Spála a spálová angína – jak se projevují?

SPÁLA A SPÁLOVÁ ANGÍNA – JAK SE PROJEVUJÍ?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Spála a spálová angína jsou dvě různá a infekční onemocnění. Nelze se proti nim očkovat, a proto ji můžete chytit i několikrát za život. I když je díky vyrážce můžete za sebe jednoduše zaměnit jedno nazýváme rannou spálou a druhé spálovou angínou. Obojí způsobuje streptokok, a kromě vyrážky je pojí další příznaky. Nejčastěji nákaza propukne v zimě či na jaře, kdy se potkáváme v kolektivech a pobýváme v uzavřených prostorách.

 • Články o zdraví
 • Děti a maminky
 • Nemoci

Spála vs. spálová angína Spála vs. spálová angína

Obě nemoci pojí stejný jmenovatel a to streptokok. Spálu i spálovou angínu může způsobit až 80 druhů této bakterie. Proto se proti ní nelze účinně naočkovat. Nemoc se snadno šíří ve velkých kolektivech a inkubační doba je 1-5 dní. Zřídka pak až 7 dní. Přenáší se kapénkově a stačí se také nemocného jen dotknout, nebo si bakterii přinést domů na oblečení ze školky a nemoc je na světě. Nejčastěji tyto nemoci postihují děti mezi 3-10 lety, výjimkou nejsou ale ani dospělí. Rozdílem mezi spálou a spálovou angínou je ten, že kromě obvyklých příznaků spálovou angínu doprovází klasické bolestivé příznaky v hrdle. Tedy pálení a bolest v krku.

Spálová angína a její příznaky Spálová angína a její příznaky

Spálovou angínu snadno chytíte kapénkově, tedy vzduchem. Nebo přes trávicí trakt, tak že se dotýkáte předmětů, které používá i nakažený. U dětí je to často nádobí, hračky a oblečení. Typický pacient spálové angíny je mezi 3 a 10 rokem. Spálová angína se už po prvním dni od nákazy projeví typickými příznaky:

 • bolestí v krku, chrapotem a potížemi při polykání,
 • zduřelými mízními uzlinami pod dolními čelistmi,
 • otokem mandlí a jejím následným pokrytím čepy,
 • bolestí hlavy, horečkou, celkovou slabostí i zimnicí,
 • zarudlými tvářemi a bělavými koutky úst,
 • bolestmi břicha, zvracením a nechutenstvím,
 • a bělavým jazykem, který přechází do sytě červeného tečkovaného – tzv. „malinového jazyka“.

Zakrátko se vyskytne i typická spálová vyrážka. Ta vypadá jako drobné červené světlejší pupínky. Může být i bez úplného zbarvení a poznáme ji jen po pohmatu, kdy je kůže hrubší. Vyrážka napadá břicho, hruď, vnitřní stranu stehen, třísla, podpaží, loketní jamky a postupně i dlaně a plosky nohou. Vyrážka se po několika dnech začíná odlupovat a celé onemocnění je v této fázi už stabilnější. Tělo se zbavuje zrohovatělé kůže, která je pak zase v pořádku.

Ranná spála a její příznaky Ranná spála a její příznaky

Ranná spála je mnohdy hůře identifikovatelná, než je spálová angína. Nákaza totiž většinou prochází do krve zraněním a její projevy tak nejsou v jasném sledu a jednoznačné. Nejprve se vyskytne výsev vyrážky a teprve později ostatní příznaky. I když se zdá být spála poměrně lehko zvládnutelnou nemocí, mohou se vyskytnout i komplikace. V obou případech je nutné vyhledat lékaře a nasadit vhodnou léčbu.

S čím si můžete jednoduše spálu splést? S čím si můžete jednoduše spálu splést?

Dříve než se lékař jasně přikloní k nějaké diagnóze, otestuje krev na výskyt streptokoků a udělá výtěr z krku. Než se tak stane, můžete si onemocnění jednoduše splést i s dalšími onemocněními jako i:

 • zarděnkami a spalničkami – kdy vyrážka postupuje od hlavy k trupu a díky proočkování je jejich výskyt u dětí velmi ojedinělý
 • virovým ekzantémem – vyrážka, která doprovází virová onemocnění
 • toxoalergickým ekzantémemvyrážka způsobená vnějším působením alergenu

Léčba a péče o nemocného Léčba a péče o nemocného

Léčba spály i spálové angíny je možná pouze antibiotiky. Čím dříve jsou nemocnému podány, tím snáz se s nemocí vyrovnává a jen zřídka se vyskytují i komplikace. První volbou, po které váš lékař sáhne, jsou penicilinová antibiotika. Nezapomeňte lékaře informovat, že jste vy, nebo vaše dítě na penicilin alergičtí. Pak na léčbu onemocnění nasadí tzv. makrolidová antibiotika. Po dobu podávání antibiotik je nutné udržovat klid na lůžku i po pocitovém zlepšení onemocnění. Nemocný je infekční až 7 dní od vypuknutí nákazy. Teplotu a bolesti je možné snižovat paracetamolem či ibuprofenem. Dostatečně doplňujte tekutiny a nenuťte se do jídla. Pokud vám tělo volí, při nechutenství či silné bolesti v krku omezte množství přijímaného jídla a volte spíše kašovitou a chladnější stravu. Pokud tělo dobře zareaguje na antibiotika, doporučuje se ještě týden vydržet v klidném režimu doma a mimo kolektiv. Vyvarujte se i velké fyzické námaze a nezapomeňte doplňovat dostatek vitamínů zejména pak vitamín C a B.

Podávat k antibiotikům i probiotika? Podávat k antibiotikům i probiotika?

Podpora střevní mikroflóry je v době užívání antibiotik velmi důležitá. Probiotika se doporučují užívat dvakrát denně a v dostatečném rozestupu. Tedy alespoň po 8 hodinách. Nesmí se navíc užívat ani zároveň s antibiotiky. Antibiotikum by probiotika zničilo. Je tedy nutné udržovat 2hodinový rozestup mezi léčbou a podporou probiotiky. A to i před užitím antibiotik i po užití. Pro děti zvolte probiotika pro ně přímo určená.

Lze se před spálou účinně chránit? Lze se před spálou účinně chránit?

Jak už bylo řečeno, očkování proti spálovému onemocnění neexistuje. Navíc po jednom prodělání spály si proti ní nevybudujete imunitu. Proto spálu i spálovou angínu můžete za život prodělat několikrát. Onemocnění je velmi nakažlivé, a proto je vhodné dodržovat hygienické zásady a zaměřit se na nákazu, která může přijít z kolektivu. Je nutné si mýt pečlivě ruce, mít vlastní hygienické potřeby, pít z vlastní sklenice a jíst s vlastním příborem. Kašlání se zakrytou pusou kapesníkem také velmi pomůže. Co je ale důležité, je nepodceňovat i drobné a zdánlivě banální virózy a infekty a nevrhat se s podlomenou imunitou do kolektivu práce, školy i školy, veřejné dopravy a podobně. A při doléčování infektu se do kolektivu nepouštět příliš brzy.

Léky na bolest v krku Vitamíny na posílení imunity

Související produkty

Související produkty


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Vanda L. 14. 7. 2020 5

  Zajímalo by mě, jak je skutečně složíté rannou spálu odhalit. U nás ji obvoďák odhalil až při 3 návštěvě kdy malej už vypadal fakt hrozně. Přijde mi, že by odborník měl takovou nemoc poznat dříve.