Spála a spálová angína – jak se projevují?

SPÁLA A SPÁLOVÁ ANGÍNA – JAK SE PROJEVUJÍ?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Spálu nejčastěji považujeme za dětskou nemoc. Opravdu platí, že nejčastější je spála u dětí ve věku 4–10 let. Po prodělání spály nezůstává proti tomuto onemocnění celoživotní imunita. Nakazit se proto dá opakovaně a onemocnět mohou i dospělí. Spála se navíc vyskytuje ve dvou formách jako spálová angína nebo jako ranná spála. Jaké má spála příznaky, co ji vyvolává a jak ji léčit?

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky
 • Nemoci

5 minut čtení


Co je spála Co je spála

Scarlatina neboli spála je bakteriální infekční onemocnění. Způsobuje ho tzv. spálový bacil, což je Streptococcus pyogenes skupiny A patřící mezi beta-hemolytické streptokoky. Dříve bez dostupnosti potřebné léčby šlo o velice závažnou infekci. I v dnešní době může její zanedbání zanechat závažné následky.

Přenos spály

Spála jakožto vysoce nakažlivé infekční onemocnění se dokáže velmi rychle šířit v kolektivech. Přenos probíhá pomocí kapének vzduchem. Bakterie ale může ulpívat také na předmětech, kterých se nemocný dotkne neumytýma rukama nebo na kterých se kapénky zachytí.

Spálovou angínou mohou šířit také bacilonosiči. Bacilonosič je člověk infikovaný streptokokem, u kterého ale bakterie nevyvolá žádné příznaky onemocnění. Nakazit vás může také nemocný, u kterého se zatím spála neprojevila. Toto období před projevením symptomů se označuje jako inkubační doba spály. V případě spálové angíny inkubační doba trvá obvykle 2–5 dní, někdy ale až 7 dní.

Jak dlouho je spála infekční? U spálové angíny infekčnost výrazně závisí na léčbě. Po nasazení antibiotik infekčnost přetrvává asi 2 dny. Pokud ale není spálová angína léčena, může být pacient infekční i několik týdnů!

Prevence spály

Jako u mnohých respiračních onemocnění spočívá prevence spály v důkladném mytí rukou a vyhýbání se kontaktu s nemocnými osobami. V případě šíření spály žádné očkování, které by před infekcí chránilo, nemáme. Kvůli vysoké nakažlivosti někdy ani důsledná hygienická opatření chycení spály nezabrání. Hlavně v dětských kolektivech se spála může velice rychle šířit. Dostala se proto i na seznam dětských nemocí pod přezdívkou Druhá nemoc.

Zajímá vás víc o tzv. 7 prvních dětských nemocech? Přečtěte si o nich více v našem samostatném článku.

Přejít na přehled prvních dětských nemocí 

Příznaky spály Příznaky spály

Onemocnění vyvolané spálovým bacilem se může projevit s různou razancí. Pokud se s ním především děti setkávají poprvé, projeví se jako spálová angína doprovázená spálovou vyrážkou. U lidí, kteří se setkávají se spálou už poněkolikáté, jsou symptomy spály spíše mírné. Proto spálová angína u dospělých příznaky připomíná často běžné respirační onemocnění a probíhá jako spálová angína bez vyrážky. Není ale vyloučené, že by spála u dospělých nemohla probíhat i s vyrážkou. Obzvláště u lidí s oslabenou imunitou nebo pokud člověk narazí na streptokoka jiného podtypu, se může se i spálová vyrážka zopakovat. Jaké se dají pozorovat u spály příznaky?

 • Angína
  Bolest v krku a zánět mandlí čili angína je typickým projevem spály. Bolesti v krku mohou být velice intenzivní a doprovázené bolestí při polykání. Sliznice uvnitř úst je velmi podrážděná a má červenou barvu, na mandlích jsou viditelné čepy a hnisavé povlaky.
   
