnění - nachlazení, nemoci dýchacích cest, chřipka, zánět středního ucha, zánět močových cest, zápal plic a další. Příčinou může být i očkování či porucha imunity. 
Všímejte si svého maličkého - možná zpozorujete nepatrné změny v jeho chování, které mohou indikovat zvýšenou teplotu. 

Nejčastěji se jedná o: 

 • náhlá změna chování, podrážděnost
 • únava, častější pláč
 • odmítání jídla - nechutenství
 • třesavka
 • pocity žízně
 • horká suchá kůže, na těle může být až vlhká
 • rychlejší dýchání
 • u menších dětí se objevuje i průjem
 • horké tvářičky

Jak měřit teplotu u dětí? Jak měřit teplotu u dětí?

Novorozencům a kojencům změřte teplotu v konečníku. Počítejte s tím, že v tělních dutinách je teplota o 0,5 °C vyšší než v podpaží. Během měření teploty v konečníku buďte velice opatrní, abyste vašemu děťátku nezpůsobili bolest. Teploměr před měřením natřete olejem nebo vazelínou. U starších dětí pak klidně přejděte k měření teploty v podpaží. 

Jaký teploměr je vhodný? Dnes se nejčastěji používají teploměry digitální. Pro měření v oblasti konečníku použijte digitální teploměr s ohebnou špičkou, který využijete i u měření teploty v podpaží. Pro rychlé a šetrné změření dětské teploty vyzkoušejte bezdotykový teploměr Thermoval.

Rtuťové teploměry se přestaly úplně používat, protože při jejich rozbití docházelo k úniku nebezpečných toxinů rtuti do ovzduší. 

Jak snížit horečku u dětí? Jak snížit horečku u dětí?

Základem péče o miminko postiženého horečkou je odpočinek. Nechte své dítě v klidu a tichu, dopřejte mu prostor pro spánek. Zároveň ho neustále kontrolujte a pozorujte. Samotná vaše přítomnost je pro miminko důležitá. Pravidelně mu doplňujte tekutiny. Vhodný je bylinkový teplý čaj, který můžete osladit trochou medu.

Lék volte podle věku a tolerance malého pacienta. U dětí se používají léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu. Tyto léky seženete ve formě sirupu, čípků nebo tabletek.
Paracetamol najdete například v Paralenu nebo Panadolu pro děti. Ibuprofen je obsažen v Ibalginu či Nurofenu pro děti s jahodovou či pomerančovou příchutí.


Pro koho čípky, pro koho sirupy?

Čípky se podávají kojencům a batolatům, u starších dětí pak volte sirup nebo tabletky. Léky se dávkují podle hmotnosti malého pacienta. Čípky s paracetanolem podávejte těm nejmenším. Tabletky můžete případně rozdrtit a podat dítěti na lžičce s troškou šťávy. 

Dbejte na to, aby v místnosti, kde malé odpočívá nebylo ani přetopeno, ani moc chladno. Nezapomínejte pravidelně větrat. Nikdy dítěti nepodávejte aspirin, ten může vyvolat smrtelně nebezpečné onemocnění, tzv. Reyův syndrom.

Přípravky na horečku mějte připravené v lékárničce. - nebudete tak zaskočeni.

Kdy už jít k lékaři? Kdy už jít k lékaři?

Sledujte průběžně své děťátko v horečnatém stavu. Když zpozorujete nějakou komplikaci či alarmující příznaky, vyhledejte lékaře. 

Lékaře navštivte v těchto případech:

 • vracející se zvracení
 • malátnost až ochablost
 • špatná pohyblivost
 • krvavé skvrnky na kůži
 • mramorovaná kůže
 • neklesající vysoká teplota
 • chladné končetiny
 • malý příjem tekutin

V případě horečky u dětí mladších 3 měsíců, navštivte lékaře vždy. Cítíte se stavem vašeho miláčka opravdu znepokojení? V takové situaci je také lepší jít k lékaři, abyste měli jistotu.

Pár babských rad na závěr Pár babských rad na závěr

Není vždy nutné se hned uchylovat k lékům. Vyzkoušejte přírodní alternativu. Výborné jsou například zábaly nebo zchlazování miminka pomocí omývání.

Namočte ručník do vlažné vody, pak do něj dítě pohodlně zabalte. Ručník dáváte pouze na oblast bříška a hrudníku, nohy a ruce děťátka nechejte volné. Zábal trvá zhruba 10 minut. Za půl hodiny po skončení zábalu změříte teplotu a když neklesá, tak podle potřeby během dne opakujete. 

Další z možností je omývání miminka. Dejte ho do vaničky a omývejte ho žínkou v oblasti trupu, rukou a nohou. Délka závisí na potřebách dítěte, když mu je zima, tak ho samozřejmě vytáhněte, doba se pohybuje tak okolo 30 minut a teplota vody se pohybuje okolo 29 °C.

Pravidelný přísun vitamínů je pro zdravé dítě nezbytný. Podpořte dětskou imunitu s vitamíny na imunitu pro děti. Zajímá vás, jaké vitamíny děti potřebují, přečtěte si o tom článek

Na dětskou imunitu

varianta dvě okýnka

 


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.