 • Horečka a zimnice
  Vysoká tělesná teplota je vyprovokovanou odpovědí imunitního systému na bakteriální nákazu. Horečky při spále mohou dosahovat velmi vysokých hodnot.
   
 • Bolest hlavy
  Bolest hlavy je častý nespecifický příznak doprovázející ostatní typické spálové symptomy.
   
 • Únava
  Stejně jako bolest hlavy je i výrazná schvácenost nespecifickým příznakem probíhající bakteriální nákazy.
   
 • Zvětšení mízních uzlin na krku
  Imunitní systém pracující na plné obrátky je možné „vidět“ i zvenku v podobě oteklých mízních uzlin v oblasti probíhající infekce tedy na krku. Zvětšené lymfatické uzliny jsou často bolestivé na dotek.
   
 • Nevolnost a bolesti břicha
  Zažívací potíže v průběhu infekce trápí hlavně menší děti. Často jsou to bolesti bříška nebo i zvracení.
   
 • Spálová vyrážka
  Velmi specifický příznak ukazující na infekci spálou je spálová vyrážka. Projevy spálové vyrážky začínají v oblasti břicha a podbřišku. Vyrážka způsobená spálou se popisuje jako červená krupička podle drobných hustě rozesetých pupínků a hrubé pokožky na dotek.

  Za její vznik může toxin produkovaný bakteriemi streptokoků, který poškozuje drobné cévy v kůži. Z oblasti břicha se spálová vyrážka rozšiřuje na trup, podpaží a vnitřní strany stehen. V obličeji se projevuje rudými tvářemi, pomyslný trojúhelník pod nosem a okolo úst ale zůstává nápadně bílý.

  Spálová vyrážka se během asi 4 dnů začne sama ztrácet. Kůže se hlavně v oblasti nohou a rukou má tendenci sloupat. Svědění spálové vyrážky není obvyklé, proto pokožku není třeba nijak zvlášť ošetřovat. Pokud by se svědivé projevy vyrážky přeci jen dostavily, je možné podat dítěti antihistaminika, aby se zabránilo škrábání a poranění pokožky.
   
 • Malinový jazyk
  Projevy spály viditelné na jazyku jsou dalšími typickými symptomy, které mohou jejího původce prozradit. Na začátku infekce se objevuje jen bílý povlak na jazyku, který je možné pozorovat u mnoha infektů. Přibližně 3. den se u spály ale barva jazyka změní. Povlečený jazyk se totiž olupuje a barva se přeměňuje na intenzivně červenou až s nádechem do fialova. Výsledné zbarvení proto doopravdy napodobuje odstín malin. Tento projev spálové vyrážky na jazyku se může označovat (rovněž po ovoci) i jako jahodový jazyk. Kromě syté barvy jsou totiž na jazyku výrazné papily, které mohou evokovat podobnost s jahodovými semínky.
   
 • Bílé skvrny na nehtovém lůžku
  Mezi typické příznaky, kterými jsou u spálové angíny vyrážka nebo malinový jazyk, lze počítat i bílé pupínky v okolí nehtů (tzv. Šrámkův příznak), přestože je trochu méně nápadným spálovým projevem. Někdy se tyto bílé flíčky u dětí objevují i v okolí oušek. Tento projev spontánně odezní, když se i ostatní symptomy spály začnou lepšit.

spála u dětí

Ranná spála

Ranná spála představuje specifickou formu průběhu spálové nákazy. Vstupní cestou spálových bakterií do těla v tomto případě není sliznice dýchacích cest, streptokokové bacily proniknou přímo do krve přes poraněnou kůži. Typicky může jít o popáleninu.

Streptokoková infekce se v případě ranné spály rozvíjí extrémně rychle. Projevy se dostavují už během 12 hodin. Typický příznak, kterým je bolest v krku, v tomto případě ale může zcela chybět nebo se objevuje až se zpožděním.

Léčba spály Léčba spály

Jak se léčí spála? Odpověď je jednoduchá. Stejně jako u jiných bakteriálních infekcí je nutné nemocnému začít podávat antibiotika. Antibiotická léčba trvá obvykle alespoň 10 dnů, během ní je nutné dodržovat klidový režim. Vhodné je podporovat během antibiotické léčby střevní mikroflóru podáváním probiotik.

Současně je nutné tlumit doprovodné symptomy infekce, především na vysoké horečky podat vhodné léky s antipyretickým účinkem. Je možné používat i pastilky, spreje nebo kloktadla na tlumení bolesti v krku. Pokud se u nemocného objeví svědivá vyrážka, je rovněž vhodné podat antihistaminikum potlačující svědění. Častěji ale u spály vyrážka není bolestivá ani nesvědí a nevyžaduje tedy žádnou léčbu.

Pojali jste podezření na spálu u sebe nebo u svého dítěte? Bez odkladu vyrazte k lékaři. Avšak než dorazíte do ordinace, telefonicky lékaře kontaktujte. Kvůli vysoké nakažlivosti spály není vhodné, abyste čekali v čekárně mezi dalšími pacienty. Lékař nebo sestra vás nasměrují do čekárny pro infekční pacienty nebo objednají na konkrétní čas.

Pokud se diagnóza spálové angíny potvrdí, antibiotická terapie bude nutná. Nutnost nasazení antibiotik lze také ověřit pomocí jednoduchého CRP testu. Současně je při spále nutná izolace trvající minimálně 8 dní.

Léčba spálové angíny v těhotenství

Onemocnění spálou v těhotenství nepředstavuje žádná speciální rizika. Protože jde však o chorobu vyvolávající horečky, musí budoucí maminka vysoké teploty pohotově tlumit nejlépe lékem s obsahem paracetamolu. Pokud jste těhotná, vyhledejte lékaře co nejdříve, aby mohla být rychle zahájena antibiotická léčba. Lékař vám vybere pro léčbu spály taková antibiotika, jejichž užívání nepředstavuje žádné riziko pro miminko.

Dospělí s vyšším rizikem chycení spály “z povolání”

Spálový bacil se nejvíce šíří mezi dětmi školního a předškolního věku. Děti se spálou nejen snadno nakazí, ale spáloví streptokoci se u nich také vydatně množí. Do vyššího rizika chycení spálové angíny se proto dostávají také jejich rodiče nebo další dospělí, kteří přichází s dětmi často do kontaktu například v rámci své práce – učitelé, dětští lékaři a jejich sestřičky, zaměstnanci dětských domovů nebo lektoři zájmových kroužků a trenéři.

 

Komplikace spálové angíny Komplikace spálové angíny

Streptokokové angíny včetně spály jsou nebezpečné nejen svými vlastními projevy, ale také rizikem vzniku následných komplikací. Infekce bakteriemi se může rozšířit do dalších částí dýchacího ústrojí. Obzvláště nebezpečná je infekce dolních cest dýchacích vedoucí v nejhorším případě až k zápalu plic. Infekce se může rozšířit také do středního ucha.

Nebezpečnou komplikací je syndrom toxického šoku, což je velmi silná reakce na bakteriální toxiny provázená vysokou horečkou, která se může rozvinout až do životu nebezpečného šokového stavu.

Pozdní streptokokové komplikace

Ani po úspěšném zotavení ze spály ještě nemusí být vyhráno. Velké riziko totiž představují u spály následky, objevující se až s odstupem po jejím vyléčení. Streptokoková infekce někdy spustí tvorbu imunitních protilátek, které začnou poškozovat některé vlastní tkáně těla. I když tedy spálové bacily byly vyhubeny, může se za 2–4 týdny po prodělání spály objevit neinfekční zánětlivé poškození ledvin (glomerulonefritida).

Chybná imunitní reakce po prodělání spály může stejně tak způsobit rozvoj příznaků revmatické horečky. V tomto případě protilátky vytvořené v důsledku spály poškozují nejčastěji klouby nebo srdeční sval. Pravděpodobnost vzniku následných komplikací spály je nižší, pokud se léčba spály antibiotiky zahájí včas. Pokusy o přechozenou spálu proto mohou dopadnout fatálně. Při podezření na spálu je nutné navštívit lékaře co nejdříve.

Léky na bolest v krku Léky na imunituPřečíst si o angíně


ZDROJE

 • Spála. NZIP [online]. [cit. 2023-12-06]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/632-spala
 • BOMBEROVÁ KÁNSKÁ, Petra. Spálová angína – příznaky, komplikace a léčba. EUC [online]. 2023 [cit. 2023-12-06]. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/spalova-angina-priznaky-komplikace-a-lecba/
 • Scarlet Fever: All You Need to Know. Online. Centres for Disease Control and Prevention. 2023. [cit. 2023-12-06]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/groupastrep/diseases-public/scarlet-fever.html.
Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

IBALGIN 200MG potahované tablety 24

 • Volně prodejný lék
 • Bolest

Skladem na e‑shopu

79 Kč

PARALEN SUS 24MG/ML perorální suspenze 100ML

Skladem na e‑shopu

169 Kč

LIVSANE Teploměr ušní a čelní 1ks

 • Zdravotnický prostředek
 • Chřipka a nachlazení
 • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

799 Kč

Panadol Extra Rapide 500mg/65mg, šumivé tablety na bolest a snížení horečky 12 tabl

 • Volně prodejný lék
 • Bolest

Skladem na e‑shopu

139 Kč

NUROFEN PRO DĚTI JAHODA 20MG/ML perorální suspenze 100ML II

Skladem na e‑shopu

189 Kč

Fenistil perorální kapky 1mg/ml při svědění pokožky 20 ML

 • Volně prodejný lék
 • Alergie
 • Akce
 • Sleva 5 %

Skladem na e‑shopu

199 Kč 189 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Těhotenství a kojení
  05. 03. 2020

  Co si vzít při horečce, bolesti v krku a rýmě v 35. týdnu těhotenství?

  dobry den mam dotaz jsem v 35tt tehotenstvi a chytla jsem nekde nejakeho bacila mam horecku bolest v krku a rymu co Muzu si vzit aby to preslo dekuji

  Dobrý den,
  Pokud máte horečku , můžete si vzít Paralen nebo Panadol tbl. - dávka 1tbl , nejdříve po 4 hod opakovat do maximální dávky 6 tbl. za den, na bolest v krku můžete použít tabletky na cucání Isla nebo Vincentka pastilky , vitamin C na podporu imunity a dostatek tekutin. Pokud bude horečka přetrvávat , tak doporučuji návštěvu lékaře.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník Benu Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  10. 05. 2020

  Co na bolest v krku při polykání,

  Chtěla bych se zeptat včera odpoledne mě začalo bolet trošku v krku a v noci mě to začalo bolet víc cítím při polykání bolest v krku chtěla bych se zeptat co by mi rychle pomohlo aby nemoc netrvala dyl než 3 dny děkuji
  Vážím 74
  Jemi 17 za dva měsíce 18

   Dobrý den,
   Z přípravků na bolest v krku se silným a rychlým účinkem mám vyzkoušené spreje - Tantum Verde spray Forte nebo Strepsils Plus spray. Spreje se lépe aplikují přímo na bolestivé místo a většinou mají i silnější efekt.
  Tantum Verde spray je určený k léčbě zánětů v krku spojených s bolestí . Je určen pro dospělé od 15-ti let , aplikuje se 2-4 vstřiky 2-6 krát denně , při aplikaci je nutné zadržet dech a chvíli potom nejíst a nepít, aby sprej mohl v daném místě působit. Účinná látka ve spreji působí jak na viry a bakterie tak pomáhá tlumit bolest.
   Strepsils Plus spray je dvousložkový - jedna složka působí na bolest a druhá potlačuje infekci . Je určen také pro dospělé a děti od 12-ti let. Dávkování je stejné jako u předchozího spreje. Důležité je chvíli po aplikaci nejíst a nepít , aby sprej působil.

  V případě, že dáváte přednost pastilkám na cucání, vyzkoušejte Neo- Angin. Každé 2-3 hodiny si nechte rozpustit v ústech jednu pastilku, nejvíce však 6 za den. Pokud se stav nebude lepšit, pravděpodobně půjde o angínu. 

  K pití doporučuji teplé nápoje, nejlépe bylinkové čaje na nachlazení. Na zvýšení imunity můžete začít užívat vitamin C se zinkem, který zvyšuje imunitu hlavně na sliznicích.
  Přeji brzké uzdravení.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Ústa a zuby
  01. 10. 2020

  Co mohu použít na čepy v krku?

  Dobrý den mám čepy v krku co na ně mohu použít

  Dobrý den, 

  na čepy v krku je nejvhodnější Jox ve spreji, aplikujte 4x denně 3 vstřiky vpravo i vlevo, maximálně 6 aplikací za den. Jediným omezením je alergie na jód a porucha funkce štítné žlázy. V takovém případě je vhodný Stopangin, který aplikujte 2-3x denně. Po aplikaci přípravků do krku se doporučuje 20 minut nejíst a nepít, aby přípravek setrval na sliznici co nejdéle. Pokud by v průběhu 3 dnů nedocházelo ke zlepšení, doporučuji navštívit lékaře. 

  Více: Jak se zbavit čepů na mandlích

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  10. 12. 2020

  OPAKOVANÉ Angíny

  Dobrý den,
  pred dvema mesici jsem měl diagnostikovany zanet stredniho ucha, po tydnu se mi k tomu pridala angína, tak mi obvodní lékařka napsala penbene, pak jsem sel ještě na orl, ale už k jiné paní doktorce, protože mi pořád nebylo dobře... Ta mi rekla že zánět středního ucha to nejspíš nebyl, ale že to zpusobila agína a napsala znovu ještě jednu krabicku penbene. Po asi třetím prášku se mi udelala vyrážka na těle, tak mi bylo řečeno, at antibiotika vysadím, že na ně mám nejspíš alergii.. Dva měsíce byl klid a teď mám znovu angínu, opět nesnesitelnou bolest v krku, užívám od pondělí 7. 12 antibiotika doxybene, a bolest v krku stále neustupuje.. +používám orofar a ibalgin na sklidnění bolesti, ale ani toto tentokrát moc nepomáhá..Mohl bych poprosit, jestli by mi nemohl být doporučen nějaký pripravek nebo jestli vůbec něco existuje při častých angínách? Tyto angíny mám tak 7-8x do roka. Už si nevím rady, děkuji za odpověď.

   Dobrý den,
   Ve Vašem případě je nezbytné posílit Vaši imunitu. Opakované angíny provázené bolestí v krku atp. jsou důsledek slabé imunity a časté braní antibiotik Vám imunitu ještě sníží. 
  Na zvýšení obranyschopnosti organismu a jako prevenci častých zánětů bych Vám doporučila přípravek Wobenzym, se kterým máme velmi dobré zkušenosti. 
   Na rozdíl od jiných léků přírodní enzymy nezasahují proti projevům anebo původci určitého onemocnění, ale mobilizují imunitní systém, aby se organismus s nemocí nebo její hrozbou vypořádal co nejlépe sám. Pokud už někoho virózy nebo angíny sužují, vyplatí se začít užívat enzymy co nejdříve, protože kromě potřebného posílení imunity Wobenzym pomáhá také rychleji zvládnout onemocnění dýchacích cest a zkracuje tak dobu léčby. Při podávání antibiotik podporuje jejich průnik do tkání a zlepšuje účinek léčby. V období rekonvalescence po skončení nemoci je účinnou obranou proti jejímu případnému opakování anebo přechodu do chronického stavu.
   Při zánětech v oblasti uší, nosu, krku, horních i dolních dýchacích cest se podává Wobenzym v dávce 3×3 až 3×5 tablet denně až do odeznění příznaků (v počátku léčby dáváme přednost vyšší dávce). Tablety se užívají nalačno, 1 hodinu před jídlem s větším množstvím tekutiny. 
   Imunitu je důležité posilovat i zdravou stravou, přiměřeným pohybem , otužováním a vyhýbáním se stresu. 

  WOBENZYM

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  • Děti
  18. 08. 2022

  Teplota u dětí střídání paracetamolu s ibuprofenem

  Dobry den dcera ma 15 měsíců a ma teplotu 38.3 podala jsem ji paralen čípek ale teplota neklesá mame 9kg jak casto mohu podávat paralen nebo s cim popřípadě kombinovat děkuji vám za radu

  Dobrý den.

  To je vhodná teplota na to, aby se rychleji uzdravila. Teplota je vůbec nejsilnějším aktivátorem obranyschopnosti těla a tudíž není vždy úplně vhodné se ji snažit srazit. Doporučení je srážet teplotu po dosažení 38,5. Paralen (Panadol) je možno v tomto věku podávat co 4h. Je možné je střídat s léky s obsahem Ibuprofenu. Sem patří Ibalgin, Nurofen a pro starší děti i Ibudolor. Zde je minimální interval mezi dávkami 6h. Pokud se střídá podává se vždy jiná látka co 4h. Tedy třeba PAR-IBA-PAR-IBA-PAR.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz do lékárny
  24. 11. 2023

  Streptokok bez příznaků

  Dobrý den, šel jsem na prohlídku (žádné příznaky a zdravý), a dostal jsem test na streptokoka který vyšel pozitivní. mám antibiotika a nevím jestli je používat. Nemám žádné symptomy ani teplotu.

  Dobrý den,

  nasazení a užívání antibiotik je vždy v rukou lékaře a proto jsou vázána na recept.
  Ten vždy rozhoduje o léčbě a o možném přínosu a riziku dané terapie.

  Pokud vám z krve, nebo z testu vyšla přítomnost bakteriální infekce, jsou nasazena antibiotika z dvou možných důvodů. 
  Jako první je riziko přenosu infekce do okolí - tzv. bacilonosič.
  Tyto bakterie nepůsobí hostiteli žádnou újmu, problémy, ale je zde riziko vylučování těchto bakterií do okolí a šíření infekce, nebo přenos hmyzem po kousnutí.

  Druhý důvod nasazení antibiotik může být ten, že ještě infekce nevypukla v plné síle, ale mohla by se při snížení imunity jedince plně rozvinout.
  Také by se mohla přítomnost bakterií v těle  stát problematickou v době výkonu např. chirurgie, zubař, hospitalizace v nemocnice.

  Pokud máte obavy z užívání, je určitě vhodné toto probrat s lékařem.

  Určitě při užívání antibiotik užívejte probiotika - laktobacily. 
  Antibiotika působí během užívání nejen na tyto škodlivé bakterie, ale na všechny, které jsou na konkrétní antibiotikum citlivé, tedy i ty protektivní. Narušení bakteriální rovnováhy má za následek zažívací potíže - jako je průjem, zácpa, plynatost atd. Proto se doporučuje začít užívat probiotika preventivně, hned od začátku léčby bakteriální infekce. A ještě alespoň týden  po ukončení terapie antibiotiky. 
  je ale třeba dodržet odstup od antibiotik a probiotik, minimálně 2 hodiny, nezapíjet ničím horkým, ideálně vodou.

  Více: Streptokok – Infekce, příznaky a léčba

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5 5 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Vanda L. 14. 7. 2020 5

  Zajímalo by mě, jak je skutečně složíté rannou spálu odhalit. U nás ji obvoďák odhalil až při 3 návštěvě kdy malej už vypadal fakt hrozně. Přijde mi, že by odborník měl takovou nemoc poznat dříve.